Երեւանի գունավոր «շորերը», կամ ինչպես են ծախսվում քաղաքացիների փողերը
Նախորդ տարվանից սկսած՝ Երեւանի քաղաքապետարանը լվանում եւ ներկում է քաղաքի կենտրոնական փողոցների վրա գտնվող շենքերի ճակատային հատվածները: Ներկված շենքերի մեջ որեւէ գույն չի գերակշռում. կան մուգ մանուշակագույն, օխրայի երանգներ, դեղին, մոխրագույն, շագանակագույն` գազարագույնի հետ:
Գործընթացը սկսվել է Գագիկ Բեգլարյանի պաշտոնավարման ժամանակ: Նախորդ տարի ներկվել եւ լվացվել է 30 շենք` միայն Մաշտոցի պողոտայի շենքերից: Քաղաքապետարանի հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արթուր Գեւորգյանը «Հետքին» ասաց, որ աշխատանքների համար Երեւան քաղաքի համայնքային բյուջեից հատկացվել է 176 մլն դրամ:
Ըստ կանոնակարգի` աշխատանքներն իրականացնելու համար հայտարարվում է տենդեր, հաղթած նախագիծը ներկայացվում է Երեւանի քաղաքապետի հաստատմանը` քաղաքաշինության ու ճարտարապետության վարչության եւ գլխավոր ճարտարապետի խորհրդով, իսկ գործընթացը վերահսկում է քաղաքի գլխավոր դիզայները:
Նախորդ տարվա տենդերը շահել էր «Երեւաննախագիծ» ինստիտուտը, նախագծի հեղինակը դիզայներ Աշոտ Մայիլյանն է:
Ինչպես նշում է Արթուր Գեւորգյանը, արված աշխատանքը դրական արձագանքի է արժանացել, ուստի 2010-ին այս տարվա բյուջեն հաստատելիս գումար է նախատեսվել ավելի մեծ ծավալի աշխատանքների համար:
Այս տարի իրականացվել է 250 շենքի ներկում եւ լվացում, քաղաքային բյուջեից ծախսվել է 1 մլրդ 300 մլն դրամ: Նախագծի հեղինակը դարձյալ Աշոտ Մայիլյանն է, ով արդեն ներկայացնում է այս տարվա տենդերում հաղթած «Դի ար գի շին» ՍՊԸ-ն:
Առաջին հայացքից տպավորություն է, որ հրաշալի գործ է արվում: Եվ, իսկապես: Վերջապես ուշադրություն է դարձվում տարիներ շարունակ անխնամ վիճակում գտնվող շենքերին. մաքրվում են կեղտից ու փոշուց, ներկվում են, քաղաքի տեսքը թարմանում է:
Այլ հարց է, թե աշխատանքի ընթացքում որքանո՞վ է գործում տվյալ դաշտը կարգավորող օրենքը: Քաղաքի գլխավոր դիզայներ Գագա Ամատունին այս հարցին պատասխան ունի. «Չի սխալվում նա, ով գործ չի անում»: Սակայն «սխալվելիս» խախտվել է «Պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների պահպանության մասին» ՀՀ օրենքը:
Այդ շենքերի մի մասն ընդգրկված է պետության կողմից պահպանվող անշարժ հուշարձանների ցանկում, եւ ցանկացած փոփոխություն պետք է համաձայնեցվի Մշակույթի նախարարության ենթակայությամբ գործող Հուշարձանների պահպանության գործակալության գիտամեթոդական խորհրդի հետ:
Գործակալության Երեւանի տարածքային բաժնի պետ Կարո Այվազյանը «Հետքին» ասաց, որ նախորդ տարի բավական հաջող աշխատել են «Երեւաննախագիծ» ինստիտուտի հետ, սակայն այս տարի շատ հարցերում իրենք տարաձայնություններ են ունեցել:
«Թումանյան-Մաշտոց հատման խաչմերուկում գտնվող նախկին Կարապի գաստրոնոմը, որը հայտնի է որպես Իլյիչի շենք, երկու միասնական շենքեր են, որոնք ուզում էին ներկել տարբեր գույներով,- ասաց նա,- սակայն այդ հարցում մենք համաձայնության եկանք»:
Այվազյանը նշում է մի քանի շենքեր, որոնց շուրջ իրենք համաձայնություն չեն տվել, սակայն փոփոխություններն, այնուամենայնիվ, կատարվել են:
Խոսքը Նալբանդյան 41, Նալբանդյան 41/1, Նալբանդյան 23, Տերյան 62, Նալբանդյան 23, Նալբանդյան-Թումանյան խաչմերուկի եռահարկ շենքերի մասին է: «Մենք դեմ էինք, որ Բունիաթովի շենքը (Նալբանդյան 41-ը) ներկվի,- ասում է Այվազյանը,- բայց ներկվեց: Որոշ շենքերի հարցում մեր հետ հաշվի չնստեցին. օրինակ՝ անատոմիկի շենքը, որը ներկվել է կարմիր, սակայն մենք ասացինք, որ սյունաշարը պետք էր սպիտակ ներկել: Այս շենքերի հարցը պետք է անպատճառ քննարկվի»:
Այվազյանը հատուկ ընդգծում է Մոսկովյան-Տերյան խաչմերուկի վրա գտնվող Տերյան 62 շենքը, որը պատված էր դեկորատիվ ավազով. «Մենք ասացինք, որ ներկել պետք չէ, սակայն դա ներկեցին առանց մեր թույլտվության: Հիմա ներկը հանելը ավելի դժվար կլինի, բայց այդ հարցը մենք անպատճառ պետք է բարձրացնենք»:
Ներկի գոյությունը երաշխավորված է 15-17 տարի, դրանք սիլիկատային ծագման են, հիմնականում` գերմանական արտադրության:
Երեւան քաղաքի ճարտարապետությանը քիչ թե շատ ծանոթ մարդը պատկերացում ունի, թե շենքերից որոնք որ ժամանակաշրջանին են պատկանում: Նալբանդյանի նշված շենքերը, որոնք ներկվել են օխրա գույնով, ի սկզբանե եղել են սպիտակ, որովհետեւ Բունիաթյանը, երբ նախագծում էր այդ շենքերը, ուղղակի օխրայի գույնի շենքեր չեն եղել. եղել են սպիտակ:
«Այո,- հաստատում է Ամատունին,- կոմունիստների ժամանակներից մնացած շենքերը գունավորում չեն ունեցել, որովհետեւ այն ժամանակ գունավորում չի եղել, եւ քանի որ նրանք հիմա փոփոխվում են, նոր գույներ են տրվում: Հիմա բազմազան որակյալ ներկեր կան, ինչո՞ւ չփոխել: Սկզբից դա շատ տարօրինակ ու անբնական կարող է դիտվել, սակայն որոշ ժամանակ հետո մարդու աչքը սովորում է»:
Իսկ նախագծի հեղինակ Աշոտ Մայիլյանը «Հետքին» մատնացույց է անում գոյության տարիների ընթացքում այդ շենքերում կատարված արտաքին միջամտությունները:
«Դրանք 30-ականների շենքեր են, եւ այս ընթացքում բնակիչներից մեկը դուռ է բացել, մյուսը իր օբյեկտին հարմար գույնով է ներկել,- պատճառաբանում է նա,- ո՞ւր էին նրանք, դե թող արգելեին, երբ սալիկներով երեսպատում էին, իսկ մենք աշխատանքների ընթացքում բազմաթիվ վերանորոգումներ ենք կատարել. շատ տեղերում ճարտարապետական էլեմենտները քանդած ու կոտրված են եղել, պատշգամբները նույնությամբ վերականգնվել են»:
Նույն Նալբանդյան 41 շենքի մասին Մայիլյանը նշում է, որ առաջին հարկում վարսավիրանոցի սեփականատերը իր տարածքը սալիկով երեսպատել ու ներկել էր իր ուզած գույնով:
«Սալիկապատված հատվածը չի քանդել, մնացած հատվածը բերված է սալիկի գույնի, իսկ նախկինում այն եղել է սպիտակ,- ասում է նա,- տարբեր շենքեր արված են տարբեր ճարտարապետական լուծումներով, հաշվի է առնված ճարտարապետական էլեմենտների առկայությունը. խոյակներ, քիվեր, սվաղված հատվածներ: Նույն շենքում եղել է քարով սվաղված մասեր, կամ մի մասը` սեւ, մի մասը` վարդագույն քար, այդ բոլոր էլեմետները հաշվի են առնված»:
Գույների ընտրությունը կատարվել է՝ կախված լույսի հետ շենքի ունեցած ճակատային դիրքից. այն շենքերի համար, որոնց ճակատը նայում է դեպի հյուսիս, եւ լուսավորությունը քիչ է, ընտրվել են պայծառ գույներ:
Այդուհանդերձ, Մայիլյանը չկարողացավ պատճառաբանել, թե ինչ հիմքով անշարժ հուշարձանների ցանկում ընդգրկված շենքերում փոփոխություններ կատարելիս հաշվի չի առնվել Հուշարձանների պահպանության գործակալության դիրքորոշումը:
«Շենքեր կային, որոնցից ոմանց վրա ցեմենտ էր, եւ սկզբնականը չէր լինում պահպանել, այդ պատճառով ինչ-որ կերպ պետք է ներկվեր` հնարավորինս պահպանելով հուշարձանի գեղարվեստական ու ճարտարապետական արժեքը»,- պատասխանից խուսափում էր նա:
Բացի այդ` ներկված եւ վերականգնված շենքերի մեջ կային այնպիսիները, որոնց հեղինակները կենդանի են, իսկ այդ դեպքում ցանկացած` այդ թվում գունային փոփոխության դեպքում պետք է լինի նախագծի հեղինակի համաձայնությունը:
Ճարտարապետ Սարհատ Պետրոսյանը «Հետքին» ասաց, որ Նալբանդյան-Թումանյան խաչմերուկի անկյունում գտնվող «Ստեֆանիել» խանութի շենքը, որը նախագծել է Բունիաթյանը, վերակառուցվել է իր նախագծով` 2006 թ., որը հաստատվել է քաղաքապետարանում:
«Սակայն այնտեղ փոփոխություն անելիս ոչ ոք ինձ հետ ոչինչ չի համաձայնեցրել»,- ասում է նա:
Ի պատասխան այս հարցադրման` Մայիլյանն ասաց, որ իրենք ոչ մի բողոք չեն ստացել. «Եթե բողոքներ կային, թող դիմեին»: Խնդիրն այն է, որ աշխատանքային խումբը փորձ չի էլ արել պարզելու, թե վերականգնվող շենքերի մեջ կա՞ն, արդյոք, այդպիսի շենքեր, որոնց հեղինակները կենդանի են: «Ենթադրաբար, այո, կլինեն»,- միայն ասաց Մայիլյանը` նշելով, որ իրենք մեծ դժվարություններ են ունեցել քաղաքացիների հետ աշխատելիս, որոնք կարծում են, թե շենքի ճակատը իրենց սեփականությունն է:
Այս տարի աշխատանքներն արդեն ավարտվել են. 250 շենքերը հիմնականում ընդգրկում են քաղաքի կենտրոնական փողոցները, սակայն Արշակունյաց պողոտայով ծավալվել են մինչեւ Գ. Նժդեհի հրապարակ:
Արթուր Գեւորգյանն ասում է, որ ծրագիրը, ամենայն հավանակությամբ, շարունակական կլինի, այս անգամ՝ կենտրոնից հեռու համայնքներում: «Ամեն տարի շենք չեն լվանում,- ասաց նա,- մյուս տարի կընդգրկվեն այն շենքերը, որոնց վիճակն ավելի վատ է»: Ճարտարապետ Պետրոսյանը այս բացթողումները շատ լուրջ չի համարում` քաղաքում առկա լուրջ ճարտարապետական խնդիրների ֆոնին:
«Այն մի քանի տարի հետո կարելի է փոխել,- ասում է նա,- սակայն ներկելը հսկայական գումարների ծախս է, որը գոյանում է իմ եւ այլ երեւանցիների վճարած հարկերից, մինչդեռ այն կարելի էր քննարկել մասնագիտական հանրության հետ եւ ավելի ճիշտ լուծման հանգել»:

Разноцветные “одежды” Еревана, или как расходуются деньги граждан
С прошлого года мэрия Еревана моет и красит фасады зданий на центральных улицах столицы. В цветовой гамме нет превалирующего цвета, использованы разные оттенки – темно-фиолетовый, охра, желтый, серый, коричневый в сочетании с оранжевым.
Процесс начался при предыдущем мэре Гагике Бегларяне. В прошлом году было помыто и покрашено 30 зданий на проспекте Маштоца. Руководитель пресс-службы мэрии Артур Геворкян сообщил “Hetq”-у, что на выполнение этих работ из общинного бюджета Еревана выделено 176 млн драмов.
Согласно действующему порядку, на выполнение этих работ объявляется тендер, победивший проект, по рекомендации управления по градостроительству и архитектуре и главного архитектора, представляется на утверждение мэра Еревана. Процесс контролируется главным дизайнером города.
Прошлогодний тендер выиграл институт “Ереванпроект”, автором проекта стал дизайнер Ашот Маилян. Как отмечает Артур Геворкян, проделанная работа удостоилась положительного отклика, поэтому в 2010 г. при утверждении бюджета этого года была предусмотрена сумма на проведение работ в большем объеме.
В этом году было помыто и покрашено 250 зданий, которые обошлись столичному бюджету в 1 млрд 300 млн драмов. Автором проекта опять стал Ашот Маилян.
На первый взгляд кажется, что власти города делают замечательное дело – приводят в порядок неухоженные здания, очищают их от пыли и грязи, красят, благодаря чему облик города обновляется.
Другой вопрос, действует ли в процессе этих работ регулирующий данное поле закон. Отвечая на этот вопрос, главный дизайнер города Гага Аматуни сказал: “Не ошибается тот, кто ничего не делает”. Однако в результате допущенных “ошибок” был нарушен закон РА “Об охране недвижимых памятников истории и культуры”. Часть этих зданий включена в перечень охраняемых государством недвижимых памятников, и любое изменение должно согласовываться с действующим в подчинении Министерства культуры научно-методическим советом Агентства по охране памятников.
Начальник столичного территориального отдела Агентства Каро Айвазян сообщил “Hetq”-у, что в прошлом году они довольно успешно сотрудничали с институтом “Ереванпроект”, однако в этом году по многим вопросам возникли разногласия. “Расположенное на перекрестке улиц Туманяна и Маштоца здание бывшего гастронома “Карап”, которое известно как здание Ильича, представляет собой два единых здания, которые хотели покрасить в разные цвета. В этом вопросе мы пришли к согласию”,- сказал К.Айвазян. Однако в отношении нескольких зданий, по которым согласие не было достигнуто, изменения все же были внесены.
Речь идет о трехэтажных зданиях, расположенных по адресам Налбандяна, 41, Налбандяна, 41/1, Налбандяна, 23, Терьяна 62 и на пересечении улиц Налбандяна-Туманяна. “Мы были против того, чтобы дом Буниатова (Налбандяна, 41) был покрашен, но его покрасили,- рассказывает Каро Айвазян. – В вопросе нескольких зданий наше мнение не было учтено. Например, здание анатомикума покрасили в красный цвет, хотя мы сказали, что колонны должны быть белыми. Вопрос этих зданий обязательно будет обсужден”. Айвазян особо останавился на отделанном декоративным песком здании на пересечении улиц Московян и Терьяна. “Мы сказали, что это здание не надо красить, однако его покрасили без нашего разрешения. Сейчас очень трудно будет снять краску, но мы обязательно поставим этот вопрос”.
Человек, более или менее знакомый с архитектурой Еревана, представляет, какое здание к какому периоду относится. Упомянутые выше здания на улице Налбандяна, покрашенные охрой, изначально были белого цвета, потому что когда Буниатян проектировал эти дома, цвета охры не было.
По словам Г.Аматуни, окрашенные здания сперва могут показаться непривычными, однако постепенно глаз привыкнет. А автор проекта Ашот Маилян указал на осуществленные за эти годы жильцами вмешательства во внешний облик здания. “Почему тогда не запретили облицовывать плиткой, красить в разные цвета? А мы осуществили ремонтные работы, в точности отреставрировали балконы”,- сказал А.Маилян.
Тем не менее он не смог сказать, на каком основании при внесении изменений в облик зданий, включенных в список недвижимых памятников, не была учтена позиция Агентства по охране памятников. Кроме того, авторы многих покрашенных и отреставрированных зданий живы, а в этом случае любое изменение, в том числе цветовое, должно осуществляться с согласия автора проекта. Архитектор Сархат Петросян сообщил “Hetq”-у, что находящееся на перекрестке улиц Налбандяна и Туманяна здание магазина “Стефанель”, которое спроектировал Буниатян, было реконструировано в 2006 году по его проекту, утвержденному мэрией столицы. “Однако при внесении изменений никто ничего со мной не согласовывал”,- сказал Сархат Петросян.
В связи с этим Маилян отметил, что к ним никто с жалобами не обращался. Вопрос в том, что рабочая группа даже не попыталась выяснить, есть ли среди реставрируемых зданий такие, чьи авторы живы.
В этом году работы уже завершены: 250 зданий охватывают в основном центральные улицы. Программа, по словам Артура Геворкяна, будет иметь продолжение, на этот раз – в отдаленных общинах города.
На фоне существующих в городе серьезных архитектурных проблем выявленные упущения архитектор Сархат Петросян не считает серьезными. “Окраска зданий требует огромных расходов, которые образуются за счет выплачиваемых мной и другими ереванцами налогов. Между тем этот вопрос можно было обсудить со специалистами и принять более правильные решения”,- отметил С.Петросян.