Յուրի Վարդանյանի որդին դատապարտվեց 4 տարվա ազատազրկման
Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը (դատավոր Նապոլեոն Օհանյան) այսօր մեղավոր է ճանաչել Դավիթ Վարդանյանին օգտագործելու նպատակով հաշիշ ձեռքբերելու և մաքսանենգություն կատարելու մեջ` դատապարտելով նրան 4 տարվա ազատազրկման (ՔՕ հոդված 215 մաս 2, հոդված 268 մաս 3): Դավիթն արդեն մեկ տարի է, կալանքի տակ է:
«Հետքի» հետ հեռախոսազրույցում Դավիթ Վարդանյանի փաստաբան Վահան Հայրապետյանը կարծիք հայտնեց, որ իր պաշտպանյալի պատիժը խիստ է: «Օգտագործելու նպատակով հաշիշ ձեռքբերելու մասով Դավիթն ասաց, որ զղջում է, ասեց, որ մեղմ վերաբերվեն: Իսկ մաքսանենգության դրվագով ապացույցները շատ թույլ էին: Դավիթ Վարդանյանը մաքսանենգություն չի կատարել: Այդ մասը գործից պիտի անջատեին: Պարզապես իրենց օպերատիվ տվյալներն ուզում էին տարածեին, որ հաստատեին մեղադրանքը: Ինչո՞ւ մի մաքսավորի չկանչեցին դատարան, որ հարցաքննեին, ինչո՞ւ բժիշկներից միայն մեկը հազիվ եկավ դատարան»,- ասաց փաստաբանը:
«Հետքի» հարցին` բողոքարկելու եք արդյոք դատաճիռը, փաստաբան Հայրապետյանը պատասխանեց, որ դեռ ոչինչ չի կարող ասել:
Հիշեցնենք, որ Դավիթ Յուրիկի Վարդանյանին մեղադրանք էր առաջադրվել նրա համար, որ նա անցյալ տարվա հոկտեմբերի 4-12 ընկած ժամանակահատվածում Իրանում գործով չպարզված հանգամանքներում առանց իրացնելու նպատակի ձեռք է բերել առանձնապես խոշոր չափերի`ընդհանուր 106 գրամ կշռով հաշիշ տեսակի թմրամիջոց, որից 7.0 գրամ կշռով թմրամիջոցը փաթաթել է ռետինե մատնոցների մեջ ու կուլ տվել, իսկ 99.0 գրամը պահել է ձեռքի պայուսակում և հոկտեմբերի 12-ին, ժամը 01:31-ի դրությամբ մաքսանենգ ճանապարհով` մաքսային հսկաղությունից թաքցնելով ՀՀ պետական սահմանի Մեղրիի անցակետով թմրամիջոցն ապօրինի տեղափոխել է Հայաստան:
Դավիթ Վարդանյանը Վրաստանում ՀՀ դեսպան Յուրի Վարդանյանի որդին է, նախկինում դատված չի եղել, 30 տարեկան է:

Сын Юрия Варданян осужден к четырем годам тюрьмы
Сегодня суд общей юрисдикции Сюникской области (судья Наполеон Оганян) признал Давида Варданяна виновным в приобретении и контрабанде гашиша с целью использования и приговорил его к четырем годам лишения свободы (ч.2, ст.215, ч.3 ст.268 УК РА). Д.Варданян уже год находится под арестом.
В телефонной беседе с Hetq.am адвокат Варданяна Ваан Айрапетян высказал мнение, что его подзащитному вынесено суровое наказание. “По части приобретения гашиша с целью использования Давид сказал, что сожалеет об этом, попросил проявить мягкий подход. Контрабандой Давид Варданян не занимался. Этот эпизод должны были выделить из уголовного дела. Они просто хотели распространить свои оперативные данные, чтобы подтвердить обвинение. Почему ни одного таможенника не вызвали в суд на допрос, почему в суд явился только один врач, да и тот с большим трудом?”- заметил адвокат.
На вопрос, собирается ли он обжаловать решение суда, Ваан Айрапетян ответил, что пока ничего не может сказать.
Напомним, что, согласно обвинению, выдвинутому Давиду Варданяну, в период с 4 по 12 октября прошлого года он при невыясненных обстоятельствах приобрел в Иране без намерения реализации 105 граммов гашиша и 12 октября в 01.31 контрабандным путем провез наркотик через Мегринский таможенный пункт в Армению.
Давиду Варданяну 30 лет, он сын прославленного тяжелоатлета, бывшего министра спорта и по вопросам молодежи РА, ныне посла Армении в Грузии Юрия Варданяна. В прошлом не был судим.