Աղվան Հովսեփյանը՝ գլխավոր դատախազությունում առկա կոռուպցիայի մասին
«Դեռևս գլխավոր դատախազ աշխատած ժամանակ նշել և նշում եմ, որ դատախազությունն այն պետական մարմիններից է եղել, որտեղ համակարգված կոռուպցիոն երևույթները վաղուց վերացված են»,-այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց նախկին գլխավոր դատախազ, այժմ ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանը:
Վեջրինս հավելեց, որ համամիտ է ժողովրդի ասածին, որ չկա գյուղ, որ շուն չլինի. «Ես այդքան միամիտ չեմ, որ պնդեմ, որ ընդհանրապես կոռուպցիան վերացած է եղել և այսօր էլ վերացած է, որովհետև մշտապես հնարավոր են և կգտնվեն անձինք, որոնք գողություն կարող են անել՝ ընդհանուր սկզբունքներից դուրս»:
Գլխավոր դատախազության այօրվա աշխատանքը գնահատելուց Աղվան Հովսեփյանը խուսափեց, ասաց՝ աշխատանքի գնահատականը կտան համագործակցության հետագա արդյունքները:
Անդրադառնալով քննչական կոմիտեի առաջիկա գործունեությանը, Աղվան Հովսեփյանը նշեց, որ անկախ քննչական մարմնի գոյության անհրաժեշտությունը վաղուց էր թելադրված հասարակության մեջ, քանզի բոլոր քննչական մարմինները գտնվում էին գերատեսչական կարգավիճակում, և քննիչների ինքնուրույնության խնդիրը պետք է մտահոգություն առաջացներ:
«Հավատացած եմ և վստահ եմ, որ անկախ քննչական մարմնի, միասնական քննչական մարմնի ձևավորմամբ այդ գերատեսչական ազդեցությունների խնդիրը կվերանա, և ամեն ինչ անելու ենք, որպեսզի յուրաքանչյուր քննիչ, որպես նախաքննությունն իրականացնող անձ, անկախ լինի և յուրաքանչյուր քննիչ ներկայացնի նախաքննությունն իրականացնող մարմնին»,- ամփոփեց Աղվան Հովսեփյանը:

Агван Овсепян о коррупции в Генпрокуратуре РА
“Еще в период работы генеральным прокурором я утверждал и продолжаю утверждать, что прокуратура является одним из тех государственных органов, в которых явления скоординированной коррупции давно устранены”,- заявил сегодня на встрече с журналистами бывший генпрокурор РА, ныне председатель Следственного комитета Агван Овсепян.
Он также сказал: “Я не так наивен, чтобы утверждать, что коррупция окончательно устранена, поскольку всегда могут найтись люди, которые, выйдя за общепринятые рамки, совершат кражу”.
Агван Овсепян уклонился от оценки сегодняшней работы Генпрокуратуры, отметив, что оценкой работы станут дальнейшие результаты сотрудничества.
Касаясь предстоящей деятельности Следственного комитета, Овсепян заявил, что необходимость существования независимого следственного органа в обществе назрела давно, поскольку все следственные органы имели статус ведомственных, и вопрос самостоятельности следователей вызывал обеспокоеннность. “Я уверен, что с формированием независимого следственного органа, единого следственного органа вопрос воздействия со стороны ведомств отпадет. Мы сделаем все, чтобы следователи, все осуществляющие предварительное следствие лица были независимыми, чтобы каждый следователь представлял орган, проводящий предварительное следствие”,- сказал в заключение Агван Овсепян.