Ինչո՞ւ է ՀՀԿ-ն իշխում, եթե ունի ընտրողների միայն 44,8 տոկոսի քվեն
Երկու տարի առաջ` 2012 թվականի մայիսի 6-ին, Հայաստանում տեղի ունեցան Ազգային ժողովի ընտրություններ: Դրանից առաջ ակտիվորեն քննարկվում էր մեծամասնական ընտրակարգից հրաժարվելու հարցը, սակայն ընդդիմության այդ նախաձեռնությունը տապալվեց, և 131 պատգամավորներից 41-ն ընտրվեց մեծամասնական ընտրակարգով, 90-ը` համամասնական:
Ենթադրենք, որ ընտրությունները չեն կեղծվել, և ժողովրդի քվեարկությունը իրոք ուներ հետևյալ բաշխումը`
ՀՀԿ - 44,8 %
ԲՀԿ - 30,7 %
ՀԱԿ - 7,2` %
«Ժառանգություն» - 5,9 %
ՀՅԴ - 5,8 %
ՕԵԿ - 5,6 %
Այսինքն՝ այն ժամանակ իշխող ՀՀԿ-ն, ԲՀԿ-ն և ՕԵԿ-ը ստացան ընտրողների ավելի քան 81,1 տոկոսի վստահությունը: Իսկ ընդդիմությունն անգամ 20 տոկոս քվե չհավաքեց: Սակայն ընտրություններից հետո այս տարիների ընթացքում տեղի ունեցան մի շարք իրադարձություններ, որոնք էականորեն փոխեցին իշխանության «ամրությունը»:
Առաջինը ԲՀԿ-ի կոալիցիա չմտնելն էր, ինչի շնորհիվ իշխանական կուսակցությունների ժողովրդական վստահությունը իջավ մինչև 50,4 տոկոս: Բայց 50,4-ն էլ է մեծամասնություն:
Երկրորդ և հանգուցային իրադարձությունը ՕԵԿ-ի՝ կոալիցիայից դուրս գալն էր: Թեև շաբաթներ առաջ արված այդ հայտարարությունը առանձնապես մեծ ռեզոնանս չունեցավ, այն ֆորմալ առումով զրկեց իշխանություններին մեծամասնությունից:
Ժողովրդավարությունը գերեզմանում շուռ եկավ
Այժմ Հայաստանում միակ իշխող կուսակցությունը ՀՀԿ-ն է, որը, ինչպես ասվեց, վերջին ընտրություններին ստացել է ձայների 44,8 տոկոսը: Եթե անգամ մի կողմ դնենք ընտրությունների արդարության բացակայությունը և հավատանք դրանց արդյունքներին, միևնույն է, Հանրապետական կուսակցությունը չունի ընտրողների մեծամասնության վստահությունը (քվեն):
Այնուամենայնիվ, ՀՀԿ-ն, կարծես, բացարձակապես կաշկանդված չէ իր իշխող փոքրամասնության դիրքից: Բանն այն է, որ մեծամասնական պատգամավորների 73 տոկոսը հանրապետական են, ինչի շնորհիվ ընտրողների 44,8 տոկոս ստացած ուժը Ազգային ժողովում ունի 70 մանդատ (կամ` մանդատների 53,4 տոկոսը):
Ուկրաինայի օրինակով` մանդատներ իշխանության գրպանում
Նույն 2012 թվականին Ուկրաինայում նույնպես տեղի ունեցան խորհրդարանական ընտրություններ: Եվ նույնը տեղի ունեցավ այնտեղ` իշխանական կուսակցությունները հավաքեցին ավելի քիչ ձայն, քան ընդդիմադիրները, սակայն մեծամասնական մանդատների շնորհիվ ունեցան մեծամասնություն Գերագույն Ռադայում: Մեր հրապարակումներից մեկում մենք մանրամասն անդրադարձել էինք այս խնդրին:
Թե Հայաստանում, թե Ուկրաինայում ստացվեց, որ մեծամասնական ընտրակարգը իրականում ապահովում է մանդատներ իշխանության գրպանում և խախտում է Գալուստ Սահակյանի սիրած «դասական ժողովրդավարության» բոլոր հիմնարար սկզբունքները:
Սակայն Ուկրաինայի օրինակով բոլորս արդեն գիտենք, թե ինչով է հղի փոքրամասնության իշխանությունը և ինչպես է դա ավարտվում:
Հ.Գ. Այստեղ հարցը հարկավոր է նաև քննարկել իրավիճակի սահմանադրականության տեսակետից, քանի որ ՀՀ Սահմանադրության 2-րդ հոդվածն ասում է, որ «Իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին», ուստի ժողովրդի 44,8 տոկոսը չի կարող իշխանություն ձևավորել` ի հեճուկս 55,2 տոկոսի ցանկության:

Почему страной правит РПА, набравшая всего лишь 44,8% голосов?
Два года назад, 6 мая 2012 г., в Армении прошли выборы в Национальное Собрание. После этого начал активно обсуждаться вопрос об отказе от мажоритарной избирательной системы. Однако оппозиция провалила эту инициативу, и 41 из 131 депутата НС были избраны по мажоритарной, 90 – по пропорциональной избирательной системе.
Предположим, что выборы не были сфальсифицированы, и результаты голосования избирателей действительно имели следующую картину:
Республиканская партия Армении - 44,8 %
Партия “Процветающая Армения” - 30,7 %
Армянский национальный конгресс - 7,2` %
“Наследие” - 5,9 %
АРФ Дашнакцутюн - 5,8 %
Партия “Оринац еркир” - 5,6 %.
То есть правящие тогда РПА, ППА и ПОЕ получили вотум доверия более чем 81,1% избирателей, а оппозиция не набрала даже 20% голосов. Однако за последовавшие после выборов годы произшел ряд событий, которые существенно изменили степень “прочности” власти.
Во-первых, “Процветающая Армения” не вошла в коалицию, благодаря чему вотум доверия властным партиям снизился до 50,4%, что, однако, тоже составляет большинство.
Вторым, причем ключевым событием стал выход из коалиции партии “Оринац еркир”. И хотя сделанное несколько недель назад соответствующее заявление не получило широкий резонанс, формально оно лишило власти большинства.
Демократия перевернулась в гробу
Сейчас в Армении единственной правящей партией является РПА, которая, как было отмечено, на последних выборах получила 44,8% голосов. Если даже оставить в стороне отсутствие справедливых выборов и поверить их результатам, РПА все равно не имеет вотума доверия большинства избирателей.
Тем не менее РПА как будто не смущает ее позиция правящего меньшинства. Дело в том, что 73% мажоритарных депутатов составляют республиканцы,благодаря чему получившая 44,8% голосов политическая сила имеет в НС 70 мандатов (или 53,4% мандатов).
Мандаты в кармане власти по примеру Украины
В том же 2012 году парламентские выборы прошли и в Украине. И там произошло то же самое: властные партии набрали меньше голосов, чем оппозиционные, однако благодаря мажоритарникам получили в Верховной Раде большинство.
И в Армении, и в Украине получилось, что мажоритарная система на самом деле обеспечивает мандаты для властей и нарушает все основополагающие принципы любимой Галустом Саакяном “классической демократии”.
Однако на примере Украины мы все знаем, чем чревата власть меньшинства и как это заканчивается.
P.S. Этот вопрос следует обсудить и с точки зрения конституционности ситуации, поскольку в ст.2 Конституции РА, говорится, что “власть принадлежит народу”, следовательно 44,8% народа не может формировать власть против желания 55,2%.