Իջեւանում փորձում են «դրսից գործարարներ գտնել»
Տավուշի մարզկենտրոն Իջեւան քաղաքով է անցնում միջպետական մայրուղին, որի շնորհիվ քաղաքն այցելուների պակաս չի ունենում: Քանի որ մարզի մյուս խոշոր քաղաքը` Դիլիջանը, այսօր նաեւ զբոսաշրջային կենտրոն է, եւ շատերն են այցելում Տավուշի մարզ, Իջեւանում մտածում են ավելացնել ժամանցի վայրերի թիվը, որպեսզի այցելուներին կարողանան սպասարկել: Միաժամանակ, բարեկարգվում են Իջեւանի փողոցները, կենտրոնական այգին, բարելավվում է փողոցների լուսավորությունը, որպեսզի «քաղաք եկողը չհիասթափվի»:
«Ինչքան շատ մարդ քաղաք մտնի, այդքան շատ փող կծախսվի, շահույթ կլինի, փող կշրջանառվի, եթե ֆինանսը նորմալ է, մարդն իրեն լավ է զգում»,- համոզված է Իջեւանի քաղաքապետ Վարդան Ղալումյանը:
Քաղաքն իր աշխարհագրական դիրքի, բնության եւ ռեսուրսների շնորհիվ զբոսաշրջության զարգացման մեծ պոտենցիալ ունի: Մասնավորապես ամռանն այստեղ շատ են այցելում թե’ Հայաստանի այլ բնակավայրերից, թե’ այլ երկրներից, վերադառնում են նաեւ արտերկրում գտնվողները:
Քաղաքապետն ասում է, որ վերջին տարիներին քաղաքում ներդրումները նվազել են: «Բիզնեսն իրեն չի արդարացնում. ժողովուրդն այդքան փող չունի, որպեսզի հասարակական նշանակության կենտրոնները շահույթ ստանան,- բացատրում է Վ. Ղալումյանը,- եթե ներդնողն էլ տեսնում է, որ կողքի հասարակական կենտրոնները լավ չեն աշխատում, կամ մի քանիսը փակվել են, մտածում է` եթե ինքն էլ կառուցի, չի աշխատի»:
Այդ է պատճառը, որ այստեղ փորձում են «դրսից գտնել գործարարներ», ովքեր կհամաձայնեն ներդրում կատարել քաղաքում: Քաղաքապետարանում ցանկանում են, որ ռուսաստանաբնակ այն իջեւանցիները, որոնք գործարարության մեջ հաջողության են հասել, շահագրգռված լինեն ներդրումներ անել իրենց քաղաքում: «Դրսից եկած» գործարար է նաեւ Իջեւանում անցկացված վերջին աճուրդի հաղթողը. նա աշխատում է Ռուսաստանում եւ պարբերաբար գալիս է Իջեւան:
Հունիսի 26-ին աճուրդի էր հանված հասարակական կառուցապատման նշանակության հողատարածք, որի մեկնարկային գինը 727.320 դրամ էր: Աճուրդին մասնակցելու համար հայտ էր ներկայացրել երկու իջեւանցի: Աճուրդին ներկա էր քաղաքապետը, սակայն աճուրդավարը քաղաքապետարանի քաղաքաշինության բաժնի գլխավոր մասնագետ Արա Մելիքսեթյանն էր: Հինգերորդ քայլից հետո վերջին քայլը կատարած կողմը մրցակցին ասաց` «մեկ ա` կրվելու ես», որից հետո վերջինս հրաժարվեց քայլ կատարելուց: Հինգ քայլի արդյունքում հողատարածքը վաճառվեց 909.150 դրամով:
Հաղթող կողմը նախատեսել է ձեռք բերված հողատարածքում սրճարան կառուցել: Բայց տեղանքը նաեւ բարեկարգման կարիք ունի, քանի որ կողքի թաղամասի կոյուղին այդտեղով է անցնում, տարածքի մի մասը ճահճացած է: Ամեն ամիս բանվորների խումբը հնձում է այդտեղ աճող խոտը, սակայն համայնքը բարեկարգման ծավալուն աշխատանքներ իրականացնելու հնարավորություն չունի: Քաղաքապետը նշում է, որ նախնական պայմանավորվածության համաձայն` աճուրդում հաղթող կողմը պարտավորվում է վերանորոգել այդ տարածքով անցնող գետի հենապատերի սալիկները, որոնք վնասված են, ինչպես նաեւ` բարեկարգել կոյուղին:
Քաղաքապետը նշում է, որ իրենք շահագրգռված են աճուրդի հանել հատկապես այն հողատարածքները, որոնք բարեկարգման կարիք ունեն: Համայնքը ոչ բոլոր վայրերն է կարողանում բարեկարգել, իսկ այդ ձեւով գոնե գնորդն այդ պարտավորություններն իր վրա կվերցնի: Համայնքային սեփականության օտարումից էլ ձեւավորվում է համայնքի ֆոնդային բյուջեի մեծ մասը: Այս տարի Իջեւան համայնքի ֆոնդային բյուջեում 30 մլն դրամի մուտքեր են նախատեսվել:

В Иджеване предпринимателей ищут “на стороне”
Межгосударственная магистраль проходит через областной центр Тавуша города Иджеван, благодаря чем недостатка в приезжих здесь не бывает. Поскольку другой крупный город области, Дилижан, сегодня является туристическим центром, а Тавушскую область посещают очень многие, то в Иджеване подумывают о том, чтобы увеличить количество развлекательных центров и мест для проведения досуга. Наряду с этим благоустраиваются улицы, центральный парк, проводится уличное освещение, чтобы город “не разочаровывал приезжих”.
“Чем больше людей будут приезжать сюда, тем больше денег они потратят, увеличится прибыль. А когда финансовое положение нормальное, то человек чувствует себя хорошо”,- убежден мэр Иджевана Вардан Галумян.
Благодаря своему географическому положению, живописной природе и ресурсам город имеет большой потенциал для развития туризма. В частности летом сюда много приезжают не только из других районов Армении, но и из-за рубежа, возвращаются живущие в других странах иджеванцы.
По словам мэра, в последние годы объем инвестиций в городе сократился. “Бизнес себя не оправдывает, у людей нет денег, поэтому центры общественного назначения не получают прибыль. А если кто-то хочет осуществить инвестиции, то видя, что соседний объект не может работать или закрывается, отказывается от этой мысли”,- сказал Галумян.
В этом причина того, что предпринимателей здесь пытаются искать “на стороне”. При этом они должны согласиться осуществить в городе инвестиции. В мэрии хотят, чтобы проживающие в России иджеванцы, которые добились успехов в бизнесе, были заинтересованы вкладывать деньги в различные проекты в родном городе. Один из таких предпринимателей и стал победителем прведенного в Иджеване последнего аукциона. Он работает в России и регулярно бывает в Иджеване.
26 июня на торги была вынесен земельный участок под общественную застройку, стартовая цена которой составляла 727.320 драмов. В результате аукциона участок был продан за 909.150 драмов.
Покупатель предусматривает построить на приобретенном участке кафе. Однако местность нуждается в благоустройстве, так как из-за проложенной здесь канализационной системы часть территории заболочена. Согласно предварительной договоренности, покупатель обязался отремонтировать построенную на этой территории вдоль реки опорную стену и канализационную систему.
По словам Вардана Галумяна, мэрия старается выносить на аукционную продажу те земельные участки, которые нуждаются в благоустройстве. Большая часть бюджета общины формируется как раз от отчуждения общинной собственности. В этом году поступления в фондовый бюджет Иджевана предусмотрены в размере 30 млн драмов.