Դիլիջանում աճուրդը կայացավ առանց քաղաքապետի, բայց նրա ստորագրությամբ
Դիլիջան քաղաքում հողի կադաստրային արժեքը 1 քմ-ի համար սահմանված է 1242 դրամ, սակայն, ինչպես նշեց քաղաքապետ Արմեն Սանթրոսյանը, իրենք երբեւէ կադաստրային արժեքով աճուրդ չեն անցկացրել: Այստեղ հողատարածքի մեկնարկային գինը սովորաբար սահմանվել է կրկնակի, եռակի բարձր, իսկ աճուրդում կատարված քայլերի արդյունքում գինը կրկին բարձրանում է: Քաղաքապետը բացատրում է, որ հողի վաճառքը շուկայական արժեքով իրականացնելու դեպքում խոչընդոտներ կստեղծվեն բիզնեսի զարգացման համար, իսկ իրենք բիզնեսը խթանելու նպատակ ունեն: «Այդ քաղաքականության շնորհիվ աճում է քաղաքի բյուջեն»,- ասում է Ա. Սանթրոսյանը:
Վերջին տարիներին Դիլիջանում ավելացել են ներդրումները, եւ քաղաքապետը հավաստիացնում է, որ աճուրդում հաղթողների 80%-ը դիլիջանցիներն են: Վերջիններս իրենց ներդրումները կատարում են հիմնականում սպասարկման ոլորտում` խանութներ են կառուցում, գեղեցկության սրահներ, հյուրանոցներ, ռեստորաններ եւ այլն:
Այսօր` հուլիսի 4-ին, Դիլիջանում տեղի է ունենալու քաղաքի զարգացման ծրագրերի համակարգման միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը: Նիստի ժամանակ քննարկվելու են նաեւ Դիլիջանում շինթույլտվության հետ կապված հարցերը: Շինթույլտվություն ստանալու համար քաղաքապետարան է դիմել մոտ 14 հոգի, որոնց մեծ մասը դիլիջանցիներ են: Նրանցից երկուսը ներկայանում են խոշոր ծրագրերով՝ ստեղծել հանգստյան տուն եւ հանգստյան գոտի: Նրանցից մեկը դիլիջանցի է, մյուսը՝ ոչ: Այս նախագծերից մեկի համար իրականացվելու է նաեւ բնապահպանական քննարկում «Օրհուս» կենտրոնում:
«Հետքին» տված վերջին հարցազրույցում քաղաքապետ Ա. Սանթրոսյանը նշել էր, որ վերջին տարիներին քաղաքի բյուջեն ավելացել է: Քաղաքապետը դրա պատճառներից մեկը համարում է դրսից կատարվող ներդրումները, որոնց արդյունքում օտարում են հողերը, ավելանում է հողի հարկը: Այս տարի քաղաքապետարանում պլանավորել են ունենալ 263 մլն դրամ ֆոնդային բյուջե:
Դիլիջանում վերջին աճուրդը տեղի ունեցավ հունիսի 30-ին, որի ժամանակ համայնքային սեփականությունից օտարվեց 5 հողատարածք: Աճուրդի նշանակված ժամից՝ 12:00-ից դեռեւս քսան րոպե առաջ քաղաքապետը տեղեկացրեց, որ աճուրդի մասնակիցների մեծ մասը նշված ժամից շուտ էր ներկայացել, եւ աճուրդն արդեն կայացել է: Աճուրդն անց է կացրել քաղաքաշինության բաժնի առաջատար մասնագետ Էդվարդ Բաբինյանը, իսկ այդ ընթացքում քաղաքապետն իր աշխատասենյակում խորհրդակցություն էր անցկացնում: Խորհրդակցությունից հետո, երբ արդեն աճուրդը սկսելու ժամանակն էր, 4 լոտի վաճառքն արդեն կայացել էր: Քաղաքապետի հետ մեր զրույցի ժամանակ աճուրդավար Է. Բաբինյանը ստորագրելու համար նրան ներկայացրեց աճուրդի արձանագրությունները: Աճուրդներից երեքն անցել էր 4 մասնակցով, երկուսը՝ 2:
Բացի հողի օտարումից, ֆոնդային բյուջեն ավելանում է բնակարանների սեփականաշնորհումից ստացվող գումարներից: Այսինքն, Դիլիջանում դեռեւս կան բնակիչներ, ովքեր տարիներ շարունակ ապրել են իրենց սեփականությունը համարվող բնակարաններում, սակայն փաստաթղթերն իրավական ձեւակերպում չեն ունեցել: Այժմ այդ բնակիչները վճարում են «սիմվոլիկ գումար»՝ 1500 դրամ 1 քմ-ի համար, որպեսզի սեփականաշնորհեն իրենց բնակարանները: Քաղաքապետը կարեւորում է սեփականաշնորհման այս գործընթացը, որովհետեւ քաղաքացիներից շատերը բանկերի հետ գործարքներ իրականացնելու՝ գույքը գրավադրելու, վարկ վերցնելու դեպքում, բնակարանի սեփականության իրավունքի բացակայության պատճառով կարող են խոչընդոտների հանդիպել:
Տեղի ֆոնդային բյուջեն հիմնականում ծախսվում է կապիտալ շինարարության եւ գույքի ձեռք բերման վրա: Քաղաքապետը հպարտությամբ է նշում, որ վերջին տարիների ընթացքում իրենք ոչ միայն համայնքային գույք չեն օտարել, այլեւ համայնքի միջոցներով մի քանի շենք են ձեռք բերել, կառուցել են քաղաքի թանգարան-պատկերասրահը, ամֆիթատրոնը, ակումբը, գնել են մանկապարտեզի նոր շենք, կատարել ասֆալտապատում եւ այլն: Միաժամանակ, ֆոնդային բյուջեից հատկացումներ են արվում միջազգային կազմակերպությունների հետ իրականացվող ծրագրերի համաֆինանսավորմանը:
Քաղաքում տեղի ունեցող ներդրումների, շինարակական աշխատանքների, նոր կենտրոնների գործարկման շնորհիվ, ըստ քաղաքապետի, արտագաղթն այստեղ մեծ ծավալների չի հասնում: «Ցանկացած հայ, եթե իր հայրենիքում աշխատանք ունենա եւ նորմալ վարձատրվի, չի գնա արտագնա աշխատանքի՝ թողնելով իր ընտանիքը»,- համոզված է Արմեն Սանթրոսյանը:

В Дилижане аукцион состоялся без участия мэра, но за его подписью
В Дилижане кадастровая стоимость земли установлена в размере 1242 драма за 1 кв.м, но, как отметил мэр города Армен Сантросян, аукцион никогда не проводится по кадастровой цене. Стартовая цена земельных участков обычно бывает в два-три раза больше, а в результате аукциона цена снова подскакивает. По словам мэра, в случае продажи земли по рыночной цене будут созданы препятствия для развития бизнеса, а они стремятся развивать бизнес. “Благодаря этой политике бюджет города увеличивается”,- сказал А.Сантросян.
В последние годы объем инвестиций в Дилижане увеличился. Мэр заверил, что 80% тендеров выигрывают дилижанцы. Они осуществляют вложения в основном в сферу обслуживания – строят магазины, парикмахерские, гостиницы, рестораны и т.д.
4 июля в Дилижане состоится заседание межведомственной комиссии по координации программ развития города. В ходе заседания будут также обсуждены вопросы, связанные с выдачей разрешений на строительство. Для получения такого разрешения в мэрию обратилось 14 человек, большинство из которых местные жители. Двое из них представили крупные проекты – создание дома отдыха, зоны отдыха. Один инвестор дилижанец, второй – нет.
В последнем интервью Hetq.am Армен Сантросян отметил, что в последние годы бюджет города увеличился. Одной из причин являются внешние инвестиции, в результате которых земли отчуждаются, а налог на них повышается. В этом году в мэрии запланировано довести фондовый бюджет до 263 млн драмов.
Последний аукцион в Дилижане состоялся 30 июня, было отчуждено 5 земельных участков, являющихся общинной собственностью. Еще за 20 минут до начала аукциона мэр сообщил, что часть участников явилась раньше назначенного времени, и аукцион уже состоялся. После заседания, когда должны были начаться торги, оказалось, что 4 лота уже проданы. В ходе нашей беседы с мэром аукционист Э.Бабинян представил ему на подпись протоколы аукциона. Три аукциона прошли с участием четырех лиц, два – с участием двух лиц.
Помимо отчуждения земельных участков фондовый бюджет увеличивается за счет сумм, поступающих от приватизации квартир. То есть в Дилижане все еще есть люди, живущие в квартирах, которые они считали своей собственностью, но при этом не имели законно оформленных документов. Сейчас для приватизации своих квартир они платят символическую сумму – 1500 драмов за 1 кв.м. Мэр отметил важность этого процесса, поскольку многие граждане при осуществлении сделок с банками могут столкнуться с трудностями.
Местный фондовой бюджет используется в основном для осуществления капитального строительства и приобретения имущества. Мэр с гордостью отметил, что в последние годы они не только не отчуждали общинное имущество, но и приобрели на средства общины несколько зданий, построили в городе музей и картинную галерею, амфитеатр, клуб, приобрели новое здание для детского сада, провели асфальтирование.
Благодаря осуществляемым инвестициям, строительным работам, задействованию новых центров эмиграция в городе не достигает больших масштабов, отметил мэр. “Любой армянин, который будет иметь на родине нормально оплачиваемую работу не оставит свою семью и не уедет на заработки”,- отметил Армен Сантросян.