«Բրենդը» գյուղում տոննաներով փչանում է, որովհետև շուկայում եռակի թանկ են վաճառում
«Գնացեք, հարցրեք նրանց՝ գազարը ծառի՞ վրա է աճում, թե՞ հողի մեջ, կասեն՝ ծառի վրա»,- վրդովված ասում է Արամուսի համայնքապետ Հրայր Նիկողոսյանը: Խոսքը երևանցի վերավաճառողների մասին է: Համայնքապետը փորձում է բացատրել, թե որքան հեռու են նրանք հողագործությունից, բայց գյուղացու փոխարեն հենց նրանք են եկամուտ ստանում: Վերավաճառողները, Հրայր Նիկողոսյանի ասելով, «բրենդ» դարձած գազարը շուկայում վաճառում են 250-300 դրամով, բայց գյուղից գնում են 100 դրամից ոչ ավել գնով:
«Նման եկամուտ աշխարհում չկա: Գոյություն ունի շուկայական արժեք, առնում ես 100 դրամով, վաճառի 120 դրամով, եղբա’յր, 20% եկամուտ ունեցիր, էդ դեպքում էլ առնողը կառնի ոչ թե կես կիլոգրամ, այլ 1-2 կիլոգրամ: Ինքնըստինքյան գյուղացու արտադրածի արժեքը կմեծանա»,- ասում է համայնքապետը:
Նա հաշվարկում է գազարը մշակելու ընթացքում գյուղացու ծախսերը՝ հողի հարկ, ջրի վարձ, իսկ եկամուտը ամբողջ տարվա ընթացքում կատարած աշխատանքի դիմաց մեկ ընտանիքի դեպքում չի գերազանցում 600 հազար դրամը 6 տոննա գազարի բերքի դեպքում: Վերավաճառողներն ընդամենը շուկայում վերցրած տեղի փողն են տալիս` առավելագույնը 100 դրամով գնած բերքը վաճառելով առնվազն 300 դրամով:
«Ո՞վ թույլ կտա արամուսցուն տանել, իր արտադրածը Երևանում վաճառել: Երևանցին էնտեղ նստած, թո՞ւյլ կտա` գազար տանես, վաճառես: Ես միշտ էլ ասել եմ` աշխախատեղ է ստեղծվել երևանցիներ համար: Երևանցին էնքան եկամուտ ունի, ինչքան որ գյուղացին չունի»,- ասում է Հ. Նիկողոսյանը:
Ժամանակին գյուղից չորս ավտոբուս շուկա գնացողներին տարել է Երևան՝ բերքը վաճառելու: Հիմա ոչ մի ավտոբուս չի գնում: Գյուղատնտեսական մթերքների տոնավաճառները, որոնք, ըստ գյուղնախարարի, գյուղում «աղքատներ» չպետք է թողնեին, համայնքապետ Հրայր Նիկողոսյանի կարծիքով` ձևական բնույթ են կրում: «Դրանից կարողանում է օգտվել մեկ-երկու արամուսցի,- նշեց համայնքապետը,- գյուղում մարդ կա, որ վեց տոննա բերք ուներ, երեք տոննան չի կարողացել վաճառել: Փչացավ, հանեց թափեց»:
Ստեղծված իրավիճակի արդյունքում գյուղացիները չեն արձագանքում հողերի աճուրդ-վաճառքների վերաբերյալ համայնքապետարանի հայտարարություններին: Մեր այցելության օրը պետք է կայանար գյուղատնտեսական նշանակության 3 լոտ հողի աճուրդ-վաճառք: Հայտ էր ներկայացրել միայն արամուսցի Աշոտ Սարգսյանը: Սակայն, ըստ աճուրդի կանոնակարգի, աճուրդը կայանում է միայն այն դեպքում, երբ առնվազն երկու հայտ կա ներկայացրած: Այդ օրվա աճուրդը համարվեց չկայացած:
Հողը, եթե եկամուտ չի ապահովում, պահանջարկ չի կարող ունենալ՝ պատճառաբանում է համայնքապետը: Ժամանակին՝ 1990-ական թթ.-ին, գյուղում բոլորը սեփականշնորհման արդյունքում ջրովի վարելահողեր են ստացել, որոնցում հիմա գազար են մշակում: Երեք անդամ ունեցող ընտանիքն ստացել է մեկ բաժին՝ 630 քմ, չորս անդամ ունեցողը՝ 2 բաժին, 6 անդամ ունեցողը՝ 3 բաժին, և այլն: Հիմա այդ ընտանիքները թեև մեծացել են, սակայն, ինչպես նշում է համայնքապետը, համայնքի հողային հաշվեկշռում մնացած վարելահողերը ձեռք բերել չեն ցանկանում:
Չնայած այս հանգամանքին` բոլոր արամուսցիները բարեխիղճ մուծում են հողի հարկը: Համայնքի բյուջե միայն հողի հարկից 2013թ. 6 մլն 735 հազար դրամ է մուտք եղել: «Ես շատ շնորհակալ եմ: Մեկը կար, եկավ վարձ տալու, ընդամենը 3600 դրամ էր, ասեցի պետք չի, ինքը իրոք աղքատ էր, ասեց` չէ, ես կմուծեմ, որովհետեւ էս հողից ես եկամուտ եմ ստանում»,- ասաց համայնքապետը՝ ավելացնելով, որ մնում է` շուկան վերադարձնեն գյուղացուն:
«Էդ որ ասում են՝ օգնեցինք սիլիտրայով, պարարտանյութ տվեցինք, պարարտանյութը օգնություն չի: Լավ, ասենք՝ մի երկու պարկ պարարտանյութ է պետք, մի երկու հազար դրամ է տարբերությունը, 4000 դրամով, ենթադրենք, օգնեցիր, գյուղացու հարցը լուծեցիր, պրծա՞ր: Ջուրն էլ կրկնակի թանկացնում ես: Մենակ մի բան հաշվեք՝ 1,8-2 մլն խմ ջուր է օգտագործվում Արամուսում: Էս շրջանի հինգ գյուղ՝ Նոր Գյուղը, Ակունքը, Կոտայքը, Կաթնաղբյուրը, Կամարիսը, միասին էդքան ջուր չեն օգտագործում, ինչքան Արամուսն է վերցնում: Էս գյուղը մինչև 10 հազար տոննա գազար է արտադրում: Գյուղացուն օգնելն էն է, որ ես արտադրել եմ, ես էլ վաճառեմ»,- ասում է Հրայր Նիկողոսյանը:

Тонны “брендового” товара портятся в селе, потому что на рынке он продается по тройной цене
“Пойдите спросите их, где продается морковь – на дереве или в земле, они скажут, на дереве”,- возмущенно заметил староста села Арамус Грайр Никогосян. Речь шла о ереванских перекупщиках. Староста пытался объяснить, насколько они далеки от земледелия, но при этом именно они вместо крестьян получают прибыль. Ставшую “брендом” (выражение Грайра Никогосяна) арамусскую морковь, перекупщики продают на рынке за 250-300 драмов, но у крестьян покупают за 100 драмов и даже меньше.
“Такой прибыли нет нигде в мире. Существует рыночная цена: купил за 100 драмов – продай за 120, получи 20% прибыли, тогда покупатель купит не полкило, а 1-2 килограмма”,- отметил староста.
По его словам, если посчитать расходы крестьян на выращивание моркови, то прибыль от проделанной за год работы из расчета на одну семью не превысит 600 тысяч драмов в случае получения 6 тонн урожая. Перекупщики, которые платят лишь за место на рынке, купленную максимум за 100 драмов морковь продают за 300 драмов.
“Кто разрешит арамусцу продавать в Ереване выращенный им урожай? Я всегда говорил: рабочие места создают только для ереванцев. Крестьяне не получают столько прибыли, сколько получают они”,- жалуется староста.
В свое время арамусцы ехали на ереванские рынки продавать свой урожай на четырех автобусах. Сейчас автобусы не работают. Ярмарки сельскохозяйственых товаров, которые должны были помогать крестьянам реализовать свой товар, по мнению Грайра Никогосяна, носят формальный характер: “Этими ярмарками могут пользоваться лишь один-два арамусца. В селе есть люди, которые получили по шесть тонн урожая моркови, но не смогли продать даже трех тонн, все испортилось”.
В результате сложившейся ситуации крестьяне не реагируют на объявления сельской администрации об аукционной продаже земель. В день нашего приезда должна была состояться продажа трех лотов земли сельскохозяйственного значения. Заявку подал только один арамусец – Ашот Саркисян. А по правилам аукцион может состояться только при наличии двух заявок. Поэтому в указанный день аукционная продажа была отменена.
Если земля не приносит прибыль, она не может пользоваться спросом, поясняет староста. В свое время, в 1990-е годы, в результате приватизации в селе все получили орошаемые пахотные земли. Семье из трех человек досталось 630 кв.метров земли, семье из четырех человек – в два раза больше и т.д. Сейчас те же семьи не хотят приобретать пахотные земли, оставшиеся на балансе общины.
Несмотря на это обстоятельство, все арамусцы добросовестно платят налог на землю. Только по части этого налога в 2013 году в общинный бюджет поступило 6 млн 735 тыс. драмов. “Пришел один из сельчан, который должен был заплатить всего 3600 драмов. Я сказал, не надо не плати, так как он действительно был малообеспеченный, но он мне ответил: нет, я заплачу, потому что земля приносит мне доход”,- рассказал староста, добавив, что необходимо вернуть крестьян на рынок.
“Когда говорят, что помогли силитрой, удобрениями, это не помощь. Предположим, дали один-два мешка удобрений, разница составляет всего две тысячи драмов. Разве это помощь для крестьян, разве это решит их проблемы? При этом тариф на воду повышают в два раза. А ведь в Арамусе используется 1,8-2 млн кубометров воды. Остальные села этого района вместе взятые не используют столько воды, сколько используют в Арамусе. В нашем селе получают до 10 тысяч тонн моркови. Помогать крестьянам надо иначе: я получил урожай, я и должен его продавать”,- говорит Грайр Никогосян.