«Չի բացառվում, որ հենց նույն մեծամասնությունը եզրահանգում անի, որ պետք է Լիսկայից ազատվել»
«Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը երեկ շրջանառության մեջ է դրել ԱԺ հայտարարության մի նախագիծ, որը կոչվում է «Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզպետի պաշտոնում կրկին նշանակված բանդիտի որակավորում ունեցող անձի՝ Սուրիկ Խաչատրյանի (հանրությանը առավել հայտնի Լիսկա մականվամբ) մասին»:
Նախագծով դատապարտվում է Խաչատրյանի` մարզպետի պաշտոնում վերանշանակումը: Փաստաթղթում, մասնավորապես ասվում է. «Գնահատում ենք Սուրիկ Խաչատրյանին ՀՀ Սյունիքի մարզպետի պաշտոնում վերանշանակելը որպես Սերժ Սարգսյանի ապօրինի իշխանության ներքո գտնվող խմբակի կողմից գաղտնի (անդրկուլիսյան) հանցավոր պայմանավորվածությունների հետևանք։ Գնահատում ենք քրեական տարր Սուրիկ Խաչատրյանի և նրա մերձավորների ներգրավվածությամբ տարբեր հանցագործությունների կատարման մեջ՝ հրաձգությունից մինչև սպանություն, հրապարակված փաստերին և վկայություններին քրեաիրավական ընթացք չտալը որպես հասարակության և պետական ծառայության նկատմամբ բացարձակ ցինիզմի դրսևորում։ Հաշվի առնելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունում Սուրիկ Խաչատրյանի և նրա մերձավորների մասնակցությամբ կատարված հանցագործությունները չեն արժանացել քրեա-իրավական գնահատականի, իսկ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության կողմից՝ քաղաքական գնահատականի՝ Դատապարտում ենք ՀՀ դատական իշխանության անգործությունը՝ խուսափելը արդարադատություն իրականացնելու պարտականությունից: Դատապարտում ենք Սուրիկ Խաչատրյանին ՀՀ Սյունիքի մարզպետ վերանշանակելու որոշումը և նրան ՀՀ Սյունիքի մարզպետի լիազորություններ տրամադրելը»։
Նախագծի վերաբերյալ «Հետքի» հարցերին պատասխանում է պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը:
-Տիկին Փոստանջյան, Ձեր հեղինակած նախագիծը ե՞րբ է քննարկվելու հանձնաժողովի նիստին:
-Կարծում եմ՝ շուտով դա տեղի կունենա, հավանաբար, երկու շաբաթ անց:
-Առաջին հայացքից տպավորություն է, որ մերժվող նախագիծ է: Ի՞նչ արձագանք կլինի՝ ըստ Ձեզ:
-Այն մեծամասնությունը, որ այսօր գոյություն ունի Ազգային ժողովում, կցանկանա գնահատական տալ հենց Սերժ Սարգսյանի գործունեությանը, որովհետև սա գնահատական է ոչ միայն այդ արատավոր երևույթին, որը այդ նշանակումով էր պայմանավորված, այլև ընդհանուր համակարգային բնույթ կրող երևույթի գնահատական է, որի անմիջական հեղինակը, վերահսկողը, ղեկավարը հանդիսանում է Սերժ Սարգսյանը:
-Այսինքն՝ ի սկզբանե գիտե՞ք, որ մերժվելու է նախագիծը:
-Ես չգիտեմ, թե ի սկզբանե ինչ կարող է լինել, բայց որ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում՝ քաղաքական մարմնում, պետք է քննարկման առարկա դառնա այս նախագիծը, ես պնդում եմ և կարծում եմ՝ այո, ճիշտ է, պետք է դրվի շրջանառության մեջ: Սա այն տեղն է, որտեղ նաև քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներն իրենց մասնակցությամբ պետք է կարծիք հայտնեն՝ գնահատական տալով այս նախագծի դրույթներին: Այստեղ ներկայացված են այս պահին 6 քաղաքական ուժեր, որոնք թող իրենց դիրքորոշումը հայտնեն՝ համաձա՞յն են այս վիճակի հետ, թե՞ ոչ: Իսկ դա տեղի է ունենալու քվեարկությամբ: Նույնիսկ եթե իրենք խուսափեն քվեարկությունից, չքվեարկեն, դա էլ է ձև, որով, փաստորեն, իրենք հայտնում են, որ համամիտ են այս ապօրինի իշխանությունների և նրանց կողմից վարած քաղաքականությանը: Բացի դրանից` սա նաև որպես արտահերթ հարց կարող են լիագումար նիստի օրակարգ մտցնել, որը նաև հանրությանը կտեղեկացնի, թե ինչպիսի մարդիկ են այսօր հավաքվել այս խորհրդարանում:
-Ձեզ համար սպասելի՞ էր Սուրեն Խաչատրյանի վերանշանակումը:
-Ճիշտն ասած, չէի ուզում հավատալ, որ նման բան կարող է տեղի ունենալ, և ինքս իմ մտահոգությունները հայտնել եմ, որ սա ուղղակի անթույլատրելի է: Միևնույն ժամանակ, ինչպես նշված է նախագծում, սա գաղտնի պայմանավորվածությունների հետևանք է: Չի բացառվում, որ հենց նույն մեծամասնությունը եզրահանգում անի, որ պետք է Լիսկայից ազատվել, ինչպես այսօր էր, երբ Հանրապետականի ներկայացուցիչն ասաց՝ ՙչե՞ք տեսնում ժողովուրդն ինչ է պահանջում ձեզանից (խոսքը այսօրվա նիստում «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքի վերաբերյալ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Սեդրակ Սարոյանի կարծիքի մասին է- հեղ.): Հիմա իրենց մեջ էլ են կարծիքներ հնչում, որ պետք է փոխվի: Նույնիսկ այս պարագայում չեմ կարծում, որ բոլորն են համամիտ եղել, որ նման քրեական անցյալ ունեցող անձը կրկին վերանշանակվի մարզպետի պաշտոնում: Սա խորթ, շատ կոպիտ, բիրտ երևույթ է նույնիսկ իրենց համար:
-Ի՞նչն է խանգարում դիսկուրսի պլատֆորմ ստեղծելուն:
-Հայտարարության նախագիծը հենց դրա համար է արվել: Քաղաքական մարմինը պետք է տա քաղաքական գնահատական, որը մինչ օրս չի արվել: Չեմ ասում էլ քրեաիրավական գնահատականը, որովհետև այս անձը վտանգ է ներկայացնում հասարակության համար: Ցանկացած պահի նա կարող է բռնություն գործադրել, և հասարակության իրավունքներն ու շահերը կարող են ոտնահարվել: Դա միանաշանակ է: Ամեն տեսակի բռնության այս մարդը պատրաստ է՝ և՛ բռնության, և՛ խուլիգանության, գույքը հափշտակելուն, այսինքն՝ նրան, ինչի համար նա տարիներ շարունակ դատապարտվել է: Անկախության տարիներին այս դատաիրավական համակարգի անգործության հետևանքով անպատիժ է մնացել, բայց ավելի է կատարելագործվել:

“Не исключено, что большинство само придет к выводу, что от Лиски нужно избавиться”
Депутат парламентской фракции “Наследие” Заруи Постанджян вчера ввела в обращение проект заявления Национального Собрания “Об имеющей квалификацию бандита личности – Сурике Хачатряне (общественности больше известен под кличкой Лиска), назначенном губернатором Сюника Республики Армения”.
Этим проектом осуждается переназначение Хачатряна на пост губернатора. В документе, в частности, говорится: “Переназначение Сурика Хачатряна на должность губернатора Сюника РА мы расцениваем как следствие тайных (закулисных) преступных договоренностей группы, находящейся под незаконной властью Сержа Саргсяна. Отказ дать уголовно-правовой ход обнародованным фактам и свидетельствам об участии криминального элемента Сурика Хачатряна и лиц из его окружения в различных преступлениях – от перестрелки до убийства – мы расцениваем как проявление абсолютного цинизма в отношении общества и государственной службы. Учитывая, что преступления, совершенные Суриком Хачатряном и лицами из его окружения, не удостоились уголовно-правовой оценки со стороны Республики Армения и политической оценки со стороны Республиканской партии Армении, мы осуждаем бездействие судебной власти РА – уклонение от своей обязанности осуществлять правосудие. Мы осуждаем решение о переназначении Сурика Хачатряна губернатором Сюника РА и предоставлении ему полномочий губернатора Сюника РА”.
Hetq.am попросил Заруи Постанджян ответить на вопросы о проекте заявления.
Госпожа Постанджян, когда составленный Вами проект будет обсуждаться на заседании комиссии?
Думаю, это произойдет скоро, возможно, через две недели.
Судя по первому впечатлению, проект должен быть отклонен. Как Вы думаете, какой будет реакция?
То большинство, которое есть сегодня в Национальном Собрании, захочет дать оценку деятельности именно Сержа Саргсяна, поскольку это будет оценка не только порочному явлению, обусловленному этим назначением, но и в целом явлению, носящему системный характер, непосредственным автором и руководителем которого является Серж Саргсян.
То есть Вы изначально знаете, что проект будет отклонен?
Я изначально не знаю, что может быть, но я настаиваю на том, что этот проект должен стать предметом обсуждения в Национальном Собрании Республики Армения, то есть в политическом органе, и я думаю, что он, да, должен быть введен в обращение. Это то место, где представители политических сил должны высказать свое мнение и дать оценку положениям данного проекта. В настоящее время здесь представлены шесть политических сил, которым следует изложить свою позицию – согласны они с этой ситуацией или нет. А это делается путем голосования. Даже если они уклонятся от голосования, это тоже позиция – они фактически дадут понять, что согласны с этой незаконной властью и проводимой ею политикой. Кроме того, они могут внести этот вопрос в качестве внеочередного в повестку пленарного заседания, что позволит общественности узнать, какие люди собрались сегодня в парламенте.
Вы ожидали переназначения Сурена Хачатряна?
Честно говоря, я не хотела верить в то, что это может произойти. Я высказала тревогу, высказала мнение о том, что это недопустимо. В то же время, как сказано в проекте, это следствие тайных договоренностей. Не исключено, что это же большинство придет к выводу, что нужно избавиться от Лиски, как сегодня представитель Республиканской партии сказал: не видите, что требует от вас народ? (Речь идет о депутате фракции РПА Седраке Сарояне, высказавшем свое мнение по закону “О налоге с оборота”. – Авт.) Сейчас и среди них звучит мнение о том, что нужно изменить. Даже в этих условиях я не думаю, что они были согласны с тем, чтобы личность с таким криминальным прошлым была вновь назначена на должность губернатора. Даже для них это чуждое и дикое явление.
Что мешает созданию платформы дискурса?
Проект заявления с этой целью и составлен. Политический орган должен дать политическую оценку, что до сих пор не сделано. Я уже не говорю об уголовно-правовой оценке, поскольку этот человек представляет опасность для общества. Он может в любой момент применить насилие и попрать права и интересы общества, это однозначно. Этот человек готов пойти на любое насилие – хулиганство, хищение имущества, то есть на то, из-за чего он был осужден на длительный срок. За годы независимости он из-за бездействия судебно-правовой системы оставался безнаказанным и еще больше “усовершенствовался”.