Քառյակը հանդիպել է` քննարկելու մեծամասնության ծրագրերը տապալելու հարցը
ԱԺ ոչ իշխանական չորս ուժերի քառյակը քիչ առաջ խորհրդարանում աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել` մշակելու «իշխանության ծրագիրը վիժեցնելու մեխանիզմներ»:
Հիշեցնենք` այսօր ԱԺ արտահերթ նիստում ոչ իշխանական ուժերը, տեսնելով, որ իշխող Հանրապետական մեծամասնության շարքերում պատգամավորների թիվը չի հասնում նվազագույն 66 ձայնին և ՀՀԿ-ն միայնակ չի կարող քվորում ապահովել, լքեցին դահլիճը:
«Հետք»-ի հետ զրույցում ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանն ասաց, որ քառյակը հենց այս հարցով էլ հավաքվել է` քննարկելու, թե հնարավոր ինչ մեխանիզմներով կարող է «տապալել, վիժեցնել» իշխանության ծրագիրը:
«Պետք է փորձենք մեր մաքսիմալ լծակները օգտագործել` ակցիաներով, չքվեարկելով, գրանցումը տապալելով: Ինչ հնարավոր է, պետք է կիրառենք, որովհետև այն, ինչ անում է ՀՀԿ-ն, շատ կոպիտ, հակաօրինական, հակահանրային պահվածք է: Մենք պետք է բոլոր ակտիվ լծակներով դիմադրենք:
Եթե համեմատեք մեկ տարի առաջվա իրավիճակի հետ, կարո՞ղ ենք ասել, որ իշխանությանը հիմա շատ ավելի քիչ է հաջողվում, իսկ ընդդիմությանը շատ է հաջողվում: Մեկ տարի առաջ ոչ մեկի մտքով չէր անցնի, որ մենք կարող ենք արգելակել իշխանության այս գործելաոճը: Հիմա գոնե հատվածաբար դա ստացվում է, գնալով մեր լծակները ուժեղանում են, իսկ նրանք հայտնվել են մեծամասնությունը կորցնելու շեմին:
Սա երկու տարվա համատեղ աշխատանքի արդյունք է, որը շարունակելու ենք, որովհետև մեծամասնության մեջ կա վախի մթնոլորտ, պառակտման որոշակի էլեմենտներ կան: Մենք սա պետք է ուժեղացնենք, բերենք մի իրավիճակի, որ իշխանությունը ստիպված հաշվի է նստելու ընդդիմության հետ»,- նշեց Լ. Զուրաբյանը:

Четверка провела встречу для обсуждения вопроса о срыве программ парламентского большинства
Немногим ранее четыре невластные парламентские силы провели в Национальном Собрании рабочее совещание для разработки “механизмов срыва программ власти”.
Напомним, что на сегодняшнем заседании НС невластные фракции, увидев, что число депутатов в рядах правящего большинства не достигает необходимого минимума – 66, из-за чего Республиканская партия не может обеспечить кворум, покинули зал.
В беседе с Hetq.am лидер фракции Армянского национального конгресса Левон Зурабян отметил, что четверка собралась именно для того, чтобы обсудить вопрос о том, с помощью каких механизмов можно сорвать программу власти.
“Мы должны попытаться в максимальной степени использовать рычаги – акции, отказ от голосования, срыв регистрации. Нужно задействовать все, что возможно, поскольку то, что делает РПА, представляет собой противозаконное, антиобщественное поведение. Мы должны посредством всех возможных рычагов оказывать активное сопротивление.
Давайте сравним ситуацию год назад. Можем ли мы говорить о том, что сейчас властям меньше удается добиться успеха, а оппозиции – больше? Год назад никому даже в голову не могло придти, что мы можем блокировать действия власти. Сейчас это частично удается, и наши рычаги постепенно усиливаются, а они оказались под угрозой потери статуса большинства.
Это результат двухлетней совместной работы, которую мы должны продолжить, потому что среди большинства возникла атмосфера страха, проявляются определенные элементы раскола. Нам необходимо добиться такой ситуации, при которой власть вынуждена будет считаться с оппозицией”,- отметил Левон Зурабян.