«Շքամուտք» ֆիլմը դեբյուտային է ոչ միայն ռեժիսորի, այլև որոշ դերասանների և օպերատորների համար
Ռեժիսոր Լուսինե Սարգսյանի «Շքամուտք» ֆիլմում ներկայացված իրական շքմամուտքը գտնվում է Բաղրամյան 1 հասցեում: Ինչպես ֆիլմում, այնպես էլ իրականում այդ շքամուտքի բնակիչների մի մասն այլևս չի բացում դռները: Ֆիլմում մեկն ասում է` ամեն օր ով ասես դուռը թակում է, և նա դուռը չի բացում. իրական կյանքում այս շքամուտքի բնակիչների մի մասն այլևս այդտեղ չի ապրում: Ֆիլմում ներկայացված է այս շենքի միայն շքամուտքը, իսկ մնացած տեսարանները նկարահանվել են այլ վայրերում:
«Շքամուտք» ֆիլմն այս տարի ներկայացված է «Ոսկե ծիրան» ՄԿՓ-ի «Հայկական համայնապատկեր» մրցութային ծրագրում:
Ժամանակակից շքամուտքը
Ֆիլմում ներկայացված 1990-ականների ժամանակաշրջանին զուգահեռ տեսնում ենք նաև ժամանակակից, իրական շքամուտքը: Ինչպես ֆիլմում, այնպես էլ առօրյայում մենք մեր հարևաններին հաճախ տեսնում ենք միայն շքամուտքում. միմյանց տուն գնալը կարծես թե պակասել է: Ֆիլմում հարևաններից ամեն մեկն ունի իր պատմությունը, իսկ այդ պատմությունները միմյանց կապող միակ օղակը շքամուտքն է:
Այսօր էլ արդիական են մնում 1990-ականներում հինգ տարբեր նովելների միջոցով ներկայացված խնդիրները: Եթե ֆիլմն ամփոփվում է հղի կնոջ նովելով, ում երեխան պետք է խորհրդանիշի նորի սկիզբը, հույսն ու հավատը դեպի ապագան, այնուամենայնիվ, որպես վերջին նովել տպավորվում է Արցախյան ազատամարտիկի մասին պատմությունը: Եթե 1990-ականներին հասկանալի և ինչ-որ տեղ ընդունելի էին ազատամարտիկի հետ կապված խնդիրները, ապա այսօր, երբ երկու տասնամյակ անց տեսնում ես, որ բազմաթիվ ազատամարտիկների կյանքն այդ օրվանից հետո չի փոխվել կամ փոխվել է դեպի վատը, այդ հույսը, որ ուզել է ցույց տալ ռեժիսորը, կարծես թե խամրում է:
«Շատ պարզ է, բայց սերիալ չէ, բովնդակալից է, բայց հեղինակային չէ», - այսպես է բնութագրում ռեժիսորն իր ֆիլմը:
Լուսինե Սարգսյանը` ֆիլմի չներկայացված կողմերի մասին
«Շքամուտք» ֆիլմի պրեմիերայից հետո մամուլում բազմիցս անրադարձ եղավ ֆիլմին: «Հետքի» հետ զրույցում Լ. Սարգսյանը ներկայացնում է այն կետերը, որոնց մասին չի խոսվել, բայց իր կարծիքով` հատկանշական են:
- Չնայած ֆիլմի ռեժիսորը երկար տարիներ է աշխատում է կինոլորտում, սակայն «Շքամուտքը» նրա դեբյուտային ֆիլմն է: Միաժամանակ, այն դեբյուտային է մի շարք դերասանների և ֆիլմի երեք օպերատորներից երկուսի համար: «Շքամուտքում» կինոյում իրենց առաջին փորձն արեցին Լարիսա Ղևոնդյանը, Հերմինե Ստեփանյանը, Ինգա Զահալայանը, Աիդա Չոբանյանը, Անուշ Ալեքսանյանը, Լիանա Վարդանյանը, Աշխեն Ծատուրյանը, Հովհաննես Գրիգորյանը և Տիգրան Շահինյանը: Իսկ օպերատորներից Արման Մուսայելյանը և Արտակ Թադևոսյանը, չնայած նույնպես կինոյում երկար ժամանակ աշխատել են, բայց որպես ֆիլմ սա նույնպես նրանց համար առաջինն է: Ռեժիսորը գոհ է իր այս դերասաններից, անգամ նրանցից մի քանիսի մեջ տեսել է հաջող կինոդերասան դառնալու պոտենցիալը:
- Ֆիլմի բոլոր այն տարրերը, որոնք առաջին հայացքից գուցե անհասկանալի են, գնահատվում են որպես թերություն կամ առավելություն, իրականում նախօրոք մտածված են եղել:
- Սկզբում բոլոր հինգ սցենարները պատրաստի չեն եղել, այլ մշակվել են նկարահանման ընթացքում: Նկարահանումն իրականացվել է 25 օրվա ընթացքում, բայց փուլերով: Այն տևել է 2013 թ.-ի ամառվանից մինչև 2014 թ.-ի գարուն:
«Ես շնորհակալ եմ բոլոր այն դիտողությունների համար, որոնք արվել են: Դա ցույց է տալիս, որ մարդիկ այնքան լուրջ են ընդունել քո ֆիլմը, որ թերագնահատել են, - ասում է Լ. Սարգսյանը: - Ես ուզում եմ լսել բոլոր այն թերությունները, որոնք եղել են, որ հետագայում դրանք չլինեն»:

Фильм “Подъезд” является дебютным не только для режиссера, но и для некоторых актеров и операторов
Реальный подъезд, который представлен в фильме режиссера Лусине Саркисян “Подъезд”, находится по адресу Баграмяна, 1. Как в фильме, так и в жизни часть проживающих здесь людей больше не открывает дверь на звонок. В картине один из жильцов говорит, что каждый день в дверь его квартиры звонят какие-то случайные люди, поэтому он больше никому не будет открывать. А в реальной жизни часть жильцов подъезда уже здесь не живет. В фильме представлен только подъезд этого дома, остальные сцены сняты в других местах.
В этом году фильм “Подъезд” участвует в конкурсной программе Ереванского международного кинофестиваля “Золотой абрикос”.
Современный подъезд
Параллельно периоду 1990-х годов в фильме представлен и современный реальный подъезд. Как в фильме, так и в нашей повседневной жизни, мы часто встречаемся с соседями только в подъезде, так как люди, пожалуй, стали меньше ходить друг к другу в гости. В картине у каждого из соседей своя история, а единственным звеном, связывающим эти истории, является подъезд.
Проблемы 1990-х годов, представленные в пяти различных новеллах, актуальны и сегодня. Если фильм заканчивается новеллой о беременной женщине, ребенок которой должен символизировать начало новой жизни и веру в будущее, то наиболее сильное впечатление все же оставляет история участника Арцахской войны. Если в 1990-х годах проблемы героя этой новеллы были понятны и в каком-то смысле приемлемы, то сегодня, когда спустя два десятилетия видишь, что жизнь многих ополченцев не только не изменилась, но во многих случаях даже ухудшилась, надежда, которую хотела показать режиссер, пожалуй, угасает.
Лусине Саркисян о непредставленных сторонах фильма
После премьеры фильма “Подъезд” в прессе появилось много рецензий. В беседе с Hetq.am Лусине Саркисян привела те пункты, о которых не говорилось, но которые, по ее словам, весьма примечательны.
- Несмотря на то, что режиссер уже долгие годы работает в киносфере, “Подъезд” – ее дебютный фильм. Вместе с тем это дебютная работа ряда актеров и двух из трех операторов картины. “Подъезд” стал первым опытом работы в кино для Ларисы Гевондян, Эрмине Степанян, Инги Захалаян, Аиды Чобанян, Ануш Алексанян, Лианы Варданян, Ашхен Цатурян, Ованнеса Григоряна и Тиграна Шагиняна. Операторы Арман Мусаелян и Артак Тадевосян, хотя давно работают в кино, однако и для них “Подъезд” является первым фильмом. Режиссер осталась довольна работой актеров, а в некоторых из них она даже увидела потенциал стать успешными киноактерами.
- Все те элементы картины, которые на первый взгляд, возможно, непонятны и расцениваются как недостаток или преимущество, на самом деле были продуманы заранее.
- Сценарии всех пяти новелл были разработаны в процессе съемок, которые длились 25 дней, но были разделены на этапы: с лета 2013 года до весны 2014 года.
“Я благодарна за все те замечания, которые были сделаны, Это показывает, что люди восприняли твой фильм настолько серьезно, что недооценили его,- говорит Лусине Саркисян. – Я хочу услышать о всех недостатках, чтобы в дальнейшем не повторять их”.