Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի բիզնեսը սահմաններ չունի
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի եւ նրա մերձավորների հայաստանյան ընկերությունների թիվն անցնում է հինգ տասնյակից:
Դեռ չենք հասցնում պարզել ընկերություններից մեկի տվյալները, վերջիններս հիմնում են նոր ընկերություններ:
Մայիսի 15-ին կառավարության նիստի ժամանակ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարեց, թե կառավարությունը որդեգրել է խաղի նոր կանոններ, եւ բոլոր գործարարները պետք է աշխատեն հավասար դաշտում: «Ցանկանում եմ ասել, որ ես ինձանից եմ սկսելու, որպեսզի բոլորը հասկանան, որ պետք է հավասարություն լինի»,- ասել էր Հովիկ Աբրահամյանը՝ հավելելով, որ «գործարարությամբ զբաղվելն ամոթ բան չի»:
«Ես ինձանից եմ սկսելու» արտահայտությամբ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է, որ զբաղվում է գործարարությամբ: Նախ` Հովիկ Աբրահամյանը գործարարությամբ զբաղվել է նաեւ ԱԺ նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած տարիներին, ինչի իրավունքը Սահմանադրությամբ չուներ: Բարձրաստիճան պաշտոնյաների գույքի եւ եկամուտների հայտարարագրերը հասանելի են հանրությանը: Սակայն պաշտոնյաները շատ քիչ ունեցվածք եւ եկամուտներ են հայտարարագրում, նույնն էլ` Հովիկ Աբրահամյանը: Ուսումնասիրելով նրա ներկայացրած փաստաթղթերը` կարելի ասել է, թե Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը բիզնեսով չի զբաղվում, չնայած նա եւ իր կինը ունեն բավականին մեծ կարողություն: Եթե հաշվի առնենք, որ նա բիզնեսով չի զբաղվել, ապա անհասկանալի է, թե որտեղից այդքան միջոցներ ՀՀ վարչապետին եւ նրա կնոջը:
2012թ., երբ Հովիկ Աբրահամյանը պատգամավորության թեկնածու էր, հայտարարագրել էր ընդամենը 276քմ մակերեսով բնակարան Երեւան քաղաքի Թումանյան փողոցում, 146քմ Շմիդտի եւ 260քմ մակերեսով բնակարաններ Տերյան փողոցում, ինչպես նաեւ` 18քմ մակերսով ավտոկանգառ: Նույն անշարժ գույքը հայտարարագրել է նաեւ 2014թ.՝ վարչապետի պաշտոնը ստանձնելիս:
Նույն սկզբունքով է առաջնորդվել նաեւ Հովիկ Աբրահամյանի եղբայրը՝ նախկին պատգամավոր Հենրիկ Աբրահամյանը: Նա 2007թ. որպես պատգամավորության թեկնածու հայտարարագրել էր իր ունեցվածքը` 2006թ. արտադրության «Մերսեդես» մակնիշի ավտոմեքենա, 288քմ մակերեսով բնակելի տուն, 400քմ ջերմատուն, 0.5հա տնամերձ հողամաս, 0.48հա վարելահող Մխչյան գյուղում, 0.59քմ մակերեսով ոչ գյուղնշանակության տարածք Այնթապ գյուղում, 63քմ մակերեսով բնակարան Երեւանի Վարդանանց փողոցում:
| Հովիկ Աբրահամյանի առանձնատունը Մխչյան գյուղում | |
Երեւան քաղաքի բնակարանը Հենրիկ Աբրահամյանի հայտարարագրում նշված է եղել որպես նվիրատվություն՝ 35 մլն դրամ արժեքով:
Ինչ վերաբերում է առեւտրային ընկերություններին, ապա Հենրիկ Աբրահամյանը նշել է միայն «Արտաշատ-Վինկոն» ՓԲԸ-ն՝ 100 մլն դրամ անվանական արժեքով եւ «Հովան-Լիան Գրուպ» ՍՊԸ-ն՝ 50 հազար դրամ անվանական արժեքով:
Այս տարվա մայիսի 21-ին, երբ Ազգային ժողովում քննարկվում էր կառավարության նոր ծրագիրը, ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը նորանշանակ վարչապետից հետաքրքրվեց, թե ինչպես է հարստացել, եթե բիզնեսով չի զբաղվել: Վարչապետը նախ հորդորեց «նեգատիվ չվերաբերվել» գործարարությանը, ապա ավելացրեց. «Ինչ վերաբերում է իմ ունեցվածքին, ես երբեք չեմ թաքցրել, որ ունեմ ունեցվածք, մանրամասն օրենքի տառին համահունչ ես ներկայացրել եմ։ Աշխատել եմ այն տարիներին, երբ հողագործությամբ եմ զբաղվել, այն ժամանակ, երբ թույլատրվում էր։ Իմ պաշտոնների ընթացքում, երբ եղել եմ կառավարությունում, Ազգային ժողովի նախագահ, չեմ վաստակել ունեցվածք, ոչ էլ կոռուպցիայի արդյունքում եմ վաստակել իմ ունեցվածքը»,- ասաց Հովիկ Աբրահամյանը:
Կենսագրությունից «անհետացած» 9 տարիներ
Վարչապետը ծնվել է 1958թ.: Կենսագրության մեջ բացակայում են Երևանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտ ընդունվելու ու ավարտվելու տարիները, սակայն որպես աշխատանքային գործունեության սկիզբ նշվում է 1990թ.՝ Բուրաստանի կոնյակի գործարանի բաժնի պետ: Ընդունենք, թե Հ. Աբրահամյանը 18 տարեկանում է ընդունվել ինստիտուտ եւ 5 տարի սովորելուց հետո ավարտել է 1981 թվականին: Ըստ կառավարության կայքում ներկայացված կենսագրության` հայտնի չէ, թե ինչով է զբաղվել Հովիկ Աբրահամյանը 9 տարվա ընթացքում:
| Վարչապետի առաջին աշխատավայրը |
Աբրահամյանի ծննդավայր Մխչյան գյուղի տարեց բնակիչներից մեկը պատմում է, որ Հովիկ Աբրահամյանը մինչեւ Բուրաստանի կոնյակի գործարանում աշխատելը ավտոտեխսպասարկման կայանում բանվոր է եղել. հենց սա էլ խնամքով թաքցրել եւ իր կենսագրությունից «ջնջել» է վարչապետը: Մխչյանցի մեր զրուցակիցը ցույց տվեց ներկայիս վարչապետի առաջին աշխատավայրը: Նշենք, որ այդ ավտոտեխսպասարկման կայանը ներկայումս պատկանում է Հ. Աբրահամյանի ընտանիքին, ինչը մեր հանդիպման ժամանակ հաստատեցին այնտեղ աշխատող ավտոմեխանիկները:
Հողագործությա՞մբ, թե՞ այլ ճանապարհով է հարստանում Հովիկ Աբրահամյանը
Այն, որ Հովիկ Աբրահամյանը զբաղվում է հողագործությամբ, երեւում է միայն նրա գույքի ու եկամուտերի հայտարարագրերի եկամուտների բաժնից: Վարչապետն իր հայտարարագրերում չի նշում, որ հող ունի, սակայն չգիտես ինչպես` ամեն տարի եկամուտ է ստանում գյուղմթերքների իրացումից: Այսպես` 2011թ. (այդ ժամանակ ԱԺ նախագահ էր) Հովիկ Աբրահամյանը 40 միլիոն դրամի եկամուտ է ստացել գյուղմթերքների իրացումից, 2012-ին՝ 45 միլիոն դրամի, իսկ 2013-ին՝ դարձյալ 40 միլիոն դրամի: Գրեթե նույնքան եկամուտ էլ գյուղմթերքների իրացումից ստանում է վարչապետի կինը՝ Ջուլիետա Աբրահամյանը:
Բարձրաստիճան պաշտոնյաները պաշտոնական ունեցած գույքը, եկամուտներն ու դրամական միջոցները հայտարարագրում են պարտականությունները ստանձնելու օրվա դրությամբ: Հովիկ Աբրահամյանը 2012թ. մայիսի 31-ին, երբ ստանձնում էր ԱԺ նախագահի պաշտոնը, իր հայտարարագրում չի նշել ունեցած հողերի մասին: Այդ մասին տեղեկություններ չկան նաեւ խորհրդարանական ընտրություններում ՀՀԿ-ի համամասնական ցուցակով որպես պատգամավորության թեկնածու ԿԸՀ ներկայացրած գույքի ու եկամուտների հայտարարագրում: Ստացվում է, որ Հովիկ Աբրահամյանը «գյուղմթերքների իրացման» անվան տակ այլ աղբյուրներից ստացած գումարն է հայտարարագրում:
Իհարկե, Աբրահամյաններն ունեն խոշոր հողակտորներ Արարատի մարզում: Միայն Նարեկ գյուղում Հովիկ Աբրահամյանի ընտանիքին պատկանում է 120հա հողատարածք, որից 100հա խաղողի այգի է, իսկ 20հա՝ խոտհարք:
| Ջուլիետա Աբրահամյանի հողատարածքը Նարեկ Գյուղում |
«120 հա է Արգամիչի հողը: Եթե նա չվերցներ այդ հողը, ես չվերցնեի, մյուսը չվերցներ, մեր հողերի 70 տոկոսը կմնար օդի մեջ»,- ասում է Նարեկի համայնքապետ Գարուշ Հակոբյանը:
Նշենք, որ Քաղցրաշեն, Ուրցաձոր, Գոռավան գյուղերում եւս Աբրահամյանների անունով հողեր կան, համայնքապետերը խուսափում են այդ մասին որեւէ բառ ասելուց:
| Դեռեւս 2013թ. ֆինանսների նախարարության ֆինանսների վերահսկողության տեսչության ղեկավար Սոնա Ղարիբյանը ներկայացրել էր կառավարության աջակցությամբ տրամադրվող մատչելի դիզելային վառելիք ձեռք բերելու ծրագրի` տեսչության անցկացրած ստուգումների արդյունքները: Հենրիկ Աբրահամյանը Մխչյան գյուղից պետության սուբսիդավորմամբ ստացել էր 35.000 լիտր դիզելային վառելանյութ, իսկ նրա որդի Հովհաննես Աբրահամյանը՝ 12.900 լիտր: Մխչյան գյուղին հատկացված դիզվառելիքի 65%-ը բաժին էր հասել հենց Աբրահամյաններին: |
Նարեկ եւ Քաղցրաշեն գյուղերում ոռոգման ցանցը անմխիթար վիճակում է, եւ ջրի սակավություն կա: Հովիկ Աբրահամյանի ընտանիքին պատկանող հողերը թեեւ ոռոգվում են այլ ցանցով, սակայն ջրի պակասությունը նաեւ նրանց է վնասում: Վերակառուցման եւ զարգացման միջազգային բանկը Հայաստանում ոռոգման համակարգերի բարելավման նպատակով 2013թ. ՀՀ կառավարությանը հատկացրել է 30 մլն դոլարի վարկ 25 տարի մարման ժամկետով: Հայաստանի կառավարությունը ծրագիրը համաֆինանսավորել է 7,5 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք ՀՀ դրամի չափով (ընդհանուր` 37,5 մլն ԱՄՆ դոլար): Համաձայն նշված ծրագրի` Ազատ գետը պետք է ինքնահոս ջուր ապահովի Քաղցրաշենի եւ Նարեկ գյուղերի համար՝ ապահովելով նաեւ Աբրահամյանների հողերի անխափան ոռոգումը:
Գյուղմթերքների իրացումից ստացված եկամուտը՝ ըստ տարիների (դրամով) |
|||||
N |
Անուն, ազգանուն |
Հովիկ Աբրահամյան |
40.000.000 |
45.000.000 |
Ջուլիետա Աբրահամյան |
48.000.000 |
Հովիկ Աբրահամյանի ու նրա ընտանիքի անդամների տարվա եկամուտներն ու դրամական միջոցները միայն գյուղմթերքի իրացումից չեն գոյանում, եւ իրականում դրանք 40-48 միլիոն դրամ չեն: Նույն հայտարարագրերի համաձայն` Աբրահամյան ամուսինների ունեցվածքն ավելին է: Վարչապետի կինը բացի գյուղմթերքների իրացումը այլ աղբյուրներից էլ է եկամուտ ստանում, սակայն խնամքով թաքցնում է եւ չի նշում գույքի ու եկամուտների իր հայտարարագրերում:
Դրամական միջոցներն ու եկամուտները՝ ըստ տարիների |
|||||||
2013թ |
Դրամական միջոցներ |
--- |
310.000.000դր. 2.100.000 USD |
290.000.000դր. 2.050.000 USD |
280.000.000դր. 2.000.000 USA |
270.000.000դր. 1.950.000 USA |
29.499.760դր |
25.515.220դր. |
43.671.030դր. |
49.256.010դր |
42.976.200դր. |
Դրամական միջոցներ
315.000.000դր. 3.020.000 USD |
300.000.000դր. 2.900.000 USD |
302.000.000դր. 2.900.000USD |
300.000.000դր. 2.850.000USD |
45.000.000 դր. միայն գյուղմթերքի իրացում |
48.000.000դր. միայն գյուղմթերքի իրացում |
45.000.000 միայն գյուղմթերքի իրացում |
Արարատի մարզում առանց Աբրահամյանների մասնակցության որեւէ բան հնարավոր չէ: Նրանք բազմաթիվ բիզնեսներում մասնաբաժին ունեն եւ վերահսկում են մարզի տնտեսությունը: Հովիկ Աբրահամյանը տարբեր բիզնեսներում ընդգրկել է նախկին պատգամավոր եղբորն ու նրա որդուն՝ Հենրիկ (Ջոնիկ) ու Հովհաննես Աբրահամյաններին, նրա շնորհիվ եղբայրն ու հայրը՝ Ռաֆիկ ու Արգամ Աբրահամյանները, ընտրվել են հայրենի Մխչյան գյուղի ավագանու անդամներ, իսկ եղբորորդին՝ Արսեն Աբրահամյանը, ՀՀ ոստիկանության Արարատի մարզային վարչության պետն է: Հովիկ Աբրահամյանի վարչապետ նշանակվելուց հետո փեսաներից Վահան Մամիկոնյանը, ով Շենգավիթի ոստիկանության պետն էր, նշանակվել է նույն վարչական շրջանի հարկային տեսչության պետ, իսկ մյուսը՝ Վլադիմիր Թամրազյանը, նշանակվել է «Զվարթնոց» մաքսատան պետ: Որդին` Արգամը, երկու տասնյակից ավելի ընկերությունների հիմնադիր ու փայատեր է:
Պահածոների, գինու, կոնյակի արտադրություն
| «Արտաշատ Վինկոն» ՓԲԸ-ի խանութը և գործարանի մուտքը | Գործարանի շինությունները՝ ետնամասից |
«Արտաշատ Վինկոն» ՓԲԸ-ն զբաղվում է ոգելից խմիչքների, այդ թվում` գինու, կոնյակի արտադրությամբ: Այն գտնվում է Արարատի մարզում: Ընկերության բաժնեմասերի 50%-ը պատկանում է Արգամ Աբրահամյանին, իսկ մյուս 50%-ը՝ Հովհաննես Աբրահամյանին:
«Արտաշատ Վինկոնի» հիմնադիրը եղել է «Հովհաննես- Ջ» ՓԲԸ-ն, որը պատկանել է Արգամի հորեղբորն ու հորեղբոր որդուն՝ Հենրիկ եւ Արմեն Աբրահամյաններին: Վերջինս 2000թ. դուրս է եկել «Արտաշատ Վինկոն» ՓԲԸ-ից, իսկ 2012թ. նաեւ Հենրիկ Աբրահամյանն է լքել, փոխարենը վերջինիս որդու՝ Հովհաննես Աբրահամյանի հետ 2012թ. հուլիսից ընկերության բաժնետեր է դարձել Արգամ Աբրահամյանը: Նշենք, որ «Արտաշատ Վինկոն» ՓԲԸ-ի կանոնադրական կապիտալը կազմում է 138 միլիոն դրամ: Ընկերության տնօրենը երեւանաբնակ Հենրիկ Պապիկյանն է, իսկ մինչ այդ այն անձամբ ղեկավարել է Հենրիկ Աբրահամյանը:
2010-2011թթ. «Արտաշատ Վինկոնը» բանկերից մոտ 500 հազար դոլար վարկ է վերցրել, այն ժամանակ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մի քանի անգամ եղել է այդ վարկերի երաշխավորը: Ամեն ինչ եղել է փոխադարձ, մեր աղբյուրի փոխանցմամբ` եղել են դեպքեր, երբ ընկերությունն է երաշխավորել, որ Հովիկ Աբրահամյանը վարկ ստանա:
«Վիկոմ-Լաբ» ՍՊԸ-ն Հովհաննես Աբրահամյանը հիմնել է 2012թ.` հայ եւ կանադացի գործընկերների մասնակցությամբ: Հ. Աբրահամյանը եւ Սթիվեն Բրայան Ֆերան ընկերությունում ունեն 45-ական տոկոս բաժնեմաս, իսկ 10%-ը պատկանում է Լաուրա Պետրոսյանին: «Վիկոմ-Լաբը» եւս զբաղվում է ոգելից խմիչքների, այդ թվում՝ կոնյակի արտադրությամբ: Ընկերության տնօրենը Հովհաննես Աբրահամյանն է:
«Արտֆուդ» ՍՊԸ-ն՝ նույն ինքը Արտաշատի պահածոների գործարանը, Արգամ Աբրահամյանի հաջորդ բիզնեսն է: Այս ընկերությունում Արգամի գործընկերը ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանի որդին է՝ Վաչագան Կարապետյանը: Նրանք ընկերությունում ունես հավասարաչափ բաժնեմասեր: Իսկ գործարանի տնօրենը Արմեն Մկրտչյանն է:
| «Արտֆուդ» գործարանի տարածքը | |
Գործարանը 2012թ. հոկտեմբերին մինչեւ 2017թ. մարման ժամկետով 300 միլիոն դրամի վարկ է ստացել ՓՄՁ ներդրումների ՈւՎԿ ՓԲԸ-ից: Վարկի երաշխավորը եղել է Արգամ Աբրահամյանը: Ստացած վարկի մասին հարցում էինք ուղարկել «ՓՄՁ ներդրումներ» ՈւՎԿ ՓԲԸ գործադիր տնօրեն Արթուր Բադալյանին: Վերջինս հրաժարվել է պատասխանել Հովիկ Աբրահամյանի որդուն պատկանող գործարանին տրված վարկին առնչվող հարցին` պատճառաբանելով, թե համաձայն ՀՀ օրենսդրության` իրավասու չէ պատասխանել:
Նշենք, որ այս ընկերությունն է Հայաստան ներմուծում «Natakhtari» լիմոնադները եւ «Borjomi» հանքային ջուրը:
Բենզա-գազալցակայանները վարչապետի ազգականների համար խոշոր եկամուտ են ապահովում
Արտաշատից մինչեւ Երասխ ճանապարհի ամբողջ երկայնքով ձգվում են վարչապետի ազգականների բենզա եւ զալցակայանները:
«Մայ-Արգ» ՍՊԸ-ն Արգամ Աբրահամյանի բազմաթիվ գազալցակայանների հիմնադիրներից մեկն է, որի իրավաբանական հասցեն Արարատի մարզի Մրգավան գյուղում է: Գազալցակայանի 50% բաժնեմասը պատկանում է Արգամ Աբրահամյանին, իսկ մյուս 50 տոկոսը՝ Մխչյան գյուղի բնակչուհի Նառա Մելքոնյանին: «Տրանս գազ» ՍՊԸ-ն Արգամ Աբրահամյանի հաջորդ գազալցակայանն է: Այն հիմնադրվել է 2014թ. փետրվարին: «Տրանս գազ» ՍՊԸ-ում Արգամ Աբրահամյանն ունի 30% բաժնեմաս: 25% բաժնեմաս ունի նրա ազգականը՝ մխչյանցի Գագիկ Պողոսյանը, 25%` երեւանցի Գոռ Սահակյանը եւ 20%՝ Արարատի մարզի Նորաշեն գյուղի բնակիչ, 22-ամյա Վարդան Հարությունյանը: Իսկ ՍՊԸ-ի տնօրենի պաշտոնը վստահվել է երեւանաբնակ 25-ամյա Արթուր Նազարյանին: |
| Հովիկ Աբրահամյանի գազալցակայանը Արտաշատում |
Գագիկ Պողոսյանը ԱԺ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Կարինե Պողոսյանի եղբայրն է: Պողոսյանները Հովիկ Աբրահամյանի մայրական կողմի ազգականներն են: Գագիկ Պողոսյանը մի շարք ընկերությունների սեփականատեր կամ տնօրեն է: Այդ ընկերությունները կապվում են Հովիկ եւ Արգամ Աբրահամյանների անվան հետ, ինչը նշանակում է, որ Գ. Պողոսյանի անձը պարզապես թաքցնում է Աբրահամյանների անունները:
Ընկերության իրավաբանական հասցեն Արգամ Աբրահամյանին պատկանող Ամիրյան փողոցի 4/2 հասցեի շենքն է:
«Դալար գազ» ՍՊԸ-ն եւս այս տարի է հիմնադրվել՝ մարտ ամսին: Ընկերությունը 100%-ով պատկանել է Արգամ Աբրահամյանին մինչեւ սեպտեմբերի 26-ը, որից հետո «Դալար գազ» ՍՊԸ-ի 100%-անոց սեփականատեր է դարձել մինչ այդ տնօրենի պաշտոնը զբաղեցնող Խաչատուր Հովսեփյանը:
Այս գազալցակայանի հասցեն Գագիկ Պողոսյանի հաշվառման հասցեն է: Ակնհայտ է, որ սեփականատիրոջ փոփոխությունը ձեւական է, եւ ընկերության իրական սեփականատերը Արգամ Աբրահամյանն է:
Ուշագրավ է այն փաստը, որ Արգամ Աբրահամյանի ընկերության երբեմնի տնօրեն Խաչատուր Հովսեփյանը 50/50 բաժնեմասով հիմնել է վառելիք ներկրող «Նավթ եւ Գազ» ՍՊԸ-ն: Նրա գործընկերը երեւանաբնակ Ռոման Մուրադյանն է: Հենց նա է զբաղեցնում «Նավթ եւ Գազ» ՍՊԸ-ի տնօրենի պաշտոնը:
ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2013թ. հունիսին եւ վառելիքի առաքում է իրականացնում Երեւանի ողջ տարածքում, ինչպես նաեւ` Գյումրի, Արտաշատ, Արմավիր, Աշտարակ եւ այլ քաղաքներ:
Ընկերությունը սկզբում կոչվել է «Նեվթի Գազ», այս տարի անվանափոխվել է եւ դարձել «Նավթ եւ Գազ»: Այս ընկերության իրական բաժնետերերից մեկը վարչապետի որդին է:
«Մեծն Արգամի» ՍՊԸ-ն 2007թ. հիմնադրել է Գագիկ Պողոսյանը, սակայն մեկ տարի անց դուրս է եկել ընկերությունից՝ այն 100%-ով զիջելով վարչապետի կնոջը` Ջուլիետա Աբրահամյանին: Ընկերությունը ղեկավարում է Մրգավետ Գյուղի բնակիչ Ամբիկ Գեւորգյանը:
«Մեծն Արգամի» ՍՊԸ-ն ունի մի շարք բենզալցակայաններ եւ առեւտրի այլ կետեր Արտաշատում եւ հարեւան գյուղերում: Բենզալցակայաններից մեկն էլ գտնվում է Մխչյան գյուղի սկզբնամասում: ՍՊԸ-ի գործունեության հիմնական տեսակը պարենային եւ ոչ պարենային ապրանքների առեւտուրն է, ինչպես նաեւ` առեւտրա-միջնորդական գործունեությունը:
«Արաշագ» ՍՊԸ-ն Արտաշատ-Երասխ ճանապարհի երկայնքով ունի գազալցակայաններ: Ընկերության 40% բաժնեմասը պատկանում է Գագիկ Պողոսյանին, 30%-ը` Ոստան գյուղի բնակիչներ Աշոտ եւ Հակոբ Բաբախանյան եղբայրներին, մյուս 30%-ը՝ նույն գյուղի բնակիչ Խաչիկ Զաքարյանին: «Արաշագ» ՍՊԸ-ի տնօրենը Ոստան գյուղի բնակիչ Կարեն Զաքարյանն է:
Ընկերությունը զբաղվում է շինարարության, ավտոմեքենաների տեխսպասարկման եւ վերանորոգման, պարենային եւ ոչ պարենային ապրանքների առեւտրով, առեւտրամիջնորդային գործունեությամբ:
| «Հովան-Լիան Գրուպ» ՍՊԸ-ի գազալցակայաններից |
«Հովան-Լիան Գրուպ» ՍՊԸ-ն եւս հայտնի է ԱԳԼՃԿ-ների ոլորտում: Հենրիկ Աբրահամյանը եւ նախկին պատգամավոր Արմեն Պուրտոյանը ընկերությունում ունեն հավասար բաժնեմասեր եւ որպես դրա հավաստիք ընկերության անունն էլ 50/50 տարբերակով են ընտրել` այն անվանելով իրենց զավակների՝ Հովհաննեսի եւ Լիանայի անուններով:
Ընկերությունը ղեկավարում է Արթուր Գոգչյանը:
2013թ. Մխչյան գյուղում հիմնադրվել է ավտոգազալիցքավորմամբ զբաղվող նոր ընկերություն` «Արտ-Գազ» ՍՊԸ-ն: Ընկերության բաժնեմասերի 30-ական տոկոսը պատկանում է Հենրիկ Աբրահամյանին ու նրա համագյուղացի Գայանե Հովսեփյանին, իսկ 40%-ը` աբովյանցի Սուսաննա Խաչատուրյանին, ով զբաղեցնում է նաեւ ընկերության տնօրենի պաշտոնը:

Бизнес премьер-министра Овика Абрамяна не имеет границ
Число компаний, принадлежащих в Армении премьер-министру Овику Абрамяну и его близким родственникам, переваливает за пятый десяток. Мы пока не успели собрать сведения об одной из компаний, так как постоянно основываются новые.
На состоявшемся 15 мая заседании правительства Овик Абрамян заявил, что правительство устанавливает новые правила игры и что все предприниматели должны работать в равном поле. "Хочу сказать, что я начну с себя, чтобы все поняли: должно быть равенство", - заявил Абрамян.
Выражением "я начну с себя" премьер признал, что занимается бизнесом. Отметим, что бизнесом он занимался еще будучи председателем Национального Собрания, на что не имел право по Конституции. Декларации об имуществе и доходах высокопоставленных должностных лиц доступны для общественности, однако чиновники декларируют лишь небольшую часть своего имущества и доходов. Аналогичным образом поступает и Овик Абрамян. Изучив представленные им документы, можно подумать, что глава правительства страны бизнесом не занимается, хотя он и его жена владеют довольно большим состоянием. Если согласиться с тем, что Абрамян не занимался бизнесом, тогда непонятно, откуда у супругов столько денежных средств.
В 2012 г., когда Овик Абрамян был кандидатом в депутаты, он задекларировал лишь квартиру площадью 276 кв.м на улице Туманяна в Ереване, квартиру площадью 146 кв.м на улице Шмидта и квартиру площадью 260 кв.м на улице Теряна, а также гараж площадью 18 кв.м. То же имущество он задекларировал в 2014 г. при вступлении в должность главы правительства.
Тем же принципом руководствовался и брат Овика Абрамяна, бывший депутат Национального Собрания Генрик Абрамян. В 2007 г. он, являясь кандидатом в депутаты, задекларировал автомобиль "Мерседес" 2006 г. выпуска, жилой дом площадью 288 кв.м, теплицу площадью 400 кв.м, приусадебный участок площадью 0,5 га, участок пахотной земли площадью 0,48 га в селе Мхчян, территорию несельскохозяйственного значения площадью 0,59 га в селе Айнтап, квартиру площадью 63 кв.м на улице Вардананц в Ереване.
| Особняк Овика Абрамяна в селе Мхчян | |
Ереванская квартира Генрика Абрамяна была задекларирована как подарок стоимостью 35 млн драмов. Что касается торговых компаний, то Г.Абрамян указал лишь ЗАО "Арташат-Винкон" номинальной стоимостью 100 млн драмов и ООО "Ован-Лиан Групп" номинальной стоимостью 50 млн драмов.
21 мая с.г., когда в Национальном Собрании обсуждалась новая программа правительства, депутат Никол Пашинян проинтересовался у новоназначенного премьер-министра, как он сумел обогатиться, не имея бизнеса. Премьер сперва призвал не проявлять "негативного отношения" к предпринимательству, после чего добавил: "Что касается моего имущества, то я его никогда не скрывал, представлял подробно, в соответствии с буквой закона. Я нажил имущество в те годы, когда занимался земледелием, когда это разрешалось. За время пребывания в различных должностях, когда я был в правительстве, был председателем Национального Собраничя, я имущество не наживал, не приобретал его в результате коррупции ".
"Исчезнувшие" из биографии девять лет
Премьер-министр родился в 1958 г. В его биографии отсутствуют годы после поступления и окончания Ереванского института народного хозяйства, однако в качестве начала трудовой деятельности указывается 1990-й, когда он стал начальником отдела коньячного завода в селе Бурастан. Предположим, Абрамян поступил в институт в 18 лет и окончил его через пять лет - в 1981 году. Из размещенной на сайте правительства биографии Овика Абрамяна непонятно, чем он занимался в течение девяти лет.
| Первое место работы премьер-министра |
Один из старожилов села Мхчян, где родился Абрамян, рассказал, что до поступления на работу на коньячный завод он был рабочим на станции автотехобслуживания. Именно это обстоятельство премьер тщательно скрывает, не указывая его в своей биографии. Наш мхчянский собеседник показал первое место работы нынешнего главы правительства. Отметим, что в настоящее время эта станция техобслуживания принадлежит семье Абрамянов. В ходе нашей беседы эту информацию подтвердили и работающие там автомеханики.
Как обогащается Овик Абрамян - преступным или иным путем?
То, что Овик Абрамян, занимается земледелием, видно только в разделе доходов его декларации об имуществе и доходах. В своих декларациях премьер не сообщает, что владеет землей, однако каждый год он каким-то образом получает доход от реализации сельхозпродукции. Так, в 2011 г. Овик Абрамян (тогда он был спикером НС) получил от реализации сельхозпродукции 40 млн драмов, в 2012-ом - 45 млн, в 2013-ом - опять 40 млн. Почти такой же доход получает от продажи сельхозпродуктов и жена премьера Джульетта Абрамян.
Высокопоставленные чиновники декларируют свое имущество, доходы и денежные средства по положению на день вступления в должность. Овик Абрамян, вступая 31 мая 2012 г. в должность председателя НС, не указал в своей декларации наличие земель. Сведения об этом отсутствуют и в декларации об имуществе и доходах, представленной в ЦИК при его выдвижении кандидатом в депутаты по пропорциональному списку Республиканской партии Армении. Получается, что под видом "реализации сельхозпродукции" Абрамян декларирует суммы, поступающие из других источников.
Конечно, Абрамяны владеют крупными участками земли в Араратской области. Только в селе Нарек на имя жены Овика Абрамяна зарегистрировано 120 га земли, из которых 100 га составляют виноградники, а 20 га - сенокос.
| Земли Джулиетты Абраамяна в селе Нарек |
Отметим, что Абрамянам принадлежат также земли в селах Кахцрашен, Урцадзор, Гораван, однако главы администраций указанных общин избегают разговоров на эту тему.
Еще в 2013 г. руководитель инспекции по контролю за финансами Министерства финансов РА Сона Гарибян представила результаты проведенного мониторинга программы приобретения дешевого дизтоплива, выделяемого при содействии правительства. Генрик Абрамян получил в селе Мхчян 35.000 литров субсидируемого правительством дизтоплива, а его сын Ованнес Абрамян - 12.900 литров. 65% дизтоплива, выделенного этому селу, досталось Абрамянам. |
Сеть оросительной воды в селах Нарек и Кахцрашен находится в плачевном состоянии, воды фактически не хватает. Несмотря на то, что земли, принадлежащие семье Овика Абрамяна, орошаются другой сетью, однако нехватка воды причиняет ущерб и им. С целью приведения в порядок оросительной системы Международный банк реконструкции и развития в 2013 г. выделил правительству РА кредит в размере 30 млн долларов с 25-летним сроком погашения. Правительство софинансировало сумму в драмах, эквивалентную 7,5 млн долларов (общая сумма составляла 37,5 млн долларов США).
Согласно указанной программе, река Азат должна обеспечить в селах Кахцрашен и Нарек самотек воды, одновременно осуществляя бесперебойное орошение земель, принадлежащих Абрамянам.
Чтобы попросить больше номеров, здесь .
В Арарате ничего не делается без участия Абрамянов. Они владеют акциями во многих видах предпринимательской деятельности и фактически контролируют все хозяйство области. Овик Абрамян вовлек в различные виды бизнеса своего брата – депутата Генрика (Джоника) Абрамяна и его сына Ованнеса. Благодаря премьер-министру его отец и другой брат – Аргам и Рафик Абрамяны – избраны членами совета старейшин села Мхчян, а племянник Арсен Абрамян назначен начальником управления полиции Араратской области. После назначения Овика Абрамяна премьер-министром его зять Ваан Мамиконян, занимавший должность начальника полиции Шенгавитского округа Еревана, стал начальником налоговой инспекции того же округа, а другой зять, Владимир Тамразян, был назначен начальником таможни аэропорта “Звартноц”. Сын Аргам является акционером и пайщиком свыше двух десятков компаний.
Производство консервов, вина и коньяка
| "Магазин ЗАО “Артрашат Винкон” и вход на территорию завода | Строения завода |
ЗАО “Арташат Винкон” занимается производством спиртных напитков, в том числе вина и коньяка. Компания находится в Араратской области. Ее акции делят поровну Аргам Абрамян и Ованнес Абрамян.
Учредителем ЗАО “Арташат Винкон” стало ЗАО “Ованнес –Дж.”, принадлежащее дяде и двоюродному брату Аргама – Генрику и Армену Абрамянам. Последний в 2000 г. ушел из компании, а в 2012-ом ее покинул и Генрик Абрамян. С июля 2012 г. акционерами “Арташат Винкон” стали Аргам Абрамян и сын Генрика Абрамяна Ованнес. Отметим, что уставной капитал компании составляет 138 млн драмов.
В 2010-2011 гг. ЗАО “Арташат Винкон” оформило банковский кредит на сумму 500 тыс. долларов. Гарантом этого кредита несколько раз становился Овик Абрамян, занимавший тогда пост главы парламента. В свою очередь компания несколько раз выступала гарантом, когда кредиты оформлял Овик Абрамян.
ООО “Виком-Лаб” Ованнес Абрамян основал в 2012 г. при участии армянских и канадских партнеров. По 45% акций принадлежат Ованнесу Абрамяну и Стивену Брайану Ферра, 10% - Лауре Петросян. “Виком Лаб” тоже занимается производством алкогольных напитков, в том числе коньяка. Директор компании – Ованнес Абрамян.
Следующий вид бизнес-деятельности Аргама Абрамяна – ООО “Артфуд”, или Арташатский консервный завод. Партнером Аргама в данной компании является сын министра сельского хозяйства РА Серго Карапетяна Вачаган Карапетян. Партнеры владеют равными долями акций “Артфуда”.
| "Территория завода “Артфуд” | |
Завод оформил в ЗАО “Университельная кредитная организация “Инвестиции в малый и средний бизнес” кредит в 300 млн драмов, который должен погасить в период с октября 2012 г. по 2017 г. Гарантом получения кредита стал Аргам Абрамян. Мы обратились с запросом по поводу полученного кредита, однако генеральный директор ЗАО “УКО “Инвестиции в МСБ” Артур Бадалян, сославшись на законодательство РА, отказался отвечать на вопросы, касающиеся кредита, выделенного заводу сына премьер-министра.
Отметим, что эта компания импортирует в Армению лимонад “Natakhtari” и минеральную воду “Borjomi”.
Бензо- и газозаправочные станции обеспечивают для родственников премьер-министра крупные доходы
Вдоль всей трассы Арташат-Ерасх установлены автомобильные бензо- и газозаправочные станции родственников премьер-министра. Одним из учредителей многочисленных АГЗС является ООО “Май-Арг”. Юридический адрес его регистрации находится в селе Мргаван Араратской области. 50% акций АГЗС принадлежат Аргаму Абрамяну, остальные 50% - жительнице села Мхчян Наре Мелконян. Другая компания, в которой Аргам Абрамян также имеет 50% акций, - ООО “Арг-Лев Газ”. Она была основана в октябре 2009 г. Второй половиной акций этой компании владеет житель Еревана Левон Казарян. Компанией руководит Драстамат Тадевосян. |
| Газозаправочная станция Овика Абрамяна в Арташате |
В феврале 2014 г. Аргам Абрамян создал еще одну АГЗС – ООО “Транс газ”. Абрамяну-младшему принадлежат 30% акций, по 25% имеют его родственник – мхчянец Гагик Погосян и ереванец Гор Саакян. Владельцем 20% акций является житель села Норашен Араратской области, 22-летний Вардан Арутюнян. Должность директора этого ООО доверена 25-летнему Артуру Назаряну.
Гагик Погосян – брат депутата парламентской фракции Республиканской партии Армении Карине Погосян. Погосяны – родственники Овика Абрамяна по материнской линии. Гагик Погосян является собственником или директором целого ряда компаний, которые связывают с Овиком и Аргамом Абрамянами, а это значит, что они просто скрываются за именем Г.Погосяна. Компания зарегистрирована в принадлежащем Аргаму Абрамяну доме 4/2 по улице Амиряна.
В марте этого года было основано также ООО “Далар газ”. До 26 сентября владельцем 100 процентов акций этой компании был Аргам Абрамян, после этого все акции перешли к занимавшему до этого пост директора ООО Хачатуру Овсепяну. АГЗС зарегистрирована по адресу прописки Гагика Погосяна. Очевидно, что смена владельца носила формальный характер, и реальным собственником компании является Аргам Абрамян.
Примечательно, что бывший директор компании Аргама Абрамяна Хачатур Овсепян основал импортирующее топливо ООО “Нефть и Газ” с соотношением акций 50/50. Его партнером является проживающий в Ереване Роман Мурадян. Он и занимает должность директора ООО.
Компания “Нефть и Газ” была основана в июне 2013 г. Она осуществляет поставки топлива в Ереван, Гюмри, Арташат, Армавир, Аштарак и другие города.
Одним из реальных акционеров этой компании является сын премьер-министра.
ООО “Мецн Аргами” было основано в 2007 г. Гагиком Погосяном. Однако через год он покинул компанию, уступив 100% акций жене премьер-министра Джульетте Абрамян. Компанией руководит житель села Мргавет Амбик Геворкян.
ООО “Мецн Аргами” принадлежит ряд бензозаправочных станций и торговые точки в Арташате и соседних селах. Одна из бензозаправочных станций находится у въезда в село Мхчян. Основным видом деятельности ООО является торговля продовольственными и непродовольственными товарами, а также коммерческая посредническая деятельность.
Газозаправочные станции ООО “Арашаг” расположены вдоль всей трассы Арташат –Ерасх. 40% акций этой компании принадлежат Гагику Погосяну, 30% - жителям села Востан братьям Ашоту и Акопу Бабаханянам, остальные 30% - их односельчанину Хачику Закаряну. Директором ООО “Арашаг” является житель села Востан Карен Закарян. Компания занимается строительством, техобслуживанием и ремонтом автомобилей, торговлей продовольственными и непродовольственными товарами, коммерческой посреднической деятельностью.
| Одна из газозаправочных станций ООО “Ован-Лиан Групп” |
Акции ООО “Ован-Лиан Групп” в соотношении 50/50 принадлежат Генрику Абрамяну и бывшему депутату НС Армену Пуртояну. В связи с этим в названии компании они использовали имена своих детей – Ованнеса и Лианы. Компанией руководит Артур Гогчян.
В 2013 г. в селе Мхчян была основана занимающаяся газозаправкой еще одна компания – ООО “Арт-Газ”. По 30% акций компании принадлежат Генрику Абрамяну и его односельчанке Гаяне Овсепян, 40% - жительнице города Абовян Сусанне Хачатрян, которая является также директором компании. “Арт-Газ” занимается и прокладкой газовых линий.
Первое фото – с сайта правительства. Фото премьер-министра и его жены – с фейсбуковской страницы О.Абрамяна