Տաթևիկ Հովհաննիսյան. «Ես չեմ գնացել որ աստղ դառնամ, ես գնացել եմ, որ ավելին սովորեմ»
Ջազ երգչուհի Տաթևիկ Հովհաննիսյանը խոստովանում է, որ բավականին ոգևորված է, քանի որ այս համերգային շրջագայության ընթացքում նա առաջին անգամ ելույթ է ունենալու նաև Ստեփանակերտում: Վերջին անգամ ամերիկաբնակ ջազ երգչուհին Հայաստանում համերգ է ունեցել 2008-ին: Այս անգամ երգչուհու համերգային երգացանկում ներառված են երգեր երեք լեզուներով՝ հայերեն, անգլերեն և պորտուգալերեն, որոնցից մի քանիսը Տաթևիկը Հովհաննիսյանը կատարելու է առաջին անգամ:
«Ուժ ունի մեր երաժշտությունը»
Ջազ երգչուհին հայտնի է հատկապես հայկական ժողովրդական երգերի ջազային մշակումների կատարմամբ: Բայց և խոստովանում է, որ երբ նոր էր տեղափոխվել ԱՄՆ, իր երգացանկը հարուստ չէր հայկական երգերով: Ծնված լինելով երգչուհի Օֆելյա Համբարձումյանի և քամանչահար Նորայր Հովհաննիսյանի ընտանիքում` նա մշտապես շրջապատված է եղել հայկական ժողովրդական երաժշտությամբ, իսկ հետագայում ընտրել է ջազ երաժշտությունը: Հենց ԱՄՆ-ում է ծնվում գաղափարը՝ միավորել հայկական ժողովրդական երգի ու ամերիկյան ջազի երկու աշխարհները:
«Այդ երաժշտությունը (հայկական ժողովրդական) քայլել է ինձ հետ տարիներ շարունակ և բույն է դրել իմ սրտում,- ասում է երգչուհին:- Երբ երկիրդ թողնում ես, կարոտը մեծանում է, ամեն ինչ քաղցրանում է»:
Արդեն ԱՄՆ-ում Տաթևիկի ներկայացրած էթնիկ հայկական ջազը մեծ արձագանք է գտնում ոչ միայն հայերի, այլև արտասահմանցիների շրջանում: Այսօր էլ երգչուհին այնտեղ էթնիկ հայկական ջազ է դասավանդում օտարազգիներին, ովքեր հետաքրքված են հայ երգչուհու արվեստով: Երգչուհու մոտ գալիս են մարդիկ, ովքեր ցանկանում են նրանից սովորել ջազ երաժշտության տարրերն ու նրբությունները, հասկանալ էթնիկ ջազը, սովորել՝ ինչպես իմպրովիզներ անել էթնիկ ջազ երգելիս:
«Տարածվել է, սիրում են: Ուրեմն ուժ ունի մեր երաժշտությունը»,- ասում է երգչուհին:
«Ես ինձ մեղավոր չեմ զգում, որ գնացի»
«Դուք կլինեի՞ք այն Տաթևիկ Հովհաննիսյանը որը հիմա կա՝ մենք լեգենդար ենք Ձեզ կոչում, եթե դուք ստեղծագործեիք և ապրեիք Հայաստանում»,- հարցնում է լրագրողներից մեկը:
«Շատ ներողություն, ես այստեղից լեգենդար եմ գնացել,- ծիծաղելով պատասխանում է երգչուհին:- Մեծամտություն թող չհնչի: «First lady of Soviet Jazz». այստեղից ես այդպես եմ գնացել: 9 տարի շարունակ պահպանելով այդ տիտղոսը՝ գնացել եմ զրոյից եմ սկսել: Այնտեղ ո՞ւմ էր դա հետաքրքրում: Կամաց-կամաց նորից շարել եմ քարերը: Այնպես չէ, որ այնտեղ լեգենդար դարձա: Այդ ամենին հասած եմ այստեղից գնացել: Բայց այդ գնալը ես գնահատում եմ: Ես չեմ գնացել որ աստղ դառնամ, ես գնացել եմ, որ ավելին սովորեմ: Իմ երաժշտությունը ջազային է: Իսկ ջազային երաժշտության համար ես հիմա գտնվում եմ լավագույն տեղում: Աճը ինձ համար շատ մեծ կարևորություն ունի: Հիմա թե այդ աճը կկատարվե՞ր այստեղ, դա այլ հարց է: Ես ինձ մեղավոր չեմ զգում, որ գնացի: Եթե գնացի, ուրեմն պետք էր, որ գնայի»:
1980-ական թթ. վերջին ջազ երգչուհին տեղափոխվել է Նյու Յորք, որտեղ և ապրում է մինչ օրս: Սկզբում գնացել էր ԱՄՆ` շրջագայելու, այնուհետև հանգամանքներն այնպես են դասավորվել, որ նա մշտական բնակություն է հաստատել: Այնտեղ նա ամուսնացել է, և արդեն 20 տարվա ամուսիններ են: Երգչուհին հորդորում է չհավատալ այն խոսակցություններին, ըստ որոնց` արտերկիր մեկնողներն «այնտեղ թագավորում են»: Կտրվել արմատներից, հաստատվել օտար երկրում, մի կողմ թողնել նախկին ձեռքբերումները և ամեն ինչ սկսել նորից` երգչուհու համար հեշտ չի եղել:
«Ինձ տուր բեմը, ինձ տուր երաժշտությունը, դրանով ես լիցքավորեմ ինձ և բոլորին: Բայց գործս առաջ տանել դժվարանում եմ: Ճանապարհը կամաց-կամաց հարթվեց,- ասում է երգչուհին:- Երաժիշտ չկա, որ փշերի վրայով չքայլի: Մենք բոլորս աշխատում ենք քրտնաջան և պետք է աշխատենք»:
«Բայց Երևանը Երևանն է»
Հիմա ջազ երգչուհին կրկին Երևանում է. քաղաքում, որի հետ կապված է իր կյանքի մի մասը, անցած ուղու պատմությունը՝ լի չկրկնվող հիշողություններով: Վայրեր կան, որ փոխվել են, որտեղ գուցե երգչուհին չկողմնորոշվի: Ըստ Տաթեւիկի` քաղաքում կան թե́ դրական, թե́ բացասական տեղաշարժեր, «բայց Երևանը Երևանն է»: Երգչուհին ժպիտով հիշում է, որ երբ այսօր վաղ առավոտ արթնացավ, այն օդը, այն հանգստությունը, որ կա այստեղ, չի կարող գտնել ոչ մի տեղ:
«Բաներ կան, որ դժվար է բացատրել, բայց դրանք քոնն են»,- ասում է նա:
Միաժամանակ, երգչուհուն դուր չի գալիս, որ քաղաքում կան մի շարք վայրեր, որոնց անվանումները գրված են կամ անգլերեն կամ հայերենը ավելի փոքր տառերով: Նա համոզված է, որ Երևանը չպետք է դառնա հերթական եվրոպական քաղաքը:
«Պետք չէ այդքան եվրոպականանալ: Շատ կուզենայի, որ այն, ինչը մեզ առանձնացրել, յուրահատուկ է պահել՝ մեր մշակույթը, մեր ճարտարապետությունը, մեր ավանդույթները, դրանք պահպանվեն»,- ասում է երգչուհին:
Հայաստանում գտնվելու ժամանակահատվածում երգչուհին ցանկանում է ձեռք բերել հին հայկական մշակույթը ներկայացնող նյութեր, որպեսզի իր հետ տանի Նահանգներ և օգտագործի աշակերտների հետ դասավանդման ընթացքում:
Տաթևիկ Հովհաննիսյանի համերգները Հայաստանում կայանալու են հունիսի 28-ին Yans music hall-ում, հունիսի 30-ին` Գյումրիում, հուլիսի 2-ին` Ստեփանակերտում և հուլիսի 4-ին` Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում:

Татевик Ованнисян: “Я уехала не для того, чтобы стать звездой. Я уехала учиться”
Известная джазовая певица Татевик Ованнисян призналась, что очень воодушевлена, так как в рамках этого концертного турне она впервые выступит в Степанакерте. Проживающая уже много лет в США певица в последний раз выступала с концертом в Армении в 2008 году. На этот раз в ее репертуар включены произведения на трех языках –армянском, английском и португальском. Некоторые вещи Татевик Ованнисян исполнит впервые.
“Наша музыка обладает силой”
Певица известна в частности исполнением джазовых обработок армянских народных песен. При этом она признается, что когда только переехала в США, армянских песен в ее репертуаре было мало. Татевик Ованнисян родилась в семье двух известных в Армении музыкантов – исполнительницы народных песен Офелии Амбарцумян и кяманчиста Норайра Ованнисяна, поэтому с детства она слышала народную музыку, но в дальнейшем выбрала джаз. Именно в США родилась идея объединить два мира – мир армянской народной песни и мир американского джаза.
“Эта музыка (армянская народная) сопровождала меня все эти годы и “свила гнездо” в моем сердце,- говорит певица. - Когда ты оставляешь свою страну, то начинаешь испытывать ностальгию, и все приобретает для тебя особую прелесть”.
Представленный Татевик в США армянский этноджаз нашел огромный отклик не только среди армян, но и среди иностранцев. Сегодня певица преподает этнический армянский джаз иностранцам, которых очень интересует искусство нашей знаменитой соотечественницы. “Наша музыка получила распространение, ее любят, значит, она обладает силой”,- говорит певица.
“Я не чувствую себя виноватой за свой отъезд”
“Если бы Вы жили и занимались творчеством в Армении, стали бы Вы той Татевик Ованнисян, которая есть сегодня и которую мы называем легендарной?” – спросил один из журналистов.
“Извините, но я уже отсюда уехала легендарной, пусть это не прозвучит нескромно,- рассмеявшись, ответила певица. - Я уехала отсюда с титулом “First lady of Soviet Jazz”, который сохраняла на протяжении 9 лет. Но, уехав, я начала с нуля. Кого это там интересовало. Мне пришлось снова потихоньку класть камень на камень. Но я ценю этот отъезд. Я уехала не для того, чтобы стать звездой. Я уехала учиться большему. Моя музыка – джаз, а сейчас я нахожусь в самом лучшем для джазовой музыки месте. Для меня творческий рост имеет огромное значение. Я не чувствую себя виноватой за свой отъезд. Если я уехала, значит так было нужно”.
В конце 1980-х певица переехала в Нью-Йорк, где живет по сей день. Там она вышла замуж, супруги уже 20 лет вместе. По словам Татевик, нелегко отрываться от корней, жить на чужбине, отказываться от прежних достижений и начинать все сначала. “Дорога была проторена постепенно,- говорит певица. – Нет такого музыканта, которому бы не пришлось проходить через тернии. Мы все работаем в поте лица, и должны так работать”.
“Ереван – это Ереван”
Сейчас певица вновь в Ереване, в городе, с которым связана часть ее жизни и неповторимых воспоминаний. Есть места, которые изменились и где Татевик Ованнисян ориентируется уже с трудом. По словам певицы, в городе произошли и положительные, и отрицательные изменения, “но Ереван – это Ереван”. Татевик с улыбкой сказала, что, проснувшись сегодня утром, она поняла, что тот воздух, то спокойствие, которые есть здесь, она нигде не может найти. “Есть вещи, которые трудно объясни ть, но они – твои”,- отметила певица.
В Армении концерты Татевик Ованнисян пройдут: 28 июля – в Yans music hall, 30 июня – в Гюмри, 2 июля – в Степанакерте и 4 июля – в Национальном академическом театре оперы и балета им.Спендиаряна.