14 տարվա վաղեմության քրեական գործը կասեցումից հանվել է
Մի քանի օր առաջ զանգահարեց ազատամարտիկ, 14 տարի առաջ բանակում որդուն կորցրած Վարդան Հակոբյանը, ում ընտանիքի ողբերգությանը «Հետքն» անդրադարձել էր մի քանի ամիս առաջ:
«ՊՆ քննչականից մեզ գրություն են ուղարկել, էդ թղթի մեջ գրել են, որ կասեցումից հանել են գործը, իմ տղայի սպանության գործով նախաքննությունը վերսկսել են: «Հետքի»  հոդվածից մի 10 օր հետո էր»,-ասաց 2000 թ-ի սեպտեմբերի 25-ին որդուն՝ զինծառայող Արման Հակոբյանին կորցրած ազատամարտիկ Վարդան Հակոբյանը՝ ցանկություն հայտնելով հանդիպել ու փոխանցել նախաքննությունը վերսկսելու մասին ՊՆ քննչականից ուղարկված գրությունը:
Քրեական դատավարության օրենսգրքի 160 հոդվածի 3-րդ կետի համաձայն, քննիչը պարտավոր է գործով վարույթը վերսկսելու մասին հաղորդել մեղադրյալին և պաշտպանին, ինչպես նաև տուժողին, նրա ներկայացուցչին, քաղաքացիական հայցվորին, քաղաքացիական պատասխանողին կամ նրանց ներկայացուցիչներին: Այս դրույթի համաձայն, Վարդան Հակոբյանին ՊՆ քննչական ծառայությունից տեղեկացրել են, որ որդու մահվան գործով նախաքննությունը վերսկսվել է:
Վարդան Հակոբյանը միայն մտահոգ էր մի հարցում. «Ինձ չեն ասում, թե ինչ են անում, ո՞ւմ են հարցաքննում, ի՞նչ նյութեր են հավաքում: Մենք էլ փաստաբանի կարիք ունենք, բայց չենք կարող վճարովի փաստաբան ունենալ, ֆինանսական վիճակս չի ների: Փաստաբան ունանայինք, հիմա էսքան չէի նեղվի, ինքն իրավաբանորեն կբացատրեր, թե ինչ է կատարվում»,-ասում է Վարդան Հակոբյանը: Նա 14 տարի ցանկանում է իմանալ ճշմարտությունը, թե ինչ հանգամանքներում է մահացել իր 19 տարեկան որդին: Իսկ նախաքննության առաջ քաշած վարկածին՝ ինքնասպանությանը, Վարդանը չի հավատում:
Ընտանիքը չի հավատում ինքնասպանության վարկածին. Արմանը ծեծված է եղել
ՔՕ 110 հոդվածի հատկանիշներով (ինքնասպանության հասցնել) նախ գործ է հարուցվել Զանգեզուրի կայազորի զինդատախազության կողմից, ապա ուղիղ մեկ տարի անց, 2001-ին, նախաքննությունը կասեցվել է հանցագործություն կատարած անձանց անհայտ լինելու հիմքով: 2007 թ-ին այս գործը զինդատախազությունից փոխանցվել է ՀՀ Պ քննչական վարչության ՀԿԳ քննչական բաժին: 2008-ին, Վարդան Հակոբյանի բազմաթիվ բողոքներից հետո, կասեցման որոշումը վերացվել է, կատարվել է լրացուցիչ նախաքննություն: Պարզվել է, որ դեպքից 1 օր առաջ Արմանին ծեծի են ենթարկել մի քանի շարքայիններ՝ զորամասից հափշտակված զենքի գործով Արմանին կասկածելով: Ըստ դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացության, Արման Հակոբյանի մարմնի տարբեր մասերում հայտնաբերվել են արյունազեղումներ, որոնք կարող էին առաջանել բութ գործիքների հարվածներից: Դրանք հասցվել են մահվանից 12-24 ժամվա ընթացքում:
2008 թ.-ին որոշում է կայացվել նույն զորամասի 3 շարքայինների նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու և ՔՕ 359 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով նրանց որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին: Սակայն հայտնաբերվել է զինվորներից մեկը, ով նշել է, որ դեպքի հետ կապված մանրամասներ աղոտ է հիշում (անցել էր 8 տարի): Մեղադրյալ նախկին շարքայինը միջնորդել է իր դեմ քրեական հետապնդումը դադարեցնել՝ վաղեմության ժամկետն անցնելու կապակցությամբ: Գործն այս մասով կարճվել է: Իսկ մեկ տարի անց, 2009 թ-ին գործով վարույթը դարձյալ կասեցվել է նույն հիմքով, ինչ առաջին անգամ՝ հանցագործություն կատարած անձանց անհայտ լինելու հիմքով:
Սակայն Վարդան Հակոբյանը նորից չի հանգստացել, շարունակել է դիմումներ, բողոքներ գրել տարբեր ատյաններ, որպեսզի նախքաննությունը վերսկսվի, քանի որ վստահ է, որ որդուն սպանել են դիտավորյալ ու թաքցրել հետքերը: Որդեկորույս հայրը այս համոզմանն է եկել գործով փաստերը համադրելով:
Ինչպե՞ս կարող է մարդ կրակել ինքն իր գլխին, հետո մաքրել մատնահետքերը
«Ամենակարևորը՝ զենքի վրա, որից կրակել են Արմանի ճակատին, մատնահետքեր չեն եղել: Ինչպե՞ս կարող է մարդ կրակել ինքն իր գլխին, հետո մաքրել մատնահետքերը»,-արդեն 14 տարի Վարդան Հակոբյանը չի կարողանում գտնել այս ու շատ հարցերի պատասխաններ:
Ժամապահ Արման Հակոբյանի հագին տարբեր զինծառայողների շորեր են եղել՝ գլխարկ, բաճկոն, սպորտային կոշիկ. մի ոտքին է միայն սպորտային կոշիկ ու գուլպա եղել, այն էլ՝ ուրիշինը, մյուս ոտքին ոչինչ չի եղել: Կոշիկի լեզվակի վրա թանաքով գրված է եղել «Արմեն ԺՕԳ», բաճկոնի վրա գրված է եղել «Պետրոսյան Է.Ռ.», գլխարկի վրա գրված է եղել «Вачо ДШБ 2000»: Նախաքննական մարմինը չի պատասխանել հարցին, թե որտեղ են եղել Արման Հակոբյանին պատկանող զինվորական շորերը, կոշիկները, գլխարկը, ինչու է նրա հագին եղել այլ անձանց պատկանող հագուստ, ո՞վ է Արմեն ԺՕԳ-ը, ո՞վ է Պետրոսյան Է.Ռ-ն, ո՞վ է Вачо ДШБ-ն:
Բացի այդ, զենքը, որից կրակ է արձակվել ամրակցված չի եղել Արման Հակոբյանին, ավելին՝ քրեական գործի որոշումներից պարզ չի դարձել, թե ում ամրակցված զենքից է կրակ արձակվել Արմանի ճակատին:
Սերժ Սարգսյանը դեռ որպես պաշտպանության նախարար է իմացել այս ողբերգության մասին
«Առաջին քննիչ Ռոբերտ Խաչատրյանն ամեն բան գրել էր, ես էլ բոլորին անուններով գիտեմ, աֆիցերներ էլ կան այս գործի մեջ: Փողերը կերան, ամեն ինչ ձևափոխեցին: Երկրի նախագահին դեռ Պաշտպանության նախարար եղած ժամանակ եմ հայտնել դեպքի մասին: «Ար» հեռուստաընկերությամբ հեռախոսազանգով իմ հարցը տվեցի, եթերից վարողը կարդաց, իսկ էն ժամանակ նախարար Սերժ Սարգսյանը վերցրեց էդ թուղթը, դրեց գրպանը, բայց էլի ոչ մի փոփոխություն չեղավ»,-ասաց Վարդան Հակոբյանը:
Նա պատմեց, որ տղայի հետ ծառայող զինվորներից մեկն իր քեռու հետ դեպքից մի քանի տարի հետո եկել է իրենց տուն ու զինվորն ասել է՝ գումար տվեք հասնեմ Ռուսաստան, որ ապահով լինեմ, ամեն ինչ կասեմ, թե ով է սպանել Արմանին:
Նախաքննության ընթացքում հարցաքննվել է 88 անձ, ցուցմունքներում եղել են էական հակասություններ, առերեսումներ չեն կատարվել, չեն ստուգվել դասակի, վաշտի, գումարտակի մատյանները: Հետո պարզվել է, որ հերթապահության մատյանները կեղծվել են, սակայն կեղծարարներին օրենքով սահմանված կարգով չեն պատժել:
«Սո՛ւս, շատ խորանաս, գործ կսարքենք գլխիդ»
«Ես խոսել եմ համարյա բոլոր հարցաքննվածների հետ: Վկաները մեկը մյուսի հետևից կորում էին, գնում էին երկրից: Ինձ էլ ասում են՝ սո՛ւս, շատ խորանաս գործ կսարքենք գլխիդ, վկաների առևանգման հոդված կդնենք: Բա՛, էրեխուս սպանել են, ո՞նց չբողոքեմ: Սա վանդալիզմ է, խմբով են ծեծել ու սպանել տղայիս, բայց ոչ մեկը չպատժվեց: Բանակում ծառայող էրեխեքի վրա խոպան են բացել: Ես էլ մտածում եմ, որ փողը կերել են ու բաց են թողել մեղավորներին: Անողը էլի կանի նույն բանը, որովհետև մի անգամ անպատիժ է մնացել: Հիմա մեկին թարս նայեմ, կտանեն 5 տարի կփակեն: Բա՛, զինվո՛ր է սպանվել. չբացահայտվի՞ ճշմարտությունը: Բայց էն, որ հիմա 14 տարի անց նորից գործը կասեցումից հանեցին, մի քիչ հույս է տալիս, որ ճիշտը կիմանամ, թե ով ու ինչու սպանեց տղայիս»,-ասաց Վարդան Հակոբյանը:
Հարգելի Վարդան Հակոբյան, քրեական գործը կասեցումից հանվել է այն պատճառով, որ Սերժի նմանները մեծ հույս ունեն մարտի մեկի սպանությունները չբացահայտելու փորձված փորձով կրկին նման գործերը կասեցնեն: Լավ կլինի մենք բոլորս ևս տասնյակ տարիներ չսպասենք, այլ միավորվելով և մեր որդիների սպանության գործերում առկա պաշտոնոկան կեղծիքներն ու կոծկումները իրականացրած համակարգին իր սերժ Սարգսյանով դատի տանք: Ճիշտ եք ասում` ,,Փողերը կերան, ամեն ինչ ձևափոխեցին,,: Անձամբ ես համոզված եմ, բարձրաստիճան սպաների մի խումբ, մեր թշնամու պատվերով իրագործած սպանություններով նույնպես փող են կուտակում:

Прекращенное 14 лет назад уголовное дело вновь будет расследовано
На днях позвонил бывший ополченец Вардан Акопян, который 14 лет назад потерял в армии сына. В свое время Hetq.am писал о трагедии семьи Акопянов. “Из следственного управления министерства обороны прислали бумагу, в которой сообщалось, что прекращенное дело будет расследовано повторно, предварительное следствие по делу об убийстве моего сына возобновлено. Это произошло через 10 дней после публикации статьи Hetq.am,- сказал Вардан Акопян, который 25 сентября 2000 г. потерял сына, Армана Акопяна. Бывший ополченец выразил желание встретиться и передать полученную им записку следственного управления МО.
Согласно п.3 ст.160 Уголовно-процессуального кодекса РА, о возобновлении производства дела следователь обязан поставить в известность обвиняемого и защитника,а также потерпевшего, его представителя, гражданского истца, ответчика или их представителей. В соответствии с этим положением УПК Вардану Акопяну сообщили о том, что предварительноеп следствие по делу о смерти его сына возобновлено.
Акопяна волновал один вопрос: “Мне не говорят, какие шаги предпринимают, кого допрашивают, какие материалы собирают. Мы нуждаемся в адвокате, но из-за финансового положения не можем его нанять. Был бы адвокат, мы бы так не мучались”,- отметил Вардан Акопян. Что касается выдвинутой в ходе предварительного следствия версии о самоубийстве, то он в нее не верит.
Семья не верит в версию о самоубийстве: Арман был избит
Уголовное дело сперва было возбуждено военной прокуратурой Зангезурского гарнизона по признакам ст.110 УК (доведение до самоубийства). Через год, в 2001-ом, предварительное следствие было прекращено в связи с неустановлением местонахождения лиц, совершивших преступление. В 2007-ом военная прокуратура передала это дело в следственный отдел по особо важным делам следственного управления минобороны РА. В 2008-ом после многочисленных жалоб Вардана Акопяна решение о прекращении дела было отменено и проведено дополнительное расследование. Выяснилось, что за день до произошедшего несколько рядовых избили Армана, так как подозревали его в краже оружия из воинской части. Согласно заключению судмедэкспертизы, на теле Армана были обнаружены многочисленные гематомы, которые могли появиться от ударов тупыми предметами. Удары были нанесены за 12-24 часа до смерти.
В 2008 г. было решение объявить в розыск трех рядовых той же воинской части и вовлечь их в уголовное дело в качестве обвиняемых по признакам ч.1 ст.359 УК РА. Однако был найден один из солдат, который сказал, что смутно помнит детали произошедшего (к тому времени прошло 8 лет). Бывший рядовой, которому было выдвинуто обвинение, ходатайствовал о прекращении уголовного преследования в отношении себя за давностью срока. Дело по этой части было прекращено. А спустя год, в 2009-ом, производство дело было прекращено на том же основании, что и в первый раз – в связи с неустановлением местонахождения лиц, совершивших преступление.
Однако Вардан Акопян не мог успокоиться. Он продолжал обращаться с заявлениями и жалобами в различные инстанции, требуя возобновления предварительного следствия, поскольку был уверен, что сына убили умышленно, а следы скрыли. К этому выводу потерявший сына отец пришел на основании сопоставления имевшихся в деле фактов.
Как может человек выстрелить себе в голову, а потом стереть с оружия отпечатки пальцев?
“Самое главное – на оружии, из которого выстрелили Арману в голову, не было отпечатков. Как может человек выстрелить себе в голову, а потом стереть отпечатки пальцев?” Уже 14 лет Вардан Акопян не может найти ответы на этот и многие другие вопросы.
На Армане Акопяне была одежда нескольких военнослужащих. Спортивная обувь и носок были только на одной ноге. На язычке обуви имелась надпись: “Армен ЖОГ”, на куртке было написано “Петросян Э.Р.”, на шапке – “Вачо ДШБ 2000”. Орган предварительного следствия не ответил на вопрос, куда делась военная одежда Армана Акопяна, его обувь, головной убор, почему на нем была одежда, принадлежавшая другим лицам? Кто такие Армен ЖОГ, Петросян Э.Р., Вачо ДШБ? Кроме того, оружие, из которого стреляли, не было закреплено за Арманом Акопяном, а из имевшихся в уголовном деле решений нельзя было понять, за кем закреплено оружие, из которого был сделан выстрел в Армана.
Серж Саргсян знал об этой трагедии, будучи еще министром обороны
“Первый следователь, Роберт Хачатрян, все написал, я знаю всех по именам. К этому делу причастны и офицеры. Взяли деньги и все изменили. Об этом случае я сообщал президенту страны, когда он был еще министром обороны. Свой вопрос я задал в эфире телекомпании “АР”. Ведущий прочитал вопрос, а занимавший тогда пост министра обороны Серж Саргсян взял эту бумажку и положил ее в карман, но опять ничего не изменилось”,- сказал Вардан Акопян.
Через несколько лет после смерти Армана Акопяна его бывший сослуживец вместе с дядей пришел к его родителям и попросил денег, чтобы поехать в Россию. Он пообещал, оказавшись там в безопасности, рассказать, кто убил Армана.
В ходе предварительного следствия было допрошено 88 человек. В показаниях имелись существенные расхождения, очные ставки не были проведены, не были проверены журналы взвода, роты, батальона. Потом выяснилось, что журналы дежурств были подделаны, но фальсификаторов не наказали в установленном законом порядке.
“Молчи, не углубляйся, а то сфабрикуем на тебя дело”
“Я говорил со многими допрошенными. Свидетели один за другим исчезали, уезжали из страны. Мне говорили: молчи, если будешь очень углубляться, сфабрикуем на тебя дело по статье о похищении свидетелей. Но ведь моего сына убили, как я могу не жаловаться? Это варварство, целой группой избили моего сына, убили его, но никто не понес наказания. Я думаю, что взяли деньги и отпустили виновных. Тот, кто совершил это преступление, будет продолжать делать то же самое, потому что остался безнаказанным. Стоит мне косо посмотреть на какого-нибудь, и меня посадят в тюрьму на пять лет. Но они солдата убили, разве истина не должна быть установлена? Но то, что сейчас, спустя 14 лет, они хотят провести повторное расследование, внушает небольшую надежду, что мы узнаем правду о том, кто и почему убил моего сына”,- сказал Вардан Акопян.