Լրագրող Անի Գեւորգյանի հարցերը նյարդայնացրել են առերեսվող ոստիկանին
Հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում «Չորրորդ իշխանություն» օրաթերթի լրագրող Անի Գեւորգյանը հունիսի 17-ին առերեսվել է երկու ոստիկանների հետ, որոնցից մեկը եղել է Վարդան Գևորգյանը: Ըստ Անի Գեւորգյանի՝ հենց վերջինս է այս տարվա փետրվարի 12-ին Մաշտոցի պողոտայում փորձել խլել իր տեսախցիկը եւ խոչընդոտել իր մասնագիտական գործունեությանը: Վարդան Գեւորգյանը լրագրողի եւ նրա փաստաբանի նկատմամբ անհարգալից է եղել նաեւ առերեսման ժամանակ:
«Վարդան Գեւորգյանը սկսեց պահանջել, որ առերեսումն ավարտվի, փաստաբանն ասաց, որ վկայի կարգավիճակում գտնվող անձը իրավունք չունի նման բան պահանջել, առերեսումը կարող է դադարացվել միայն քննիչի որոշմամբ, ինչից հետո էլ ոստիկանը սկսեց բղավել: Նրա ուզածն այն է, որ առերեսումը շուտ ավարտվի: Ես օգտվում էի իմ իրավունքից եւ ոստիկանի սուտ ցուցմունքից հետո սկսեցի նան հարցեր տալ, դա նրան նյարդայնացրեց, քանի որ ամեն հարցի պատասխանելիս նա ստիպված նոր ստեր էր հորինում: Նյարդային պատասխաններ էր տալիս կամ չէր ցանկանում պատասխանել, սակայն ես պնդում էի իմ հարցերի կարեւորությունը, ու նա ստիպված պատասխանում էր»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասաց Անի Գեւորգյանը:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա փետրվարի 12-ին Մաշտոցի պողոտայում ՀԱԿ ակտիվիստներն առաջիկա հանրահավաքի մասին իրազեկման ակցիա էին իրականացրել: Նրանց աշխատանքին խոչընդոտել էին երիտասարդ ՀՀԿ-ականներ: Դեպքից հետո ոստիկանները ակտիվիստներին բերման էին ենթարկել, իսկ լրագրողների ձեռքից վերցրել էին տեսախցիկները։ Բերման ենթարկվածների թվում եղել են «Չորրորդ Ինքնիշխանություն» օրաթերթի լրագրող Անի Գեւորգյանը և ilur.am կայքի օպերատոր Սարգիս Գևորգյանը: Ինչպես հայտարարել էր լրագրող Անի Գևորգյանը, ոստիկանության բաժնում ոստիկանության Կենտրոնի բաժնի պետ Արտակ Պողոսյանը ձեռքով հարվածել էր իր դեմքին:
Հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (պաշտոնատար անձն իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով՝ լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելը) և 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը, որը զուգորդվել էբռնություն, զենք կամ հատուկ միջոցներ գործադրելով) հատկանիշներով:
Մինչ օրս այս քրեական գործով տուժող չկա, ըստ Անիի՝ չկա նաեւ կասկածյալ: Թե՛ ոստիկանները, թե՛ լրագրողը վկայի կարգավիճակ ունեն:
«Հանցագործության մասին հաղորդում եմ տվել ՀՔԾ, բացատրություն եւ ցուցմունքներ եմ տվել, նաեւ մասնակցել եմ առերեսումների, քննիչին եմ ներկայացրել տեղի ունեցածի վերաբերյալ համացանցում տեղադրված տեսանյութերը: Այս ամենը ավելի քան բավարար է, որ ինձ գործով տուժող ճանաչեն»,- ասում է Անի Գեւորգյանը:

Вопросы журналистки Ани Геворкян раздражали участвовавшего в очной ставке полицейского
17 июня в рамках уголовного дела, возбужденного в Специальной следственной службе, журналистка газеты “Чоррорд ишханутюн” Ани Геворкян участвовала в очной ставке с двумя полицейскими, одним из которых был Вардан Геворкян. Именно он, по словам Ани, 12 февраля этого года на проспекте Маштоца пытался отнять у нее видеокамеру и препятствовал выполнению журналисткой своей профессиональной деятельности. Вардан Геворкян и во время очной ставки очень неуважительно отнесся к журналистке и ее адвокату.
“Он потребовал закончить очную ставку, однако адвокат отметил, что лицо, находящееся в статусе свидетеля, не имеет права выдвигать подобные требования, очная ставка может закончиться только по решению следователя. После этого полицейский начал кричать. Он хотел, чтобы очная ставка закончилась как можно раньше. Я воспользовалась своим правом и после ложных показаний полицейского начала задавать ему вопросы. Это вызвало у него раздражение, поскольку после каждого вопроса ему приходилось придумывать новую ложь. Он отвечал очень нервно, иногда вообще не хотел отвечать. Но я настояла на важности своих вопросов, и ему пришлось на них ответить”,- сказала в беседе с Hetq.am Ани Геворкян.
Напомним, что 12 февраля этого года активисты Армянского национального конгресса проводили на проспекте акцию по оповещению о предстоящем митинге. Их действиям препятствовали молодые республиканцы. После инцидента полицейские подвергли активистов приводу в отделение, а у журналистов отобрали видеокамеры. Среди подвергнутых приводу оказались также журналистка газеты “Чоррорд ишханутюн” Ани Геворкян и оператор сайта ilur.am Саркис Геворкян. Как сообщила Ани, в Центральном отделении полиции начальник отделения Артак Погосян ударил ее по лицу.
В Специальной следственой службе было возбуждено уголовное дело по ч.2 ст.164 УК РА (препятствование должностным лицом законной профессиональной деятельности журналиста посредством использования своих должностных полномочий) и ч.2 ст.309 (превышение должностных полномочий, сопровождавшееся насилием, использованием оружия или спецсредств).
По сей день по этому уголовному делу нет ни потерпевших, ни подозреваемых, говорит Ани. И полицейские, и журналистка имеют статус свидетеля.
“Я представила в ССС сообщение о преступлении, дала объяснение и показания, участвовала в очных ставках, показала следователю размещенные в сети видеоматериалы о произошедшем. Этого более чем достаточно, чтобы меня признали потерпевшей”,- отметила Ани Геворкян.