Աշոտ Մարգարյան. «ԼՂՀ-ն կարող է ինչպես կառուցողական, այնպես էլ կործանարար նշանակություն ունենալ Մաքսային միության գործընթացում»
«Հետքի» հարցերին պատասխանում է քաղաքագետ Աշոտ Մարգարյանը
ՀՀ-ն մտնում է Մաքսային միություն (ՄՄ), որի անդամ երկրները միմյանց հետ ավելի սերտ հարաբերություններ ունեն, եւ ՀՀ-ն, կարծես թե, չի ասոցացվում այդ երկրների խմբի հետ: Որքանո՞վ է ՀՀ-ն համատեղելի այդ երկրների հետ նույն միության մեջ:
Ինքս եղել եմ ՄՄ հիմնադիր անդամ երկրներում եւ ականատեսի աչքերով կարող եմ փաստել, որ քաղաքակրթական առումով Հայաստանը հեռու է եւ քիչ ընդհանրություն ունի այդ երկրների հետ: Մենք պետք է հստակ գիտակցենք, որ գնում ենք մի միություն, որտեղ ստիպված պետք է գործընկեր լինենք մեր թշնամի երկրների դաշնակիցների եւ բարեկամների հետ: Տվյալ դեպքում Ղազախստանի դիրքորոշումը բացահայտ է ԼՂՀ հակամարտության շուրջ, որը դրսեւորվեց Նազարբաեւի հայտարարությամբ: Դա մեկ անգամ եւս ցույց տվեց, որ փորձեր են ձեռնարկվում ԼՂՀ հակամարտության լուծումը դիտել այս ինտեգրացիոն գործընթացների համատեքստում: Մյուս կողմից` առկա է Բելառուսի գործոնը. Լուկաշենկոն բազմիցս ֆինանսական աջակցություն է ստացել Ալիեւից: Մենք գնում ենք ինտեգրման մի խումբ, որտեղ հետագայում երաշխավորված չէ մեր թշնամի եւ հակառակորդ երկրների միացումն այդ առանցքին: Նշված համատեքստում կարծես թե ընդհանրություններ եւ շահեր չունենք այդ երկրների հետ: Սակայն չպետք է մոռանանք, որ այդ նույն պետությունների հետ ունեցել ենք ընդհանուր պատմական անցյալ եւ խաղաղ համագոյակցության փորձ: Կարծում եմ՝ շեշտը պետք է դնենք ընդհանրությունների վրա եւ փորձենք ամրապնդել դրանք: Այս դեպքում ուսանելի է ԵՄ երկրների փորձը: Չնայած ԵՄ անդամ երկրներն ունեն քաղաքակրթական համանմանություն, սակայն համաշխարհային պատերազմների ժամանակ, օրինակ՝ Գերմանիան ու Ֆրանսիան արյունալի պատերազմ են մղել միմյանց դեմ: Իսկ ներկայումս բավականին հաջող կերպով համագործակցում են: Մեր պարագայում հիմնական խոչընդոտը քաղաքակրթական տարբերություններն են, բայց դրանք կարող են երկրորդական պլան մղվել, եթե արդյունավետ տնտեսական համագործակցություն իրականացնենք: Միայն այս պարագայում մեր համագործակցությունն արդարացված կլինի:
Արդյո՞ք Հայաստանի համար կա այլընտրանք, երբ նրա հիմնական դաշնակից ՌԴ-ն զենք է վաաճառում Ադրբեջանին, իսկ մյուս երկրներն ունեն իրենց հստակ դիրքորոշումը:
Այլընտրանքներ միշտ էլ կան, սակայն հարցն այն է, թե ինչ գին մենք կվճարեինք այդ այլընտրանքներին դիմելու համար: Օրինակ՝ մենք կարող էինք գնալ հարեւան Վրաստանի ուղով, սակայն, ելնելով նրանց փորձից, գիտակցում էինք, որ կարող ենք կորցնել Արցախը: Ուստի, կարծում եմ, ներկա պահին այս ինտեգրացիոն գործընթացներում այլընտրանք ինքնին չկա: Հայաստանը տնտեսապես, ռազմա-անվտանգային տեսանկյունից այնքան կախված է Ռուսաստանից, որ չէր կարող չեզոք դիրքում հայտնվել եւ կամուրջի դեր կատարել ԵՄ-ի եւ ՄՄ-ի միջեւ: Այս դեպքում մեր այլընտրանքը պետք է լինի հզոր տնտեսությամբ, կայուն զարգացող, դեմոկրատական երկրի կառուցումը, որը հանդես չի գա կախյալի եւ ենթարկվողի դերում , այլ իր ներուժի չափով կկարողանա որոշակի պայմաններ թելադրել տարբեր կառույցներում, ստիպել իր կարծիքի եւ շահերի հետ հաշվի նստել: Այդ ամենը կախված է ոչ թե գերտերությունների ցանկությունից, այլ մեր ժողովրդի կամքից եւ քաղաքական էլիտայի վճռականությունից:
Այս դեպքում իր վճռականությունը ցույց տալու համար գուցե Հայաստանի իշխանությունները պետք է ավելի կոշտ արձագանքեին Նազարբաեւի հայտարարությանը:
Ոչ մի երկրի նախագահի վայել չէ կատարելու մեկ այլ երկրի նախագահի սուրհանդակի դերը՝ կարդալով նրա հրովարտակը: Հատկապես այն դեպքում, երբ այդ երկիրը՝ Ադրբեջանը, չի հանդիսանում Եվրասիական տնտեսական միության թեկնածու անդամ: Այստեղ մեկ անգամ եւս ընդգծվում է ղազախա-ադրբեջանա-թուրքական եռյակի սերտ համագործակցությունը: Այս համատեքստում լիովին սպասելի էր պանթուրքիզմի գաղափարախոսության ջատագով Նազարբաեւի հայտարարությունը: Կարծում եմ` Հայաստանի կողմից ճիշտ կլիներ Նազարբաեւին հիշեցնել, որ նա հյուրընկալողի դերում էր, այլ ոչ թե Ալիեւի մամուլի խոսնակի: Այս պարագայում անհարմար վիճակում կհայտնվեր հենց ղազախական պատվիրակությունը:
ՄՄ-ի հետ ինտեգրման գործընթացում ի՞նչ դեր է ունենալու ԼՂՀ-ն:
ԼՂՀ-ն կարող է ինչպես կառուցողական, այնպես էլ կործանարար նշանակություն ունենալ այս գործընթացում: Գաղտնիք չէ, որ 80-ական թթ. վերջին Ղարաբաղը դարձավ այն առաջնային օջախներից մեկը, որն իր անմիջական դերակատարումն ունեցավ ԽՍՀՄ փլուզման գործընթացում: ԼՂՀ-ի հակամարտությունն ի վնաս հայության լուծելը կարող է պատասխան հարված լինել ԵՄ-ին, եւ ղարաբաղյան գործոնը դառնա այն տաշեղը, որը կկոտրի ռուսական մեկ այլ խոշոր քաղաքական բլոկ ստեղծող ուղտի մեջքը:
Ըստ Ձեզ` ինչպիսի՞ն է լինելու ԼՂՀ-ի հնարավոր կարգավիճակը ՄՄ-ի շրջանակներում:
Նախքան ԼՂՀ-ին անդրադառնալը, նշեմ, որ այստեղ եւս գործում է երկակի ստանդարտների կիրառումը: Օրինակ՝ Ղրիմը, որպես ՌԴ-ի անբաժան մաս, ինտեգրվելու է միությանը: Եվրասիական տնտեսական միության գոտում հայտնվելու հեռանկարներ ունեն նաեւ Աբխազիան եւ Հարավային Օսիան: Նույնը չի վերաբերում ԼՂՀ-ին: ԼՂՀ-ն չի ինտեգրվելու ՄՄ, Եվրասիական տնտեսական միությանը: ԼՂՀ-ի եւ ՀՀ-ի կողմից պաշտոնապես հնչեցվում է այն տեսակետը, որ որեւէ մաքսային սահման չի կարող լինել մեր երկու երկրների միջեւ: Ստացվում է, որ ԼՂՀ-ի եւ ՀՀ-ի միջեւ մաքսակետ չի լինելու, սակայն Արցախը պաշտոնապես չի դառնալու ՄՄ անդամ: Այս պարագայում մեզ համար բավականին վտանգավոր հետեւանքներ կարող են առաջանալ: Կարգավիճակի ցանկացած անհստակություն արտաքին ուժերին մանեւրելու բավականին մեծ տեղ է թողնում: Ուստի, Հայաստանը հետագա գլխացավանքներից խուսափելու համար պետք է անդրկուլիսյան բանակցություններում երաշխիքներ ստանա Արցախի համար: Մասնավորապես, պետք է համոզված լինենք, որ Արցախը չի դառնա մեզ վրա կիրառվող մտրակ, իսկ Ադրբեջանին՝ հրապուրելու քաղցրաբլիթ: ԼՂՀ-ի համար հնարավոր դրական ազդեցությունը կարող է լինել այն, որ այստեղ արտադրվող ապրանքները ՀՀ-ի միջոցով իրենց սպառումը կունենան ՄՄ երկրներում: ԼՂՀ-ի համար ձեւավորվում է նոր շուկա: Այդուամենայնիվ, ԼՂՀ-ի հարցը դամոկլեսյան սրի պես մշտապես կախված է լինելու Հայաստանի արտաքին քաղաքականության վրա, եթե ինտեգրացիոն գործընթացների ընթացքում ՀՀ-ն երաշխիքներ չունենա Արցախի հարցում: Ադրբեջանի հնարավոր մասնակցության դեպքում այս ինտեգրացիային կգործի, այսպես ասած, վերախորհրդայնացման քաղաքականությունը, երբ ՀՀ-ն հետ կգնա այն իրավիճակին, ինչպիսին կար 20-ական թվականներին, երբ որոշվում էր, թե Ղարաբաղն ում պետք է տրվի:
ԵՄ ներկայացուցիչները նշում են, որ ՀՀ-ն ստիպված էր, բայց արդեն կայացրել է իր որոշումը՝ մտնելու ՄՄ: ՀՀ-ն հաճախ դիտարկվում է ՌԴ քաղաքականության շարունակողը: Մյուս կողմից՝ ԵՄ-ը հայտարարում է, որ շարունակելու է համագործակցել ՀՀ-ի հետ: Ըստ Ձեզ` ԵՄ-ն ինչպե՞ս է դիտարկում ՀՀ-ն:
ԵՄ-ը բավականին շուտ հրաժարվեց Հայաստանից եւ համակերպվեց այն ընտրության հետ, որը սեպտեմբերի 3-ին կայացվել էր, ինչը չի կարելի ասել Ուկրաինայի մասին: ԵՄ-ի անտարբերությունը ՀՀ-ի որոշման նկատմամբ խոսում է այն մասին, որ նրանց համար ավելի քան սպասելի էր մեր ընտրությունը: Սակայն, կարող ենք համոզված նշել, որ ԵՄ-ը մի շարք ոլորտներում չի դադարեցնի Հայաստանի հետ համագործակցությունը՝ աջակցելով քաղաքացիական սեկտորին: ԵՄ-ի համար Հայաստանը կարեւորություն կներկայացնի ոչ թե երկկողմ հարաբերությունների հարթությունում, այլ տարածաշրջանային մակարդակում: ԵՄ-ը, ելնելով 2003թ. ընդունված իր Անվտանգության ռազմավարությունից, կշարունակի տարածաշրջանում մի շարք ծրագրերի իրականացումը, որից Հայաստանը միայն կշահի: Պետք է հաշվի առնել մեկ հանգամանք եւս. ԵՄ-ի մաքսային միության եւ Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային սահմանը փաստացի կդառնա հայ-թուրքական սահմանը, քանի որ Թուրքիան ԵՄ-ի մաքսային տիրույթի երկրներից է, իսկ Հայաստանը շուտով կդառնա ՄՄ անդամ: Ուստի, հետագայում ԵՄ-ն եւ Ռուսաստանը շահագրգռված կլինեն հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմամբ եւ սահմանի վերաբացմամբ:
Կարո՞ղ ենք եզրակացություն անել, որ ՀՀ-ում տեղի է ունենալու երկշերտ ինտեգրում, որովհետեւ քաղաքական մակարդակում ՀՀ-ն ՄՄ-ի կազմում է, իսկ հասարակակական շերտերին աջակցում է ԵՄ-ն:
Անշուշտ, ԵՄ-ը կշարունակի իր ծրագրերը Հայաստանում: Սակայն, հասարակությունը քաղաքացիական ոլորտում ներգրավված անհատները չեն միայն, այլ մեր երկրի ողջ բնակչությունը: Քաղաքացիական լայն զանգվածները մշտապես դեմ կլինեն ռուսական սահմանափակող ազդեցությանը եւ կշարունակեն իրենց պայքարը: Չմոռանանք, որ մեր հասարակության մի ստվար հատված էլ գոհ է Ռուսաստանի հետ մեկ միություն մտնելու որոշումից: Խնդիրն այն է, թե մենք հասարակական կարծիքը գնահատելու համար առաջնորդվում ենք քանակակա՞ն, թե՞ որակական ցուցիչներով: Քաղաքացիական հասարակության մեջ էլ պետք է կարողանանք կողմնորոշվել, թե որ հատվածն է իրականում ցանկանում գնալ եվրոպական ուղով, իսկ որը դա կատարում է՝ ելնելով իր գրանտային պարտավորվածություններից: Հասարակության իսկապես մտահոգ շերտը կփորձի շարունակել իր պայքարը հանուն իր նախապատվելի ուղու` չհամակերպվելով այն մտքի հետ, որ միջազգային հարաբերություններում Հայաստանը կստանա Ռուսաստանի կցորդի պիտակը:
Դա ավելի չի՞ խորացնի իշխանություն-հասարակություն կոնֆլիկտը:
Կարծում եմ՝ եթե նման կոնֆլիկտ լիներ, դա առաջին հերթին կդրսեւորվեր սեպտեմբերի 3-ին նախագահ Սարգսյանի հայտարարությունից հետո: Հայաստանյան հասարակությունն ավելի հարմարվող եւ հանդուրժող է երկրի պաշտոնական, արտաքին քաղաքական գործընթացների նկատմամբ: Չկա կտրուկ արձագանք:
Գուցե հասարակության հարմարվողականությունը բխում է իշխանության հարմարվողական քաղաքականությունից:
Կարծում եմ՝ հասարակության հարմավողականությունը գալիս է արտաքին սպառնալիքներից, մասնավորապես` անվտանգության հարցերից, երբ սահմանին ունենք թշնամի, որը ցանկացած պահի սպասում է Հայաստանի ներսում քաղաքական իրավիճակի ապակայունացման: Ընդհանուր առմամբ, մենք՝ հայերս, բավականին կոմֆորմիստ ազգ ենք, որն իր դրսեւորումն է ստանում ոչ միայն Հայաստանում, այլ Սփյուռքում բնակվող մեր հայրենակիցների մոտ եւս:
Հաշվի առնելով առկա իրավիճակը` զարգացման ի՞նչ հեռանկար ունի ՀՀ-ն:
Գիտակցելով, թե ինչպիսի վերջնական արտաքին քաղաքական կողմնորոշվածություն է ընտրել ՀՀ-ն եւ որ երկրների հետ ենք պատրաստվում ինտեգրացիոն նոր բլոկում հայտնվել, պետք է հնարավորինս ճկուն օգտագործենք մեր դիվանագիտությունը եւ փորձենք կիրառել այն հնարավորությունները, որ մեզ կտրամադրի ՄՄ-ն: Ի տարբերություն ազատ առեւտրի գոտու, որտեղ պետությունները զրկված չեն ինքնուրույն արտաքին տնտեսական քաղաքականություն վարելու հնարավորությունից, ՄՄ-ում Հայաստանի արտաքին առեւտուրը պայմանավորված է լինելու ընդհանուր Մաքսային միության ներսում ձեռք բերված պայմաններով: Եթե եվրոպական ազատ առեւտրի գոտում Հայաստանը կարող էր ունենալ ազատության հնարավորություն, ՄՄ-ի շրջանակներում Հայաստանը զրկվում է ինքնուրույն արտաքին տնտեսական քաղաքականությունից: Սակայն առայժմ վաղ է կանխատեսել` մեզ առաջընթա՞ց , թե՞ հակառակ պրոցեսն է սպասվում:

Ашот Маркарян: “В процессе вступления в Таможенный союз НКР может сыграть как конструктивную, так и гибельную роль”
На вопросы Hetq.am отвечает политолог Ашот Маркарян
Армения вступает в Таможенный союз, между странами-членами которого установлены очень тесные отношения. Будет ли РА совместима с этими странами в одном союзе?
Я бывал в странах, являющихся учредительными членами Таможенного союза, и могу сказать, что в цивилизационном плане Армения далека от этих стран и имеет с ними мало общего. Мы должны четко осознавать, что вступаем в союз, в котором вынужденно должны быть партнерами союзников и друзей стран, являющихся нашими врагами. В данном случае Казахстан открыто высказывает свою позицию по нагорно-карабахскому конфликту, что отразилось также в заявлении Назарбаева. С другой стороны существует фактор Беларуси. Лукашенко неоднократно получал финансовую помощь от Алиева. Мы интегрируемся в группу, в отношении которой нельзя гарантировать, что страны, являющиеся нашими врагами и противниками, в дальнейшем не присоединятся к ней. Вместе с тем не надо забывать, что с этими же государствами мы имеем общее историческое прошлое и опыт мирного сосуществования. Думаю, акцент нужно делать на общностях и пытаться укрепить их. В данном случае поучителен опыт стран Евросоюза. И хотя страны-члены ЕС имеют цивилизационную общность, однако во время мировых войн в частности Германия и Франция были врагами, а сейчас они довольно успешно сотрудничают. В нашем случае основным препятствием являются цивилизационные различия, но если нам удастся установить эффективное экономическое сотрудничество, они могут быть отодвинуты на второй план.
Есть ли для Армении альтернатива, если ее основной союзник, Россия, продает оружие Азербайджану, а остальные страны занимают четкую позицию?
Альтернатива есть всегда, однако вопрос в том, какую цену мы бы заплатили за выбор альтернативы. Например, мы могли бы пойти по пути соседней Грузии, но исходя из ее опыта осознавали, что можем потерять Арцах. Поэтому я думаю, что в данный момент альтернативы в интеграционных процессах нет. С точки зрения экономического, военного сотрудничества и безопасности Армения настолько зависит от России, что не смогла бы занять нейтральную позицию и выполнять роль моста между ЕС и ТС. В данном случае нашей альтернативой должно быть создание демократической, стабильно развивающейся страны с мощной экономикой, которая не будет выступать в роли зависимого и подчиняющегося государства, а в соответствии со своим потенциалом сможет диктовать определенные условия в различных структурах, заставит считаться со своим мнением и интересами. Все это зависит не от желания сверхдержав, а от воли нашего народа и решительности политической элиты.
В этом случае власти Армении для того, чтобы показать свою решительность, возможно, должны были более жестко отреагировать на заявление Назарбаева. Ни одному президенту страну не пристало выполнять роль глашатая президента другой страны и зачитывать его письмо. Особенно в случае с Азербайджаном, который не является кандидатом на вступление в Евразийский экономический союз. Здесь еще раз проявляется тесное сотрудничество Казахстана, Азербайджана и Турции. В этом контексте заявление апологета идеологии пантюркизма Назарбаева было вполне ожидаемо. Думаю, Армении следовало напомнить Назарбаеву, что он является принимающей стороной, а не пресс-секретарем Алиева. В этом случае в неловком положении оказалась бы казахская делегация.
Какую роль будет играть НКР в процессе интеграции в ТС?
В этом процессе НКР может играть как конструктивную, так и гибельную роль. Не секрет, что в конце 80-х годов Карабах стал одним из первых очагов, способствовавших процессу развала СССР. Разрешение карабахского конфликта в ущерб армянству может нанести ответный удар по ТС, а карабахский фактор может стать той щепкой, которая сломает хребет верблюда, создающего другой крупный российский политический блок.
На Ваш взгляд, каким будет возможный статус НКР в рамках ТС?
Перед тем, как затронуть вопрос НКР, отмечу, что здесь также применяются двойные стандарты. Например, Крым будет интегрирован в союз как неотъемлимая часть РФ. Перспективы оказаться в зоне Евразийского экономического союза имеют также Абхазия и Южная Осетия. Но НКР это не касается. НКР не будет интегрирована в Таможенный и Евразийский экономический союзы. Со стороны НКР и РА официально заявляется, что между двумя республиками не может быть таможенной границы. Получается, что между НКР и РА не будет таможенного пункта, однако Арцах официально не станет членом ТС. Эта ситуация чревата для нас довольно опасными последствиями. Любая неопределенность статус оставляет внешним силами большое место для маневрирования. Поэтому во избежание в дальнейшем серьезных проблем Армения должна в ходе закулисных переговоров получить гарантии для Арцаха. В частности, мы должны быть убеждены в том, что Арцах не станет кнутом, который будети применяться против нас, и пряником для Азербайджана. Возможной положительной стороной для НКР может стать то, что производимые здесь товары посредством РА могут реализовываться в странах ТС. Тем не менее, вопрос Арцаха, как дамоклов меч, будет постоянно висеть над внешней политикой Армении, если в интеграционных процессах РА не получит гарантии в отношении НКР.
Представители ЕС отмечают, что Армения была вынуждена принять решение о вступлении в ТС. Армения часто рассматривается как продолжатель политики РФ. С другой стороны ЕС заявляет о продолжении сотрудничества с РА. На Ваш взгляд, как ЕС относится к Армении?
ЕС довольно быстро отказался от Армении и смирился с тем выбором, о котором было заявлено 3 сентября, чего нельзя сказать об Украине. Безразличие ЕС к решению Армении говорит о том, что для них наш выбор был более чем ожидаем. Но мы можем с уверенностью говорить о том, что в ряде сфер ЕС не прекратит сотрудничество с Арменией и будет оказывать содействие гражданскому сектору. Для ЕС Армения будет представлять важность не в плоскости двусторонних отношений, а на региональном уровне. Исходя из принятой в 2003 году своей Стратегии безопасности ЕС будет продолжать осуществлять в регионе ряд программ, от чего Армения может только выиграть. Необходимо учитывать еще одно обстоятельство: таможенной границей ЕС с Таможенным и Евразийским экономическим союзами фактически станет армяно-турецкая граница, поскольку Турция входит в таможенное пространство ЕС, а Армения скоро станет членом ТС. Поэтому в дальнейшем ЕС и Россия будут заинтересованы в урегулировании армяно-турецких отношений и открытии границы.
Можно ли сделать вывод о том, что в РА будет осуществлена двухслойная интеграция, поскольку на политическом уровне РА будет в составе ТС, а поддержку общественным слоям оказывает ЕС?
ЕС, несомненно, будет продолжать осуществлять в Армении свои программы. Но общество – это все население нашей страны. Широкие гражданские массы будут постоянно выступать против ограничивающего российского влияния и продолжать свою борьбу. Не будем забывать, что в свою очередь значительная часть нашего общества довольна решением о вступлении Армении в один союз с Россией. Нам необходимо понять, какая часть гражданского общества хочет идти по европейскому пути, а какая ратует за это исходя из своих грантовых обязательств. Выражающий обеспокоенность общественный слой попытается продолжать борьбу, не желая мириться с мыслью о том, что в международных отношениях Армения будет играть роль придатка России.
Не приведет ли это к дальнейшему углублению конфликта власть-общество?
Думаю, если бы такой конфликт был, то он бы в первую очередь проявился после сделанного 3 сентября заявления президента Саргсяна. Армянское общество довольно терпимо относится к внешнеполитическим процессам страны. Приспособляемость общества, на мой взгляд, обусловлена внешними угрозами и в частности вопросами безопасности, поскольку мы имеем на границе врага, который в любой момент ждет дестабилизации политической ситуации внутри страны. В целом, мы, армяне, довольно конформистская нация, что проявляется не только в Армении, но и в Диаспоре.
Какие перспективы есть у Армении в сложившейся ситуации?
Осознавая, какую окончательную внешнеполитическую ориентацию выбрала Армения и с какими странами мы собираемся войти в один блок, необходимо добиться того, чтобы наша дипломатия была максимально гибкой. Мы также должны попытаться использовать те возможности, которые предоставит нам Таможенный союз. В отличие от зоны свободной торговли, где государства не лишены возможности проводить самостоятельную внешнеэокномическую политику, в ТС внешняя торговля Армении будет обусловлена условиями, принятыми внутри этой организации. Но пока рано говорить о том, что нас ждет – прогресс или обратный процесс.