Շուրջ 1 տոննա թմրանյութի գործը կուղարկվի դատարան
Շուրջ 1 տոննա թմրանյութի փոխադրման գործը մեկ ամսվա ընթացքում կուղարկվի դատարան: Հանրային պաշտպան Արտակ Գարոյանը, ով Թուրքիայի քաղաքացի Օսման Ուգուրլուի փաստաբանն է, «Հետքի» հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ պաշտպանական կողմն այժմ աշխատում է Ուգուրլուի մեղադրանքը վերաորակելու ուղղությամբ:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա հունվարի 17-ին Մեղրիի մաքսատանը Իրանից Հայաստանի տարածքով տարանցիկ դեպի Վրաստան ուղևորվող բեռնատարի զննման արդյունքում ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսային ծառայության աշխատակիցները հատուկ հարմարեցված թաքստոցում հայտնաբերել էին 927 կգ հերոին տեսակի թմրամիջոց: ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչությունում հարուցվել էր քրեական գործ ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 215-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով՝ (թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի մաքսանենգություն): Բեռնատարի վարորդ Վրաստանի քաղաքացի Ավթանդիլ Մարտիաշվիլին կալանավորվել էր: Իսկ հունվարի 18-ին Երևանում ձերբակալվել էր նաև Հայաստանի և Վրաստանի տարածքով տարանցիկ դեպի Թուրքիա նշված քանակության թմրամիջոցի տեղափոխման կազմակերպման մեջ մեղադրվող, Թուրքիայի քաղաքացի Օսման Ուգուրլուն: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել մաքսանենգության և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության իրացնելու կամ պատրաստելու նպատակներով հոդվածներով:
«Մենք պետք է աշխատենք, որ իրացման հոդվածը վերաորակեն փոխադրման, այսինքն՝ 266-ը վերաորակվի 268: Կա նաև 215՝ մաքսանենգության հոդված, որը փաստ է, որտեղ պաշտպանության կողմը շատ բան չունի անելու, բայց պաշտպանության կողմը շատ բան ունի անելու իրացման նկատառումը վերաորակելու փոխադրման»,- ասաց պաշտպան Արտակ Գարոյանը:
Ըստ հանրային պաշտպանի՝ մոտակա օրերին պետք է մեղադրանքը ճշգրտվի և հստակեցվի թմրանյութի քանակը, որը փորձաքննության եզրակացությամբ այլ է տրվել:

Дело о контрабанде почти тонны героина будет передано в суд
Дело о контрабандной перевозке почти тонны наркотиков в течение месяца будет передано в суд. Общественный защитник Артак Гароян, являющийся адвокатом гражданина Турции Османа Угурлу, в беседе с Hetq.am сообщил, что в настоящее время защита работает в направлении переквалификации обвинения, выдвинутого Угурлу.
Напомним, что 17 января с.г. в результате досмотра в Мегринском таможенном пункте грузового автомобиля, направлявшегося из Ирана в Грузию транзитом через территорию Армении, сотрудники таможенной службы Комитета госдоходов РА обнаружили спрятанные в специально оборудованном тайнике 927 кг героина. В следственном управлении Службы национальной безопасности РА было возбуждено уголовное дело по признакам ч.2 ст.215 УК РА (контрабанда наркотиков и психотропных препаратов). Водитель грузовика, гражданин Грузии Автандил Мартиашвили был арестован. А 18 января в Ереване был задержан также обвиняемый в организации перевозки указанного количества наркотиков в Турцию через территории Армении и Грузии, гражданин Турции Осман Угурлу. Ему было выдвинуто обвинение в контрабанде и незаконном обороте наркотиков с целью реализаци или изготовления.
“Мы добиваемся того, чтобы 266-я статья о реализации наркотика была переквалифицирована на 268-ю статью о его перевозке. Есть также 215-я статья о контрабанде, по которой защита ничего не может сделать, так как это является доказанным фактом”,- сказал Артак Гароян.
По словам общественного защитника, в ближайшие дни должно быть уточнено количество перевозившихся наркотических веществ.