«Դատարանի որոշումը կարող էր ծիծաղ առաջացնել, եթե խոսքը չվերաբերեր մարդու ազատությանը»
Երեկ Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Վաղինակ Մկրտչյանը հրապարակել էր Վարդան Պետրոսյանի կալանքը փոխելու մասին փաստաբան Մարի Լոռ Դոզեի միջնորդության որոշման եզրափակիչ մասը: Փաստաբաններ Դոզեն ու Բաղդասարյանը ուսումնասիրել էին դատարանի որոշումը, որով Վաղինակ Մկրտչյանը մերժել էր փոխել Վարդան Պետրոսյանի խափանման միջոց կալանքը և նրան ազատ արձակել:
«Դատարանի որոշումը կարող էր ծիծաղ առաջացնել, եթե խոսքը չվերաբերեր մարդու ազատությանը»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց պաշտպան Դոզեն` տեղեկացնելով, որ որոշման մեջ նշված է Վարդան Պետրոսյանին կալանքի տակ պահելու 2 հիմք` հնարավոր փախուստը Հայաստանից և վկաների վրա ճնշում գործադրելը:
Պատասխանելով «Հետքի» հարցին, թե արդյոք դատարանի որոշմամբ հստակեցված ու հիմնավորված է Վարդան Պետրոսյանի փախուստի մասին վկայությունը կամ վկաների վրա ճնշումներ գործադրելը, փաստաբան Դոզեն պատասխանեց. «Ոչ, նման ապացույցներ դատարանը չի ներկայացրել, թե ինչ փախուստի վտանգի մասին է խոսքը կամ ինչ հիմքեր կան կասկածելու, որ վկաների վրա ճնշում կարող է գործադրվել: Այսինքն` որոշումը բավարար պատճառաբանված չէ: Ի՞նչ փախուստի մասին կարող է խոսք լինել, երբ Վարդան Պետրոսյանի երկու անձնագրերն էլ նա իր կամքով հանձնել է նախաքննությանը»:
«Այսպիսի որոշման համար Հայաստանը կդատապարտվի ՄԻ Եվրոպական դատարանի կողմից. լինի 5-6 տարի հետո, բայց Հայաստանն անպայման կունենա «Վարդան Պետրոսյանն ընդդեմ ՀՀ-ի» հաղթած գործ: Այսքան վստահ եմ ասում, քանի որ անցյալ տարի նման մի որոշման պատճառով Ֆրանսիան դատապարտվեց: Դարձյալ դատարանը բավարար չէր պատճառաբանել, թե ինչու անձը պիտի մնա կալանքի մեջ: Բայց համեմատած ֆրանսիական որոշման հետ` երեկվա որոշումը գլուխգործոց է»,- ասաց փաստաբան Դոզեն:
Նիկոլայ Բաղդասարյանն էլ հիշեցրեց, որ դեռ դեպքից 4 օր անց՝ հոկտեմբերի 24-ին, ոստիկանությունը գրություն էր ուղարկել՝ ցուցում տալով փակել Վարդան Պետրոսյանի առաջ բոլոր ճանապարհները: Բաղդասարյանը նաև նշեց, որ ավտովթարին ականատես եղած մարդիկ չկան՝ բացի տուժողներից և Վարդան Պետրոսյանից: «Աբսուրդ է կարծել, թե վկաների վրա Վարդան Պետրոսյանը կարող է ճնշում գործադրել»,- ասաց փաստաբանը:
Մարի Լոռ Դոզեն մեկ անգամ ևս պնդեց, որ Վարդան Պետրոսյանի նախնական կալանքն անօրինական է, և ինչ-որ «անհասկանալի հալածանք կա նրա նկատամամբ… Արդարադատությունը պարկեշտության կարիք ունի… Ես չգիտեմ, թե այսօր ինչ են քննում դատարանում, բայց հաստատ ճանապարհատրանսպորտային պատահար չեն քննում»,-ասաց փաստաբանը:
Նիկոլայ Բաղդասարյանը տեղեկացրեց, որ Վարդան Պետրոսյանի կալանավորման գործով նյութերն արդեն պատրաստ են, շուտով դրանք կուղարկվեն ՄԻ Եվրոպական դատարան:
Մարի Լոռ Դոզեն նշեց, որ իր պաշտպանյալին այցելել է «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում. «Տեսա, որ պահման պայմանները ցավալի են, ողբալի ոչ միայն Պետրոսյանի, այլև բոլորի համար»:

Kotayk District Court of First Instance Judge Vaghinak Mkrtchyan yesterday announced the final part of his decision on attorney Marie Laure Dosé's motion to change the measure of restraint applied to her client Vardan Petrosyan (who is currently in pre-trial detention): the judge refused to change the measure of restraint and release Petrosyan.
"The court's decision might have caused laughter, if we weren't talking about someone's freedom," said Dosé during a meeting with journalists, mentioning the two grounds the court cited for keeping Petrosyan in detention: his possible escape from Armenia and possibly putting pressure on witnesses.
Responding to a question from Hetq whether these claims are clarified and substantiated, Dosé said: "No, the court did not present such evidence, as to what threat of escape it is referring to or what are the grounds to suspect that he might put pressure on the witnesses. That is to say, the decision is not sufficiently justified. What escape could we possibly speak of, when Vardan Petrosyan handed over his two passports of his own [free] will to the investigation?"
"For such a decision Armenia will be condemned by the European Court of Human Rights: whether it be 5–6 years later, but Armenia will definitely have a 'Vardan Petrosyan vs. the Republic of Armenia' winning case. I say this so confidently because last year France was sentenced because of a similar decision. The court again had not sufficiently justified why an individual must remain behind bars. But compared to the French decision, yesterday's decision is a masterpiece," she said.
Petrosyan's other attorney, Nikolai Baghdasaryan, in turn, recalled that 4 days after the incident, on October 24, the police had sent a writ, instructing to block all roads open to Vardan Petrosyan. Baghdasaryan also mentioned that apart from the victims and Vardan Petrosyan, there are no witnesses to the car accident. "It's absurd to think that Vardan Petrosyan might put pressure on the witnesses," he said.
Marie Laure Dosé once again argued that the decision to keep her client in pre-trial detention is unlawful, and there is an "incomprehensible persecution against him… justice needs decency. I don't know what they are investigating in court today, but they are definitely not investigating a car accident," she said.
Baghdasaryan said that the materials in the case of Petrosyan's arrest are ready and will soon be sent to the European Court of Human Rights.
Dosé said that she visited her client in Nubarashen Penitentiary. "I saw that the detention conditions are deplorable — not only for Petrosyan, but also for everyone."