Հայաստանից մեկնող միգրանտների հայցերը Բելգիայում 99 տոկոսով մերժվում են. վերադարձ Հայաստան
Հնգամյա Դավթի բոլոր խաղալիքները մնացել են Բելգիայի Կորտենագեն գյուղաքաղաքում: Դա պատահեց այն օրը, երբ նրա ծնողներին տեղյակ պահեցին, որ հետ են ուղարկում Հայաստան: Նրանք էլ վերցրեցին ամենաանհրաժեշտ իրերն ու, լքելով Կորտենագենը, փախան սահմանակից Ֆրանսիա: Խաղալիքների համար տեղ չկար:
«Չէինք ուզում հետ գայինք, ու ամեն ինչի պատրաստ էինք, բացի Հայաստան գալուց»,- «Հետքին» պատմում է Մարիետա Ասլանյանը, որ Բելգիայում երեք երեխա է ունեցել, իսկ չորրորդն էլ ծնվել է արդեն Հայաստանում,- մի առավոտ երկու կնիկ ու երկու տղամարդ եկան ու ասացին, թե ձեր վեշերը հավաքեք, ձեզ տանում ենք ուրիշ տեղ, բայց մենք հասկացանք, որ մեզ ուղարկում են Հայաստան»:
Սահմանակից Լիլ քաղաքում Մարիետայի ընտանիքին տեղ չեն տվել, ու նրանք մի որոշ ժամանակ գիշերել են հիվանդանոցների միջանցքներում ու հանրային օբյեկտներում, սակայն երկար չեն դիմացել:
«Մենք հանձնվեցինք միլիցիայություն, բայց Ֆրանսիան Բելգիայում փախստականի ստատուս ստացածներին չի ընդունում: Իրենք հարցում էին ուղարկել Բելգիա, և Բելգիան մեզ պահանջել էր,- պատմում է Մարիետան,- հետո երեխեքս ծանր տաքությամբ հիվանդացան, էլ մնալ չէր լինում ու ստիպված հետ եկանք Բելգիա»:
Մարիետայի ամուսինը՝ Վազգեն Ասլանյանն ասում է, որ Ֆրանսիայում չկարողացավ ինտեգրվել: «Բայց դուզն ասած Բելգիայում էլ չկարեցա հարմարվեի. խոսում-խոսում էին, բան չէի հասկանում»,- ասում է նա:
Բելգիա վերադառնալուց հետո, եւս չորս տարի ապրել են այնտեղ, հետո վերադարձել են Հայաստան:
Էջմիածնի գյուղերից մեկում ապրող այս երիտասարդ ընտանիքը մեկն է այն հազարավոր հայերից, որոնք ամեն տարի լքում են Հայաստանը՝ այլ երկրում իրենց տեսլականը կառուցելու նպատակով: Ըստ Ազգային վիճակագրական ծառայության 2013թ. իրականացրած հետազոտության՝ 2009-2012թթ. ընթացքում մոտ 115 հազար մարդ, կամ տարեկան մոտ 29 հազար մարդ երկիրն անվերադարձ լքել է: Այն տարեկան կտրվածքով կազմում է Հայաստանի բնակչության մոտ մեկ տոկոսը:
Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության ծրագրերի մշակման բաժնի ղեկավար Քրիստինե Գալստյանն ասում է, որ Հայաստանը վաղուց «կարմիր» ցուցակի մեջ չէ, և այդ տարիները Հայաստանի համար վաղուց անցել են. «Եթե մարդիկ իմանան, որ իրենց հետ են ուղարկելու՝ միգուցե չգնան»:
Մարդիկ, այդուհանդերձ, գնում են: Վազգենն ասում է, որ իրենց գյուղում այդպիսի մարդ չկա, որ Բելգիայում կամ ֆրանսիայում ծանոթ ու բարեկամ չունենա:
Սակայն Բելգիայի Ներքին գործերի նախարարության ներգաղթի վարչության փորձագետ Քեթի Վերսելենն ասում է, որ Հայաստանից մեկնող միգրանտների հայցերը Բելգիայում 99 տոկոսով մերժվում են, և մարդիկ սխալ ակնկալիքով են գալիս՝ կարծելով, թե պիտի ստանան երկարաժամկետ կացության իրավունք, ապաստան և նպաստ, որոնք, սակայն, չկան:
Այդուհանդերձ, մարդիկ՝ ծախելով տուն-տեղը, ոսկեղենն ու ինչքը, գնում են:
«Էնպես չի, որ էնտեղ հեշտ կյանք ենք ունեցել, ամեն րոպե կյանքի համար պայքար էր գնում,- ասում է Մարիետան,- Էն որ թուղթ էր գալիս, որ առավոտը պիտի գնայինք տեսնենք ինչի մասին է, մինչև լույսը բացվում էր՝ կես մարդ էինք լինում»:
Մարիետան և Վազգենը Բելգիայում դիմել են փախստականի կարգավիճակ ստանալու համար, սակայն նրանց մերժել են: Մարիետան ասում է, որ մերժումը նրանք մի քանի անգամ բողոքարկել են, և այդ գործընթացը տևել է գրեթե 4 տարի:
Մինչև ամուսնանալը 35-ամյա Վազգենը գյուղում ծնողներին օգնել է հողագործության և անասնապահությունում, այլ աշխատանք չի արել:
«Էն ժամանակ էս զորքը չկար (նկատի ունի կնոջն ու չորս երեխաներին),- ժպտալով ասում է նա,- բայց որ ամուսնացանք՝ ինչ ունեինք-չունեինք, ծախեցինք գնացինք»:
29-ամյա Մարիետան վարսավիր է, ապագա ամուսնուն հանդիպել է, երբ հերթական հաճախորդը, որ Վազգենի քույրն էր, եկել էր պսակադրության արարողության համար մազերը հարդարելու: «Էնտեղ էլ ինձ հավանեց ու հետո ամուսնացանք»,- ասում է Մարիետան:
Վազգենը, սակայն, առողջական խնդիրներ ունի. էպիլեպսիայով հիվանդ է: Ասում է, որ բնածին չէ. «Փոքր ժամանակ լճում լողանալիս ընկերներս վրաս օձ են շպրտել՝ վախեցել եմ»:
Նա Մարիետային նախապես ասել է իր հիվանդության մասին, բացի այդ Մարիետայի բարեկամները, իմանալով, որ Վազգենը չի ծառայել բանակում, գյուղում հետաքրքրվել են պատճառի մասին:
«Ինձ ասել էր, որ տարին մի քանի անգամ վատանում է, ես էլ հետաքրքրվեցի ու իմացա, որ ձեռքբերովի լինելու դեպքում այդ հիվանդությունը ժառանգական չի լինի,- ասում է Մարիետան,- մեծ տղաս միայն բարձր տաքություն ունենալու դեպքում է ցնցվում»:
Նրանք Բելգիա են մեկնել 2009թ., ամուսնանալուց մի քանի ամիս հետո, երբ Մարիետան արդեն առաջնեկով հղի էր, իսկ ընտրել են Բելգիան, որովհետև իրենց ծանոթներն ասել են, որ Բելգիան ավելի մարդասիրական երկիր է:
Ընտանիքը մի քանի ամիս մնացել է Բրյուսելի հյուրանոցներից մեկում մինչև նրանց հայցը քննվել է: Այդ ընթացքում նրանց ամեն շաբաթ որոշակի գումար են տվել ապրելու համար:
Հետո նրանց ուղարկել են Բրյուսելին կից մի գյուղում տեղակայված ապաստան հայցողների համար նախատեսված կացարան, որտեղ ապրում էին իրենց կարգավիճակ ունեցող մոտ 200 մարդ՝ տարբեր ազգերից:
«Թեպետ սանհանգույցն ընդհանուր էր, բայց օրեկան երկու անգամ մաքրում էին, ու ամեն ինչ մաքուր էր,- ասում է Մարիետան,- մեզ նաև կերակրում էին, բայց եթե ինչ-որ բան ուզեիր սարքելու, ազատ էր»:
Մարիետան ասում է, որ ասիստենտներ կան, որոնք պատասխանատու են որոշակի խմբի մարդկանց համար և վարում են նրանց գործերը. բոլորը բարեհամբույր են ու զբաղված են իրենց գործով:
«Հայաստանի չափ տեղ ա ու 11 մլն մարդ ա ապրում, աշխարհում ինչքան ազգ կար, էնտեղ տեսանք, ու բոլորի համար ամեն ինչը հավասար էր, իսկ ստեղ հայը հայի հետ յոլա չի գնում»,- ասում է նա:
Մարիետային զարմացրել է նաև այն, որ կացարանում ներքին մշակութային կյանք էր կազմակերպվում, որպեսզի մարդիկ պարապ չմնային, քանի որ նրանք աշխատելու իրավունք չունեին: Թեպետ ամեն շաբաթ կացարանում որոշակի աշխատանք կար անելու, որոնք անելու դիմաց որոշակի փոքրիկ վարձատրություն է եղել:
«Մեր համար տարբեր միջոցառումներ ու խաղեր էին կազմակերպում, ծով էին տանում, ամեն ինչ անում էին, որ քո կյանքը հետաքրքիր անցնի»,- ասում է նա:
Փոքրիկ Դավիթը, միջամտելով խոսակցությանը, ասում է, որ ուզում է Բելգիա գնալ. «Բայց մարդ չկա, որ ինձ տանի, իսկ ստեղ ինձ խաղալիք չեն առնում»:
Խաղալիքներն էլ, փաստորեն, նրանց ասիստենտն է բերել: Մարիետան ասում է, որ իրենց ասիստենտի հետ մտերմացել էին, ու մինչև այժմ էլ կապ են պահում: Նա իր երեխաներին պարկերով լեգո և այլ խաղալիքներ էր բերում: Հենց նա էլ օգնել է, որ Մարիետան աշխատանք գտնի, սակայն պարզվել է, որ վերջինս կրկին հղի է. այս անգամ ծնվում են երկվորյակները՝ Արայիկն ու Աստղիկը:
Ի տարբերություն ամուսնու, Մարիետան կարողացել է ինտեգրվել բելգիական կենցաղին ու սկսել էր լեզվի ուսուցման դասերի հաճախել: «Մարդս երեխեքին էր նայում, ես էլ դասերի էի գնում,- ասում է նա,- չնայած ասիստենտներն էնքան էին շփվել մեր պես մարդկանց հետ, որ սովորել էին մեզ հասկանալ»:
Մարիետտան մեկ-մեկ թվարկում է, թե ինչ օգնություններ են այնտեղ ստացել և թե ինչքան բարեհամբույր են նրանց վերաբերվել: Նույնիսկ երեխաներին կնքել են տեղի կաթոլիկ եկեղեցում:
«Առաքելական եկեղեցուց ամեն երեխային 350 եվրո փող ուզեցին կնքելու համար, ինձ 1050 եվրո որտեղի՞ց,- ասում է Վազգենը,- իսկ կաթոլիկ եկեղեցին ինքն էր կազմակերպում մեր համար, մենք էլ մտածեցինք, որ նույն կրոնն է, մեռոնն էլ նույնն է, ի՞նչ տարբերություն՝ կաթոլիկ, թե առաքելական»:
Մարիետայի ընտանիքը, փաստորեն, 4 տարի անվճար ապրել է Բելգիայում, և այդ կարգավիճակով հազարավոր այլ մարդիկ կան: Մարիետան այդ մասին չի մտածում: Ասում է, որ եթե ինքն էլ դառնար Բելգիայի քաղաքացի և ունենար բոլորի նման հավասար իրավունքներ, կաշխատեր՝ ինքն էլ հարկ կտար:
«Ու թող իմ տված հարկի փողով էլ ուրիշներին պահեին, թե չէ էս ինչ ա՝ նույնիսկ երեխեքիս մանկապարտեզ չեն վերցնում,- ասում է նա,- որ Բելգիայում էինք, Սերժը եկել ու ասում էր, թե իմ ժողովրդին հետ ուղարկեք, ես Ճապոնիայից եմ մարդ բերում, որ աշխատեն: Մեզ էլ դեռ օդանավակայանում ասեցին, թե ձեզ օգնություն կտան, որ հետ գնաք»:
Փարոսի թաղային տեսուչ Սամվել Ջավահիրյանն ասում է, որ նրանք նպաստ են ստանում և դրանից ավել այլ դրամական օգնություն նախատեսված չէ:
«Նրանց համար նաև մանկապարտեզն է անվճար, բայց հիմա երեխաներին չեն ընդունում, որովհետև տեղ չկա, եթե հիմա հերթագրվի՝ սեպտեմբերին արդեն տեղ կլինի»,- ասում է նա:
Վազգենն ու Մարիետան այժմ 46 հազար դրամ նպաստ են ստանում, ինչպես նաև Վազգենի հիվանդության համար 14000 դրամ թոշակ: Ապրում են այդ գումարով: «Մերոնք էլ քիչ ու միչ օգնում են, էդ ա»,- ասում է Վազգենը: Շուտով թոշակ կստանա փոքրիկ Դավիթը, որ հազվադեպ հանդիպող մաշկային հիվանդություն ունի՝ մաստոտիտոզ:
Վերադառնալուց հետո Մարիետան ու Վազգենը գյուղում չեն բնակվել, եկել են Էջմիածին ու վարձով են ապրում՝ տան վարձն էլ 30 հազար դրամ: Ասում են, որ քաղաք են եկել, որպեսզի Վազգենի հիվանդության համար նախատեսված «Դեպակին» կոչվող դեղը կարողանան ստանալ. գյուղում չեն տվել:
«Էդ էլ Էջմիածնի քաղաքապետարանից են զանգել, որ դեղը դուրս են գրում, մենակ էդ օգուտն էղավ քաղաքապետարանից,- ասում է Վազգենը,- օգնություն ուզեցինք՝ չտվեցին»:
Հայաստան գալուց առաջ Մարիետան հղի է եղել, և Հովհաննեսն արդեն ծնվել է այստեղ: Տանը, որտեղ այժմ դեռևս ապրում են, մի բազմոց է եղել, որի վրա քնել են ողջ ընտանիքով: Հետո ինտերնետով գտել է Կարիտաս մարդասիրական հիմնադրամին, որն էլ նրանց համար 2000 եվրոյի կահույք է գնել:
Նրանք դիմել են Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարություն, որտեղից էլ նրանց ուղղորդել են «Թիրախային նախաձեռնություն Հայաստանի համար ծրագիր, որով հետ վերադարձած միգրանտներին հայ իրականությանը վերաինտեգրելու տարբեր ծրագրեր են նախատեսված: Վազգենն ու Մարիետան ընտրել են փոքրիկ բիզնես ծրագիր անելու հնարավորությունը և ցանկանում են գյուղում անասնապահությամբ զբաղվել:
Ծրագրի վերաինտեգրման գծով պատասխանատու Տիգրանուհի Տարախճյանն ասում է, որ այս ընտանիքի համար նախատեսվում է 2500 եվրոյի շրջանակներում անասնապահական ծրագրի ֆինանսավորում, որն ընթացքի մեջ է:
Ընտանիքը, սակայն, հուսահատ վիճակում է: Երեխաներն հաճախ են հիվանդանում, ու Մարիետայի խոսքով՝ իրենց էլ ոչ մի հիվանդանոց չի ուզում ընդունել:
«Բոլոր հիվանդանոցներում մեզ անգիր գիտեն՝ էլ չեն ուզում մեզ տեսնեն,- դժգոհում է նա,-էդ բժիշկների դեմքին մի օր ժպիտ չտեսանք, որ մի հազար դրամ տայի՝ կարող ա հազար դրամի ժպտային»:
Շուտով նրանք այս տանից էլ պիտի դուրս գան, որովհետև տունը վաճառում են:
«Մի տարի էլ չկա՝ եկել ենք, արդեն տոկոսների տակ ճռռում ենք,- ասում է Վազգենը,- էս տնից էլ դուրս ենք գալիս: Տուն էլ չկա՝ մնանք: Ով իմանում ա՝ չորս երեխա ունենք, տուն չեն ուզում տան: Մի հատ դոմիկ տվեք, ես կմնամ»:

Возвращение в Армению: 99 процентов армянских мигрантов в Бельгии получают отказ
Все игрушки пятилетнего Давида остались в бельгийском поселке Коренаген. Это случилось в тот день, когда его родителям сообщили о том, что их депортируют в Армению. Семье пришлось взять самое необходимое и убежать в соседнюю Францию.
“Мы не хотели возвращаться, были готовы на все, только бы нас не выслали в Армению”,- рассказала Hetq.am Мариетта Асланян, у которой в Бельгии родилось трое детей, четвертый родился уже в Армении. – Как-то утром к нам пришли двое мужчин и две женщины, которые сказали: собирайте свои вещи, увозим вас в другое место, но мы поняли, что нас отправляют в Армению”.
В приграничном городе Лилле семью Мариетты никуда не пристроили, и им пришлось некоторое время ночевать в больницах и общественных объектах. Однако долго они не смогли выдержать.
“Мы сдались полиции, однако Франция не принимает лиц, получивших статус беженцев в Бельгии. Они направили запрос в Бельгию, и оттуда потребовали выслать нас обратно. Потом дети заболели, у них была высокая температура, оставаться там дальше было невозможно, поэтому нам пришлось вернуться в Бельгию”,- рассказала Мариетта.
По словам ее мужа, Вазгена Асланяна, во Франции они не смогли интегрироваться. “Но если говорить честно, нам и в Бельгии не удалось интегрироваться – мы их не понимали”,- отметил Вазген.
Вернувшись в Бельгию, семья прожила там четыре года, после чего вернулась в Армению.
Жившая в одном из сел Эчмиадзина семья Асланянов – одна из тысяч армянских семей, которые каждый год покидают Армению в надежде построить в другой стране то будущее, о котором мечтают. Согласно проведенному в 2013 г. исследованию Национальной статистической службы, в 2009-2012 гг. Армению покинули 115 тысяч человек, или 29 тыс. человек в год. В ежегодном разрезе это составляет около одного процента населения страны.
Руководитель отдела программ Международной миграционной организации Кристине Галстян отмечает, что Армения давно уже не числится в “красном” списке: “Если люди будут знать, что их отправят обратно, возможно, они не уедут”.
Но люди, тем не менее, уезжают. Вазген говорит, что в их селе нет человека, у которого бы не было знакомых или родственников во Франции или в Бельгии.
Однако эксперт управления по миграции министерства внутренних дел Бельгии Кети Верселен утверждает, что в Бельгии 99 процентов уезжающих из Армении мигрантов получают отказ, люди приезжают с напрасными ожиданиями, думая, что смогут получить право на долгосочный вид на жительство и пособие.
И все же люди, продав свои дома и все имущество, уезжают. “Пусть не думают, что там нам жилось легко. Каждую минуту шла борьба за жизнь,- говорит Мариетта. – Когда мы получали бумагу и должны были на следующий день пойти и выяснить, в чем дело, то мы до утра пребывали в сильнейшем стрессе”,- рассказывает Мариетта.
В Бельгии супруги подали заявление для получения статуса беженцев, однако им отказали. Отказ они несколько раз обжаловали, и этот процесс длился четыре года.
До женитьбы 35-летний Вазген помогал родителям обрабатывать землю, содержать скот, другой работой он не занимался.
“Тогда этого “войска” не было,- улыбаясь, говорит наш собеседник, имея в виду жену и четырех детей. – Но после того, как мы поженились, продали все свое имущество и уехали из страны”.
29-летняя Мариетта по специальности парикмахер. Знакомство с будущим супругом состоялось после того, как сестра Вазгена пришла к Мариетте сделать прическу на свадьбу. “Я ей понравилась, а потом мы поженились”,- вспоминает Мариетта.
Однако у Вазгена есть проблемы со здоровьем – он болен эпилепсией. Говорит, что болезнь врожденная: “В детстве, когда мы плавали в реке, друзья бросили на меня змею, и я сильно испугался”.
О своей болезни Вазген сообщил Мариетте заранее. Кроме того, родственники девушки, узнав, что Вазген не служил в армии, стали интересоваться причинами. “Он мне сказал, что несколько раз в году у него случаются приступы. Мне объяснили, что если болезнь приобретенная, то не передается по наследству,- говорит Мариетта. – У моего старшего сына судороги бывают только во время высокой температуры”.
В Бельгию они уехали в 2009 году, через несколько месяцев после женитьбы, когда Мариетта была уже беременна первенцем. Им сказали, что Бельгия более гуманная страна.
Несколько месяцев семья жила в одной из гостиниц в Брюсселе, ожидая расссмотрения своего заявления. Все это время они каждую неделю платили за проживание в гостинице.
Потом Асланянов отправили в деревню недалеко от Брюсселя, где в специально отведенных помещениях жили около 200 человек разных национальностей, имеющих такой же статус, что и о.
“Хотя санузел был общий, однако его чистили дважды в день, и все было чисто,- говорит Мариетта. – Нас также кормили, но можно было готовить и самим”.
По словам Мариетты, были ассистенты, которые несли ответственость за определенные группы людей, вели их дела. Все были очень любезны и занимались своим делом.
“Это территория размером с Армению, где проживает 11 миллионов человек. Есть представители всех национальностей, и все равны. А здесь армянин с армянином не могут ужиться”,- говорит наша собеседница.
Маленький Давид, вмешавшись в разговор, сказал, что хочет уехать обратно в Бельгию: “Но меня никто не везет туда, мне здесь не покупают игрушки”.
Оказывается, даже игрушки мальчику приносили ассистенты. По словам Мариетты, они очень сблизились с ассистентами и до сих пор поддерживают связь. Ассистент мешками приносила ее детям “Лего” и другие игрушки. Именно ассистент помогла Мариетте найти работу, однако выяснилось, что она вновь беременна – на этот раз близнецами Араиком и Астхик.
В отличие от мужа Мариетта смогла интегрироваться в бельгийский быт, начала посещать курсы изучения языка. “Муж смотрел за детьми, а я ходила на занятия”,- говорит Мариетта.
Она рассказывает, какую помощь там получали, как доброжелательно к ним относились, даже детей крестили в местной католической церкви.
“Армянская Апостольская церковь потребовала за крещение каждого ребенка 350 евро. Откуда у меня 1050 евро,- говорит Вазген. – А католическая церковь сама организовала для нас крещение. Вот мы и решили: вера-то одна, какая разница, это католическая или апостольская церковь”.
Семья Мариетты фактически 4 года бесплатно жила в Бельгии, и с таким статусом там живут тысячи людей. Мариетта говорит, что если бы она стала гражданкой Бельгии и имела бы такие же, как и у всех, права, то она бы тоже работала и платила налоги.
“Пусть за счет уплаченных мной денег содержали других. А здесь моих детей не берут в детский сад,- говорит Мариетта. – Когда мы еще были в Бельгии, туда приехал Серж и сказал, чтобы его граждан отправляли обратно. Нам еще в аэропорту сказали, что выделят помощь, чтобы мы уехали обратно”.
Районный инспектор социальной службы Самвел Джаваирян сообщил, что семья получает пособие, другая помощь не предусмотрена.
“Для них детский сад бесплатный, но сейчас детей не принимают, так как мест нет. Нужно записаться, в сентябре места появятся”,- пояснил инспектор.
Вазген и Мариетта получают пособие в 46 тысяч драмов, еще 14 тысяч составляет пенсия по болезни, которую получает Вазген. Живут на эти деньги. Немного помогают родители Вазгена. Скоро пенсию по болезни будет получать и маленький Давид, у которого обнаружилось редкое кожное заболевание – матоцитоз.
После возвращения Мариетта и Вазген не стали жить в селе, а пересилились в Эчмиадзин, где снимают жилье за 30 тысяч драмов в месяц. Говорят, приехали в город, чтобы получать необходимый для Вазгена препарат “Депакин”.
До приезда в Армению Мариетта была беременна, Ованнес родился уже здесь. В доме, где сейчас живут Асланяны, был лишь один диван, на котором спали всей семьей. Потом они нашли в интернете гуманитарный фонд “Каритас”, который купил для них мебель на 2000 евро.
Асланяны обращались также в министерство по социальным вопросам, откуда их направили в действующую в Армении организацию, которая занимается програмами по реинтеграции в армянское общество возвращающихся в Армению мигрантов. Вазген и Мариетта выбрали программу малого бизнеса, хотят заниматься в селе животноводством.
Руководитель программы Тигрануи Тарахчян отметила, что для этой семьи предусмотрено финансирование животноводческой программы стоимостью 2500 евро, которая уже осуществляется.
Однако супруги находятся в состоянии отчаяния. Дети часто болеют, однако ни одна больница не хотчет их принимать, утверждает Мариетта.
“Во всех больницах нас уже очень хорошо знают и не хотят видеть. На лицах врачей ни разу не появилась улыбка. Вот если б мы дали им тысячу драмов, они бы наверное улыбнулись на эту сумму”,- добавила наша собеседница.
Очень скоро они покинут съемное жилье, так как дом продается.
“Нет даже года, как мы сюда приехали, а уже накопились проценты. Если мы отсюда съедем, то уже нигде не сможем жить. Как только узнают, что у нас четверо детей, сразу отказывают в аренде квартиры. Пусть нам предоставят хотя бы домик, чтобы мы могли где-то жить”,- сказал Вазген.