Վահագն Չախալյան. «Այժմ Գուրգեն Շիրինյանի ժամանակն է»
«Միասնական Ջավախքի» առաջնորդ Վահագն Չախալյանը հայտարարություն է տարածել, որը ներկայացնում ենք ստորև.
«Վեց տարի առաջ այս օրը` Հարավային Օսեթիայի արկածախնդրությունից ընդամենը օրեր առաջ, Մ. Սահակաշվիլու հանցավոր ռեժիմը մեկ այլ սադրանք էր նախաձեռնել` «լավ մտածված» օպերացիա պետական մեքենայի աննախադեպ ահաբեկչական գործողությունների ուղեկցությամբ, որը նպատակ էր հետապնդում ապակայունացնել Ջավախքը:
2008թ հուլիսի 17-21-ը թերևս երբեվիցե չի ջնջվի ջավախահայության պատմության էջերից: Այն կմնա որպես «ջավախահայության սև օրեր» անվանումով:
Մի քանի հազար հատուկ ջոկատայինների մասնակցությամբ խուզարկություններ կատարվեցին Հայ Առաքելական Եկեղեցու և Հայոց Լեզվի կարգավիճակ պահանջող հարյուրավոր ջավախահայերի բնակարաններում, տասնյակ հայկական հասարակական կազմակերպությունների գրասենյակներում, փակվեցին դրանցից մի քանիսը, դրա հետ մեկտեղ ձեռնոց նետվեց Խոսքի Ազատությանը, փակվեցին «Երիտասարդական ռադիո»-ն, որը հայերեն երգեր հեռարձակող միակ ռադիոկայանն էր տարածաշրջանում, «Ջավախք-ինֆո» լրատվական գործակալությունը, որը տարածաշրջանում գոյություն ունեցող ինֆորմացիոն վակուումը կոտրողների առաջատարն էր, «Ջավախք-նեթ» ինտերնետային պրովայդերը, որը առաջինը հնարավորություն ընձեռնեց ջավախքցիներին ինտերնետ ունենալ ,«Քաջատուն» շաբաթաթերթը, նաև նորաստեղծ «Ազատություն TV»-ն,առգրավվեցին նրանց պատկանող շարժական և անշարժ գույքը, արգելվեցին հայատառ գրքերի և թերթերի ներմուծումը... Ձերբակալվեցին և արտաքսվեցին բազմաթիվ արժանավոր հայորդիներ:Սպանվեցին Ախալքալաքի շրջանային ոստիկանության երկու աշխատակիցներ Արթուր Բերուջանյանը և Արմեն Գաբրիելյանը: Հետագայում փորձելով նրանցից առաջինի սպանությունը` Գուրգեն Շիրինյանի, իսկ երկրորդի սպանությունը իմ վրա բարդել:
Վերը նշվածը Սահակաշվիլու հանցավոր ռեժիմի կողմից այդ օրերին Ջավախքում կատարած անօրինական և հակապետական գործողությունների մի մասն է ընդամենը: Սեփական երկրի այլազգի քաղաքացիների հանդեպ գործած հանցագործությունների համար «Վրաստանի ազգային շարժում» կուսակցության առաջնորդները դեռևս պատասխան են տալու Արդարադատության առջև:
«Վրացական Երազանքի» իշխանության գալու շնորհիվ Արդարությունը սկսեց փոքր քայլերով, բայց վերականգնվել: Բացի Գուրգեն Շիրինյանից մնացած բոլոր հալածյալների կարգավիճակը փոխվեց: Բանտում եղածները այսօր ազատության մեջ են, հարկադրյալ հեռացվածները ազատ կարող են գալ գնալ իրենց ծննդավայր, սակայն դեռեվս չլուծված են մնում ոչ միայն վերը նշված անձերի բարոյական վնասների եվ կազմակերպությունների առգրավված գույքի փոխհատուցման հարցերը, այլեվ Գուրգեն Շիրինյանի տուն վերադարձի հարցը:

Ваагн Чахалян: “Сейчас уже пришло время Гургена Шириняна...”
“Шесть лет назад в этот день, за несколько дней до южноосетинской авантюры, преступный режим М.Саакашвили инициировал другую провокацию – “хорошо продуманную” операцию, сопровождавшуюся беспрецедентными террористическими действиями государственной машины, которая преследовала цель дестабилизировать Джавахк.
Период с 17-го по 21-е июля 2008 г., пожалуй, навсегда останется в истории Джавахка как “черные дни джавахкских армян”.
При участии нескольких тысяч спецназовцев были проведены обыски в квартирах сотен армян Джавахка, требовавших статуса для Армянской Апостольской церкви и Армянского Языка, в офисах десятков армянских общественных организаций, некоторые из которых закрылись. Одновременно с этим был брошен вызов Свободе Слова. Закрылись радиостанция “Молодежное радио”, которая была единственной в регионе радиостанцией, передававшей армянские песни, информационное агентство “Джавахк Инфо”, которое одним из первых заполнило существовавший в регионе информационный вакуум, интернет-провайдер “Джавахк-нет”, который первым предоставил джавахкцам возможность иметь интернет, еженедельник “Каджатун”, а также новосозданная телекомпания “Азатутюн TV”. Было конфисковано принадлежавшее этим организациям движимое и недвижимое имущество, запрещен ввоз книг и газет на армянском языке... Были задержаны и выдворены многие достойные армяне, убиты двое сотрудников полиции Ахалкалака – Артур Беруджанян и Армен Габриелян. В дальнейшем были предприняты попытки свалить убийство первого из них на Гургена Шириняна, а убийство второго - на меня.
Изложенное выше – лишь часть тех противозаконных и антигосударственных действий, которые осуществлял в те дни преступный режим Саакашвили. Лидеры партии “Национальное движение Грузии” еще ответят перед правосудием за преступления, совершенные ими в отношении граждан своей страны других национальностей.
Благодаря приходу к власти “Грузинской мечты” справедливость небольшими шагами, но стала восстанавливаться. Был изменен статус всех подвергавшихся гонениям лиц, за исключением Гургена Шириняна. Все, кто оказался в тюрьме, сегодня находятся на свободе. Вынужденно покинувшие страну могут вернуться на родину. Однако нерешенными пока остаются не только вопросы выплаты морального ущерба вышеуказанным лицам и возвращения организациям конфискованного у них имущества, но и вопрос возвращения домой Гургена Шириняна.