«Արդարադատությանը չեմ հավատում 19 տարեկանից»
Արդարադատության նախարարության քրեկատարողական վարչության համաձայնությամբ «Հետքը» եղավ «Սևան» քրեակատարողական հիմնարկում, ուր ազատազրկումից 10 տարի անց հարցազրույց վարեց19 տարեկանում նախ ցմահ, ապա Վերաքննիչ դատարանի կողմից 15 տարվա ազատազրկման դատապարտված նախկին զինվոր Ավետիք Թումանյանի հետ:
Հիշեցնեմ, որ «Հետքը» ուսամնասիրել է երեք նախկին զինծառայողների 9 հատորանոց քրեական գործը, որի հետևանքով 19-ամյա Արթուր Քոչարյանը, Ավետիք Թումանյանն ու Սուրիկ Չոբանյանը դատապարտվել էին նախ ցմահ ազատազրկման, ապա վերջին երկու զինծառայողների դատավճիռը Վերաքննիչ բողոքից հետո փոխարինվել էր 15 տարվա ազատազրկման: Նրանք մեղադրվել են համածառայակից, 4 ամսվա զինծառայող, 18-ամյա Արթուր Մեսրոպյանի սպանության մեջ, սակայն թե՛ նախաքննության փուլում, թե՛ դատավարության ժամանակ, թե մինչ օրս պնդում են, որ անմեղ են, պայքարում են արդարադատության հասնելու համար:
- Ավետիք, խնդրում եմ պատմեք Ձեր մասին:
- Ծնվել ու մեծացել եմ Բերդ քաղաքում: 2003 թ-ին զորակոչվել եմ բանակ, ծառայել Ղարաբաղում: Տարիուկես ծառայելուց հետո, 2004-ին եղավ ողբերգական դեպքը:
- 2004 թ. սեպտեմբերի լույս 21-ին, ըստ քրեական գործի, հայտնաբերվել է 18-ամյա շարքային Արթուր Մեսրոպյանի դին: Ի՞նչ եք հիշում այդ օրվանից:
- Հիշում եմ, որ Արթուրը օրուկես, թե երկու օր չկար: Բոլորն իրեն էին փնտրում, մտածում էինք՝ փախել է զորամասից: Նա աֆիցերներից մեկի հետ պրոբլեմ ուներ, որը հետո անցել-գնացել էր: Ասեմ, որ ես որևէ խնդիր Արթուր Մեսրոպյանի հետ չեմ ունեցել: Հիշում եմ, որ ամսի 21-ին գտան դիակը, ես անձամբ չեմ տեսել: Բոլորը խոսում էին, որ զորամասի պարսպից կախված են գտել: Հետո դատարանում իմացանք, որ կախված է եղել ոչ թե պարսպի ներսի կողմից, այլ դրսի: Անգամ դա չգիտեինք, գիտեինք, թե ներսի կողմից են գտել կախված: Իսկ առավոտյան մեր վաշտից մոտ 20 հոգի տարան Ստեփանակերտ՝ ռազմական ոստիկանություն: Ասացին՝ կհարցաքննենք ու վերջ, հետո կթողնենք, բայց ի՞նչ թողնել:
- Ավետիք, ինչպե՞ս էին հարցաքննում ռազմական ոստիկանությունում: Բռնություն կիրառվե՞լ է Ձեր նկատմամբ:
- Բռնությունն էն խոսքը չի: Չեմ էլ ուզում հիշեմ: Եթե մի բան էլ իմանայիք Արթուրի մահվան մասին, չասելն անհնար էր: Ծեծում-ջարդում էին, որ խոսենք: Գիշերով էլ էին բարձրացնում հարցաքննությունների: Իսկ հարցաքննությունները առանց ծեծի չէին լինում: Դուբինկաներով էին խփում, պլինդուզներով էին խփում ոտքերիս տակ:
- Ինչո՞ւ չէիք բողոքում, ունեի՞ք փաստաբան:
- Ես դեռ վկայի կարգավիճակում էի, փաստաբան չունեի, հետո դարձրեցին կասկածյալ, հետո մեղադրյալ: Ո՞ւմ բողոքեի, ծնողներս հեռու էին, անգամ իմ տեղը չգիտեին, բացի էդ` չգիտեի նույնիսկ, որ կարող եմ բողոքել: Դե, պատկերացրեք՝ 19 տարեկան էրեխա, որ ոստիկանությունում կյանքում չի եղել, չգիտեի՝ բանտն ինչ է, քրեական օրենսգիրքն ինչ է, իմ իրավունքները չգիտեի, որևէ մեկը չէր պարզաբանում. մենակ ծեծ ու ջարդ էր, ի՞նչ կարող էի անել:
- Քանի՞ օր են Ձեզ պահել Ստեփանակերտում՝ ռազմական ոստիկանությունում:
- Սեպտեմբերի 21-ից մինչև հոկտեմբերի 8-ը պահել են էնտեղ՝ ռազմական ոստիկանությունում, համարյա 20 օր: Ուզում էին` ինքնախոստովանական ցուցմունքներ կորզեին, գործը հեշտ փակեին-գնար, թե տեսեք-տեսեք` գործ բացահայտեցինք: Բայց մենք նույնիսկ տեղյակ չէինք, թե ինչ է եղել Արթուրի հետ: Անցել է 10 տարի, բայց ես մինչև հիմա չգիտեմ, թե ինչ է կատարվել:
- Ձեզանից վերցվել են տարբեր նմուշներ՝ եղունգի տակից, մազերից, գլխի մաշկից: Կատարվել է մոտ 15 փորձաքննություն, սակայն որևէ մեկով չի հաստատվել Ձեր առնչությունը դեպքին: Ի՞նչ կասեք:
- Երբ եկան էդ նմուշները վերցնելու, ուրախացա, մտածեցի, որ հիմա կտանեն-կստուգեն, կպարզեն, որ կապ չունեմ Արթուրի մահվան հետ, ու բաց կթողնեն: Բայց չէին թողնում: Հասկացա, որ մի բան էն չի: Դատարանում էլ պարզվեց, որ Արթուրի դիակի վրա եղել են չպարզված մատնահետքեր: Մի օր էլ իմացանք, որ էն ժամանակվա զիդատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանն է եկել: Երբ ինձ միջանցքով տանում էին, տեսա նրան: Քննիչների հետ էր զրուցում, ասում էր՝ քանի օր է անցել, չե՞ք կարողանում մի գործ բացահայտեք:
- Ձեր մեղադրանքում նշված է՝ պաշտոնական դիրքի չարաշահում, բայց Դուք շարքային եք եղել:
- Այո, ես շարքային եմ եղել: Դա էլ էր աբսուրդ, դա էլ էին փնթի արել: Մի խոսքով, 9 հատորանոց քրեական գործում մենակ մեր անձնական տվյալներն են ճիշտ գրված, որտեղ ենք ծնվել ու երբ, մնացածը հորինվածք է:
- 2004 թ. հոկտեմբերի 8-ին Ձեզ բերեցին Երևան, ո՞ւր տարան:
- Բերեցին Երևանի ռազմական ոստիկանություն, պահեցին մինչև նոյեմբերի 4-ը` համարյա մեկ ամիս: Վերջին առերեսումից առաջ ինձ բարձրացրեցին Վլադիմիր Գասպարյանի մոտ, ով էդ ժամանակ ՌՈ պետն էր: Նա ինձ ասաց՝ ոնց քննիչները քեզ ասում են, էդպես էլ պատմի, լավ կլինի: Հարցրեց՝ աղբեր ունես, ասեցի՝ հա: Ասեց, որ նա էլ լավ տեղ կծառայի, լավ մտածի: Բայց ես բան չգիտեի, ի՞նչ պատմեի: Քննիչները շարադրություն էին գրում, ուզում էին, որ ստորգրեինք: Բայց ո՞նց կարող էինք զրպարտել ուրիշին, սուտ ցուցմունք տալ կամ խոստովանել չարած բանը:
- Երբևէ Ձեզանից գումար պահանջե՞լ են, ակնարկե՞լ են, որ գումար բերեն Ձեր ծնողները:
- Ակնարկելը որն է, ուղիղ ասում էին՝ ովքե՞ր են ծնողներդ, ո՞նց եք ապրում, թող փող բերեն, տուն կգնաս: Երևանում՝ ռազմական ոստիկանությունում, պարզ ասում էին` կապ չունի դու մեղավոր ես, թե անմեղ. փող ունես, չես դատվի, փող չունես՝ գնում ես, կորես: Մարդ չէին, մարդկային ոչինչ չկար նրանց մեջ: Թուրքեր էին, էլի: Իրենք հատուկ ընտրում են էն ընտանիքների էրեխեքին, ովքեր փող չունեն: Ու սարքում են, ինչ ուզեն:
- Քննչական փորձարարությանը Դուք մասնակցե՞լ եք: Գործում չգտա Ձեր անունը:
- Ոչ, մենք չենք մասնակցել քննչական փորձարարության, տարել են մենակ էն անձին, ում ցուցմունքներով մենք հայտնվել ենք էստեղ` Անդրանիկ Կարապետյանին՝ «Աղվես» մականունով: Նա հեքիաթ է պատմել: Իսկ երբ դեպքից երկու օր հետո մեր ծնողներն են դեպքի վայր գնացել, տեսել են, որ բուլդոզերով քանդել են տարածքը:
- Անցել է 10 տարի, Դուք ունեք այն հարցի պատասխանը, թե ի՞նչ է եղել:
- Ազնվությամբ եմ ասում, ոչինչ չգիտեմ, չգիտեմ անգամ, թե ում տեղն եմ նստած: Բայց գիտեմ մի բան, եթե մերոնք փող ունենային, եթե օլիգարխ հովանավորեր մեզ, մեր գլխին չէին կարա սարքեին:
- 2004 թ. նոյեմբերի 4-ին Ձեզ տարան «Նուբարաշեն» ՔԿՀ, հետո տեղի ունեցավ դատավարություն Վայքի դատարանում: Ի՞նչ է տպավորվել դատավարութունից:
- Հիշում եմ՝ դատերից մեկի ժամանակ պահանջում էինք փորձագետին, որ գա ու հարցաքննվի դատարանում, փաստաբան արդեն ունեինք՝ Վահե Մարգարյանը: Նա միջնորդություններ էր անում՝ վկաներ հրավիրել, հարցաքննել, բայց ոչինչ չէր ընդունվում դատարանի կողմից: Երբ մենք սկսեցինք աղմկել, դժգոհել, Վայքի դատարանի դատավոր Լևիկ Պողոսյանն (այժմ վաստակած հանգստի է անցել-հեղ.) ասաց՝ խելոք մնացեք, թե չէ բոլորիդ ցմահ եմ տալու: Ասեց ու տվեց, էլի: Սա պատվեր էր, ուրիշ ոչինչ: Ես կարծում եմ, որ այս ամենի հետևում Գագիկ Ջհանգիրյանն է կանգնած: Դատավճռում էլ գրված է, որ դատավորը առաջնորդվել է իր ներքին համոզմունքով: Նա պնդում էր, որ դեպքից հետո մենք լվացել ենք մեր հագուստը, դա է պատճառը, որ դրանց վրա արյան հետքեր չկան: Բայց հագուստ լվանալու ապացույց էլ նա չուներ: Համ էլ, արյունը մնում է:
- Տուժող կողմի դիրքորոշումն ինչպիսի՞ն էր:
- Մի անգամ Արթուրի հայրն ասաց, որ չի հավատում, որ մենք ենք իր տղային սպանել, բայց ասաց նաև, որ իր կարծիքով՝ գիտենք, բայց չենք ասում, թե ովքեր են:
- Կարդալով քրեական գործի նյութերը՝ ինձ համար պարզ չդարձավ սպանության մոտիվը, դրդապատճառը:
- Իմ համար 10 տարի է՝ պարզ չի սպանության դրդապատճառը: Հորինելուց գոնե նորմալ հորինեին: Ուղակի պիտի մեկին պատժեին, պատժեցին: Մեկի տեղը երեքին պատժեցին: Ունեցան բացահայտված գործ: Կապ չունի անմեղ, թե մեղավոր: Բայց դատական սխալը պիտի ուղղվի, պիտի շանս տան, որ գործերը վերաբացվեն: Գոնե էս տիպի կասկածելի գործերը:
- Երեք նախկին զինծառայողներիդ բարձրացրեցին «Նուբարաշենի» բանտի 5-րդ հարկ, ուր ցմահ դատապարտյալներն են: Ի՞նչ զգացողություններ եղան:
- Մեզ՝ երեքիս, տեղավորեցին նույն խցում: Ես ու Սուրիկը Արթուրի հետ մնացինք 9 ամիս 3 օր: Զգացողությունները լավ չեմ հիշում: Բայց հաստատ գիտեմ, որ չէի զգում, թե կյանքը վերջացել է: Մենք պայքարում էինք միասին, մեր տնեցիներն էլ դրսից էին պայքարում: Նամակեր էին գրում, բողոքներ, որ մեր երեխաները մեկ վկայի մոտ 15 անգամ լրացվող, փոփոխվող ցուցմունքներով են ցմահ դատապարտվել: Անգամ ցմահի տակ նստած ժամանակ Ջհանգիրյանը մարդիկ էր ուղարկում, թե թող մեկն ու մեկը վիզ վերցնի, մեղմ կվարվենք:
- Վերաքննիչ դատարանը փոխեց Ձեր ու Սուրիկ Չոբանյանի ցմահ ազատազրկումը՝ դարձնելով 15 տարվա ազատազրկում: Ի՞նչն էր, ըստ Ձեզ, պատճառը:
- Պատճառը, կարծում եմ, էն էր, որ չլսված-չտեսած բան էր՝ 1 մարդու սպանության համար մինագամից 3 հոգու ցմահ դատապարտելը: Աղմուկը, բողոքները շատ էին: Դրա պատճառով երկուսիս պատժաչափը փոխեցին: Ոնց որ նոր ծնվեինք, բայց անգամ մեկ տարի ազատազրկված լինելը չկատարած հանցանքի համար աբսուրդ է: Իսկ Արթուր Քոչարյանին տվեցին լիդերի դեր ու նրա պատժաչափը չփոխեցին: Միշտ մտածում եմ, որ մենք՝ ես ու Սուրիկը, հնարավոր է պայմանական վաղաժամկետ ազատվենք շուտով (հոկտեմբերին լրանում է ժամկետը), եթե չէ, գոնե 5 տարի հետո կգնանք տուն, իսկ Արթո՞ւրը:
- 10 տարի Դուք պայքարում եք Ձեր անմեղությունն ապացուցելու համար: Հավատո՞ւմ եք արդարադատությանը:
- Երբ նոր էի բանակում, ինքնասպանության դեպք էր պատահել: Մի քանի հոգու դատում էին ինքնասպանության դրդելու մեղադրանքով, զորամասում տղերքը խոսում էին, որ սխալ մարդկանց են դատում, որ շառ են անում: Ես էլ մտածում էի՝ ո՞նց կարող է շառ անեն, չեղած բանը ո՞նց կարող են հաստատեն: Երևի շատ զարմացա, չհավատացի, որ կարող են մարդուն չարած հանցանքի համար, անմեղ տեղը դատեն: Ու գլխիս եկավ: Չէ, արդարադատությանը չեմ հավատում 19 տարեկանից: Եթե արդարադատություն լիներ, էստեղ չէի լինի: Համոզվեցի, որ արդարադատությունը փող ու թիկունք ունեցողինն է: Իմ կյանքից, իմ երիտասարդությունից 10 լավագույն տարիներս արդեն կորել են Հայաստանի չակերտավոր արդարադատության պատճառով: Արդեն 30 տարեկան եմ, իսկ դրսում իմ տարիքի տղամարդիկ իրենց բոյի էրեխեք ունեն:
- Օրենքն ասում է, որ գործը կարող է վերաբացվել նոր երևան եկած հանգամանքների հիմքով: Ինչպե՞ս ես պատկերացնում արդարադատության հասնելու ճանապարհը:
- Չգիտեմ, Հայաստանում ոչինչ չեմ պատկերացնում: Էսքան բողոքում ենք, փաստաբան Վահե Մարգարյանի հետ մեր ծնողները գնացել են գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանի մոտ: Նա ասել էր՝ անհրաժեշտ են նոր երևան եկած հանգամանքներ: Բայց մեր ամբողջ գործը նոր հանգամանք է` էսքան բռնությունները, այդքան ժամանակ ՌՈ-ում մեզ պահելը:
- Ավետիք, ի՞նչ երազանք ունես:
- Երազում եմ լինեմ ազատության մեջ, ընտանիք կազմեմ, հասնեմ արդարացման դատավճռի: Իմ վերջին խոսքում էլ խնդրել եմ արդարացման դատավճիռ: Էնպես չի, որ 15 տարի նստեմ, դուրս գամ ու հաշտվեմ էս ամենի հետ: Ես պայքարելու եմ, որ ճշմարտությունը բացահայտվի:

“В правосудие не верю с 19 лет”
С разрешения управления по уголовно-исполнительным учреждениям Министерства юстиции РА Hetq.am побывал в УИУ “Севан”, где взял интервью у находящегося уже 10 лет в заключении бывшего солдата Аветика Туманяна, который в 19-летнем возрасте был осужден Апелляционным судом к 15 годам лишения свободы.
Напомним, что Hetq.am изучил девятитомное дело трех бывших военнослужащих, вследствие которого 19-летние Артур Кочарян, Аветик Туманян и Сурик Чобанян были осуждены к пожизненному заключению, после чего в результате апелляционной жалобы приговор в отношении Туманяна и Чобаняна был заменен на 15 лет тюрьмы. Все трое обвинялись в убийстве своего 18-летнего сослуживца Артура Месропяна, однако и во время предварительного следствия, и в ходе судебного процесса, и сейчас они утверждают, что невиновны и добиваются справедливости.
Аветик, расскажите немного о себе.
Я родился и вырос в городе Берде. В 2003 году был призван в армию, служил в Карабахе. Через полтора года, в 2004-ом, произошел этот трагический случай.
Согласно уголовному делу, в 2004 году в ночь на 21 сентября было обнаружено тело 18-летнего рядового Артура Месропяна. Что Вы помните об этом дне?
Я помню, что полтора или два дня Артура не было. Все его искали, думали, что он сбежал из части. У него были проблемы с одним из офицеров. Скажу, что у меня с Артуром Месропяном никаких проблем не было. Помню, его тело нашли 21 числа, я лично не видел. Все говорили, что его нашли повешенным на воротах воинской части. Потом в суде мы узнали, что он висел не с внутренней, а с внешней стороны ограды. Мы даже об этом не знали. Утром около 20 человек из нашей роты взяли в Степанакерт, в военную полицию. Сказали, что допросят и отпустят. Но какое там отпустят...
Аветик, как допрашивали в военной полиции? Применялось ли к Вам насилие?
Насилие не то слово, я даже не хочу вспоминать об этом. Если бы мы знали что-либо о смерти Артура, то не сказать было бы невозможно. Нас жестоко избивали, чтобы мы начали говорить. На допросы брали даже ночью, а допросы без избиения не проводились. Нас избивали дубинками, плинтусами.
Почему не жаловались? У вас был адвокат?
Я был еще в статусе свидетеля, адвоката у меня не было. Потом я стал подозреваемым, а потом – обвиняемым. Кому мы должны были жаловаться? Родители были далеко, они даже не знали, где я нахожусь. Кроме того, я и не знал, что могу жаловаться. Представьте, 19-летний юноша, который ни разу в жизни не попадал в полицию, не знал, что такое тюрьма, что такое Уголовный кодекс. Я не знал свои права, никто нам ничего не объяснял. Было только жестокое избиение. Что я мог сделать…
Сколько дней вас продержали в военной полиции в Степанакерте?
С 21 сентября до 8 октября, почти 20 дней. Хотели добиться от нас самопризнательных показаний, чтобы заявить: смотрите, мы раскрыли дело. Но мы даже не знали, что произошло с Артуром. Прошло 10 лет, но я до сих пор не знаю, что тогда случилось.
У вас взяли образцы содержимого из-под ногтей, волос, кожи головы. Было проведено около 15 экспертиз, но ни одна из них не доказала Вашу причастность к случившемуся. Что Вы скажете об этом?
Когда пришли брать образцы, я обрадовался, подумал, что сейчас все проверят и выяснят, что я не имею отношения к смерти Артуру, и выпустят меня. Но не выпустили. Я понял, что тут что-то не так. В суде выяснилось, что на теле Артура были обнаружены не установленные отпечатки пальцев. Как-то мы узнали, что приехал военный прокурор Гагик Джангирян. Когда меня вели по коридору, я увидел его. Он беседовал со следователями, спрашивал, сколько дней прошло, почему они не могут раскрыть это дело.
В Вашем обвинительном заключении написано: злоупотребление должностным положением, но Вы были рядовым...
Да, я был рядовым. И это тоже абсурд, результат недобросовестности. Одним словом, в 9-томном уголовном деле правильно написаны только мои личные данные – где и когда родился, а все остальное – вымысел.
8 октября 2004 г. Вас привезли в Ереван. Куда Вас доставили?
Нас доставили в военную полицию, где продержали до 4 ноября, почти месяц. Перед последней очной ставкой меня привели к Владимиру Гаспаряну, который тогда был начальником Военной полиции. Он мне сказал: расскажешь то, что скажут тебе следователи, все будет хорошо. Потом спросил, есть ли у меня брат. Я ответил, что есть. Гаспарян сказал, что мой брат будет служить в хорошем месте, чтобы я подумал об этом. Но я ничего не знал, что я мог рассказать. Следователи написали сочинение и хотели, чтобы мы его подписали. Но как мы могли оклеветать другого человека, дать ложные показания или признаться в том, чего не делали.
С Вас требовали деньги, намекали на то, чтобы Ваши родители принесли нужную сумму?
Не то что намекали, они прямо спрашивали: кто твои родители, как вы живете, пусть принесут деньги, тогда ты отправишься домой. В военной полиции в Ереване прямо заявили: не имеет значения, виноват ты или нет, если есть деньги, тебя судить не будут, если денег нет, значит пропадешь. Это были нелюди, ничего человеческого в них не было. Турки они были, вот кто. Они специально выбирали детей из семей, которые не имели денег, и фабриковали на них дело.
Вы участвовали в следственном эксперименте? В деле я не нашла Вашего имени.
В следственном эксперименте мы не участвовали. Взяли того человека, по показаниям которого мы оказались там – Андраника Карапетяна по кличке Лиса. Он рассказал сказку. Когда через два дня после произошедшего наши родители пришли на место происшествия, то увидели, что вся территория разворочена бульдозером.
Прошло 10 лет. У Вас есть ответ на вопрос, что тогда произошло?
Говорю честно, я ничего не знаю. Я даже не знаю, вместо кого я сижу. Но одно знаю точно: если бы у наших были деньги, если бы нашими покровителями были олигархи, то нам не смогли бы пришить дело.
4 ноября 2004 г. Вас привезли в УИУ “Нубарашен”, потом в суде города Вайка состоялся судебный процесс. Какое впечатление сложилось у Вас от этого судебного процесса?
Помню, во время одного из судебных заседаний потребовали допросить эксперта. У нас уже был адвокат Ваге Маркарян. Он представил ходатайства о вызове свидетелей, но суд ничего не принимал. И когда мы начали шуметь, выражать недовольство, судья Левик Погосян (он сейчас на заслуженном отдыхе. – Авт.) заявил: ведите себя тихо, не то всех приговорю к пожизненному. Сказал и сделал. Это был заказ и больше ничего. Я думаю, что за всем этим стоял Гагик Джангирян. В приговоре тоже написано, что судья руководствовался своим внутренним убеждением. Он утверждал, что после произошедшего мы постирали нашу одежду, поэтому на ней не осталось следов крови. Но доказательств того, что мы постирали одежду, у него тоже не было. К тому же, следы крови остаются.
Какой была позиция потерпевшей стороны?
Однажды отец Артура сказал, что не верит в то, что это мы убили его сына. Но он также сказал, что мы, на его взгляд, знаем, кто это сделал, но не называем его.
Читая материалы уголовного дела, я так и не поняла, в чем состоял мотив убийства.
Мотив убийства мне непонятен уже 10 лет. Раз уж решили придумать, то придумали бы что-нибудь более правдоподобное. Им просто нужно было кого-то наказать, вот они и наказали, вместо одного – троих. И получили раскрытое дело. Неважно, виноваты мы были или нет. Но судебная ошибка должна быть устранена. Должны дать шанс на повторное рассмотрение дел. Хотя бы таких спорных дел.
Трех бывших военнослужащих подняли на пятый этаж тюрьмы “Нубарашен”, где содержатся пожизненно заключенные. Что Вы тогда чувствовали?
Нас троих поместили в одну камеру. Я и Сурик остались с Артуром 9 месяцев и три дня. Ощущения свои помню плохо, но точно помню, что я не чувствовал, будто жизнь закончилась. Мы боролись вместе, а наши семьи вели борьбу на воле. Они писали письма, жалобы, в которых отмечали, что их дети осуждены к пожизненному заключению на основании показаний свидетеля, который 15 раз менял и дополнял их. Даже когда нас уже приговорили к пожизненому заключению, Джангирян подсылал к нам людей, которые уговаривали: пусть, мол, кто-нибудь из вас возьмет на себя это преступление, и мы смягчим наше отношение.
Вынесенный Вам и Сурику Чобаняну приговор о пожизненном заключении Апелляционный суд изменил на 15 лет тюрьмы. Как Вы думаете, чем это было обусловлено?
Причина, я думаю, состояла в том, что за убийство одного человека осуждать к пожизненому заключению сразу троих было чем-то неслыханным. Поэтому нам двоим изменили меру наказания. Мы как будто родились заново. Но даже год заключения за несовершенное преступление является абсурдом. А Артура Кочаряна посчитали лидером и не изменили ему меру наказания. Я всегда думаю о том, что мы с Суриком, возможно, скоро освободимся условно-досрочно (срок истекает в октябре), в крайнем случае выйдем через пять лет, а Артур…?
Десять лет Вы пытаетесь доказать свою невиновность. Верите в правосудие?
Когда я только пришел служить в армию, там было совершено самоубийство. Несколько человек судили за доведение до самоубийства. В части ребята говорили, что судили не тех людей, что их оклеветали. Я тогда подумал: как можно оклеветать, как можно подтвердить то, чего не было? И то же самое случилось со мной. Нет, в правосудие я не верю с 19 лет. Я убедился, что правосудие существует только для тех, у кого есть деньги и связи. Из-за армянского “правосудия” я потерял 10 лучших лет своей жизни, своей молодости. Мне уже 30, а на воле у мужчин моего возраста уже есть взрослые дети.
По закону дело может быть пересмотрено на основе вновь открывшихся обстоятельств. Как Вы представляете путь достижения правосудия?
Не знаю, в Армении я ничего не представляю. Мы столько жалуемся, адвокат Ваге Маркарян вместе с нашими родителями побывал у генпрокурора Геворка Костаняна. Он сказал, что нужны вновь открывшиеся обстоятельства. Но все наше дело и есть вновь открывшееся обстоятельство, в нем столько насилия, нас столько времени держали в военной полиции…
Аветик, какая у Вас мечта?
Я мечтаю выйти на свободу, создать семью, добиться оправдательного приговора. В своем последнем слове я просил вынести справедливый приговор. Невозможно провести 15 лет в тьюрьме, выйти на свободу и смириться со всем этим. Я буду бороться за установление истины.