Քառյակն «արտոնո՞ւմ» է իշխանությանը՝ Արցախի հետ սահմանին մաքսակետ դնել
Ոչ իշխանական քառյակի` իշխանությանը ներկայացված 12 կետանոց պահանջագրում ամենաանորոշը արտաքին քաղաքականությանն առնչվող միակ կետն է: Դրանով քառյակն իշխանություններից պահանջում է չստորագրել որևէ միջազգային համաձայնագիր, որով «Հայաստանի և Ղարաբաղի միջև կնախատեսվի հաստատված հարաբերությունների, ներառյալ` միասնական տնտեսական ռեժիմի փոփոխություն»:
Ակնհայտ է, որ այս պահանջը բխում է Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցության հարցում Ղազախստանի առաջադրած` ԼՂՀ-ից իրավաքաղաքական առումով սահմանազատվելու, Հայաստանի և ԼՂՀ-ի միջև մաքսակետեր տեղակայելու նախապայմանից: Սակայն, պահանջի ձևակերպումն այնքան ընդհանրական է, որ դրա ներքո դժվար է հասկանալ` քառյակը հենց կոնկրետ մաքսակետեր դնելու պայման նախատեսող համաձայնագրի ստորագրման բացառո՞ւմը նկատի ունի, թե՞ ինչ-որ այլ բան:
Պահանջագրում խոսքը վերաբերում է ներկայումս առկա տնտեսական ռեժիմի կամ դրա բացակայության պահպանմանը: Բայց այն, ինչ պահանջում է Նազարբաևը, շատ քիչ կապ ունի տնտեսական հարաբերությունների հետ: Հաշվի առնելով Հայաստանի համար ԼՂ հիմնահարցի խիստ սկզբունքային, կենսական նշանակություն ունենալու հարցը, ԵՏՄ-ն կարող է առաջնորդվել «և գայլերն են կուշտ, և ոչխարները՝ տեղը» հայտնի սկզբունքով. պահանջել Հայաստանի և ԼՂՀ-ի միջև մաքսակետ տեղակայել՝ համաձայնելով աչք փակել այն իրողության վրա, որ դրանք չեն գործելու, այսինքն` ձևական, զուտ սիմվոլիկ նշանակություն են ունենալու: Դրանով դե յուրե Հայաստանը կսահմանազատվի ԼՂՀ-ից, բայց դե ֆակտո կշարունակի մնալ նրա հետ միևնույն տնտեսաքաղաքական տարածության մեջ և, ըստ էության, այդպիսով կհանդիսանա ԵՏՄ-ի ոչ ֆորմալ անդամը: Հայաստանյան պաշտոնական շրջանակներից արվող այն հայտարարությունները, թե Հայաստանն այսպես թե այնպես ԵՏՄ-ին չի անդամակցելու ԼՂՀ-ի հետ, ինչի մասին խոսել է նաև նախագահ Սերժ Սարգսյանը, թույլ է տալիս կարծել, որ Հայաստանի իշխանությունները սա ոչ միայն բացառված տարբերակ չեն համարում, այլև գուցե դիտարկում են որպես ստեղծված փակուղային, ճգնաժամային վիճակի հաղթահարման միջանկյալ, ժամանակավոր լուծում:
Բայց այն, ինչ Ղազախստանի նախագահի շուրթերով Աստանայում պահանջեցին Հայաստանից, և որի շրջանակներում կարծես թե ընթանալու են կուլիսային գործընթացները թե́ Հայաստանի, թե́ Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ մինչև հուլիսի մեկը` այսինքն ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության շուրջ վերջնական որոշման կայացման պահը, վերաբերում է ոչ «դե յուրե Հայաստանից անջատ, դե ֆակտո` Հայաստանի հետ միասին ԵՏՄ-ում» սկզբունքով հարաբերությունների ձևավորմանը, այլ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի փոփոխությանը: Եթե Հայաստանը ԵՏՄ-ին անդամակցում է Նազարբաևի գծած սցենարով, այսինքն` մաքսակետերի տեղակայման միջոցով, ապա իբրև չճանաչված սուբյեկտ` ԼՂ-ն ինքնաբերաբար հայտնվում է ՄԱԿ-ի կողմից ճանաչված հարևան երկրի` Ադրբեջանի պրոտեկտորատի ներքո, նրա սահմանների շրջանակում: Հակառակ դեպքում առնվազն ԵՏՄ անդամները ստիպված են լինելու հաստատել, որ մաքսակետերը դրվելու են Հայաստանի և ինքնիշխան ԼՂՀ-ի միջև` այդպիսով փաստացի և մասամբ դե յուրե ճանաչելով ԼՂՀ-ի սուբյեկտայնությունն ու ինքնիշխանությունը: Դրան այս պահին ԵՏՄ երկրներից որևէ մեկը պատրաստ չէ, եթե չասենք՝ գործում են հենց այդ հնարավորությունը չեզոքացնելու ուղղությամբ:
Ադրբեջանը հայտարարում է, թե ԵՏՄ-ին միանալու նպատակ չունի: Սակայն եթե մինչև վերջերս Բաքուն պնդում էր առհասարակ նման մտադրություն չունենալու մասին, ապա երեկ Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի արտաքին կապերի բաժնի պետ Նովրուզ Մամեդովը հայտարարել է, թե «այս պահին» նման խնդիր չկա իրենց առջև դրված: Իսկ դա նշանակում է, որ «այս պահը» ցանկացած ակնթարթի կարող է վերջանալ: Եթե պատկերացնենք, որ Ռուսաստանին հաջողվում է Ադրբեջանին ևս ներքաշել ԵՏՄ, ապա բնական է, որ նրան եւս այդ կառույց ընդունելու են ՄԱԿ-ի կողմից ճանաչված սահմաններով: Այսինքն` ստացվելու է, որ դե ֆակտո ԼՂՀ-ն ԵՏՄ-ում է լինելու Հայաստանի հետ, իսկ դե յուրե` Ադրբեջանի կազմում:
Բայց եթե անգամ Բաքվին հաջողվի ինչ-որ կերպ ճողոպրել Մոսկվայի ուժեղ ճնշումներից և ազատագրվել ԵՏՄ-ին բռնակցվելու հեռանկարից, ինչին ամեն կերպ ձգտում է Բաքուն, ԼՂՀ-ի կարգավիճակային փոփոխությունն ամեն դեպքում վերջինիս քարոզչական-քաղաքական լուրջ դիվիդենտներ է տալու: Բանն այն է, որ երբ ԵՏՄ անդամ-երկրները Հայաստանի պարագայում շեշտադրում են ՄԱԿ-ի կողմից ճանաչված սահմանների պահպանման, այսինքն` մաքսակետեր դնելու անհրաժեշտության հարցը, ուղղակի թե անուղղակի, ԼՂ հիմնահարցը դնում են Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև տարածքային վեճի ամպլուայի մեջ, որի համատեքստում Հայաստանն ընկալվում է որպես ագրեսոր: Այսինքն` Ադրբեջանը և Ղազախստանը ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության հարցը փորձում են դարձնել ԼՂ հակամարտության էությունը նաև եվրասիական հարթակում խեղաթյուրելու, ղարաբաղցիների ինքորոշման իրավունքի գործոնը կատարելապես չեզոքացնելու մանիպուլյացիոն միջոց:
Եվ նաև այս տեսակետից է էական դառնում, թե հայաստանյան ոչ իշխանական քառյակն իշխանությանն ուղղված պահանջագրում տալով նման հեղհեղուկ ձևակերպում` արդյոք իշխանությանը չի՞ տալիս նազարբաևյան սցենարով գործելու քարտ բլանշ: Ներկա պահին, երբ Երևանը կանգնած է կոնկրետ որոշում կայացնելու ջրբաժանի առջև, նման անորոշությունը թվում է ավելորդ և նույնիսկ վտանգավոր սեթևեթանք ընդդիմության կողմից:
Համենայնդեպս, նման ձևակերպումների պարագայում իշխանության ցանկացած քայլ կարելի է լինելու մեկնաբանել ցանկացած կերպ` ելնելով տվյալ իրավիճակից, քաղաքական կոնյունկտուրայից, քառյակում առկա և իշխանության հետ գործող հարաբերություններից, քաղաքական ուժերի դասավորությունից: Նման պարագայում կարող է ստեղծվել մի իրավիճակ, երբ քանի դեռ քառյակի ներսում կարող են բանավիճել, թե ԵՏՄ-ին անդամակցության պայմանագրի ստորագրումը որքանով է բխում պահանջագրի 12-րդ կետից կամ հակասում դրան, իշխանությունը արդեն քայլ արած կարող է լինել նազարբաևյան ճանապարով, ինչի դեմն առնել ուղղակի հնարավոր չի լինի:

Четверка дает “разрешение” властям на установку таможенного пункта на границе с Арцахом?
В 12-ти требованиях, выдвинутых властям четверкой невластных сил, самым неопределенным является единственный пункт о внешней политике. Этим пунктом четверка требует от властей не подписывать какое-либо международное соглашение, которым будет предусмотрено изменение установленных отношений между Арменией и Карабахом, включая единый экономический режим.
Очевидно, что это требование вытекает из условия о дистанцировании Армении от НКР в правовом и политическом планах, выдвинутого Казахстаном в рамках членства РА в Евразийском экономическом союзе. Однако формулировка требования носит настолько общий характер, что трудно понять, что имела в виду четверка – исключение подписания соглашения, предусматривавающего конкретно установку таможенных пунктов, или что-то другое.
В требованиях речь идет о сохранении существующего в настоящее время экономического режима или его отсутствия. Но то, что требует Назарбаев, имеет мало общего с экономическими отношениями. Учитывая крайне принципиальное и жизненное значение проблемы Нагорного Карабаха для Армении, ЕЭС может руководствоваться известным принципом “и волки сыты, и овцы целы”, то есть потребует установить таможенный пункт между Арменией и НКР, но будет закрывать глаза на их чисто символическое значение. Тем самым Армения де-юре оградится от НКР, но де-факто будет продолжать оставаться с Нагорным Карабахом в одном и том же экономическом и политическом пространстве, а НК фактически станет неформальным членом ЕЭС. Звучащие со стороны официальных кругов Армении заявления о том, что Армения так или иначе не вступит в ЕЭС вместе с НКР, о чем сказал также президент Серж Саргсян, позволяет думать, что власти Армении не только не исключают такой вариант, но даже, возможно, рассматривают его как промежуточное, временное решение с целью преодоления создавшейся тупиковой кризисной ситуации.
Однако то, что потребовали от Армении в Астане устами президента Казахстана и в рамках чего до 1 июля, пожалуй, будут происходить закулисные процессы и с Арменией, и с Азербайджаном, и с Турцией, то есть момент принятия окончательного решения о членстве Армении в ЕЭС, касается не формирования отношений по принципу “де-юре отдельно от Армении, де-факто вместе с Арменией в ЕЭС”, а изменения статуса Нагорного Карабаха. Если Армения вступает в ЕЭС по обозначенному Назарбаевым сценарию, то есть посредством установки таможенных пунктов, то НКР как непризнанный субъект самопроизвольно оказывается под протекторатом признанной ООН соседней страны – Азербайджана, в рамках его границ. В противном случае члены ЕЭС как минимум будут вынуждены подтвердить, что таможенный пункт должен быть установлен между Арменией и суверенной НКР, тем самым де-факто и частично де-юре признав субъектность и суверенитет НКР. К этому на данный момент не готова ни одна из стран ЕЭС, если не сказать, что они действуют именно в направлении нейтрализации такой возможности.
Азербайджан заявляет, что не имеет намерения присоединиться к ЕЭС. Но если до недавнего времени Баку утверждал, что вообще не имеет такого намерения, то вчера начальник отдела внешних связей администрации президента Азербайджана Новруз Мамедов заявил, что “в настоящее время” перед ними такая задача не стоит. А это значит, что “настоящее время” может истечь в любой момент. Если представим, что России удастся затащить в ЕЭС также Азербайджан, то его, естественно, примут в эту структуру в признанных ООН границах. То есть получится, что НКР де-факто будет в ЕЭС вместе с Арменией, а де-юре – в составе Азербайджана.
Если даже Баку удастся каким-то образом уклониться от сильного прессинга Москвы и избавиться от перспективы насильного присоединения к ЕЭС, к чему Баку всячески стремится, то изменение статуса НКР обепечит ему серьезные пропагандистские и политические дивиденды. Дело в том, что когда страны-члены ЕЭС в вопросе Армении подчеркивают необходимость сохранения признанных ООН границ, то есть необходимость установки таможенных пунктов, то они прямо или косвенно переводят проблему НК в плоскость территориального спора между Азербайджаном и Арменией, в контексте которого Армения воспринимается как агрессор. То есть Азербайджан и Казахстан стремятся превратить вопрос членства Армении в ЕЭС в манипуляционное средство искажения сути нагорно-карабахского конфликта и на евразийской арене, полной нейтрализации фактора права карабахцев на самоопределение.
И с этой точки зрения становится существенно следующее: не означает ли включение в выдвинутые властям требования столь зыбкой формулировки, что четвека невластных сил дает властям карт-бланш на осуществление действий по назарбаевскому сценарию? В настоящий момент, когда Ереван стоит перед необходимостью принять конкретное решение, такая неопределенность кажется излишним и даже опасным кокетством со стороны оппозиции.
Во всяком случае при таких формулировках любой шаг властей можно прокомментировать любым образом, исходя из данной ситуации, политической конъюнктуры, отношений, существующих между силами четверки и с властью, расклада политических сил. И тогда может получиться так, что пока внутри четверки будут спорить о том, насколько подписание договора о членстве в ЕЭС вытекает или противоречит 12-му пункту их требований, власти могут сделать шаг в назарбаевском направлении, что уже нельзя будет пресечь.