Գյումրու 9-րդ բիենալեն սկսվա՞ծ է
Գյումրու միջազգային 9-րդ բիենալեի գոյության մասին առաջին տեղեկատվությունը ստացվեց Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցի միջոցով: Տարածած հաղորդագրությունում նշված էր, որ հուլիսի 10-ին` ժամը 13-ից 16-ը, Գյումրու Արվեստների ակադեմիայում, բիենալեի շրջանակներում տեղի է ունենալու Բրյուս Ալանի «Տարբերությունների էկրան» նախագծի ցուցադրությունը:
Եթե նախորդ տարիներին բիենալեի կազմակերպիչները նախապես էին լրատվամիջոցների ուշադրությունը գրավում, միջոցառումների սիզբն ու վերջն ազդարարում, խոսում ֆինանսական միջոցների առկայության կամ բացակայության, հրավիրված հյուրերի մասին, ապա այս տարի տպավորություն էր, որ արվում է պարտադրված ինչ որ մի բան՝ անելու համար միայն:
Եթե նախորդ տարիներին բիենալեների սկիզբն ազդարարվում էր մամուլի ասուլիսների միջոցով, լրատվամիջոցներին տեղեկատվություն էր տրամադրվում ներկայացվող նախագծերի և մասնակիցների վերաբերյալ, բացման հանդիսավոր արարողություն էր տեղի ունենում, ապա այս անգամ թվարկած բոլոր նախապատրաստական աշխատանքները մնացել էին ստվերում: Անգամ հայտնի չէ, թե այս տարի ովքեր են կազմակերպում դարձյալ «զրո» բյուջե ունեցող բիենալեն:
Գյումրու 7-րդ բիենալեին (2010թ.) նվիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ արվեստաբան Նազարեթ Կարոյանը նշեց, թե 10-12 տարիների ընթացքում տեղի են ունեցել ներդրումներ` արտիստական, կազմակերպչական, ֆինանսական և այլն: Եվ այս բիենալեով իրենք ուզում են հասկանալ, թե այդ ներդրումների արդյունքում ինչ չափով է տեղի ունեցել մշակույթի վերականգնումը, որին այնքան ձգտում էին կազմակերպիչները, երբ 12 տարի առաջ՝ 1998թ-ին, դնում էին հիմքերը Ժամանակակից արվեստների բիենալեի:
Բիենալեի բյուջեն «զրո. լումա է, այն ժամանակ հայտարարեց Նազարեթ Կարոյանը՝ նշելով, որ ամբողջը կազմակերպվել է տեղացի արվեստագետների ուժերի մոբիլիզացման շնորհիվ: «Դրականն այն է լինելու, որ, ի վերջո, կհասկանանք ինչ փոփոխություններ է կրել Գյումրիի մշակույթը և ի վերջո հասկանանք, պետք է մեզ Բիենալե կոչվող երևույթը և փորձ անել շարունակել ընթանալ առաջ»,-նշեց Նազարեթ Կարոյանը:
2012թ-ի Գյումրու 8-րդ բիենալեի սկիզբը ևս գրեթե չտարբերվեց նախորդից: Կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ կազմակերպիչներից Ազատ Սարգսյանը հայտարարեց, թե այս բիենալեի բյուջեն ևս զրո է և մասնակիցները Գյումրիում ապրելու, սնվելու եւ 10-օրյա միջոցառումներին մասնակցելու են իրենց հաշվին:
Գյումրու 9-րդ միջազգային բիենալեի սկիզբը պաշտոնապես չազդարարվեց: Ակադեմիայի փոքրիկ դահլիճում հավաքված մոտ 15 հանդիսատեսի համար բացման խոսք ասեց «Տարբերությունների էկրան» նախագծի կուրատոր Բրյուս Ալանը: Նա նշեց, որ 2002 և 2004թթ. մասնակցել է Գյումրիում անցկացվող բիենալեներին տարբեր նախագծերով: «Տարբերությունների էկրան» նախագիծը ծնվել է Մեծ Բրիտանիայում իր և Բեն Իսթոփի համակուրատրությամբ: Երկու ու կես տարվա ընթացքում 11 կարճամետրաժ ֆիլմերից բաղկացած այս նախագիծը ցուցադրվել է մոտ 20 երկրում: Առաջին ցուցադրությունը կազմակերպվել է Անգլիայում: Դահլիճի փոխարեն, որպես ցուցադրության օրիգինալ վայր, ընտրվել էր գետնի տակ գտնվող մի քարանձավ:
«Նախագծի ցուցադրությունն անցած տարի եղել է Վրաստանում, երկու օր առաջ նախագիծը ներկայացվել է Երևանում և քանի որ Գյումրին ինձ հարազատ քաղաք էր դարձել նախորդ այցերիցս, 9-րդ բիենալեին այս նախագծով մասնակցելու հրավերը չմերժեցի: Հաջորդ ցուցադրությունները կազմակերպվելու են Նյու Յորքում եւ Մոնրեալում»,- «Հետք»-ին փոխանցեց Բրյուս Ալանը:

9-я Гюмрийская международная биеннале уже действует?
Первые сведения о начале 9-ой Гюмрийской международной биеннале появились в социальной сети Фейсбук. В одном из сообщений говорилось, что 10 июля в рамках биеннале в Академии искусств Гюмри состоится показ проекта Брюса Алана “Экран различий”.
Если в предыдущие годы организаторы биеннале заранее оповещали СМИ, объявляли о начале и окончании мероприятий, говорили о наличии или отсутствии финансовых средств, о приглашенных гостях, то в этом году сложилось впечатление, что все делается через силу, формально.
На пресс-конференции, посвященной 7-ой Гюмрийской международной биеннале (2010 г.), искусствовед Назарет Кароян отметил, что за 10-12 лет был внесен большой вклад – артистический, организационный, финансовый и т.д., и этим биеннале они хотят понять, в какой степени возродилась культура за счет этой деятельности, которая началась 12 лет назад, когда были впервые заложены основы проведения биеннале современного искусства.
Тогда Назарет Кароян заявил, что бюджет биеннале составляет ноль драмов, отметив, что все организовано в результате мобилизации усилий местных деятелей искусств. “Положительно то, что в конце концов мы поймем, какие изменения произошли в сфере культуры в Гюмри и нужно ли нам такое явление, как Биеннале, и попытаемся идти вперед”,- сказал Н.Кароян.
Начало 8-го Гюмрийского биеннале (2012 г.) почти не отличалось от предыдущего. На пресс-конференции один из организаторов, Азат Саркисян, заявил, что бюджет этого биеннале тоже составляет ноль драмов и что участники должны жить, питаться и участвовать в 10-дневных мероприятиях в Гюмри за свой счет.
О начале 9-го Гюмрийского международного биеннале никаких официальных сообщений не поступило. В маленьком зале Академии со вступительной речью перед от силы 15-ю зрителями выступил куратор проекта “Экран различий” Брюс Алан. Он отметил, что в 2002 и 2004 гг. участвовал с различными проектами в Гюмрийских биеннале. Проект “Экран различий” был создан в Великобритании при сокураторстве Бена Истора. В течение двух с половиной лет состоящий из 11 короткометражных фильмов проект был показан почти в 20 странах. Первый показ состоялся в Англии. В качестве оригинального места для демонстрации фильма была выбрана подземная пещера.
“В прошлом году проект демонстрировался в Грузии, два дня назад – в Ереване. А поскольку после моих предыдущих посещений Гюмри стал для меня родным городом, то я не отклонил приглашение принять участие с этим проектом в 9-ом биеннале. Следующие показы пройдут в Нью-Йорке и Монреале”,- сообщил Hetq.am Брюс Алан.