Երևանի բնակիչներն ու քաղաքապետարանը չեն հասկանում իրար
Այս օրերին Երևանում կրկին քննարկվում է հանրային տրանսպորտի սակագնի բարձրացման հարցը և, ի տարբերություն նախորդ տարվա, առաջարկվում է ոչ թե բոլոր սակագների բարձրացում, այլ մի մոդել, որում ցանկացած ուղղությամբ կլինեն տարբեր գներով երթուղիներ` 100-ից 200 դրամ:
Այսինքն` քաղաքում Ա կետից Բ կետը հնարավոր կլինի հասնել երկու երթուղով, որոնցից մեկը կլինի էժան, մյուսը` թանկ: Եկեք քննարկենք այս մոդելը և փորձենք հասկանալ, թե ինչու Երևանի բնակիչներն ու քաղաքապետարանը չեն հասկանում իրար:
Նույն ծառայությունը` երկու գնո՞վ
Երևանի փոխքաղաքապետ Վահե Նիկոյանն ասում է, որ յուրաքանչյուր ուղղությամբ կլինի երկու երթուղի, որոնք կտարբերվեն «ծառայությունների որակով»: Ըստ քաղաքապետի` «ծառայության որակի» չափանիշ է, օրինակ, պարբերականությունը. եթե թանկ երթուղայինը կգնա15 րոպեն մեկ, ապա էժանը` կես ժամը մեկ պարբերականությամբ:
Այստեղ հարկ է հասկանալ, որ ավտոբուսի (միկրոավտոբուսի) վրա կատարվող ծախսերի տեսանկյունից որևէ տարբերությւոն չկա, թե ինչ պարբերականությամբ են գծի վրա ավտոբուսները գնում: Վարորդի աշխատավարձի, վառելիքի, քսայուղի, անվադողի, պահեստամասի և մյուս ծախսերի չափը կախված է բացառապես անցած կիլոմետրերից և աշխատաժամերից ու որևէ կերպ չի փոխվում` կախված նրանից, թե այդ մեքենայից առաջ երթուղով մեքենան անցել է 5, թե 35 րոպե առաջ:
Մյուս կողմից, եթե Երևանի փոխքաղաքապետը դա հայտարարում է, ուրեմն կան գծատերեր, ովքեր համաձայն են մեծ պարբերականությամբ, սակայն 100 դրամ ուղեվարձով սպասարկել այդ երթուղիները:
Եթե հնարավոր է այդ բոլոր ծախսերն ու գծատիրոջ շահույթը ապահովել 100 դրամով ուղեվարձով, ապա ծագում է հարց. իսկ ինչու՞ նույն երթուղին սպասարկող մեկ ուրիշ ավտոբուս պետք է ուղեվորներից գանձի 150 կամ 200-ական դրամ:
Էլ ի՞նչն է մտնում «ծառայության որակի» մեջ
Թեև Վահե Նիկոյանը չբերեց «ծառայության որակի» մյուս բաղադրիչները (բացի պարբերականությունից), մենք կարող ենք ենթադրել, որ խոսքը ավտոբուսների (կամ, միկրոավտոբուսների) լցվածության աստիճանի և սպասարկման ոլորտի այլ բաղադրիչների (չծխող վարորդ, սրահի մաքրություն և այլն) մասին է:
Ավտոբուսի առավելագույն ուղևորատարությունը սահմանվում է դրա տեխնիկական բնութագրով և օրենքով: Օրինակ` օրենքը «Գազելում» արգելում է կանգնած ուղևոր փոխադրելը, իսկ «Բոգդանում» թույլատրում է: Նույնը վերաբերում է վարորդի ծխելուն, ինչը օրերս արված օրենսդրական փոփոխություններով բավական մեծ տուգանք է ենթադրում (20.000 դրամ):
Ինչ վերաբերում է սրահի մաքրությանը, այստեղ ևս հարկ է ընդգծել, որ ցանկացած հանրային տրանսպորտի մեքենայի սրահ պետք է լինի մաքուր և համապատասխանի սանիտարական նորմերին` անկախ տվյալ երթուղու սակագնից:
Այսինքն` գործող օրենսդրությամբ կարգավորված են երթուղային ավտոբուսների ու միկրոավտոբուսների սպասարկման որակի հարցերը և քաղաքապետարանը որևէ իրավասություն չունի գնալ զիջումների կամ տարանջատել լավ սերվիսը վատից: Այն կամ օրենքի շրջանակում է կամ դրանից դուրս է և վերջ:
Օդորակիչով ավտոբուսի չսպասեք
Անշուշտ, եթե ավտոբուսների մի մասը լինեն, ենթադրենք, «Մերսեդես-Բենց» մակնիշի, շատ փափուկ և օդորակիչով, ապա դա, անշուշտ, կդիտարկվի որպես ավելի որակյալ ծառայություն:
Սակայն ակնհայտ է, որ բոլոր գծերն էլ սպասարկվում են ամեաէժան մեքենաներով: Գծատերերը բիզնեսմեններ են և գնելիս առաջնորդվում են մեքենաների ամրությամբ, երկարակեցությամբ, սպասարկման էժանությամբ և այլն: Ցանկացած երթուղի սպասարկում են այնպիսի մեքենաներ, որոնք այդ գծի ուղևորահոսքի համար ամենաեկամտաբերն են:
Որոշ գծերի դեպքում դա ավոտբուսներ են, որոշների դեպքում` միկրոավտոբուսներ: Եվ դա կախված է միայն ուղղության ծանրաբեռնվածությունից և ոչ ուղեվարձից: Դա հեշտությամբ ապացուցվում է այն հանգամանքով, որ մայրաքաղաքում այժմ գործում է մեկ միասնական սակագին (100 դրամ), որով մի երթուղի ձեռնտու է սպասարկել միկրոավտոբուսով, մյուսը` ավտոբուսով (ինչը և արվում է):
Բացի այդ, կառավարության որոշման համաձայն` Երևանում գործող երթուղիների վրա այլևս նոր միկրոավտոբուսներ չեն բերվելու, իսկ գործող «Գազել»- ները աստիճանաբար փոխարինվելու են ավտոբուսներով:
Այսինքն` եթե Երևանի քաղաքապետարանը մտադիր չէ, օրինակ, օդորակիչով «Մերսեդես-Բենց»-եր ներմուծել, ապա «ծառայության որակի» տարբերությունները, կախված երթուղու ուղեվարձից, մեղմ ասած, անհասկանալի են ու մշուշոտ:
Իսկ միգուցե բլե՞ֆ է
Ստեղծվում է տպավորություն, որ Երևանի քաղաքապետարանը չհիմնավորված փոփոխություններ է անում: Երբ քաղաքին սուր անհրաժեշտ են տրանսպորտային ռեֆորմներ, որոնց մասին բազմիցս ենք խոսել, կատարում են փոփոխություններ, որոնց արդյունքում ոմանք կստանան գերշահույթներ, իսկ քաղաքացիները նույն ծառայության համար կվաճարեն երկու սակագնով:
Ակամա առաջ է գալիս մեկ այլ վարկած: Իսկ միգուցե այդ 100-դրամանոց «էժան» երթուղիները լինելու են միայն թղթի վրա (կամ համարյա թղթի վրա): Միգուցե դրանք գործելու են տրոլեյբուսի պես` երկու ժամը մեկ, և քանի որ համարյա ոչ ոք 2 ժամ չի սպասելու դրանց, ստիպված բոլորը օգտվելու են 150 և 200 դրամանոցներից: Եվ միգուցե քաղաքապետարանը պաշտպանում է ոմանց բիզնես-շահերը:

Жители и мэрия Еревана не понимают друг друга
В эти дни в Ереване вновь начал обсуждаться вопрос повышения стоимости проезда в общественном транспорте. Однако в отличие от прошлого года сейчас предлагается модель, в соответствии с которой на всех направлениях будут действовать рейсы с разными тарифами – от 100 до 200 драмов.
То есть из пункта А в пункт Б можно будет добираться двумя видами маршрутов – дешевым и дорогим. Давайте рассмотрим эту модель и попытаемся понять, почему жители и мэрия Еревана не понимают друг друга.
Одна и та же услуга по разной цене?
Вице-мэр Еревана Ваге Никоян поясняет, что на каждом направлении будут действовать два рейса, отличающиеся друг от друга “качеством услуги”. По словам Никояна, критерием качества будет, во-первых, периодичность: дорогой рейс будет осуществляться каждые 15 минут, дешевый – каждые полчаса.
Здесь необходимо отметить, что с точки зрения расходов на автобус или микроавтобус неважно, с какой периодичностью работают на линии транспортные средства. Зарплата водителя, расходы на топливо, смазочные масла, покрышки, запчасти и т.д. зависят исключительно от пройденного автобусом километража и времени работы и не могут меняться в зависимости от того, за за 5 или за 35 минут до конкретного автобуса отъехал предыдущий.
С другой стороны, если вице-мэр делает такое заявление, значит есть владельцы линий, которые согласны обслуживать маршруты с большой периодичностью, но по 100-драмовому тарифу.
Если можно за 100 драмов обеспечить все эти расходы, да еще прибыль владельца линии, то возникает вопрос: почему обслуживающий тот же маршрут другой автобус должен брать с пассажиров 150 или 200 драмов?
Что еще входит в понятие “качество услуги”?
Хотя Ваге Никоян не назвал другие компоненты “качества услуги” (за исключением периодичности), мы можем предположить, что речь идет о степени загруженности автобусов или микроавтобусов, а также о запрете на курение, чистоте салона и т.д.
Максимальная загруженность салона автобуса устанавливается его технической характеристикой и законом. Так, закон запрещает перевозку в “Газели” стоячих пассажиров, а для “Богдана” это разрешено. То же самое касается курения водителя, что в соответствии с недавними поправками к закону предполагает довольно крупный штраф – 20 тысяч драмов.
Что касается чистоты салоны, то следует подчеркнуть, что салон любого средства общественного пассажирского транспорта должен быть чистым и соответствовать санитарным нормам, независимо от тарифа на данный маршрут.
То есть действующим законодательством вопросы качества обслуживания маршрутными автобусами и микроавтобусами отрегулированы, и мэрия не имеет никаких полномочий вводить плохой и хороший сервис. Сервис либо соответствует закону, либо – нет. И точка.
Не ждите автобуса с кондиционером
Если в Ереване часть общественных автобусов будет, скажем, марки “Мерседес Бенц”, то есть очень комфортабельными, с кондиционером, то, разумеется, это будет рассматриваться как более качественная услуга. Однако очевидно, что все линии обслуживают самые дешевые машины. Владельцы линий – это бизнесмены, которые при приобретении машин руководствуются их прочностью, дешевизной обслуживания и т.д. Любой маршрут обслуживают машины, являющиеся  самыми прибыльными для пассажиропотока на данной линии.
На некоторых линиях это автобусы, на других – микроавтобусы. Выбор  зависит от загруженности направления, а не от платы за проезд. Это легко доказывает то обстоятельство, что в настоящее время в столице действует один единый тариф – 100 драмов, по которому одни маршруты выгодно обслуживать микроавтобусами, другие – автобусами, что и делается. Кроме того, согласно решению правительства, для действующих в Ереване маршрутов новые микроавтобусы не будут закупаться, а действующие “Газели” постепенно заменятся автобусами.
То есть если мэрия Еревана не намерена импортировать, скажем, автобусы “Мерседес Бенц” с кондиционером, то различия в качестве услуги в зависимости от тарифа, мягко говоря, непонятны и туманны.
А может, это блеф?
Складывается впечатление, что мэрия Еревана намерена осуществить необоснованные изменения. В условиях, когда городу остро необходимы транспортные реформы, о которых мы неоднократно говорили, вносятся изменения, в результате которых кто-то будет получать сверхприбыли, а граждане будут оплачивать одинаковую услугу по разным тарифам. Невольно напрашивается другая версия. А может, 100-драмовые “дешевые” маршруты будут лишь на бумаге (или почти на бумаге)? Может, они будут работать как троллейбусы – каждые два часа? И поскольку никто не станет столько времени ждать транспорта, то все будут пользоваться автобусами за 150 или 200 драмов. Не исключено также, что мэрия защищает бизнес-интересы определенных лиц.