Նինո Չակվետաձե. «Երեխաների նկարներ, որոնք օգնում են հասկանալ մեծերի խնդիրները»
Նայելով ցանկացած նկարչի ստեղծագործության՝ մենք «վերցնում ենք» մեզ հետ այնքան, որքան կարող ենք «տանել»։ Առաջին հայացքից թվում է, թե այդքան պարզ, երեխայական նկարները կարող են փոխանցել միայն կադրի էսթետիկան, բայց դրա ետևում թաքնված է ապրումների մի ողջ աշխարհ. թախիծ, արցունքներ, վիավորանք, ուրախություն, երազանք։ Այսինքն՝ այն ամենը, ինչ կա նաև մեծերի կյանքում, պարզապես փոքր տարիքում դրանք ավելի սուր են զգացվում, քանի որ առաջինն են։
Մեր ներկայիս խնդիրների արմատները հաճախ ծագում են մեր մանկությունից, և վրացուհի նկարչուհի Նինո Չակվետաձեի այս նկարները ինքներս մեզ հանդիպելու յուրօրինակ փորձ է։ Այդ պատճառով էլ դրանք դիտում ես ոչ թե աչքերով, այլ սրտով։
-Ձեր նկարների գլխավոր հերոսները երեխաները և տարեցներն են։ Ինչու՞:
- Դե դա ինձ մոտ շուտ է սկսվել։ Ես մանկուց նկարում եմ։ Երեխաները նկարում են, չէ՞, երեխաների, դե ես էլ, երբ երեխա էի, նկարում էի երեխաներին։ Ժամանակն անցնում էր, ես մեծանում էի, բայց դեռ շարունկում էի երեխաներ նկարել։ Երբ սովորում էի ակադեմիայում և մեզ ազատ թեմա էր հանձնարարվում, միևնույն է, թեման մեկն էր։ Նույնիսկ մայրս ինձ նախատում էր՝ եր՞բ ես դու վերջապես դադարելու երեխաներ նկարել (ծիծաղում է), դու դեռ չե՞ս մեծացել։ Բայց ես հասկացա, որ դա իմն է, այլ բան մոտս ուղղակի չէր ստացվում, իսկ այս թեման ես մի տեսակ զգում եմ։
Տատիկը և պապիկը ուղղակի անցած-գնացածի նոստալգիան է։ Ես սիրում եմ նաև հրեշտակներ նկարել, նրանք երկնքից ուղարկված մաքրություն և բարություն են խորհրդանշում:
- Ձեր բոլոր «երեխաները» մեծ աչքեր ունեն։ Դա նրա համար է, որ լա՞վ տեսնեն և հասկական այս աշխարհը։
-Երբ փոքր ես, քեզ ամեն ինչ շատ մեծ է թվում։ Ինձ համար մարդու մեջ ամենակարևորն աչքերն են։ Աչքերից կարելի է հասկանալ, թե ինչպիսին է մարդը, դրանք շատ բան են պատմում։ Մեծ աչքերով կերպարներն ինձ շատ են դուր գալիս։ Իմ երեխաները ևս մեծ աչքերով են։ Վրաստանում պատրաստում են ընկույզի մուրաբա և մեծ աչքերով երեխաներին ասում են՝ ասես ընկույզի մուրաբա լինի։ Ես նույնիսկ այդպիսի մի նկար ունեմ, կոչվում է «Ընկույզի մուրաբա»։
-Նինո, Դուք ասում եք՝ մենք բոլորս մանկությունից ենք, և դուք նկարում եք այն, ինչ, հնարավոր է, հետք է թողնում մարդու ողջ կյանքի վրա։ Ի՞նչ հետք է թողել մանկությունը հենց ձեզ վրա։
-Մանկությունն այնպիսի մի ժամանակահատված է....Ինչքան հեռանում եմ նրանից, այնքան ավելի հաճախ եմ ուզում այնտեղ վերադառնալ։ Կյանքի այդ ժամանակաշրջանն ինձ հիմա իսկապես շատ է պակասում։
Եվ հարցն ամենևին էլ այն չէ, որ փոքր հասակում անհոգ ես, ոչ։ Երեխաներն էլ ունեն իրենց մտահոգությունները, հոգսերն ու ապրումները, առանց դրա չի կարող լինել։ Դա երջանիկ ժամանակաշրջան է, երբ բոլորը կողքիդ են։ Ոչ բոլորի մանկությունն է այդպիսին։ Բայց ես ամեն ինչ ունեցել եմ, և այդ պատճաոռով հիմա մի տեսակ տխրում եմ, երբ այդ ամենն ինձնից «հեռանում է», իսկ ես չեմ ուզում այդտեղից հեռանալ։ Ինձ թվում է, թե ես դեռ այնտեղ եմ մնացել։ Բայց մանկությունը ճշմարտությունն է պատմում մարդու մասին։
-Իսկ ի՞նչ ճշմարտություն եք դուք փորձում պատմել, որ մի շարք անձնական խնդիրների արամտները թաքնված են հենց մանկյության մե՞ջ։
-Ինձ համար ճշմարտությունն այն է, որ կյանքում ամենակարևորը բարությունն է։ Պետք է տալ այն` ստանալու համար։ Բարությունն ամեն ինչի հիմքն է։ Այն ընտանիքում խաղաղություն ստեղծողն է։ Ես շատ եմ մտահոգվում, երբ որևէ ընտանիքում անհաշտություն եմ տեսնում։ Ես կարող եմ ցավ զգալ, երբ մարդիկ միմյանց նկատմամբ թշնամաբար են տրամադրված։ Պետք է այնպես ապրել, որ թշնամանքի համար ժամանակ չլինի։ Ցավոք, մարդիկ չեն հասկանում մի պարզ ճշմարտություն, որ պետք է ավելի շատ ուրախանալ և սիրել իրար։
-Յուրաքանչյուր մարդ կրում է մանկության մի մասնիկն ու դժվար պահերին վերադառնում այդ աշխարհ՝ սուզվելու, մոռացության մատնվելու համար...
-Այո, անշուշտ։ Շատերն ինձ գրումեն՝ շնորհակալ ենք, որ մեզ վերադարձրիք մեր մանկություն։ Մարդիկ, հավանաբար, նկարների մեջ իրենց են տեսնում։
- Ես, ինչպես հույզեր ունեցող ցանակացած մարդ, ով փոխանցում է դրանք թղթին՝ գրչով, իսկ դուք դա անում եք վրձնով և կտավի վրա։ Ի՞նչ հույզեր եք դուք փորձում փոխանցել։ Չէ՞ որ դա հոգու որոշակի վիճակ է։
- Ինձ շատ հաճախ ասում են, որ իմ նկարները տխուր են, շատերն ինձ հարցնում են՝ ինչու՞ են նրանք այդքան քիչ ծիծաղում։ Սկզբում իմ մտքով դա չէր էլ անցնում. այդ ամենն ինձ մոտ մի տեսակ ինքնաբերաբար էր ստացվում, քանի որ չի կարող, չէ՞, մարդը միշտ լավ տրամադրության մեջ լինել։ Եթե իմ նկարներում երեխաները միշտ ուրախ լինեին, ծիծաղեին, դա այդպես չէր ազդի մարդկանց վրա. կյանքում ամեն ինչ այդպես չէ։ Բայց ես չէի ասի, թե կերպարները դեպրեսիվ են, ավելի շուտ՝ մտախոհ են, տխուր։ Իհարկե, բոլոըր չեն կարող դա միևնույն կերպ ընկալել։ Ամեն մարդ տեսնում է այն, ինչ կրում է իր հոգում։Ոմանք նայում և տխրություն են տեսնում, մյուսները՝ խորություն։ Բայց շատերը, նայելով այդ նկարներին, մի տեսակ հանգստանում են։
- Հուլիսին դուք թեմատիկ աքսեսուարներով ցուցահանդես էիք կազմակերպել Թբիլիսիում։ Հաճա՞խ եք ունենում նմամանատիպ ցուցադրություններ։
-Ո՜չ, դա իմ առաջին ցուցահանդեսն էր՝ Զուրա Շեվարանաձեի հետ համատեղ։ Վրաստանում կա էսպիսի մի տեղ, կոչվում է «Գարդենիյա»: Մենք որոշեցինք, որ ես կնկարեմ և կփոխանցեմ, թե ինչպես են ապրել մարդիկ 19-րդ դարի վերջ-20-րդ դարի սկիզբն ընկած ժամանակահատվածում։ Այսպիսով, Զուրան ձևավորեց իմ ցուցահանդեսը՝ այդ շրջանի համար բնորոշ դեկորացիաներով և հին իրերով։ Մարդիկ անդադար գալիս էին։ Յուրահատուկ ցուցահանես էր ստացվել։
-Ինչպե՞ս են ստեղծվում ձեր նկարները։
- Ամեն անգամ տարբեր։ Լինում է, որ ուղեղիս մեջ ինչ-որ բան է միանգամից փայլատակում, և հասկանում եմ, որ՝ այ սա պետք է անպայման «նկարվի»: Երբեմն այնպես է լինում, որ ես երկար, շատ երկար եմ մտածում և, ի վերջո, ինչ-որ բան եմ հորինում։
- Դուք վաճառում եք ձեր նկարները։ Լինու՞մ է, որ զղջաք։
-Ինչ որ իմ սրտով է, ինձնից երբեք չի հեռանա։ Բայց 2 անգամ ես շատ եմ զղջացել վաճառելուս համար, շատ, նույնիսկ հիմա էլ, որ հիշում եմ, վատ եմ զգում։ Իսկ նույնը նկարելն արդեն այն չէ։ Կարելի է, իհարկե, թեման կրկնել, բայց դա միակն է եղել։ Ես ոչ մեկին ցույց չեմ տալիս և չեմ վաճառում այն նկարները, որոնք ինձ դուր չեն գալիս. այդպես անարդար է։
- Իսկ դուք հիմնականում գո՞հ եք, թե՞ դժգոհ ձեր աշխատանքներից։
-Ես միշտ ձգտում եմ դրանք ավելի լավը դարձնել։ Եթե ես միշտ գոհ լինեմ, դա արդեն վատ կլինի։ Պետք է փնտրել և աճել-զարգանալ, այլ ոչ թե դոփել նույն տեղում։
- Ո՞վ է ձեր ամենախիստ քննադատը։ Ու՞մ եք առաջին հերթին ցույց տալիս ձեր աշխատանքները։
- Այդ մարդն իմ ամուսինն է։ Ես իրեն շատ եմ վստահում, նա սուր աչք ունի և երբեմն կարող է մի այնպիսի բան ասել... բայց իրեն պետք է հավատալ (ծիծաղում է)։ Նաև իմ ընկերուհին։ Նա ևս կարող է շատ ճիշտ գնահատական տալ։
- Լինու՞մ է, երբ ձեր և ձեր ամուսնու կարծիքներին իրարից տարբերվում են։
-Այո՜, իհարկե, հիմնականում ես համաձայնվում եմ նրա հետ, բայց լինում է, որ ասեմ՝ ո՜չ, ո՜չ և նորից ո՜չ/ծիծաղում է/։
- Տեղը, որտեղ նկարում եք...
-Ես առանձին արվեստանոց չունեմ, տանն եմ նկարում։ Երեխա ունեցող կնոջ համար դա շատ հարմար է։ Երբեմն ես նկարում եմ գիշերը, երբ երեխաները քնած են։
-Ձեր ոգեշնչման աղբյուրը...
-Իմ ոգեշնչումը երեխաներն են, նրանք միշտ իմ աչքի առջև են։ Երբեմն փողոցում տեսնում եմ ինչ-որ իրավիճակներ և միանգամից գլխումս մի նկար է հայտնվում։ Ես նաև հին իրեր եմ շատ սիրում, հատկապես՝ դռներ։ Թբիլիսիում դեռևս պահպանվել են այդպիսիք։ Հնություններից շատ բան վերանում, քանդվում է, և դրանից ես ևս ցավ եմ ապրում։ Ես լուսանկարում եմ դրանք և աշխատում եմ իմ նկարում օգտագործել այդ զարդանախշերն ու դետալները, քանի որ ինքս դրանցից լավ բան ստեղծել չեմ կարող։ Հին իրերը նոստալգիայի պես մի բան են։
- Իսկ Ձեր աշխատանքը երեխաների մոտ խանդ չի՞առաջացնում։
- Լինում է, երբեմն մի քիչ համը հանում եմ, որովհետև նրանց հիմա շատ ուշադրություն է հարկավոր, բայց երբեմն այնպես եմ ուզում հենց այդ պահին նկարել, որ ամեն ինչ մոռանում եմ։ Երևի այս պարագայում ես մի քիչ արդար չեմ։ Փոքր աղջիկս 9 տարեկան է։ Նա նստում է կողքիս և նկարելու պահին խնդրում է օգնել լուծել մաթեմատիկայի խնդիրները: Դա, իհարկե, դժվար է, բայց ի՞նչ կարող ես անել։ Ես արդեն սովոր եմ այդ իրավիճակին։ Երեխաները ևս համակերպվել են, երբեմն նույնիսկ չեն էլ նկատում, որ ես նկարում եմ։ Այ հենց վերջին ցուցահանդեսիս ժամանակ հերթական անգամ երեխաներիս հետ մտանք սրահ, և մեծ աղջիկս, որը 17 տարեկան է, հանկարծ նայեց նկարներից մեկին, որտեղ պապիկ է նկարված (նկարը կոչվում է «Եվս մեկ գարուն»), էսպես լարվեց, աչքերն արցունքոտվեցին, մոտեցավ ինձ, թևիցս քաշեց և ասաց՝ «Չվաճառես այս նկարը»։ Ես զարմացած նայեցի իրեն և ասացի՝ դու, ինչ է, առաջին անգա՞մ ես տեսնում այս նկարը, չէ՞ որ ես այն տանը նկարում էի, դու տեսել ես։ Ես, իհարկե, միանգամից հանեցի այդ նկարը վաճառվող նկարների ցանկից։
- Ձեր նկարներում շատ քիչ արև կա. մեկ ձյուն է գալիս, մեկ՝ անձրև, մեկ ամպամած է...
- Ես ինքս ավելի շատ անձրև և ձյուն եմ սիրում։ Բայց դրանք ընդամենը ռոմանտիկ նոտաներ են ՝ անձրևը, ձյունը։ Այդպես գեղեցիկ է, պոետիկ և լիրիկական։ Դա նկարին խորություն և մի տեսակ տրամադրություն է հաղորդում, և դու ինչ-որ տեղ եսթռչում։
- Ձեր ներկապնակի հիմնական գույնը...
-Ես շատ եմ սիրում կանաչը, բայց ոչ բոլոր երանգները. ավելի էսպես խլացված, ճահճային երանգը։ Իմ գույները հիմնականում բնական են։ Ես չեմ սիրում նկարել վառ և ճչացող գույներով։ Պատահում է` նայում եմ այդպիսի նկարների և հավանում, բայց ինքս երբեք չեմ նկարում այդ երանգներով, ինձ մոտ ուղղակի չի ստացվում։ Օրինակ՝ ես շատ հազվադեպ եմ օգտագործում դեղինը, չգիտեմ, երևի այդ ամենն իմ ներսից է գալիս։
- Ձեր նկարների հիման վրա ստեղծվել են քարտեր, որոնք օգտագործվում են հոգեթերապիայի, կոուչինգի ժամանակ՝ մեծերի և փոքրերի հետ խմբային և անհատական աշխատանքներ անցկացնելիս։
- Դրանք մետաֆորիկ քարտեր են։ Տպագրվել են Ռուսաստանում։ Իսրայելի հոգեբաններից մեկը համագործակցում է մոսկովյան «Գենեզիս» հրատարակչության հետ, որը զբաղվում է հիմնականում հոգեբանական գրքերի հրատարակմամբ։ Տեսնելով իմ նկարները՝ իրենք ինձ առաջարկեցին համագործակցել, և ես, իհարկե, չմերժեցի։
-Դուք նաև գրքեր եք նկարազարդում։
- Այո, ես արդեն մի քանի գիրք եմ ձևավորել։ Ես փոքրուց պաշտում էի նկարազարդ գրքերը։ Ինձ տարան թբիլիսյան հրատարակչություններից մեկը, ես էնտեղ ինչ-որ բան ձևավորեցի, ու նրանք հավանեցին։ Հիմա ես դա անում եմ երեխաների համար, այդ պատճառով էլ հոգի եմ դնում դրանց մեջ։
- Ունե՞ք, արդյոք, նկար, որում պատկերել եք ինքներդ ձեզ։
- Փոքր ժամանակ ես շատ էի սիրում ծառ բարձրանալ։ Մեր գյուղում մի թզենի կար, և ես միշտ բարձրանում էի: Եվ այն աղջիկը, ով նստած է ծառի վրա, ես եմ։ Դա իմ սիրած նկարն է և կախված է իմ տանը։
- Ինչպիսի՞ն պետք է լինի միջավայրը, որտեղ նկարում եք։
Ամենալավ տարբերակը,իհարկե, մենակ լինելը, առանձնանալն է, բայց ոչ միշտ է այդպես ստացվում։ Կամ լռություն, կամ երաժշտություն։ Երաժշտության տակ ոչ միշտ եմ նկարում, բայց երբեմն զգում եմ, որ հենց այս պահին ես դրա կարիքն ունեմ։ Այն պետք է հանգիստ լինի. շատ եմ սիրում Շոպեն լսել, նաև սիրում եմ վրացի երգահան Գիյա Կանչելիի երգերը։ Նա շատ լավ կինո և թատերական երաժշտություն ունի։ Շատ խորը։ Երգը կարող է ազդել նկարի վրա, կարող է փոխել նրա տրամադրությունը։
- Ի՞նչ եք կարծում, ո՞րն է ձեր նկարների ֆենոմենը։
-Ֆենոմե՞նը։ Չգիտեմ, երևի այն բարությունը, մաքրությունն ու պարզությունը, որ մենք զգում ենք, երբ մանկություն ենք վերադառնում։ Եվ, իհարկե, սերը։ Իրականում կյանքում ամեն ինչ շատ պարզ է, ուղղակի մենք ենք այն բարդացնում։
- Եթե ոչ նկարչություն, ապա՞...
- Ես էլ եմ մտածել այդ մասին։ Եթե նկարչությունը չլիներ, ես, հավանաբար, հնէաբան կդառնայի։ Շատ եմ սիրում այդ գործը։ Մարմնովս դող է անցնում, երբ փնտրում են և ինչ-որ հնադարյան իր են գտնում։
- Ամենակարևորը կնոջ, ոչ նկարչուհու կյանքում....
- Հանդիպել այն մարդուն, ով հասկանում է քեզ, և դու էլ իրեն ես հասկանում։ Իմ բախտը բերել է, ես հանդիպել եմ այդպիսի մարդու։ Այդպես, ցավոք սրտի, միշտ չէ, որ լինում է։ Ինչևէ, ես եջանիկ եմ նրանով, ինչ ունեմ։

Нино Чакветадзе: детские картины, помогающие понять взрослые проблемы
Глядя на картины любого художника, мы “забираем” с собой столько, сколько можем “увезти”. На первый взгляд, чуть наивные детские картины могут передать всего лишь эстетику кадра, но за этим скрывается целый мир переживаний: грусть, слезы, обиды, радость, мечты…
То есть все то, что есть и во взрослой жизни, только в детстве эти чувства острее, потому что испытываются впервые. Проблемы взрослой жизни зачастую уходят корнями в детство, и эти картины как попытка встречи с самим собой. Поэтому на них смотришь не глазами, а сердцем. Биографию более подробно можно рассказать цифрами.
Свою душу скромная и открытая в общении грузинская художница Нино Чакветадзе раскроет сама, с помощью своих красок.
- Главные герои Ваших картин это дети и старики – бабушки и дедушки. Почему ?
- Ну, это давно у меня началось. Я рисую с детства. Дети же рисуют детей, ну я тоже, когда была ребенком, рисовала детей. Время шло, я росла и все равно продолжала рисовать детей. Когда я училась в академии и у меня была свободная тема, то все равно это были дети. Даже моя мама говорила: когда ты перестанешь рисовать этих детей (смеется)? ты не повзрослела? Но я поняла, что это – мое, другое у меня просто не получается, а это я хорошо чувствую. Бабушка с дедушкой – это ностальгия об ушедшем. Еще я очень люблю рисовать ангелов, они несут в себе чистоту, доброту, они посланы нам с неба.
- У всех “Ваших” детей большие глаза. Это для того, чтобы хорошо увидеть и понять этот огромный мир?
- Когда ты маленький, тебе все кажется большим. Глаза для меня в человеке главное. Глазами можно определить человека –какой он. Глаза вообще говорят о многом. Поэтому типажи с большими глазами мне очень нравятся. У моих детей тоже большие глаза. Еще в Грузии есть такое ореховое варенье, когда у ребенка большие черные глаза, ему говорят, что глаза как ореховое варенье. У меня даже такая картина есть, называется “Ореховое варенье”.
- Нино, Вы говорите, что все мы из детства, и Вы рисуете то, что, вероятно, оставляет в человеке след на всю оставшуюся жизнь. Какой след оставило детство в Вашей жизни?
- Детство – это такое время…. Отдаляюсь от детства, и все чаще мне хочется возвращаться туда. Мне сейчас очень не хватает этого периода жизни. Не так, что в это время чувствуешь себя беззаботно - нет, у детей тоже есть свои заботы, переживания, конечно, без этого невозможно. Все рядом, и это самое счастливое время. У многих детей не такое детство. У меня это все было, поэтому мне сейчас так грустно, что все это от меня уходит. А я не хочу оттуда уходить. Я думаю, что я как-то там осталась еще… Но детство рассказывает правду о человеке.
- Какую правду Вы хотите рассказать людям – что корни каких-то личных проблем идут именно из детства?
- Лично для меня правда в том, что главное в этой жизни – доброта. Нужно ее отдавать, чтобы получать. Доброта – основа всего, благодаря ей в семье создается мир. Я переживаю, когда вижу, что в семьях есть непонимание. Когда люди враждуют между собой, мне становится очень-очень больно. Нужно жить так, чтобы на взаимную вражду не было времени. К сожалению, люди не понимают простую истину – надо больше радоваться и любить друг друга.
- Каждый человек несет в себе частицу детства и в трудные минуты своей жизни возвращается туда, чтобы окунуться и забыться…
- Да, действительно.Очень многие мне пишут: спасибо, что вернули в детство. Люди, наверное, узнают в картинах себя.
- Вот я как живой человек, испытывающий эмоции, передаю их с помощью ручки на бумаге, а Вы пишите кистью на холсте. Какие эмоции Вы пытаетесь передать? Это же определенное состояние души…
- Мне очень часто говорят, что мои картины печальные. Многие удивляются и спрашивают: почему они так мало улыбаются? Сначала я об этом даже не задумывалась, у меня это как-то естественно получалось, потому что не может же все время быть хорошее настроение. Если бы я рисовала картины, где дети очень счастливые, смеются, это бы не так подействовало на людей, в жизни все не так. Но я бы не сказала, что они депрессивные, задумчивые, печальные. Ну, не могут же все воспринимать всё одинаково. Каждый человек видит то, что у него в душе. Одни смотрят и видят печаль, другие - глубину. Но многие люди, смотря на эти картины, чувствуют себя комфортно.
- Можно сказать, что Вы устраиваете им встречу с собой, пусть даже через отрицание.
- Да, наверное это так (смеется).
- В июле была выставка Ваших работ с тематическими аксессуарами. Часто ли у Вас бывают подобные выставки?
-Нет, это была моя выставка совместно с Зурой Шеварнадзе. В Грузии есть такое место, называется "Гардения". И мы подумали, что я нарисую и передам то время – где-то конец 19-ого начало 20-ого века– и покажу, как тогда жили люди. Все картины были посвящены именно этому периоду. И вот Зура оформил выставку своими декорациями и старыми предметами, характерными для этого времени. Очень многие люди, не переставая, приходили. Получилась немного неординарная выставка.
- Как создаются Ваши картины?
- Всегда по-разному. Бывает, что-то сразу промелькнет, и сразу видишь, что вот это обязательно должно быть нарисовано. Иногда бывает, я много думаю, очень много думаю и придумываю.
- Вы продаете свои картины. Бывает, что потом жалеете?
- То, что мне по душе, от меня не уходит. Но раза два после продажи я очень жалела, очень. Сейчас вспоминаю и аж плохо становится. Нарисовать такую же – это не то, но можно, конечно, повторить тему, но та была единственная. Те картины, которые лично мне не нравятся, я никому не показываю и не продаю, потому что это будет нечестно.
- А Вы чаще довольны или недовольны своими картинами?
- Я все время стремлюсь сделать их еще лучше. Если я буду все время довольна, это уже плохо. Надо искать и развиваться, не стоять на одном месте.
- Кто Ваш самый строгий критик? Кому Вы в первую очередь показываете Ваши работы?
- Этот человек мой супруг, я ему очень доверяю, у него очень тонкий глаз, и он сразу может такое сказать… Но ему надо верить (смеется). Еще моя подруга. Она тоже может дать точную оценку.
- Бывает, что ваши с мужем мнения по поводу работ расходятся?
- Да, но в большинстве случаев я соглашаюсь. Но иногда бывает, что я говорю: нет, нет и еще раз нет (смеется).
- Место, где Вы рисуете...
- Отдельной мастерской у меня нет, я рисую дома. Для женщины, у которой есть дети, это удобно. Иногда я рисую ночью, когда дети спят.
-Ваше вдохновение…
- Вдохновение – это дети, они всегда у меня перед глазами. Иногда на улице вижу какую-то ситуацию, и сразу в голове появляется картина, сцена какая-нибудь. Я люблю еще старинные вещи, особенно двери. В Тбилиси пока еще сохранилось много красивых дверей, многое из старого рушится, и это мне как по сердцу бьет. Я их фотографирую и стараюсь использовать этот орнамент, эти детали в картинах, потому что лучше придумать я не смогу. Старые вещи – это еще и ностальгия.
- Дети ревнуют Вас к работе?
- Да, иногда я немножко перегибаю палку, потому что им надо уделять как можно больше внимания. Но иногда именно в этот момент так хочется рисовать, что меня перетягивает. И я не очень честна в этом плане. Маленькой дочке 9 лет, она сидит рядом и во время работы просит помочь с математическими задачами. Это, конечно, трудно, но что поделаешь, я привыкла к этой ситуации. Дети тоже привыкли, часто они даже не замечают, как я рисую. Вот когда в очередной раз мы с детьми пришли в зал на мою выставку, моя старшая дочь, ей 17 лет, вдруг смотрит на эту картину, где дедушка нарисован (картина называется “Еще одна весна”), и у нее на глазах появляются слезы. Пришла ко мне, дергает и говорит: “Не продавай эту картину”. Я на нее удивленно посмотрела и говорю: “Ты что, в первый раз видишь эту картину? Я же дома ее столько рисовала, ты смотрела”. И я, конечно же, сразу вычеркнула эту картину из списка, чтоб не продавать.
- В Ваших картинах мало солнца: то идет снег, то дождь, то пасмурно...
- Я сама больше люблю дождь и снег. Но это все романтическая нотка – дождь, снег… Это красиво, более поэтично, лирично. Это придает картине глубину и какое-то другое настроение, и ты сразу куда-то улетаешь.
- Основной цвет в Вашей палитре…
- Я очень люблю зеленый, но не все тона – более приглушенные, болотные. В основном у меня естественные цвета. Мне не нравится рисовать яркими и контрастными красками. Бывает, я смотрю на яркие картины, и мне это нравится, но сама я не рисую такими цветами, у меня просто не получается. Вот я очень редко использую желтый цвет, не знаю, это все, наверное, у меня идет изнутри.
- На основе Ваших картин были созданы карты, которые используются в психотерапии, коучинге, в групповой и индивидуальной работе с детьми и со взрослыми.
- Это метафорические карты, их выпустили в России. Один психолог из Израиля сотрудничает с московским издательством ”Генезис”, они печатают в основном книги по психологии. Увидев мои картины, они мне предложили сотрудничать, я, конечно, не отказалась.
- Вы еще иллюстрируете детские книги.
- Да, я уже оформила много книг. Я с детства обожала хорошие книжные иллюстрации. Меня отвезли в самое большое тбилисское издательство, там мне дали что-то оформить, и им понравилось. Сейчас я делаю это для детей, поэтому вкладываю в это душу.
- Есть ли картина, где Вы нарисовали себя?
- В детстве я очень любила лазить по деревьям. У нас в деревне было инжирное дерево, и я все время лазила на него. И вот эта девочка, сидящая на дереве, это я. Это моя любимая картина, она висит у меня дома.
-Какой должна быть обстановка для рисования ?
- Лучше всего быть одной, уединиться, но так получается не всегда. Лучше всего либо тишина, либо музыка. Под музыку я рисую не всегда, но иногда как-то чувствую, что вот сейчас она была бы кстати. Музыка должна быть спокойная. Очень люблю слушать Шопена, грузинского композитора Гию Канчели. У него есть очень хорошая киномузыка, музыка для театра. Очень глубокая. Музыка может повлиять на картину, и она может поменять настроение.
- Как Вы думаете, в чем феномен Ваших картин?
- Феномен? Не знаю. Наверное, доброта, чистота, простота, то , что мы испытываем, возвращаясь в детство. И любовь, конечно же. В принципе, в жизни все очень понятно, просто мы ее усложняем.
- Если бы не рисование, то что…..?
- Я думала об этом. Если бы не рисование, то я, наверное, стала бы археологом. Обожаю это дело, прямо мурашки по телу, вот когда ищут и находят всякие старинные вещи….
- Главное в жизни не художницы, а женщины…
- Встретить человека, который будет полностью тебя понимать, и ты его будешь понимать. Мне повезло, я встретила такого человека. К сожалению, так не часто бывает. Я довольна всем, что имею.