Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի որդու առևտրի կենտրոնի բացմանը սպասելիս
Արտաշատում պատրաստվում են հոկտեմբերի 30-ին մեծ շուքով բացել քաղաքի ամենամեծ բիզնես կենտրոնը՝ «Արտաշատ պլազան»: Բիզնես կենտրոնի սեփականատերը վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի որդին է՝ Արգամ Աբրահամյանը:
Բացման մեծ ցուցանակն արդեն փակցված է, իսկ բիզնես կենտրոնի տարածքը՝ ասֆալտապատված: Աբրահամյանների «աչքը մտնելու» համար նրանց մերձավորները ջանում էին հնարավորինս ցույց տալ, որ իրենք մեծ ներդրում ունեն բիզնես կենտրոնը հավուր պատշաճի բացելու գործում: Այդ աշխատանքներում ներգրավված է նաև Հովիկ Աբրահամյանի մորաքրոջ թոռնուհու՝ ԱԺ պատգամավոր Կարինե Պողոսյանի ամուսինը՝ Ռոբերտ Գասպարյանը:
Նա էր վերահսկում, որպեսզի տարածքի ասֆալտի վերջին քառակուսիները որակով արվեն: Ռոբերտ Գասպարյանը ներկայացավ որպես «պրարաբ»: «Եթե ինձ արդարացնեմ, կարող ա վերցնեն աշխատանքի»,- ասում էր պատգամավորի ամուսինը:
Նշենք, որ առևտրի կենտրոնի առաջին հարկում լինելու է մեծ սուպերմարկետ, երկրորդ հարկում՝ հագուստի և այլ իրերի տաղավարներ:
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը առիթը բաց չի թողնում փոքր ու միջին բիզնեսի զարգացման մասին ելույթներ ունենալու համար: Դեռևս հունիսի 11-ին՝ կառավարությունում փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման խորհրդի հերթական նիստի ժամանակ, վարչապետը հայտարարել էր, որ «կառավարության ուշադրության կենտրոնում առաջին հերթին լինելու է տնտեսությունը և դրան զուգահեռ մենք պետք է յուրաքանչյուր ՓՄՁ-ի համար լինենք ուշադիր և զարգանալու հնարավորություն տանք»:
Հովիկ Աբրահամյանի խոսքերը իրականություն են դառնում միայն իր ազգականների բիզնեսի բարգավաճման առումով: Վարչապետը հնարավորություն է տալիս զարգացնել իր որդու, եղբոր, եղբորորդու և այլոց բիզնեսը՝ ճնշելով նրանց ճանապարհին հայտնված փոքր ու միջին բիզնեսով զբաղվողներին:
Արգամ Աբրահամյանի բիզնես կենտրոնի հարևանությամբ կան բազմաթիվ փոքր խանութներ, առևտրի տաղավարներ: Վերջիններիս սեփականատերերը մտահոգված էին, որ վարչապետի որդու սուպերմարկետի և առևտրի այլ տաղավարների բացումը վնասելու է իրենց բիզնեսին և իրենք հոկտեմբերի 30-ից հետո ստիպված են փակել խանութները՝ մրցակցությունից դուրս մնալու պատճառաբանությամբ:

В ожидании открытия торгового центра сына премьер-министра Овика Абрамяна
В Арташате готовятся к торжественному открытию 30 октября самого крупного в городе бизнес-центр “Арташат-плаза”. Его собственником является сын премьер-министра РА Овика Абрамяна Аргам Абрамян.
Уже установлен большой информационный щит, оповещающий об открытии бизнес-центра, территория вокруг него заасфальтирована. Все близкие к семье Абрамянов лица стараются угодить им, показать, какой большой вклад вносят они в дело достойного проведения церемонии открытия центра. В эти работы вовлечен также Роберт Гаспарян, муж депутата Национального Собрания Карине Погосян, приходящейся премьер-министру Овику Абрамяну двоюродной племянницей. Р.Гаспарян следит за тем, чтобы укладка асфальта на последние квадратных метрах территории вокруг торгового центра производилась качественно. Нам он представился как прораб, заявив, что если оправдает себя, то, возможно, его возьмут на работу.
Отметим, что на первом этаже торгового центра разместится крупный супермаркет, а на втором – многочисленные бутики.
Премьер-министр РА Овик Абрамян не упускает повода говорить в своих выступлениях о развитии малого и среднего бизнеса. Еще 11 июня на состоявшемся в правительстве очередном заседании Совета по развитию малого и среднего предпринимательства премьер заявил: “В центре внимания правительства в первую очередь будет экономика, и параллельно этому мы должны проявлять внимание к малому и среднему бизнесу, давать ему возможность развиваться”.
Слова Овика Абрамяна становятся реальностью только в плане процветания бизнеса его родственников. Премьер дает возможность развиваться бизнесу своего сына, брата, двоюродного брата и других близких ему лиц, оказывая давление на тех малых и средних предпринимателей, которые оказываются на их пути.
По соседству с бизнес-центром Аргама Абрамяна имеются маленькие магазинчики и торговые павильоны. Их владельцы обеспокоены тем, что открытие супермаркета и других торговых объектов сына премьера нанесет ущерб их бизнесу, и после 30 октября им придется закрыть свои магазины, так как они не смогут конкурировать с крупным бизнес-центром.