50 տարի` բարձրավոլտ էլեկտրական լարերի տակ
Կոտայքի մարզի Նաիրիի շրջանի Զովունի գյուղի Ամո թաղամասի բնակիչները արդեն հիսուն տարուց ավել բնակվում են բարձրավոլտ էլեկտրակայանի կողքին և օդային սահմաններով անցնող էլեկտրահաղորդիչ լարերի տակ:
«Հիմա էս տարածքում ով ապրում ա, սաղ սրտից հիվանդ են, շատերը մահացան սրտային հիվանդություններից: Հայրս, հորեղբայրս էլ մահացան սրտային հիվանդությունից»,- պատմում է այդ թաղամասի բնակիչ Հադո Ջանգոյանը: Նա տալիս է մարդկանց անուններ, ովքեր մահացել են սրտի տարբեր հիվանդություններից: Գյուղի բնակիչները համոզված են, որ այս եւ մնացած հիվանդությունների հիմնական պատճառը բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդիչներն են:
«Էլեկտրական հոսանք նշանակում է էլեկտրոնների հոսք, որոնք հոսելով և իրար դիպչելով` տաքանում են, ճառագայթում և իրենց շուրջը առաջացնում մագնիսական հզոր դաշտ, որը շատ վնասակար է մարդու օրգանիզմի համար: Միանշանակ, էլեկտրամագնիսական դաշտը կարող է ազդել և ազդում է բնակիչների վրա, հատկապես ազդում է երեխաների վրա»,- ասում է «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ-ի աշխատանքի անվտանգության ապահովման ծառայության պետ Յուրի Հովհաննիսյանը:
Ամո թաղամասի բնակիչները պատմում են, որ խորհրդային տարիներին իրենց խոստացել են վերաբնակեցնել այլ վայրերում, էլեկտրակայանից հեռու, սակայն խոստումը չի կատարվել: «Մենք այն ժամանակ միամիտ էինք ու հավատացինք խոստումներին` առանց որևէ գրավոր պայմանավորվածության»,- ասում է Հադո Ջանգոյանը:
Զովունու գյուղապետ Սերժիկ Ավետիսյանը պատմում է, որ դեռևս Սովետական միության տարիներին այս տարածքում ապրող 18 ընտանիքի հնարավորություն է տրվել տեղափոխվել այլ տարածք, սակայն հնարավորությունից օգտվել է միայն երկու ընտանիք: Գյուղապետի խոսքով` տեղի բնակիչների մյուս մասը չի ցանկացել լքել բնակավայրը:
Իսկ գյուղապետի տեղակալ Սուրեն Բաղդասարյանը մեկ այլ տեղեկություն տվեց. «Սովետական միության ժամանակ երկու ընտանիք բնակարան ստացավ. ազգանունները չեմ հիշում: Հետագայում նրանք ծախեցին այդ բնակարանները, նորից եկան իրենց հին բնակավայր ու սկսեցին մեծացնել իրենց հողամասերը հենց այդ տարածքում, չնայած նրանց չէր թույլատրվում աշխատանքներ կատարել բարձրավոլտ էլեկտրակայանի տակ»:
Սրան հակառակ` տեղի բնակիչները պնդում են, որ բնակարան տրվել է միայն մեկ ընտանիքի, որն էլ օգտվել է այդ հնարավորությունից:
«Մագնիսական դաշտը մեծանում է` կախված էլեկտրամագնիսական դաշտի լարման հզորությունից: Հայաստանում ամենահզոր էլեկտրական լարումը 220 կվ է, որի համար անվտանգության գոտի սահմանված է 25 մետրը: Այսինքն` բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդիչների եզրային հաղորդալարից 25 մետր հեռավորության վրա էլեկտրամագնիսական դաշտն այլևս ազդեցություն չունի»,- ասում է «Բարձրավոլտ Էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ-ի աշխատանքի անվտանգության ապահովման ծառայության պետ Յուրի Հովհաննիսյանը:
Ռադիոֆիզիկոս Արմեն Մակարյանն սում է, որ նման ճառագայթումներից կարելի է պաշտպանվել այսպես կոչված էկրանավորման միջոցով: Նրա պնդմամբ, եթե տարածքները թիթեղապատվեն, ապա էլեկտրամագնիսական դաշտը կզրոյանա:
Զովունի գյուղի հարևանությամբ գտնվող բարձրավոլտ էլեկտրական ենթակայանը դեռևս ամբողջությամբ էկրանայնացված չէ, սակայն, ինչպես ասում է Յուրի Հովհաննիսյանը, թիթեղապատել հնարավոր է միայն հողային տարածքները, բայց ոչ օդային էլեկտրալարերը:
Ըստ «Էներգետիկայի մասին» ՀՀ օրենքի 56-րդ հոդվածի 4-րդ կետի` էներգետիկայի բնագավառի օբյեկտների, էներգատեղակայանքների անվտանգության գոտիներում արգելվում է կատարել հողային աշխատանքներ` առանց էներգատեղակայանքի սեփականատիրոջ կամ տնօրինող անձի թույլտվության, ինչպես նաև արգելվում է կառուցել շենքեր, կառույցներ ու շինություններ. իրականացնել այնպիսի գործունեություն, որն անհնար է դարձնում կամ դժվարեցնում է էներգատեղակայանքի սպասարկումը կամ սպառնում դրանց անվտանգությանն ու հուսալիությանը:
«Մենք բազմիցս դիմել ենք բարձրագույն մարմիններին, նույնիսկ վարչապետին այն խնդրով, որ կամ էլեկտրական ցանցերը այդտեղից հանվեն և մեկ այլ տարածք տեղափոխվեն, կամ բնակչությանը տեղափոխեն այդ տարածքից, քանի որ բնակչության այդ աստիճան խտացվածությունը խանգարում է նաև մեր աշխատանքին, սակայն մեր դիմումներին ոչ մի արձագանք չի եղել»,- ասում է Յուրի Հովհաննիսյանը
Զովունու գյուղապետարանն իր հերթին անցյալ տարի դիմել է Էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարություն` ներկայացնելով բնակիչների պահանջները. այն է` իրենց տների վրայով անցնող էլեկտրական լարերի սյուները տեղափոխել այլ տարածքներ:
«Մեզ պատասխանեցին, որ նախարարությունն այդքան ֆինանս չունի, և ներդրումներ պետք է կատարի նաև գյուղապետարանը, բայց մենք նույնպես այդքան մեծ ներդրումների հնարավորություն չունենք»,- ասում է Զովունու գյուղապետի տեղակալ Սուրեն Բաղդասարյանը:
Վերջին տասնամյակում Զովունու հարևանությամբ գտնվող բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդիչների անմիջապես կողքին կառուցվեցին մի շարք հյուրանոցներ, խաղատներ և այլ հաստատություններ: Այն հարցին, թե այս հաստատությունները կառուցելիս նախօրոք թույլտվություն ստացվե՞լ է, Զովունու հարևանությամբ գտնվող բարձրավոլտ էլեկտրական ենթակայանի պետ Արմեն Սարգսյանը չցանկացավ պատասխանել` նշելով, որ դա իր իրավասության շրջանակում չէ, իսկ Յուրա Հովհաննիսյանն ասաց, որ դրանք ապօրինի շինություններ են և էլեկտրացանցի տնօրինության թույլտվությունը չունեն:

For more than 50 years, inhabitants of the district of Amo in the village of Zovouni in Kotayk Province have been living next to a high-voltage power station and beneath overhead power lines.
"Now whoever lives in this area has heart problems — many died from heart illnesses. My father and his brother died from heart illnesses," says resident HadoJangoyan, naming others who've died from various illnesses. Residents of the village are convinced that the main reason for this and other illnesses are the high-voltage power lines.
"An electric current means a flow of electrons, which by flowing and touching each other, heat up, emit radiation, and generate a strong magnetic field around them, which is very harmful to the human body. At the same time, the electromagnetic field might affect and affects residents, especially children," says head of the High Voltage Electric Networks CJSC's Safety Engineering and Reliability Service Yuri Hovhannisyan.
Residents of the Amo district say that during the Soviet years, they were promised to be relocated far from the power station, but the promise was unfulfilled. "We were naive at the time and believed the promises — without any written agreement," says Jangoyan.
Zovouni village mayor SerzhikAvetisyan says during the Soviet years, 18 families living in this area were given the opportunity to move to another area, but only two families took advantage of this opportunity. According to the mayor, the rest of the villagers didn't want to leave their place of residence.
Zovouni deputy mayor SurenBaghdasaryan added: "During the Soviet Union, two families received apartments — I don't remember their last names. Later, they sold those apartments, again returned to their old home and began to increase their plots of land in this area, though they weren't allowed to carry out work below the high-voltage power station."
Residents, however, claim that only one family was given an apartment, which took advantage of the opportunity.
"The magnetic field increases depending on the voltage power of the electromagnetic field. The strongest voltage power in Armenia is 220 kV, the safety zone for which is set at 25 meters. That is, the electromagnetic field no longer has an impact at a distance of 25 meters from the end line of high-voltage power transmitters," says Hovhannisyan.
RadiophysicistArmenMakaryan says that tin sheets can protect against such radiation. Covering the area in tin sheets, he says, would neutralize the impact of the electromagnetic field.
The high-voltage electrical substation adjacent to Zovouni is not yet completely covered in tin sheets. Yuri Hovhannisyan tin sheet coverage is only possible in land areas and not for overhead power lines.
According to the RA Law on Energy Article 56 Section 4: "In the safety zones of the energy facilities it is prohibited to: (a) carry out any land related work without the permission of the owner or manager of the energy facility; and (b) build buildings, constructions, structures, or carry out activities, that make it impossible or difficult the maintenance of the energy facilities, or threatens their reliability and safety."
"We repeatedly appealed to higher authorities, even the prime minister, with the request to either remove the electric networks from here and move them to another area or move the population from this area, since the degree of concentration of the population also interferes with our work, but there has been no response to our applications," says Hovhannisyan.
The village mayor, in turn, last year appealed to the Ministry of Energy and Natural Resources, presenting the residents' demands, to move the towers of the power lines that pass over their houses to other areas.
"We were told that the ministry doesn't have such financial means, and the village administration also must make investments, but we too are unable to make such huge investments," said the deputy mayor, SurenBaghdasaryan.
In the last decade, several hotels, casinos, and other establishments were built immediately next to the high-voltage power transmitters adjacent to Zovouni. Asked whether permission was granted prior to building these establishments, head of the high-voltage electrical substation adjacent to Zovouni Armen Sargsyan preferred not to answer, saying it was outside the scope of his authority, while Yuri Hovhannisyan said they were built illegally, without the permission of the electric networks management.