«Հետքը» դատի է տվել բնապահպանության նախարարությանը
Միջազգային Կարմիր գրքում գրանցված կենդանիների հետաքննության շրջանակներում «Հետքը» ՀՀ բնապահպանության նախարարությունից պահանջել էր տրամադրել «Անհետացման եզրին գտնվող վայրի կենդանական եւ բուսական աշխարհի տեսակների միջազգային առևտրի մասին» (CITES) կոնվենցիայով ներկրված եւ արտահանված կենդանիների թույլտվությունների (CITES-ների) պատճենները՝ 2010 թ.-ից մինչև 2013թ. դեկտեմբերի 9-ը: Սակայն նախարարությունը չէր տրամադրել այդ պատճենները՝ պատճառաբանելով, որ դրանց մեջ գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ կան և տրամադրել էր միայն Հայաստան ներմուծված և արտահանված կենդանիների ցանկը:
«Հետքը» հաջորդ հարցմամբ առաջարկել էր փակել թույլտվությունում առկա գաղտնիք պարունակող տեղեկությունները և տրամադրել այդ պատճենները: Նախարարությունը դարձյալ հրաժարվել է դրանք տրամադրելուց, փոխարենը ուղարկել էր նախորդ անգամ տրամադրած նույն ցանկը:
«Հետքի» հիմնադիր «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ն դատարանից պահանջում է պարտավորեցնել ՀՀ բնապահպանության նախարարությանը տրամադրել պահանջված տեղեկությունները, այն է՝ CITES թույլտվությունների պատճենները:
Հիշեցնենք, որ կենդանիների առևտրի մասին «Հետքի» հրապարակումից հետո նյութեր էին նախապատրաստվել ՀՀ ոստիկանության ՔԳՎ Կոտայքի քնչական բաժնի Կոտայքի բաժանմունքում, և այս տարվա հունվարի 8-ին կենդանիներ ներկրող «Զու Ֆաունա Արտ» ՍՊԸ-ի սեփականատեր Արթուր Խաչատրյանի նկատմամաբ մաքսանենգության հոդվածով քրեական գործ է հարուցվել: Քրեական գործը քննչական ենթակայության կարգով ուղարկվել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչություն: Այժմ նախաքննություն է ընթանում:
Այսօր Վարչական դատարանում կայացավ թերթի հիմնադիր «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ն ընդդեմ բնապահպանության նախարարության գործով առաջին նախնական դատական նիստը: Բնապահպանության նախարարության ներկայացուցիչ, դատաիրավական բաժնի պետ Լևոն Գևորգյանը հայտարարեց, թե տրամադրել են ամբողջ տեղեկությունը՝ բացառությամբ ներկրողների ու արտահանողների անունների, որոնք առևտրային գաղտնիք են:
«Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ի ներկայացուցիչ Գրիշա Բալասանյանը նշեց, որ նախարարության պատճառաբանությունը իրավական հիմքեր չունի, քանի որ ընկերության անունը չի կարող համարվել առևտրային գաղտնիք: Բացի այդ, նա ցույց տվեց GITES-ներից մի քանի օրինակներ, որ նախարարությունը՝ դատարան «Հետքի» հայցադիմում ներկայացնելուց հետո, տրամադրել է արտասահմանցի լրագրողներին, երբ նրանք այցելել էին Հայաստան կենդանիների առևտրի մասին ֆիլմ նկարահանելու նպատակով:
«Եթե առեւտրային գաղտնիք է, ապա ինչպե՞ս է այն տրամադրվել այլ լրատվամիջոցի, իսկ «Հետաքննող լրագրողներին» չի տրամադրվել: Սա ոչ այլ ինչ է, քան կամայական վերաբերմունք»,-ասաց «Հետքի» ներկայացուցիչը:
Վերջինս հաջորդ նիստին ներկայացնելու է այն տեսանյութը, որտեղ հստակ երեւում է, թե ինչպես են բնապահպանության նախարարության աշխատակիցները GITES-ների պատճենները տրամադրում արտասահմանցի լրագրողներին:
Նախարարության ներկայացուցիչը ժամանակ խնդրեց տեսանյութին ծանոթանալու համար: Նախագահող դատավոր Սամվել Հովակիմյանը այս հիմքով հետաձգեց նիստը:

Hetq Takes Environment Ministry to Court to Obtain Endangered Animal Import/Export Permits
Hetq has taken the Ministry of Nature Protection to court in a freedom of information suit, after refusing to hand over documents pertaining to the trafficking of endangered animal species to Armenia.
The first trial session took place today at the Administrative Court.
Hetq had made the request, seeking to obtain the copies of export, sale or transport permits of rare animals as regulated by the CITES for the period 2010-2013, for an investigative series it was working on entitled “Dangerous Monkey Business: Armenia’s Links to the Illegal Trafficking of Endangered Species.”
The ministry refused, arguing that such documents contained ‘secretive material’. It merely provided a list of animals imported to and exported from Armenia.
After this initial refusal by the ministry to provide the copies of the permits, Hetq suggested that any ‘secretive details’ be blacked out. The ministry again refused and sent the same list.
At today’s court session, Levon Gevorgyan, who serves as the head of the ministry’s judicial department, stated that the ministry had fully complied with Hetq’s request except for the names of the animal importers and exporters. He argued that such information contained trade secrets.
Grisha Balasanyan, representing Hetq (Investigative Journalists NGO), said that the ministry’s argument was legally groundless given that the names of the import/export companies couldn’t be considered a trade secret.
Balasanyan pointed out that the ministry had indeed provided a number of CITES permits to foreign reporters who had come to Armenia to shoot a film about the animal trafficking.
“If it’s a trade secret, how come such information was provided to foreign reporters and not to the Investigative Journalists NGO? This is nothing more than an arbitrary attitude,” Balasanyan said.
At the next court session, Balasanyan will present into evidence a video tape of ministry officials providing the foreign reporters with the CITES permits.