Հայ-ճապոնական բարեկամություն, որ սկսվել է Խորհրդային Միությունից
Հիդեհարու Նակաջիման արդեն որերորդ անգամ Հայաստանում է, այս անգամ՝ հրավիրվելով մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող տարածաշրջանային հանձնախմբերի ներկայացուցիչների հավաքին:
«1953թ. սովորում էի միջնակարգ դպրոցում: Աշխարհագրության դասին Խորհրդային Միության մասին պետք էր մի փոքրիկ ուսումնասիրություն անել, ու աշակերտները բաժանվել էին խմբերի,- «Հետքին» պատմում է Նակաջիման,- մեր խմբին բաժին էր ընկել կովկասյան երկրները: Մենք ուսումնասիրեցինք լեզուն, տարազը, մշակույթը, ու ես հասկացա, թե որքան հին մշակույթ ունի Հայաստանը»:
Նակաջիմային հատկապես հետաքրքրել է հայկական տառերն ու այբուբենը, սակայն, իր խոսքով, դեռևս չգիտեր, թե որքան մեծ երկիր է եղել Հայաստանն ու ինչպես է դարձել այսքան փոքր. Ցեղասպանության մասին նույնպես ոչինչ չգիտեր:
Ճապոնիայում կա Տամագավա կոչվող հանրագիտարան, որը հրատարակվել է Տամագավա համալսարանի կողմից և առկա է յուրաքանչյուր դպրոցում: Հենց այդ հանրագիտարանից էլ օգտվել են դպրոցականները՝ քաղելու տեղեկություններ Խորհրդային Միության և, մասնավորապես, Հայաստանի մասին: Ինչպես նաև ձեռքի տակ եղել է աշխարհագրական բառարան: Այդքանով Հայաստանի հետ ծանոթությունն ավարտվել է, որը, սակայն շարունակվել է ավագ դպրոցում, երբ անցնում էին Հռոմեական կայսրության պատմությունը:
«Այնտեղ բազմիցս Հայաստանի անունը շոշափվում էր, մասնավորապես Պարսկաստանի արշավանքների առնչությամբ,- ասում է Նակաջիման,- ես հասկացա, որ Միջագետքն ու Հայաստանն այն ժամանակ մեծ կարևորություն են ունեցել, ու նաև այդ ամենը եղել է Հայկական լեռնաշխարհում»:
Նակաջիման սուղ տեղեկություններից կարծիք է կազմել, որ կլիմայական և այլ տեսակետից Հայաստանի զբաղեցրած տարածքը դժվարանցանելի է եղել, մասնավորապես, տպավորվել է Լուկոլոսի արշավանքների ժամանակ զինվորների դժգոհություններն առ այն, որ լեռնային տեղանքի կամ հանկարծակի տեղացած ձյան պատճառով հնարավոր չէ առաջանալ:
«Ես հասկացա, որ պետք է մի օր գնամ Հայաստան,- ասում է Նակաջիման,- ու դա առաջին անգամ հաջողվեց 1980թ., երբ ղեկավարիս հետ գործուղման պիտի գնայինք Հռոմ»:
Նակաջիման այդ ժամանակ և դրանից հետո էլ ողջ կյանքում աշխատել է ճապոնական նավթային ընկերությունում, իսկ կոնկրետ այդ ճանապարհորդության ժամանակ, ինչպես ինքն է ժպտալով ասում, գնացել է որպես «ղեկավարի պայուսակը բռնող»: Ուղևորությունը դեպի Հռոմ պետք է կայանար Մոսկվայով, ու քանի որ մուտքը Խորհրդային Միություն ստացված էր, Նակաջիման ղեկավարին խնդրում է, որ հետ գալուց մի քանի օրով այցելի Հայաստան:
Նա Հայաստանում է լինում երկու օր: Այցելում է Էջմիածին, և չափազանց տպավորվում Հռիփսիմե եկեղեցու ճարտարապետությամբ:
«Տուֆը որպես ճարտարապետական նյութ Ճապոնիայում էլ է օգտագործվում, և մենք ունենք հրաբխային ծագում ունեցող կանաչ տուֆ,- ասում է նա,-իսկ Լենինի հրապարակը բոլորող տուֆե բոլոր շենքերը օրվա ժամից և լուսավորությունից կախված՝ տարբեր երանգներ էին ստանում, և դա շատ տպավորիչ ու գեղեցիկ էր»:
Նակաջիման նաև կարդացել էր, որ Հայաստանը գետերի ու սարերի երկիր էր ու դրանք, իր խոսքով, շատ հոգեհարազատ են ճապոնացիների համար:
«Առաջին այցը առիթ դարձավ, որպեսզի ծագեն բազում մտադրություններ նորից հետ գալու և ոչ միայն հենց Հայաստան, այլ Հայկական լեռնաշխարհի տարածքում գտնվող քաղաքներ, և անպայման այդ ամենը ներկայացնել Ճապոնիայում,- ասում է նա,- և այդ երազանքնրի շարանը առաջացավ հենց առաջին այցից հետո»:
Հաջորդ տարիներին նա Թուրքիայով գալիս է Հայաստան՝ 1984-1987թթ.՝ անցկացնելով 5 օր Թուրքիայում և 7 օր Հայաստանում: Չափազանց տպավորիչ էր սահմանահատումը, որտեղ անցել է երկարատև ու բարդ ստուգումներ, նաև Գյումրի մտնելու համար գնացել է Թիֆլիս, հետո այնտեղից եկել Գյումրի:
Արևմտյան Հայաստանում Նակաջիման եղել է Կարսում, Անիում, Իգդիրում, Բայազետում, Վանում, Բիթլիսում, Մուշում և Խարբերդում: Շատ տհաճ տպավորություններ ուներ Բիթլիսի հյուրանոցից, որտեղ չի եղել անգամ սանհանգույց, որ անմիջապես լքել ու գնացել է Մուշ:
1987թ. այցելության ժամանակ, երբ եկել էր Հայաստան, ակադեմիկոս Մելիք Օհանջանյանի խորհրդով Նակաջիման այցելում է Սարդարապատի հուշահամալիր և անմիջապես հետաքրքրվում, թե էքսկուրսավարներից ով գիտի անգլերեն: Այդպես նա ծանոթանում է Մելանյա Բաղդասարյանի հետ:
«Ես այն ժամանակ ուսումնասիրում էի ռուսական հեղափոխությունն ու այդ ենթատեքստով անդրադառնում էի նաև Հայաստանին,- ասում է Նակաջիման,- և Մելանյան ինձ օգնում էր, մենք նամակագրությամբ շփվում էինք, ու նա ինձ օգտակար նյութեր էր տրամադրում»:
1991թ. այցելության ժամանակ Նակաջիման ամուսնության առաջրկություն է անում Մելանյային, և նրանք 1992թ. ամուսնանում են: Իսկ հարսանիքի քավորն էլ լինում է հենց Մելիք Օհանջանյանը, ով էլ Նակաջիմային խորհուրդ էր տվել այցելել Սարդարապատ:
Նակաջիման հայերեն այդպես էլ չսովորեց: Ժպտալով ասում է, որ իր թույլ տեղն է: Թեպետ ժամանակին իր ձեռքով գրած հայերենով Մարտի 8-ի բացիկ է ուղարկել ապագա կնոջը:
«Իսկ երբ Մելանյան ճապոներեն սովորեց՝ հարցը փակվեց»,- ասում է նա:
Ամուսինները մեկ երեխա ունեցան՝ Անահիտը, որը խիստ անսովոր անուն է Տոկիոյում և, ընդհանուր առմամբ, Ճապոնիայում: Դուստրը հայերեն հասկանում է, սակայն վատ է խոսում: Արդեն 20 տարեկան է, ու երբ գալիս է Հայաստան՝ քիչ-քիչ խոսում է, սակայն հետ գնում ու նորից մոռանում է, քանի որ ընտանիքում ճապոներեն են խոսում, իսկ Տոկիոյում էլ հայեր գրեթե չկան:
Ճապոնիայում քիչ հայեր կան՝ ասում է Նակաջիման: Ըստ դեսպանատան տվյալների՝ ընդամենը 50 հոգի, որից Տոկիոյում են ընդամենը 15-ը: Զարմանալի փաստ, քանի որ հայերն ամենուր են, իր խոսքով Ինդոնեզիայում էլ շատ են, սակայն Ճապոնիայում չկան:
«Հավանաբար, պատճառն այն է, որ Ճապոնիան երկար ժամանակ՝ մինչև 19-րդ դարի վերջը, փակ երկիր է եղել, և միայն մեկ բաց նավահանգիստ ուներ,- ասում է նա,-միայն Մեյջի հեղափոխությունից հետո բացեց սահմանը աշխարհի հետ»:
«Ճապոնա-հայկական բարեկամության ասոցիացիան» հիմնվել է 1991թ., և այն օգնել է երկու երկրների միջև ջերմ հարաբերությունների ստեղծմանն ու կապերի ամրացմանը: 3-4 ամիսը մեկ անգամ հրապարակում են ճապոնալեզու «Արաքս» և «Արարատ» ամսագրեր:
Հիդեհարու Նակաջիման նաև երեք գիրք է հեղինակել Հայաստանի մասին. «Ամեն ինչ Հայաստանի մասին 65 մասում». 2009թ., «Հայաստան`հույսի ակնթարթ պատմությունում»՝ 1990թ. և «Հայկական ցեղասպանություն` հայ ժողովրդի պատմություն և մշակույթ»՝ 2007թ.:
«Մեր ընկերության գործունեության ընթացքում շատացել են ճապոնացիների քանակը, ովքեր հետաքրքրվում են Հայաստանով ու հայկական մշակույթով,- ասում է Նակաջիման,- ու մինչև Ճապոնիայում Հայաստանի դեսպանատուն հիմնվելը, մենք, փաստորեն, միակ կապող օղակն էինք Հայաստանի և Ճապոնիայի միջև»:
Այժմ Նակաջիման Ճապոնիայում Ցեղասպանության 100-ամյակին միջոցառումների տարածքային հանձնախմբի ղեկավարն է, ու այդ պատասխանատվությունը ստանձնել է որպես անհատ:
Հանձնախմբում ընդգրկված են յոթ հոգի և համագործակցում են Սփյուռքի նախարարության հետ, որն էլ կօգնի նրանց՝ տրամադրելով ֆիլմեր և աջակցելով միջոցառումների կայացմանը:
2015թ. ընթացքում Ճապոնիայում նախատեսվում է հրապարակել «Փաստերի գիրք» անունով գիրքը՝ հիմնված ԱՄՆ դեսպան Մորգենթաունի պատմությունների, Վոլֆգանգ Գուստի «Հայկական ցեղապանություն» գրքերի վրա:
Կլինեն ֆիլմերի ցուցադրում, ընդ որում ոչ միայն Հայոց ցեղասպանության թեմայով, ցուցահանդեսներ, նաև՝ դասախոսություններ տարբեր թեմաներով, որոնցից երկուսը նվիրված կլինեն Դայանա Աբգարին: Դայանա Աբգարը Առաջին Հանրապետության ժամանակ Հայաստանի դեսպանն է եղել Ճապոնիայում: Նա Իրանից գաղթած և Կալկաթայում մեծացած հայորդի է, որ ամուսնական ճանապարհորդության ժամանակ գնացել է Ճապոնիա՝ Կոբե և շատ է հավանել ճապոնական մշակույթը, իսկ ամուսնու մահից հետ տեղափոխվել է Յոկոհամա և այնտեղից էլ Ցեղասպանության տարիներին աջակցություն է բերել հայերին:

Армяно-японская дружба, начавшаяся со времен Советского Союза
Хидехару Накаджима часто приезжает в Армению. На этот раз его пригласили участвовать в собрании представителей региональных комиссий, координирующих мероприятия, посвященные 100-летию Геноцида армян.
“В 1953 году я учился в средней школе. На уроке географии нам дали небольшое задание по Советскому Союзу,- рассказывает Hetq.am Накаджима. – Учеников разделили на группы. Нашей группе достались страны Кавказа. Мы изучили национальные костюмы, культуру, и я понял, насколько древняя армянская культура”.
Накаджиму особенно заинтересовали армянские буквы и алфавит, но он тогда не знал, каким большим государством была Армения и почему стала такой маленькой. О Геноциде он тоже ничего не знал.
В Японии есть энциклопедия “Тамагава”, которая имеется во всех школах. Именно этой энциклопедией воспользовались школьники для получения сведений о Советском Союзе и в частности об Армении. Затем знакомство с Арменией продолжилось в старшей школе, во время изучения истории Римской империи.
“Там Армения упоминалась неоднократно, особенно в связи с нашествиями персов,- говорит Накаджима. – Я понял, что в то время Междуречье и Армения играли огромную роль и что все это было на Армянском нагорье”.
По этим скудным сведениям у нашего собеседника сложилось впечатление, что с точки зрения климатических и других условий территория Армения является труднопроходимой. Ему особенно запомнилось, что во время походов Луколла солдаты жаловались на то, что в горной местности или из-за неожиданного выпадавшего снега двигаться вперед было невозможно.
“Я понял, что должен обязательно приехать в Армению,- говорит Накаджима. – В первый раз мне это удалось в 1980 году, когда вместе со своим руководителем я отправился в командировку в Рим”.
И тогда, и после этого Накаджима работал в японской нефтяной компании. В Рим они ехали через Москву, а поскольку въездная виза в Советский Союз была получена, то Накаджима попросил своего шефа на обратном пути заехать на два дня в Армению. Здесь он побывал в Эчмиадзине, был крайне впечатлен архитектурой церкви Рипсиме. “Туф в качестве архитектурного материала используют и в Японии. У нас есть зеленый туф вулканического происхождения,- говорит Накаджима. – А на площади Ленина все здания из туфа в зависимости от времени дня и освещения имеют разную окраску, что очень эффектно и красиво”.
Накаджима также читал о том, что Армения – страна рек и гор, что, по его словам, очень близко японцам.
“После первого визита я решил вновь приехать сюда, причем побывать во всех городах Армянского нагорья, а потом представить все это в Японии”,- говорит наш собеседник.
В 1984-1987-х годах Накаджима приехал в Армению через Турцию, проведя пять дней в Турции и семь дней в Армении. Ему особенно запомнился процесс пересечения границы: продолжительные и сложные проверки, поездка в Тбилиси, поскольку только оттуда можно было прибыть в Гюмри.
В Западной Армении Накаджима побывал в Карсе, Ани, Игдире, Баязете, Ване, Битлисе, Муше и Харберде. Очень неприятное впечатление осталось у него от гостиницы в Битлисе, где не было даже санузла. Из-за этого он покинул Битлис и сразу отправился в Муш.
Во время приезда в Армению в 1987 году Накаджима по совету академика Мелик-Оганджаняна посетил мемориальный комплекс в Сардарапате, где первым делом поинтересовался, кто из экскурсоводов знает английский. Так он познакомился с Меланией Багдасарян.
“Тогда я изучал русскую революцию и в этом контексте касался также Армении,- рассказывает Накаджима. – А Мелания мне помогала. Мы начали переписываться, она посылала мне нужные материалы”.
Во время приезда в 1991 году Накаджима сделал Мелании предложение, и на следующий год они поженились. А кумом на свадьбе был Мелик-Оганджанян, который и посоветовал Накаджиме посетить Сардарапат.
Накаджима так и не выучил армянский. Он с улыбкой говорит, что это его слабое место. И добавляет: “А когда Мелания выучила японский, то вопрос решился”.
У супругов одна дочь – Анаит. Это очень необычное для Японии имя. Анаит понимает по-армянски, но говорит плохо. Ей уже 20 лет, и когда она приезжает в Армению, то начинает понемногу общаться на армянском, но, уехав обратно, вновь забывает язык, так как в семье разговаривают только по-японски.
В Японии армян очень мало, всего 50 человек, говорит Накаджима. По данным посольства, в Токио проживают лишь 15 армян. “Причина, наверное, в том, что Япония долгое время, до конца 19-го века, была закрытой страной, и лишь после революции Мэйдзи граница была открыта”.
Ассоциация японо-армянской дружбы была основана в 1991 году. Она содействовала установлению теплых отношений и укреплению связей между двумя странами. Каждые 3-4 месяца на японском языке издаются журналы “Аракс” и “Арарат”.
Хидехару Накаджима является автором трех книг об Армении: “Все об Армении в 65-ти частях” (2009), “Армения: миг надежды в истории” (1990) и “Геноцид армян: история и культура армянского народа” (2007).
“За время деятельности нашей компании увеличилось число японцев, интересующихся Арменией и армянской культурой,- говорит Накаджима. – Еще до открытия посольства Армении в Японии мы фактически были единственным связующим звеном между двумя нашими странами”.
Сейчас Накаджима возглавляет региональную комиссию по подготовке мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян. Комиссия, в которую входят семь человек, сотрудничает с министерством диаспоры Армении. Министерство предоставляет им фильмы, оказывает содействии в проведении мероприятий.
В 2015 году в Японии предусмотрено издать книгу под названием “Книга фактов”, которая будет основана на документальных свидетельствах посла США Моргентау и книге Вольфганга Густа “Армянский геноцид”.
Планируется также показ фильмов, причем не только на тему Геноцида, проведение выставок и лекций на различные темы, две из которых будут посвящены Даяне Абгар. В период Первой Республики Даяна Абгар была послом Армении в Японии. Абгар эмигрировала из Ирана, выросла в Калькутте. Во время свадебногопутешествия она побывала в Японии, в городе Кобе, где очень увлеклась японской культурой. После смерти мужа она переехала в Иокогаму, где в годы Геноцида армян оказывала помощь своим соотечественникам.