«Անցել է 7 տարի, որ աղջիկս չկա, բայց ես չեմ հավատում, որ նա վթարից է մահացել»
Սաթենիկ Գևորգյանի (լուսանկարում՝ աջից) հետագա կյանքի ողջ նպատակը դարձել է պարզել միակ դստեր՝ 19-ամյա Սուսաննա (Սյուզի) Գևորգյանի մահվան պատճառը:
Հիշեցնենք, որ 7 տարի առաջ` մարտի 9-ի երեկոյան 22:45-ին, Նորամարգ-Մասիս ավտոճանապարհին Մասիսի բնակիչ Արարատ Կաֆյանի վարած «Օպել-Վեկտրա» մակնիշի ավտոմեքենան (որում գտնվել է Մասիսի բնակչուհի 19-ամյա Սուսաննա (Սյուզի) Գևորգյանը), բախվելով հողաթմբին, վթարի է ենթարկվել: Սուսաննան ստացած վնասվածքներից մահացել է:
2007-ի մարտի 9-ից հետո Սուսաննայի մայրը՝ Սաթենիկը դեռ ուշքի չի եկել. «Ապրում էինք երեքով. մենակ պահում էի ծեր մորս ու միակ երեխայիս, ուզում էի նրան լավ ուսում տալ, ապրում էինք վարձով, մինչ օրս էլ ապրում եմ վարձով Մասիսում, բայց արդեն մենակ: Անցել է 7 տարի, որ աղջիկս չկա, բայց ես այդպես էլ չեմ հավատում, որ տեղի ունեցածը վթար է եղել: Եղած փաստերը բռնության մասին էին խոսում: Իսկ իրավապահները ոչինչ չարեցին, որ իմ կասկածներն անհետանան: Դեպքից հետո ինձ կորցրած վիճակում էի, փաստաբանները մեծ գումարներ էին ուզում, որ իմ շահերը ներկայացնեն նախաքննության ժամանակ ու դատարանում: Բայց ես գումար չունեի: Այդպես էլ չկարողացա փաստաբան վարձել: Մենակ արեցի այն, ինչ կարող էի, բայց քննիչը, դատարանը ակնհայտ պաշտպանում էին Արարատի շահերը»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասաց աղջկան կորցրած մայրը՝ տիկին Սաթենիկը:
Աղջկա ստացած վնասվածքների նկարագրությանը ծանոթանալով՝ Սաթենիկ Գևորգյանի մոտ կասկած է առաջացել, որ ամենևին էլ վթարի հետևանքով չէ դուստրը զոհվել, որ վթարը պարզապես բեմադրվել է, որպեսզի բռնաբարության ու սպանության հոդվածներից խուսափի Արարատ Կաֆյանը: Ըստ 19-ամյա Սուսաննայի դիակի դատաբժշկական փորձաքննության, աղջկա մարմնի վրա, բացի գլխի ջնջխունից, եղել են տարբեր վնասվածքներ, կապտուկներ, արյունազեղումներ՝ ծնկի, քթի, մատների ու դաստակների շրջանում:
Մահացած աղջկա մայրը միջնորդել է, որպեսզի քննություն սկսվի նաև բռնաբարության մասով՝ քր. օրենսգրքի 138-րդ հոդվածի հատկանիշներով:
Սակայն քննիչ Կ.Թադևոսյանն, առանց ծեծի ու բռնաբարության հանգամանքները հերքող ապացույցներ հավաքելու, մերժել է բռնաբարության հատկանիշներով հետապնդում իրականացել Արարատ Կաֆյանի նկատմամբ: Քննիչը դա արել է առանց համապատասխան փորձաքննության ուղարկվելու աղջկա հագին եղած հագուստը, ներքնաշորերը: Ավելին՝ դրանք չեն ճանաչվել որպես իրեղեն ապացույց: Իսկ երբ Սաթենիկը պահանջել է աղջկա շորերը, նրան ասել են, որ ներքնաշորերը ոչնչացվել են: Դեպքից 1,5 տարի անց աղջկան կորցրած մորը նոր վերադարձրել են հագուստի մի մասը միայն: Այս ամենն էլ հիմք է տալիս Սաթենիկին կասկածելու, որ ամենակարևոր ապացույց հանդիսացող ներքնաշորերը միտումնավոր են ոչնչացվել, քանի որ դրանք շատ բան կարող էին պատմել հնարավոր բռնության մասին:
Քրեական գործում առկա է տրանսպորտային միջոցի զննության արձանագրությանը, որին քննիչը կցել է 4 լուսանկար: Պարզ երևում է, որ մեքենան վնասված է թե՛ առջևի մասից, թե՛ հետևի: Այդ լուսանկարներից և որևէ մեկում չկա ավտոմեքենայի պետհամարանիշը: Երևում է նաև, որ որևէ դուռ բաց չէ, այնինչ գործի նյութերով Սուսաննան դուրս է ընկել մեքենայից (դին հայտնաբերվել է ասֆալտի վրա, իսկ մեքենան՝ դաշտի մեջ):
Այս հարցով «Հետքը» դիմեց ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ, ՃՏՊ-ների գործերով բազմաթիվ վարույթներում ներգրավված Նիկոլայ Բաղդասարյանին, ով պարզաբանեց, որ պետհամարանիշերը հնարավոր է ընկած լինեն վթարի հետևանքով. «Այդպիսի գործեր եղել են, այլ բան է, որ պետհամարանիշերը պիտի հայտնաբերվեն, կցվեն գործին: Իսկ այն, թե իսկապես վթար է տեղի ունեցածը, թե բեմադրված է վթարը, ներկայիս արտասահմանյան տեխնոլոգիաները թույլ են տալիս բացահայտել:
Այո՛, եղել են դեպքեր, երբ մարդու դին բերել-գցել են մեքենայի տակ, որպեսզի բեմադրեն, թե վթարի հետևանքով է նա մահացել, բայց նշածս փորձաքննությունը ապացուցել է, որ վթարը բեմադրված է եղել»,-ասաց փաստաբան Բաղդասարյանը: Գործի 107 էջանոց նյութերում մենք չգտանք որևէ տող, որ վերաբերեր պետհամարանիշերին ընկած լինելուն: Գործում պարզապես նշված է Օպելի պետհամարանիշը՝ 06 UL 884:
Այն, որ տուժողի իրավահաջորդ ճանաչված Սաթենիկը չի ունեցել ներկայացուցիչ, պարզ է դառնում քրեական գործի նյութերն ընթերցելիս. նա իր շահերը ներկայացրել է միայնակ՝ չունենալով իրավական գիտելիքներ ու իր խոսքերով ասած՝ սկզբնական փուլում հավատալով, որ իրավապահներն իրենց գործը գիտեն. «Կարճ ժամանակ անց հասկացա, որ հանցագործությունը չի բացահայտվելու, քանի որ տեսնում էի, թե ոնց է Արարատի քննիչ աներձագը անհոգ ապագա ապահովում իր փեսայի համար: Մինչև հիմա էլ չեմ պատկերացնում, թե ինչպես կարող է օրենքի մարդը՝ քննիչը (քննիչ Սամվել Անդրեասյանը՝ վարորդ Արարատ Կաֆյանի աներձագն է եղել, ով չի հարցաքննվել դատարանում) մահացած աղջկաս դիակը տեղաշարժել, ի՞նչ իրավունքով»,-ասած Սաթենիկը:
Քրեական գործի նյութերում առկա է Մասիսի հիվանդանոցից ստացված փաստաթուղթ, ըստ որի Սուսաննայի դին հիվանդանոց է տեղափոխվել 23:00-ին (վթարը տեղի է ունեցել 22:45-ին, ըստ մեղադրանքի):
«Չգիտեմ՝ արդյո՞ք կհերիքեն տարիներս, որ իմանամ իմ աղջկա մահվան գաղտնիքը... բայց մի բան հաստատ է, եթե ես ունենայի փող, իշխանություն, որոշում կայացնող մարդկանց հետ կապեր, այս գործն այսպես հեշտ չէր փակվի»,-համոզված է աղջկան կորցրած Սաթենիկը:

“После смерти моей дочери прошло семь лет, но я не верю, что она умерла в результате аварии”
В последние годы главной целью жизни Сатеник Геворкян (на фото справа) было выяснить причину смерти своей единственной дочери – 19-летней Сусанны (Сюзи) Геворкян.
Напомним, что 7 лет назад, в 22.45 9 марта, на автотрассе Норамарг-Масис автомобиль “Опель Вектра”, за рулем которого был житель Масиса Арарат Кафян (в машине находилась и 19-летняя жительница Масиса Сусанна (Сюзи) Геворкян), попал в ДТП, врезавшись в пригорок.
С того дня мать Сусанны Сатеник не может придти в себя: “Мы жили втроем. Я одна содержала свою старую мать и единственную дочь. Хотела, чтобы она получила хорошее образование. Мы снимали квартиру. Я и сейчас живу в Масисе на съемной квартире, но уже одна. Со дня смерти моей девочки прошло уже семь лет, но я до сих пор не верю, что тогда произошла авария. Имеющиеся факты свидетельствуют о насилии. А правоохранители ничего не сделали, чтобы рассеять мои сомнения. После произошедшего я была не в себе, а для представления моих интересов в ходе предварительного следствия и в суде адвокаты требовали больших денег, которых у меня не было. Поэтому я не смогла нанять адвоката и действовала одна, но следователь и суд явно защищали интересы Арарата”,- сказала в беседе с Hetq.am Сатеник.
После ознакомления с описанием полученных Сусанной повреждений у матери возникли подозрения, что дочь погибла не в результате аварии и что авария была всего лишь инсценировкой, чтобы Арарат Кафян избежал наказания за насилие и убийство. Согласно заключению судмедэкспертизы, на теле 19-летней Сусанны, кроме травмы головы, имелись синяки, гематомы в области колена, носа, пальцев и кистей.
В уголовном деле имеется протокол осмотра транспортного средства, к которому следователь приложил 4 фотографии. На них ясно видно, что машина повреждена и спереди и сзади. На всех фотографиях отсутствуют госномера. Видно также, что ни одна из дверей автомобиля не открыта, между тем, согласно материалам дела, Сусанна выпала из машины (тело было обнаружено на асфальте, а машина – в поле). Мать умершей девушки ходатайствовала о проведении расследования и по части изнасилования (ст.138 УК РА). Однако следователь К.Тадевосян, не собрав доказательства, опровергающие обстоятельства избиения и изнасилования, отказал в осуществлении преследования в отношении Кафяна по признакам ст.138. Следователь пошел на это без проведения соответствующей экспертизы одежды и белья девушки, которые даже не были признаны вещественными доказательствами. Когда же Сатеник потребовала отдать ей одежду дочери, ей сказали, что белье уничтожено. Одежду Сюзи вернули матери лишь через 1,5 года, причем только часть. Все это дает Сатеник основание подозревать, что белье, являвшееся важным доказательством, было умышленно уничтожено, поскольку могло многое рассказать о возможном насилии.
По этому вопросу Hetq.am обратился к члену Адвокатской палаты РА Николаю Багдасаряну, участвующему в производстве многочисленных дел о ДТП. Адвокат пояснил, что госномера могли упасть в результате ДТП. “Такие дела были. Другой вопрос, что госномера должны были быть найдены и приложены к делу. Что касается того, это настоящее ДТП или инсценировка, то современные иностранные технологии позовляют дать ответ на этот вопрос. Да, были случаи, когда тело человека подкладывали под колеса автомобиля, чтобы инсценировать аварию. Однако упомянутая мной экспертиза доказывала, что ДТП инсценировано”,- пояснил Николай Багдасарян. В 107-страничном томе дела мы не нашли ни одной строчки о том, что госномера упали. В деле просто указан госномер “Опеля” – 06 UL 884.
То, что признанная правопреемником потерпевшей Сатеник Геворкян не имела представителя, становится ясно при ознакомлении с материалами дела. На начальном этапе она верила, что правоохранители делают свое дело. “Но вскоре я поняла, что преступление не будет раскрыто, так как видела, как следователь, являвшийся шурином Арарата, обеспечивает для него безмятежное будущее. Я до сих пор не понимаю, как представитель закона, следователь (следователь Самвел Андреасян является шурином Арарата Кафяна, который не был допрошен в суде) мог перенести тело моей дочери. По какому праву?”,- говорит Сатеник.
В материалах уголовного дела имеется документ, выданный Масисской больницей, согласно которому тело Сусанны было доставлено к ним в 23.00 (авария, согласно обвинению, произошла в 22.45).
Относительно часа прибытия в больницу имеются две разные записи. Согласно одной, тело привезли в больницу в 23.00, согласно другой – в 00.30. То есть разница составляет полтора часа. Так, в заключении судмедэкспертизы водителя Кафяна содержится ссылка на историю его болезни, указано, что в больницу он поступил в 00.30. И это в том случае, когда и тело Сусанны, и водитель Кафян (он получил повреждение плеча) были доставлены в больницу на машине его шурина-следователя.
“Не знаю, проживу ли я столько, чтобы узнать тайну смерти моей дочери... Но одно точно: будь у меня деньги, власть, связи с принимающими решения людьми, это дело так легко бы не закрыли”,- убеждена Сатеник Гевкорян.