Սուրեն Խաչատրյանի վերանշանակման դեմ ստորագրահավաք է սկսվել
-Սուրեն Խաչատրյանի վերանշանակման փաստի հետ, կարծես, սյունեցիները համակերպվել են: Այս ընթացքում որևէ ընդվզման կամ բողոքի ալիք չբարձրացավ: Սա իրականության ճի՞շտ ընկալումն է:
-Անընդունելի եմ համարում «Կապանցիները դեմ են» կամ «Սյունեցիները դեմ են», նման վերնագրերով հոդվածները: Կան և կողմ, և ռադիկալ դեմ դիրքրոշումներ և կապանցիների, և սյունեցիների շրջանում: Ասել, որ կրքերը մարել են, ճիշտ չէ: Մի շարք հասարակական գործիչներ, արվեստագետներ , տարբեր բնագավառների ներկայացուցիչներ նոր նախաձեռնությամբ են հանդես եկել` իրենց անհամաձայնությունըտ հայտնելով Սուրեն Խաչատրյանի` մարզպետի պաշտոնում վերանշանակվելու քայլին:
-Ի՞նչ նախաձեռնություններ են:
-Սոցիալական ցանցերում արդեն տարածվում է Սուրիկ Խաչատրյանի դեմ պետիցիան: Մոտ 500 հոգի արդեն մասնակցել է դրան:
-Ովքե՞ր են նախաձեռնողները:
-Դուք կարող եք ընթերցել պետիցիայի էջում, որտեղ մասնակցել են մի շարք հասարակական գործիչներ, իհարկե, կապանցիներից նույնպես մասնակցել են: Նախաձեռնությունը եղել է կապանցիների հետ համագործակցությամբ:
-Ինչքա՞ն ստորագրություն եք նախատեսում, ի՞նչ կշիռ պետք է ունենա այդ ստորագրահավաքը:
-Ստորագրահավաքը հասարակական հնչեղություն տալու մեկ տարբերակ է: Չեմ կարծում, որ իշխանությունները ևս մեկ անգամ կանդրադառնան դրան, քանի որ առհասարակ իշխանությունների համար սպասելի էր, որ բուռն քննադատություն է ուղղվելու դեպի իրենց, սակայն անտեսեցին դա, ինչը վկայում է այն մասին, որ իշխանություններն այլընտրանք չունեին Սյունիքի մարզպետի պաշտոնում իրենց թեկնածուին նշանակելու հարցում:
-Մտավախություն կա՞, որ տեղական իշխանությունների կողմից ճնշումներ կգործադրվեն ստորագրավահավաքի նախաձեռնող խմբի անդամների վրա:
-Նախաձեռնողները շատ են` մոտ 60-70 քաղաքացիներ են, և հնարավոր չէ ճնշում գործադրել այդքան մարդկանց վրա, բացի դրանից, նախաձեռնողները սկզբունքորեն իրենց դիրքորոշումն են հայտնել, և չեմ կարծում, որ կլինեն մարդիկ, ովքեր հետքայլ կկատարեն իրենց նախաձեռնությունից:
-Ինչո՞վ եք պայմանավորում Սուրեն Խաչատրյանի վերանշանակումը: Սպասելի՞ որոշում էր Ձեզ համար:
-Քանի որ առաջիկայում քաղաքական որոշ վերադասավորումներ են նախատեսվում իշխանական համակարգում, նաև սահմանադրական փոփոխություններ են նախատեսվում, Հայաստանի Հանրապետության նախագահը փորձում է իր դիրքերն ամրապնդել Սյունիքում Սուրեն Խաչատրյանի միջոցով: Ճիշտն ասած, քիչ հավանական էի համարում Սուրիկ Խաչատրյանի վերանշանակումը, բայց հաշվի առնելով մեր պետության մեջ իշխանության կողմից ծայրահեղ դրսևորումները, չէի բացառում: Հաշվի առնելով Սերժ Սարգսյանին ուղղված մի շարք մեղադրանքներ, որոնք հասարակական հնչեղություն էին ստացել, ըստ որոնց` նրան մեղադրում էին նարկոբարոնների հետ համագործակցության, խաղամոլության մեջ, չեմ կարծում, որ Սուրեն Խաչատրյանին Սյունիքի մարզպետի պաշտոնում վերանշանակելն արտասովոր երևույթ է: Նման բարքեր ու վարքեր տիրում են ՀՀԿ վերնախավում: Դա արտառոց չեմ համարում: Այդ նշանակումը խայտառակություն է և ոտնձգություն պետականության հանդեպ պետության առաջին դեմքի կողմից:

Начался сбор подписей против переназначения Сурика Хачатряна
На вопросы Hetq.am отвечает председатель общественной организации “Стабильное развитие” (город Капан) Армен Парсаданян
Сюникцы как будто смирились с фактом переназначения Сурика Хачатряна губернатором области. За этот период не было никаких проявлений недовольства или акций протеста. Это объективное восприятие действительности?
Я считаю неприемлемыми статьи с заголовками “Капанцы против” или “Сюникцы против”. И среди капанцев, и среди сюникцев есть как сторонники, так и радикальные противники. Сказать, что страсти улеглись, будет неправильно. Ряд общественных деятелей, представителей различных сфер выступают с новыми инициативами, выражая свое несогласие с решением о переназначении Сурика Хачатряна губернатором области.
Что это за инициативы?
В социальных сетях получила распространение петиция против Сурика Хачатряна, к которой уже присоединились 500 человек.
Кто инициаторы?
Об этом можно прочитать на странице петиции. Участвовал ряд общественных деятелей, в том числе, конечно, и капанцы. Инициатива появилась в результате сотрудничества с капанцами.
Сколько подписей вы планируете собрать? Что может дать эта акция?
Сбор подписей – один из способов придать вопросу общественный резонанс. Не думаю, что власти вернутся к этому вопросу. Они ожидали бурной критики в свой адрес, но проигнорировали ее, а это свидетельствует о том, что в вопросе назначения губернатором Сюника своего кандидата у них не было альтернативы.
Есть ли опасение, что местные власти будут оказывать давление на членов инициативной группы по сбору подписей?
Инициаторов много – около 70 человек, и оказывать давление на такое количество людей невозможно. Кроме того, инициаторы высказали свою принципиальную позицию, поэтому я не думаю, что найдутся такие, которые откажутся от своей инициативы.
Чем Вы обуславливаете переназначение Сурика Хачатряна?
Поскольку в ближайшее время во властной системе предусматривается определенное изменение политического расклада, а также осуществление конституционных изменений, то президент страны прытается с помощью Сурика Хачатряна укрепить свои позиции в Сюнике. Честно говоря, его переназначение я считал маловероятным. Но, учитывая осуществление крайних шагов со стороны властей страны, я не исключал такую возможность. Принимая во внимание ряд обвинений в адрес Сержа Саргсяна, которые получили общественное звучание и согласно которым его обвиняли в сотрудничестве с наркобаронами, в пристрастии к азартным играм, не думаю, что переназначение Сурика Хачатряна на пост губернатора Сюникской области является чем-то из ряда вон выходящим. Подобные нравы и поведение царят во всей республиканской элите. Это назначение следует расценивать как безобразие и посягательство на государственность со стороны первого лица государства.