Վայոց ձորի «ոսկե» այծերը
Խաչիկ Մարտիրոսյանը «Գոլդեն գոութ» ՓԲԸ-ի հիմնադիրն ու ղեկավարն է: Ասում է՝ ընկերությունը Հայաստանում առաջին և դեռևս միակ այծի պանիր արտադրողն է: Խորհրդային Միության փլուզումից հետո իրեն համարում է առաջին արտահանողը: 1989-ից մինչ 2004 թ. Հայաստանից այծի պանիր չէր արտահանվել. վստահեցնում է նա: Խորհրդային Միության տարիներին այծաբուծությունը զարգացած չէր, իսկ այծն էլ չէր ընդունվում գյուղացիների կողմից: «Հիշում եմ՝ Եղեգնաձորի սովխոզը, որ ճանաչված է եղել, մեծ գլխաքանակով ոչխար էր պահում, և ամեն սովխոզ մի 10-20 այծ էր պահում, որ հոտը ֆռռացնի: Այծը առաջնորդի դեր էր խաղում»,- նկատում է այծաբույծը:
Մինչ 2000 թ. Վայոց ձորի Գողթանիկ գյուղում զբաղվում էր խոշոր եղջերավորների բուծմամբ, իսկ այծաբուծությամբ զբաղվելու միտքը պատկանում է նրա ընկերոջը, ով աշխատում էր ԱՄՆ-ի գյուղատնտեսության դեպարտամենտում՝ USDA-ում: 2000 թ. էլ առաջարկ ստացավ այծաբուծությամբ զբաղվել: ԱՄՆ-ից 20 գլուխ արու այծ և 10 գլուխ այծամայր բերեցին Վայոց ձոր (զանեն, նուբյան, ալպյան, թոգենբուրգ ցեղատեսակների), խաչասերեցին հայկական ցեղատեսակների հետ: Այստեղից էլ ստացան նոր սերունդ, որը հայկական այծերի կաթնատվությունից 2,5-3 անգամ ավելի բարձր է:
Արտադրության առաջին տարին արտադրել էին 700 կգ պանիր, որը մեծ դժվարությամբ իրացրեցին: «700 կգ-ով չէինք կարող արտասահման դուրս գալ, իսկ տեղական շուկայում էլ լրիվ անսովոր է այծի պանիրը, բայց հետո աստիճանաբար մարդիկ սովորեցին դրան: Հիմա արդեն տարեկան արտադրում ենք մինչև 45 տ ու ամբողջն էլ իրացնում ենք»,- նշում է Խաչիկ Մարտիրոսյանը:
«Ոսկե» այծերը
Վայոց ձորի Եղեգնաձոր քաղաքի մուտքից ձախ գտնվում է «Գոլդեն գոութ» գործարանի սպիտակ շենքը: Ընկերության անվան մասին խոսելիս տնօրենն ասում է, որ այծը հենց «ոսկե» է լինում (Խ. Մարտիրոսյանը նախկինում գործունեություն էր ծավալում «Կորաղբյուր» ՍՊԸ-ով):
Միհարկանի երկու շինությունների՝ գործարանի և անասնաֆերմայի միջև պտղատու ծառերով այգին է: Գործարանն ունի 24 աշխատակից: Տեղանքը հատկապես նպաստավոր է այծաբուծության համար: Ինչպես Խաչիկ Մարտիրոսյանն է ասում, այծերը սիրում են լեռներ, ծաղիկներ, թփեր: Դրա համար էլ կաթի որակն ավելի բարձր է:
Այծի կաթի մասին
Այծի կաթը փոխարինում է մայրական կաթին: Այսպես է նկարագրում Խաչիկ Մարտիրոսյանը: Այծն՝ ի տարբերություն կովի, ծաղիկներով է սնվում, կաթը սպիտակուցներով հարուստ է, խոլեստերինով՝ ավելի ցածր: Իսկ այդպիսի կաթից հնարավոր չէ ստանալ վատ պանիր:
Զրուցակիցս ասում է, որ վատ պանիր չկա, կա լավ ու ավելի լավ պանիր: Հայաստանում ընդունված են լոռին ու չանախը: Իր ընկերությունն արտադրում է 8 տեսակի պանիր, այդ թվում՝ «Ֆրանսիական», «Ալպյան», «Եղեգնաձոր», «Լոռի», «Չանախ»: Լավ պանիր ստանալու գործոններից մեկը համարում է Վայոց ձորի կլիմայական բարենպաստ պայմանները և էկոլոգիապես մաքուր լինելը: Պանրի տեսականուց առանձնացնում է «Եղեգնաձոր» պանիրը, որը դեռ Խորհրդային Միության տարիներին պատրաստվում էր նույնանուն քաղաքում: Այդ պանրի փաթեթավորումը բարձրացնում է գինը. միայն փաթեթավորումը 700 դրամ է: Վաճառվում է կավե ամանների մեջ: Ֆերմեր-գործարարն ասում է, որ այծի կաթ է մթերում նաև գյուղացիներից. 1 լիտրի համար վճարում է 230 դրամ:
Ինչպե՞ս են ընտրում պանրի անունները
Պանրի անունները պայմանավորված են պատրաստման տեխնոլոգիայով: Հակառակ դեպքում՝ տնօրենի կարծքով, այնքա~ն անուններ կհորինեին: Նա թվարկում է պանրատեսակներ, որոնցից ամեն մեկն ունի պատրաստման իր «սկզբունքները»: Բացի այծի պանրից, արտադրում են նաև այծի ու կովի խառնուրդ կաթով պանիր: Վաճառքից գոհ է:
Արտահանման մասին
Արտահանող երկրների ցանկում միայն մեկ անուն կա՝ Ռուսաստան: Ընկերության արտադրանքի 90 %-ն արտահանվում է այդտեղ. 1 կգ-ը՝ 7,5 դոլարով:
Մինչ 2009 թ.՝ մոտ 4 տարի, այծի պանիրն իրացնում էին նաև ԱՄՆ-ի շուկայում (Կալիֆոռնիա նահանգում): Արտահանման գինը (1 կգ) 5 դոլար էր: Այդ ժամանակ 1 դոլարն արժեր 580-584 դրամ, կաթն էլ էժան էր՝ 130 դրամ: Դրա համար էլ շահավետ էր: Այս մասին պատմում է տնօրենը՝ ավելացնելով, որ սղաճի պատճառով իրենք կորցրեցին այդ շուկան: Իսկ պատճառն այն էր, որ ընկերությունը պանրի գինն անընդհատ բարձրացնում էր, ներկրողներն էլ հիասթափվել էին ընկերության այդ քայլից՝ հրաժարվելով ներկրումից:
Այծեր՝ ինքնաթիռի տոմսի դիմաց
Ընկերության տնօրենը մի քանի անգամ մեր զրույցում շեշտում է, որ այծի պանրի պահանջարկն աստիճանաբար մեծանում է, բայց իրենք չեն կարող ընդլայնել արտադրության ծավալները: Պատճառն այն է, որ այծի կաթ դժվարությամբ են գտնում: 4-5 տարի առաջ այծաբուծությունը զարգացած էր մարզում, բայց սոցիալական դժվար իրավիճակը շատերին ստիպեց վաճառել այծերն ու արտագաղթել: Երբեմն դրանք վաճառվել են ինքնաթիռի տոմս գնելու համար: Իսկ Խաչիկ Մարտիրոսյանը վստահեցնում է, որ այծ պահելն ավելի ձեռնտու է՝ և՛ պահելն է հեշտ, և՛ կաթն է թանկ:
Այծի պանրի արտադրությունը շարունակելու է 9-ամյա որդին՝ Արթուրը: Նա մեզ ուղեկցում է անասնաֆերմա: Ճանապարհին ասում է, որ բացի պանրի արտադրությունից, բեռնատարների արտադրություն է հիմնելու, հետո ավելացնում, որ իր քաղաքը շատ է սիրում:

“Золотые” козы Вайоц дзора
Хачик Мартиросян – учредитель и руководитель ЗАО “Голден гоут”. Говорит, что его компания – первый и, пожалуй, единственный в Армении прозводитель козьего сыра. Мартиросян считает себя первым экспортером после развала Советского Союза. По его словам, с 1989 по 2004 гг. козий сыр из Армении не экспортировался. В советские годы козеводство не было развито. “Помню, в ехегнадзорском совхозе, который был достаточно известен, имелось большое поголовье овец, и каждый совхоз содержал по 10-20 коз и козлов, и стадо всегда возглавлял козел”,- отметил специалист.
До 2000 г. Хачик Мартиросян занимался в селе Гохтаник Вайоцдзорской области разведением крупного рогатого скота. Мысль о козеводстве пришла в голову его другу, который работал в департаменте сельского хозяйства США – USDA. В 2000 г. Мартиросян получил соответствующее предложение. Из США в Вайоц дзор были доставлены 20 козлов и 10 коз, которых скрестили с местными породами и получили новое поколение, удойность которых в 2,5-3 раза превышала аналогичные показатели армянских коз.
В первый год было произведено 700 килограммов сыра, который реализовали с большим трудом. “С таким количеством мы не могли выйти на зарубежный рынок, а на местном рынке спроса на козий сыр не было. Однако постепенно люди привыкли к этому сыра. Сейчас мы ежегодно производим до 45 тонн, которые полностью реализуем”,- отмечает Хачик Мартиросян.
“Золотые” козы
Белое здание завода “Голден гоут” расположено у въезда в город Ехегнадзор в Вайоцдзорской области. Произнося название компании, директор отмечает, что козы бывают именно “золотыми”. Между двумя одноэтажными строениями – заводом и фермой – раскинулся фруктовый сад. На заводе работают 24 человека. Местность благоприятна для козеводства. Козы, по словам Мартиросяна, любят горы, цветы, кусты, поэтому молоко у них очень высокого качества.
О козьем молоке
Козье молоко заменяет материнское молоко, уверяет Хачик Мартиросян. Коза в отличие от коровы питается цветами, ее молоко богато белками, содержит меньше холестерина. А от такого молока не может получиться плохой сыр.
Плохого сыра нет, утверждает наш собеседник, есть хороший и очень хороший сыр. В Армении популярны два сорта сыра – “Лори” и “Чанах”. Компания Мартиросяна производит 8 сортов, в том числе “Французский”, “Альпийский”, “Ехегнадзор”, “Лори”, “Чанах”. Одним из факторов получения хорошего сыра считаются благоприятные климатические условия и чистая экология Вайоц дзора. Из перечисленных сортов следует выделить “Ехегнадзор”, который еще в советское время производился в одноименном городе. Стоимость этого сыра увеличивает его упаковка, которая обходится в 700 драмов. Этот сыр продается в глиняных горшочках. Козье молоко фермер закупает и у крестьян – по 230 драмов за литр.
Как выбирают названия для сыра
Названия для сортов сыра обусловлены технологией производства. Директор перечисляет названия сортов, каждый из которых имеет свои “принципы” изготовления. Кроме козьего сыра получают также сыр, изготовленный из смеси козьего и коровьего молока. Реализацией товара Мартиросян доволен.
Об экспорте
В списке стран-импортеров значится только Россия. Именно в эту страну экспортируется 90% продукции по цене 7,5 долларов за один килограмм.
До 2009 г. козий сыр продавался также на американском рынке, в штате Калифорния. Стоимость экспорта составляла 5 долларов за килограмм. Тогда доллар стоил 580-584 драма, а литр козьего молока – 130 драмов. Поэтому импортировать было выгодно. Но из-за инфляции армянский производитель потерял этот рынок. Компания вынуждена была постоянно поднимать цену на сыр. Импортеры разочаровались и отказались от поставок, сказал Хачик Мартиросян.
Козы за билет на самолет
В беседе с нами директор компании несколько раз подчеркнул, что спрос на его козий сыр постепенно растет,но они не могут расширить объемы производства, потому что струдом изыскивают козье молоко. 4-5 лет назад козеводство в области было развито, однако тяжелое социальное положение заставило многих продать своих животных и эмигрировать. Бывало даже, что люди продавали коз, чтобы купить билеты на самолет. Между тем Хачик Мартиросян уверяет, что содержать коз очень выгодно – они не требуют особого ухода, но их молоко стоит дорого.
Производство козьего сыра продолжит 9-летний сын Мартиросяна – Артур. Он проводил нас на ферму. По дороге рассказал, что кроме производства сыра займется также производством грузовиков. Потом признался, что очень любит свой город.