Վիրահայոց թեմի առաջնորդը համոզված է, որ հարձակումը հայկական եկեղեցու վրա կազմակերպված է եղել
Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը կարծում է, որ հուլիսի 19-ին Թբիլիսիի հայկական Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու տարածքում տեղի ունեցած միջադեպը, այնուհետև նաև հարձակումը կազմակերպված է եղել: «Միանշանակ կազմակերպված է եղել սա և երեկոյան տեղի ունեցած այդ ամբողջը: Մենք տեղի ունեցածի համար շատ վրդովված ենք և նպատակն է, որ առաջին հերթին կազմակերպիչները բացահայտվեն, մասնակիցները խստորեն, օրենքի սահմաններում պատժվեն»,-«Հետքի» հետ զրույցում նշեց Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը:
Թե ում կողմից է կազմակեպված այս ամենը, Վիրահայոց թեմի առաջնորդն ասաց՝ չգիտի: Սակայն չբացառեց, որ սա Վիրահայոց թեմի դեմ սկսված գործողությունների շարքից է. «Կարծում եմ, որ այս ամբողջը կարող է լինի, և շատ բաներ կարող է լինի: Մենք կսպասենք, քննությունը կգնա, քննությունը կպարզի»,- ամփոփեց Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 19-ին վրացուհու մեքենան կայանից տեղաշարժելու միջադեպից սկսվել է ծեծկռտուք, որը շարունակություն է ունեցել երեկոյան, երբ շուրջ 50 հոգանոց խումբը հարձակվել է հայ եկեղեցու և սպասավորների վրա:
Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցում կատարվածի առթիվ Վրաստանում Հայաստանի դեսպանատունը նոտա է հղել Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարություն: Այդ մասին հայտնել է դեսպան Յուրի Վարդանյանը:
Վրաստանի ներքին գործերի նախարարությունը հետաքննում է միջադեպը՝ ծեծի հոդվածի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի շրջանկներում: Սակայն Վիրահայոց թեմը պնդում է, որ միջադեպը էթնիկ և կրոնական հողի վրա է տեղի ունեցել և գործը պետք է քննվի այդ տեսանկյունից:
Միևնույն ժամանակ Վրաստանի ՆԳՆ-ն հայտարարել է, որ հոդվածը կարող է վերաորակվել՝ քննությամբ պարզված հանգամանքներից ելնելով:
Վրաստանի ժողովրդական պաշտպան Ուչա Նանուաշվիլին այսօր մեկնաբանել է տեղի ունեցածը և նշել, որ պետք է վերաորակել հոդվածը: «Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի հարցումներից և տեսանյութերի ուսումնասիրությունից հետո հաստատվում է, որ հնարավոր է՝ խուլիգանություն է տեղի ունեցել, կազմակերպված խմբավորման կողմից իրականացրած բռնություն և առողջությանը վնաս է հասցվել»,- նշել է Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանը:

Предводитель Грузинской епархии ААЦ убежден, что нападение на армянскую церковь носило организованный характер
Предводитель Грузинской епархии Армянской Апостольской церкви епископ Вазген Мирзаханян убежден, что инцидент, а затем и нападение, которые произошли 19 июля на территори армянской церкви сурб Эчмиадзин в Тбилиси, были организованы. “Все, что тогда произошло, однозначно было организовано. Мы крайне возмущены тем, что произошло, и в первую очередь хотим добиться выявления организаторов и наказания участников по всей строгости закона”,- сказал в беседе с Hetq.am епископ Мирзаханян.
На вопрос, кто все это организовал, предводитель Грузинской епархии ААЦ ответил, что не знает, но не исключил, что это серия действий, которые осуществляются против Армянской церкви. “Я думаю, что еще многое может произойти. Мы будем ждать проведения расследования, которое должно все выяснить”,- отметил епископ.
Напомним, что драка 19 июля началась с инцидента, связанного с парковкой машины грузинкой. Продолжение последовало вечером, когда толпа из 50 человек напала на армянскую церковь и ее служителей.
В связи с произошедшим в тбилисской церкви сурб Эчмиадзин посольство Армении в Грузии направило ноту МИД Грузии. Об этом сообщил посол Юрий Варданян.
Министерство внутренних дел Грузии расследует инцидент в рамках уголовного дела, возбужденного по статье о драке. Однако Грузинская епархия ААЦ утверждает, что инцидент произошел на этнической и религиозной почве, поэтому расследование дела должно вестись с этих позиций.
Вместе с тем МВД Грузии заявило, что статья может быть переквалифицирована с учетом обстоятельств, которые будут установлены в ходе следствия.
Народный защитник Грузии Уча Нануашвили, комментируя произошедшее, отметил, что необходимо переквалифицировать статью. “В результате опроса, проведенного офисом Народного защитника, и изучения видеоматериалов есть подтверждения, что, возможно, имели место хулиганство и насилие, совершенные организованной группировкой. Причинен ущерб здоровью людей”,- отметил У.Нануашвили.