Ավտովթարից հրաշքով փրկված աղջիկը հաղթահարել է հաշմանդամությունը
5 տարի առաջ ավտովթարից հետո Հասմիկ Մուրադյանը, կոմայից արթնանալով, ավելի շուտ հիշել է ճապոներենը, հետո՝ ծնողներին. «Երբ նա սկսեց կենդանության նշաններ ցույց տալ, բայց դեռ չէր կարողանում խոսել, ցույց էինք տալիս ճապոներեն բառեր, հետո համարժեք նկարներ, նա իր շարժվող ձեռքով ճիշտ հուշում էր, թե որ բառն ինչ է նշանակում»,- «Հետքի» հետ զրույցում պատմեց Հասմիկ Մուրադյանի մայրը՝ Անահիտ Գևորգյանը:
Հասմիկը 30 տարեկանում վթարի է ենթարկվել, կյանքի հետ անհամատեղելի գանգային տրավմա ստացել, սակայն կամքի ուժի շնորհիվ հաղթահարել է հաշմանդամությունը:
Հասմիկն առաջին մասնագիտությամբ տնտեսագետ է: Երևանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում սովորելու տարիներին, ճապոնական տնտեսության պատմությունն է ուսումնասիրելով: «Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո այդ ժողովուրդը զրոյական տնտեսությունից դարձավ հզոր տնտեսական երկիր: Ես պարզապես ցանկացա ուսումնասիրել նրանց լեզուն ու մշակույթը»,- պատմեց Հասմիկը: Ստանալով երկրորդ մասնագիտություն, դառնալով ճապոներեն լեզվի մասնագետ՝ մոտ մեկ տարի նա աշխատել է Ճապոնիայում՝ «Համաշխարհային էքսպո» ցուցահանդեսում՝ ներկայացնելով Հայաստանը: Ապա աշխատած գումարով վերադարձել Հայաստան, գնել ավտոմեքենա և աշխատել որպես զբոսավար՝ ճապոնացի հյուրերին ներկայացնելով Հայաստանը:
2009-ին դժբախտ պատահարի հետևանքով մոտ 4 տարի տնից չի կարողացել դուրս գալ: «Սակայն նա և՛ բժշկությանը, և՛ ինքն իրեն ապացուցեց, որ երբ կա կյանքի հանդեպ անսպառ սեր, ամեն ինչ կարելի է հաղթահարել, անգամ հաշմանդամության սայլակից հրաժարվել, նորից բարձրանալ սարերը»,-պատմեց Հասմիկի բժշկուհի քույրը՝ Արփինե Մուրադյանը:
Հասմիկ Մուրադյանը հեղինակել ու անցյալ տարի սեփական միջոցներով տպագրել է հայ-ճապոներեն զրուցարան, այս անգամ նա հեղինակել է հայ-ճապոնական կապերի մասին japanarmenia.com կայքը, որի շնորհանդեսին եկել էին Հասմիկի հայ ու ճապոնացի հյուրերը: «Ես ուսումնասիրել եմ, նման կայք չկա, որտեղ ներկայացվի ամեն ճապոնականը Հայաստանում և հակառակը՝ ամեն հայկականը Ճապոնիայում: Սա յուրօրինակ կամուրջ կարող է դառնալ երկու երկրների միջև: Այստեղ կա ամեն ինչ՝ տնտեսությունից մինչև ժամանց»,- պատմեց Հասմիկն իր հյուրեին:
Շնորհանդեսն անցկացվեց Երևանի «Սակուրադա» ճապոնական ռեստորանում: Հասմիկը պատրաստվում է նոր անակնկալներով հանդես գալ, որոնք դարձյալ կվերաբերեն հայ-ճապոնական կապերին:

Чудом уцелевшая в автокатастрофе девушка преодолела инвалидность
Спустя пять лет после автокатастрофы Асмик Мурадян, выйдя из комы, сперва вспомнила японский язык, а потом родителей. “Когда она начала подавать признаки жизни, но еще не могла говорить, мы показывали ей японские слова, а потом соответствующие рисунки, и она движением руки правильно подсказывала, что означает каждое слово”,- рассказала в беседе с Hetq.am мать Асмик Анаит Геворкян.
В 30 лет Асмик попала в аварию, получила несовместимую с жизнью черепно-мозговую травму, однако благодаря силе воли смогла преодолеть инвалидность.
Асмик по первой специальности экономист. В годы учебы в Ереванском государственном экономическом университете она изучила историю японской экономики. “После Второй мировой войны этот народ, хозяйство которого было на нулевом уровне, сумел создать страну с мощной экономикой. Мне просто захотелось изучить их язык и культуру”,- сказала Асмик. Изучив японский язык, она почти год проработала на всемирной выставке “ЭКСПО”, где представляла Армению. Затем, вернувшись на родину, Асмик купила на заработанные деньги автомобиль и стала работать гидом, показывая японским туристам Армению.
В 2009 году, после несчастного случая, Асмик почти четыре года не выходила из дома. “Однако она доказала и врачам, и самой себе, что когда есть безграничная любовь к жизни, можно преодолеть все, даже отказаться от инвалидного кресла и вновь начать ходить в горы”,- сказала сестра Асмик, врач по специальности Арпине Мурадян.
В прошлом году Асмик составила и издала на собственные средства армяно-японский словарь. Она создала также сайт japanarmenia.com, посвященный армяно-японским связям, на презентации которого присутствовали армянские и японские гости. “Я изучила и убедилась, что сайта, который представлял бы все японское в Армении и все армянское в Японии, у нас нет. Этот сайт может стать своеобразным мостом между двумя странами. Здесь есть все – от экономики до досуга”,- рассказала Асмик своим гостям.
Презентация прошла в японском ресторане “Сакурада” в Ереване. Асмик уже готовит новые сюрпризы, которые также будут касаться армяно-японских связей.