«Բրենդը» գյուղում տոննաներով փչանում է, որովհետև շուկայում եռակի թանկ են վաճառում
«Գնացեք, հարցրեք նրանց՝ գազարը ծառի՞ վրա է աճում, թե՞ հողի մեջ, կասեն՝ ծառի վրա»,- վրդովված ասում է Արամուսի համայնքապետ Հրայր Նիկողոսյանը: Խոսքը երևանցի վերավաճառողների մասին է: Համայնքապետը փորձում է բացատրել, թե որքան հեռու են նրանք հողագործությունից, բայց գյուղացու փոխարեն հենց նրանք են եկամուտ ստանում: Վերավաճառողները, Հրայր Նիկողոսյանի ասելով, «բրենդ» դարձած գազարը շուկայում վաճառում են 250-300 դրամով, բայց գյուղից գնում են 100 դրամից ոչ ավել գնով:
«Նման եկամուտ աշխարհում չկա: Գոյություն ունի շուկայական արժեք, առնում ես 100 դրամով, վաճառի 120 դրամով, եղբա’յր, 20% եկամուտ ունեցիր, էդ դեպքում էլ առնողը կառնի ոչ թե կես կիլոգրամ, այլ 1-2 կիլոգրամ: Ինքնըստինքյան գյուղացու արտադրածի արժեքը կմեծանա»,- ասում է համայնքապետը:
Նա հաշվարկում է գազարը մշակելու ընթացքում գյուղացու ծախսերը՝ հողի հարկ, ջրի վարձ, իսկ եկամուտը ամբողջ տարվա ընթացքում կատարած աշխատանքի դիմաց մեկ ընտանիքի դեպքում չի գերազանցում 600 հազար դրամը 6 տոննա գազարի բերքի դեպքում: Վերավաճառողներն ընդամենը շուկայում վերցրած տեղի փողն են տալիս` առավելագույնը 100 դրամով գնած բերքը վաճառելով առնվազն 300 դրամով:
«Ո՞վ թույլ կտա արամուսցուն տանել, իր արտադրածը Երևանում վաճառել: Երևանցին էնտեղ նստած, թո՞ւյլ կտա` գազար տանես, վաճառես: Ես միշտ էլ ասել եմ` աշխախատեղ է ստեղծվել երևանցիներ համար: Երևանցին էնքան եկամուտ ունի, ինչքան որ գյուղացին չունի»,- ասում է Հ. Նիկողոսյանը:
Ժամանակին գյուղից չորս ավտոբուս շուկա գնացողներին տարել է Երևան՝ բերքը վաճառելու: Հիմա ոչ մի ավտոբուս չի գնում: Գյուղատնտեսական մթերքների տոնավաճառները, որոնք, ըստ գյուղնախարարի, գյուղում «աղքատներ» չպետք է թողնեին, համայնքապետ Հրայր Նիկողոսյանի կարծիքով` ձևական բնույթ են կրում: «Դրանից կարողանում է օգտվել մեկ-երկու արամուսցի,- նշեց համայնքապետը,- գյուղում մարդ կա, որ վեց տոննա բերք ուներ, երեք տոննան չի կարողացել վաճառել: Փչացավ, հանեց թափեց»:
Ստեղծված իրավիճակի արդյունքում գյուղացիները չեն արձագանքում հողերի աճուրդ-վաճառքների վերաբերյալ համայնքապետարանի հայտարարություններին: Մեր այցելության օրը պետք է կայանար գյուղատնտեսական նշանակության 3 լոտ հողի աճուրդ-վաճառք: Հայտ էր ներկայացրել միայն արամուսցի Աշոտ Սարգսյանը: Սակայն, ըստ աճուրդի կանոնակարգի, աճուրդը կայանում է միայն այն դեպքում, երբ առնվազն երկու հայտ կա ներկայացրած: Այդ օրվա աճուրդը համարվեց չկայացած:
Հողը, եթե եկամուտ չի ապահովում, պահանջարկ չի կարող ունենալ՝ պատճառաբանում է համայնքապետը: Ժամանակին՝ 1990-ական թթ.-ին, գյուղում բոլորը սեփականշնորհման արդյունքում ջրովի վարելահողեր են ստացել, որոնցում հիմա գազար են մշակում: Երեք անդամ ունեցող ընտանիքն ստացել է մեկ բաժին՝ 630 քմ, չորս անդամ ունեցողը՝ 2 բաժին, 6 անդամ ունեցողը՝ 3 բաժին, և այլն: Հիմա այդ ընտանիքները թեև մեծացել են, սակայն, ինչպես նշում է համայնքապետը, համայնքի հողային հաշվեկշռում մնացած վարելահողերը ձեռք բերել չեն ցանկանում:
Չնայած այս հանգամանքին` բոլոր արամուսցիները բարեխիղճ մուծում են հողի հարկը: Համայնքի բյուջե միայն հողի հարկից 2013թ. 6 մլն 735 հազար դրամ է մուտք եղել: «Ես շատ շնորհակալ եմ: Մեկը կար, եկավ վարձ տալու, ընդամենը 3600 դրամ էր, ասեցի պետք չի, ինքը իրոք աղքատ էր, ասեց` չէ, ես կմուծեմ, որովհետեւ էս հողից ես եկամուտ եմ ստանում»,- ասաց համայնքապետը՝ ավելացնելով, որ մնում է` շուկան վերադարձնեն գյուղացուն:
«Էդ որ ասում են՝ օգնեցինք սիլիտրայով, պարարտանյութ տվեցինք, պարարտանյութը օգնություն չի: Լավ, ասենք՝ մի երկու պարկ պարարտանյութ է պետք, մի երկու հազար դրամ է տարբերությունը, 4000 դրամով, ենթադրենք, օգնեցիր, գյուղացու հարցը լուծեցիր, պրծա՞ր: Ջուրն էլ կրկնակի թանկացնում ես: Մենակ մի բան հաշվեք՝ 1,8-2 մլն խմ ջուր է օգտագործվում Արամուսում: Էս շրջանի հինգ գյուղ՝ Նոր Գյուղը, Ակունքը, Կոտայքը, Կաթնաղբյուրը, Կամարիսը, միասին էդքան ջուր չեն օգտագործում, ինչքան Արամուսն է վերցնում: Էս գյուղը մինչև 10 հազար տոննա գազար է արտադրում: Գյուղացուն օգնելն էն է, որ ես արտադրել եմ, ես էլ վաճառեմ»,- ասում է Հրայր Նիկողոսյանը:

Tons of Crops from Armenian Villages Ruined Because Produce Sold at Triple the Price
Tons of crops grown in Armenia's villages are thrown out every year because the middlemen sell them at double to triple the price in Yerevan's markets, says head of the central Armenian town of Aramus, Hrayr Nikoghosyan (pictured).
The middlemen in Armenia's produce market purchase carrots from villagers at 100 drams (about $0.24 USD) per kilo but sell them to consumers for 250–300 drams ($0.60–0.73), claims Nikoghosyan. Angrily he explains that middlemen in Yerevan don't even know whether carrots are grown on trees or in the ground; however, they're the ones who make the profits.
"No such revenue exists in the world. There is [such a thing as] market value: you buy [it] for 100 drams, sell it for 120 drams [$0.28]. Brother, have a profit of 20%. In that case, the buyer will buy not half a kilo, but 1–2 kilos. The value of the villager's output will increase automatically," he argues.
Nikoghosyan lists villagers' expenses in growing carrots (land tax, water bills), but the annual income for a single family does not exceed 600,000 AMD ($1,465) for 6 tons of carrots produced. Middlemen, on the other hand, only have to pay for their market stall, selling the produce they purchased at 100 AMD per kilo for at least 300 AMD/kg. "Who will allow an Aramus inhabitant to go sell his goods in Yerevan? Will the Yerevan inhabitant sitting there allow you to take carrots and sell them? I always say that jobs were created for people in Yerevan. Yerevan inhabitants have so much income, which the villagers don't have," he says.
At one time, four buses would take people from the village to Yerevan to sell their harvest, but now there are no buses. In Nikoghosyan's opinion, the farmers' markets that, according to Armenia's minister of agriculture, shouldn't leave anyone "poor" in the village, are just for show. "[Only] one or two Aramus inhabitants can make use of them," he said. "There was a person in the village who had 6 tons of harvest, [but] he couldn't sell half of it. It was ruined; he threw it out."
As a result, villagers don't respond to town council announcements on sales of land. The day Hetq was in town, there was supposed to be an auction sale of three lots of agricultural land; however, only one Aramus inhabitant, Ashot Sargsyan, submitted a bid. According to the rules of procedure, auctions are held only if there are at least two bids submitted; thus, that day's auction was considered not to have taken place.
According to Nikoghosyan, the younger generations don't want to continue harvesting the arable land provided to their families when they gained land ownership in newly independent Armenia. A three-member family was given one plot of 630 square meters of land; a four-member family, 2 plots; six-member family, 3 plots; and so on. However, if the land is not providing income, it's not in demand, he explains.
However, despite this fact, all Aramus residents scrupulously pay their land tax. The community's budget in 2013 was 6 million 735 thousand AMD ($16,443) from land tax alone. "I am very grateful. There was one guy who came to pay the tax; it was just 3,600 dram [$8.78]; I said, don't worry about it (he really was poor), [but] he said, no, I will pay because I earn income from the land," he said, adding that the only thing left is to return the market to the villager.
"You know when they say, we helped by providing fertilizer? Fertilizer is not assistance. Ok, say, we need two sacks of fertilizer; the difference is about 2,000 dram [$4.88]; say, you helped with 4,000 dram [$9.76] — you solved the villager's problem and you're done? And [then] you double the [price of] water. Just calculate one thing: 1.8–2 million cubic meters of water is used in Aramus. The five villages of this region — Nor Gyugh, Akunk, Kotayk, Katnaghbyur, Kamaris — together don't use that much water as much as Aramus uses. This village produces up to 10 tons of carrots. Helping a villager means that I produce it, so I [should] sell it," concludes Nikoghosyan.