«Ազատե՛ք երկկողմանի ծնողազուրկ տղային, նա չէ որդուս սպանողը» - մաս 2
3 տարի առաջ որդուն՝ 26-ամյա Գալուստ Մելքոնյանին կորցրած մայրը՝ Անահիտ Մելքոնյանը համոզված է, որ որդու սպանության համար ուրիշ մարդ է դատապարտվել: Նա վստահ է, որ 8 տարվա ազատազրկման դատապարտված Հակոբ Բունիաթյանն անմեղ է, որ որդուն դանակահարողները (դանակը հայտնաբերված չէ), վեճը հրահրողները Մասիսի բնակիչներ, եղբայրներ Վլադիմիր ու Միքայել Ռաֆայելյաններն են, ովքեր, տիկին Անահիտի պնդմամբ, պատասխանատվության չեն ենթարկվել (2-ական ամիս կալանք): «Դա պատասխանատվություն չէր, այլ ծաղր»,- ասաց Անահիտ Մելքոնյանը: Նրանց հանդեպ որպես խափանման միջոց կիրառվել էր ստորագրություն` չբացակայելու մասին:
Հիշեցնենք, որ ըստ մեղադրանքի՝ 21-ամյա Հակոբ Բունիաթյանը, եղբայրներ Վլադիմիր և Միքայել Ռաֆայելյանների հետ 2011 թ. նոյեմբերի 17-ի լույս 18-ի գիշերը Խաղաղ Դոնի 13/1 հասցեում գտնվող ավտոնորոգման արհեստանոցի մոտ ծեծել էին Գալուստ Մելքոնյանին, Բունիաթյանը դանակի 7 հարված էր հասցրել նրան, վնասել ազդրային զարկերակը: Արյան կորստից, բուժօգնությունը ուշ կազմակերպելու պատճառով Մելքոնյանը մահացել էր:
«Հիշում եմ՝ 2 տարի առաջ դատական նիստերին երկկողմանի ծնողազուրկ Հակոբ Բունաթյանի համար գալիս էին հարևանները, որովհետև այդ երեխան ոչ մեկը չունի այս աշխարհում: Հարևանները դրական էին խոսում Հակոբի մասին, ոմանք անգամ լաց էին լինում՝ համոզված ասելով, որ Հակոբը չէր կարող մարդու դանակահարել: Ես ինքս էլ նայում եմ փաստերին ու տրամաբանում, որ այդ տղան որևէ վեճ չի ունեցել իմ որդու հետ, չի ճանաչել նրան: Ինչո՞ւ պիտի դանակահարեր Գալուստին»,- «Հետքի» հետ զրույցում պատմեց Անահիտ Մելքոնյանը` վեճի պատճառով դանակի 7 հարվածից մահացած 26-ամյա Գալուստ Մելքոնյանի մայրը:
Ո՞վ է 8 տարվա ազատազրկման դատապարտված Հակոբը
«Հետքը» եղավ Արզումանյան փողոցի վրա գտնվող այն շենքում, որտեղ ծնվել ու մեծացել է 8 տարվա ազատազրկման դատապարտված Հակոբ Բունիաթյանը: Նրա մեկ սենյականոց բնակարանը, որտեղ 14 տարեկանից ապրել է մենակ, փակ էր: Բնակարանը լուսանկարեցինք դրսից: Մեզ ընդունեցին Հակոբի  հարևանները: Հենց լսում էին` Հակոբի հետ կատարվածի մասին հոդված եմ պատրաստում, ասում էին՝ օգնեք նրան, թող բացահայտվի ճշմարտությունը: Գրեթե բոլոր հրևանները հիշում էին, թե ինչպես էր Հակոբը օգնում շենքի բնակիչներին, երբ նրանք ծանր պայուսակներով տուն էին գալիս. «Կբարձրացներ մինչև մեր հարկ, նոր կգնար իր գործերով»,- պատմում էին նրանք:
Հակոբ Բունիաթյան, լուսանկարը` aravot.am-ի
«Հետքը» հանդիպեց Հակոբի հարևանուհիներից տիկին Սվետային, ով պատմեց, որ նախաքննության ու դատավարության ժամանակ օգնել է կազմակերպել Հակոբի պաշտպանությունը, անգամ ստորագրություններ է հավաքել՝ ի պաշտպանություն նրա:
Հակոբ Բունիաթյանի հետ նույն բակում մեծացած մանկության ընկերուհին, ով չցանկացավ նշել անունը, արտասվում էր ընկերոջ մասին խոսելիս.  «Շատ խելոք, հանգիստ, համեստ մարդ է Հակոբը: Մենք ո՛չ հավատացել ու ո՛չ էլ հավատում ենք, որ նա ունակ է դանակով մարդ խփել: Բանտն իր տեղը չէ»:
Արզումանյան 16/1-ի բանկչուհիներից տիկին Ժենյան մեզ պատմեց առանց հոր ու մոր մեծացած իր հարևանի մասին: «Շատ սիրալիր, շատ մարդկային տղա է...  Հուզվում եմ, որ նրան հիշում եմ, ա՛խր ոչնչով օգնող չուներ: Մայր, հայր չուներ: Բայց որևէ մեկին նեղություն չէր տալիս: 14 տարեկանից աշխատել է ավտոլվացման կետում, բենզալցակայանում, կահույքի արտադրամասում: Իրավապահները այդպիսի տղաներին ոչ թե պիտի բանտ գցեն, այլ մի հաստատություն տանեն, որտեղ նրանց մասին հոգ կտանեն, արհեստ կսովորեցնեն: Ամեն դեպքում ինձ թվում է՝ իրեն ստիպել են, որ գրի, թե ինքն է դանակահարել: Ինչո՞ւ եմ այդպես մտածում, որովհետև այդ երեխան այս բակում է մեծացել, մեր աչքի առաջ, նրանից որևէ մեկը մի անշնորհք բան չի տեսել»,-ասաց տիկին Ժենյան:
Հակոբ Բունիաթյանն իր ցուցմունքում նշել է, որ տուժող Գալուստ Մելքոնյանի հետ պարզելու որևէ խնդիր չի ունեցել: Նրան չի էլ ճանաչել: Խնդիրը եղել է Ռաֆայելյան եղբայրների հետ: Կառնիզները տաքսիով տեղափոխել-չտեղափոխելու պատճառով ծագած վեճի մեջ Հակոբին ներգրավել են Ռաֆայելյան եղբայրները՝ գիշերով զանգահարելով ու տնից դուրս կանչելով իրեն:
Դատարանում Հակոբը նշել է, որ ինքն է հարվածել Գալուստին դանակով, որ մեղավոր է իրեն ճանաչում ոչ թե առաջադրված մեղադրանքում, այլ անհրաժեշտ պաշտպանության սահմանազանցումով կատարած հանցագործության մեջ (Քր. օր.-ի 108 հոդվածով): Մինչդեռ նախաքննության ժամանակ Բունիաթյանն իրեն լիովին մեղավոր է ճանաչել առաջադրված մեղադրանքում՝ 112 հոդվածի 2-րդ մասի 14-րդ կետով՝ կատարվածի ամբողջ պատասխանատվությունը վերցնելով իր վրա:
Եվս մեկ ծեծկռտուք. ի՞նչ կապ կա այս երկու գործերի միջև
Սպանված Գալուստ Մելքոնյանի մորը՝ Անահիտ Մելքոնյանին, երկրորդ անգամ հանդիպեցինք Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում, որտեղ նա մասնակցում էր Վլադիմիր Ռաֆայելյանի գործով մեկ այլ նիստի: Այս անգամ Վլադիմիր Ռաֆայելյանը մեղադրվում է անցյալ տարի տեղի ունեցած մեկ այլ ծեծկռտուքի մեջ, որի հետևանքով քաղաքացի Գևորգ Մուրադյանը կորցրել է աջ աչքի տեսողությունը:
Տիկին Անահիտը կապ է տեսնում իր տղայի սպանության և Գևորգ Մուրադյանի հետ կատարվածի միջև: «Տեսնո՞ւմ եք, Վլադիմիրի ձեռքն ուրեմն սովոր է, նա կռվի ժամանակ խփել է այս տղայի աչքին: Եթե նա իմ տղայի գործով պատասխանատվության ենթարկվեր, այս դեպքը չէր լինի: Ես հետևում եմ այս գործերին, ուզում եմ իմանալ ճշմարտությունը, քանի որ Հակոբ Բունիաթյանին դատապարտելով 8 տարվա ազատազրկման՝ տղայիս սպանությունը չի բացահայտվել»,-ասաց նա:
Վլադիմիր Ռաֆայելյանին այս անգամ մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ ընկերոջ և գործով դեռևս չպարզված ևս 3-5 անձանց հետ վիճաբանության մեջ է մտել Գևորգ Մուրադյանի և նրա ընկերների հետ, որի ընթացքում բռունցքով հարվածել է Գևորգի աջ աչքին և դիտավորությամբ վերջինիս առողջությանը պատճառել ծանր վնաս: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 112 հոդվածի 2-րդ մասի 9-րդ կետով: Մեղադրյալն այս անգամ գտնվում է կալանքի տակ:
Գագիկ Պողոսյանի նախագահությամբ ընթացող դատական նիստը բացվելուն պես հետաձգվեց գործով մեկ այլ դատախազի ընդգրկվելու պատճառով:
«Հետքի» հարցերին տուժող Գևորգ Մուրադյանը գերադասեց չպատասխանել: «Աչքս լավ չի, բայց հույս կա, որ կտեսնի.. մենակ ուզում եմ էս ամեն ինչը շուտ վերջանա, գնա»,-ասաց Գևորգը:
Առաջին լուսանկարում 2011թ.-ին սպանված Գալուստ Մելքոնյանն է
Բացահայտեք հիմնադիր հրամանատարի որդու իրական սպանողին,այն ես գիտեմ,բայց բացահայտեք անբողջը՝ընդգրկեք դիտավորյալ,քր. գործից բաց թողած «Լինքոլն »ավտոմեքենայի ձախ կողային հայլիի ջարդված լինելու փաստը և կհամոզվեք,որ ամբողջ գործը կոծկված է:
11.07.Գալուստս կդառնար 29-ը տարեկան: Աստված ամենօրյա արցունքներս գետին չի թողնի, թող անիծվի այն մարդը,ով կտրեց իմ չբացված վարդը:

“Освободите сироту. Моего сына убил не он...” - часть 2
Анаит Мелконян, потерявшая три года назад 26-летнего сына, Галуста Мелконяна, убеждена, что за его убийство осудили другого человека. Она уверена, что приговоренный к 8 годам лишения свободы Акоп Буниатян невиновен, что драку спровоцировали и ударили сына ножом жители Масиса, братья Владимир и Микаел Рафаэеляны, которые, по утверждению женщины, не были привлечены к ответственности (их приговорили лишь к 2-месячному аресту). “Это не ответственность, а издевательство”,- сказала Анаит Мелконян. В качестве меры пресечения к ним была применена подписка о невыезде. Напомним, что, согласно обвинению, в ночь на 18 ноября 2011 г. 21-летний Акоп Буниатян вместе с братьями Владимром и Микаелом Рафаэлянами избили рядом с автомастерской Галуста Мелконяна, и в ходе драки Буниатян нанес ему семь ножевых ударов, повредив бедренную артерию. От большой потери крови и оказания медицинской помощи с опозданием Мелконян скончался.
“Помню, два года назад на судебные заседания в поддержку круглого сироты Акопа Буниатяна приходили его соседи, потому что у этого мальчика никого в мире нет. Соседи положительно характеризовали Акопа, многие даже плакали, утверждая, что Акоп не мог ударить ножом человека. Я сама, сопоставляя факты, понимала, что никакой ссоры между этим парнем и моим сыном не было, они не были знакомы, почему он должен был ударить ножом Галуста”,- сказала в беседе с Hetq.am Анаит Мелконян.
Кто такой осужденный к 8 годам лишения свободы Акоп Буниатян?
| Акоп Буниатян, фото Aravot.am |
Hetq.am побывал в доме по улице Арзуманяна, где родился и вырос осужденный к 8 годам лишения свободы Акоп Буниатян. Его однокомнатная квартира, где он жил с 14 лет, сейчас закрыта. Мы сфотографировали квартиру с улицы. Нас приняли соседи Акопа. Узнав о том, что я пишу статью о том, что произошло с ним, они в один голос стали просить помочь ему и добиться установления истины. Почти все соседи вспоминали, как Акоп помогал им, когда они возвращались домой с тяжелыми сумками. “Поднимал на нужный этаж, а потом шел по своим делам”,- вспоминали они.
Женщина по имени Света рассказала, что во время предварительного следствия и судебного процесса она помогала организовать защиту Акопа, даже собирала подписи в его защиту.
Выросшая в одном дворе с Акопом его подруга детства, которая не пожелала назвать свое имя, рассказывая о нем, прослезилась: “Акоп очень спокойный и умный. Мы не верили и не верим, что он способен ударить ножом человека. Тюрьма не его место”.
А соседка Женя отметила: “Он очень вежливый, добрый мальчик... Я волнуюсь, когда вспоминаю Акопа, ведь у него никого нет – ни отца, ни матери. Он никому не доставлял неудобств. С 14 лет работал на автомойке, автозаправочной станции, в мебельном цеху. Таких ребят правоохранители должны не в тюрьму сажать, а определить их в такое заведение, где о них будут заботиться, научат ремеслу. В любом случае мне кажется, что его заставили написать, что он ударил ножом. Почему я так думаю? Потому что этот ребенок вырос в нашем дворе, на наших глазах, и от него никто ничего плохого не видел”.
Акоп Буниатян в своих показаниях отметил, что никаких проблем с потерпевшим Галустом Мелконяном у него не было. Он не знал его. Проблема была с братьями Рафаэлянами. Именно они втянули Акопа в спор, связанный с перевозкой на такси карнизов, позвонили ему ночью, чтобы он пришел туда, где они находились.
В суде Акоп сказал, что это он ударил Галуста ножом, что признает себя виновным не в выдвинутом обвинении, а в совершении преступления с превышением необходмой обороны (ст.108 УК РА). Между тем во время предварительного следствия Буниатян полностью признал себя виновным по п.14 ч.2 ст.112, взяв на себя всю ответственность за содеянное.
Еще одна драка. Какая связь между этими двумя делами?
Второй раз мы встретились с матерью убитого Галуста Мелконяна Анаит Мелконян в суде общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш, где она участвовала в заседании по другому делу Владимира Рафаэляна. На этот раз он обвинялся в произошедшей в прошлом году драке, вследствие которой гражданин Геворк Мурадян потерял зрение на один глаз.
Анаит видит связь смежду убийством своего сына и тем, что произошло с Геворком Мурадяном. “Значит, Владимир привык к таким вещам. Он во время драки ударил этого парня в глаз. Если бы он был привлечен к ответственности по делу моего сына, то этого случая бы не было. Я слежу за этими делами, хочу узнать правду, поскольку в результате осуждения Акопа Буниатяна к 8 годам убийство моего сына не было раскрыто”,- отметила женщина.
На этот раз Владимиру Рафаэляну выдвинуто обвинение в том, что он вместе с другом и неустановленными пока по делу 3-5 лицами затеял драку с Геворком Мурадяном и его друзьями, в ходе которой ударил кулаком в правый глаз Геворка, умышленно причинив тяжкий ущерб его здоровью. Ему выдвинуто обвинение по п.9 ч.2 ст.112 УК. На этот раз обвиняемый находится под арестом.
Судебное заседание под председательством Гагика Погосяна было отложено, едва начавшись, в связи с тем, что в дело вовлечен другой прокурор.
Потерпевший Геворк Мурадян предпочел не отвечать на вопросы Hetq.am. “Глаз в плохом состоянии, но есть надежда, что смогу видеть... Я только хочу, чтобы все это поскорее закончилось”,- сказал Геворк.