Հովիկ Աբրահամյանի բիզնեսը սահմաններ չունի-2
Շարունակում ենք ներակայացնել վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի եւ նրա մերձավորների ընկերություններ, որոնք գործունեություն են ծավալում ամենատարբեր ոլորտներում:
Սուպերմարկետներ եւ հյուրանոցային համալիրներ
«Արտաշատ ՊԼԱԶԱ» ՍՊԸ-ն Արտաշատ քաղաքի կենտրոնում մեծ սուպերմարկետ եւ բիզնես կենտրոն է կառուցում: Արտաշատի քաղաքապետ Գագիկ Մուրադյանը «Հետքին» տեղեկացրել է, որ քաղաքի Օգոստոս 23 փողոցի թիվ 107 հասցեում գտնվող 1200քմ եւ 977 քմ հողատարածքները 2010 եւ 2012 թվականներին աճուրդ վաճառքի կարգով օտարվել է «Արտաշատ ՊԼԱԶԱ» ՍՊԸ-ին` համապատասխանաբար 6 մլն եւ 4.9 մլն դրամով: 2012թ. հենց այդ ընկերությանն էլ տրվել է այդ տարածքի շինթույլտվությունը:
«Արտաշատ ՊԼԱԶԱ» ՍՊԸ-ն 100%-ով պատկանում է Արգամ Աբրահամյանին, իսկ տնօրենը նրա ազգական Գագիկ Պողոսյանն է: Կրտսեր Աբրահամյանը 43.5 մլն դրամ կանոնադրական կապիտալ ունեցող ընկերության սեփականատեր է դարձել 2011թ-ին: |
«Աբովյան Սիթի»-ն Աբովյանում հայտնի է, որպես Աբովյանի քաղաքապետ Կարապետ Գուլոյանի սուպերմարկետ: Իհարկե, քաղաքապետն այնտեղ մասնաբաժին ունի՝ ոչ իր անունով, բայց հիմնական դերակատարներից է նաեւ Արգամ Աբրահամյանը: Վերջինս 50/50 կիսել է «Աբովյան Սիթի» ՍՊԸ-ն Նոյեմզար Քալաջյանի հետ: Ն. Քալաջյանը ԱԺ պատգամավոր Մուրադ Գուլոյանի կինն է, Աբովյանի քաղքապետ Կարապետ Գոլոյանի մայրը: Այս ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2010թ.-ին:
Մխչյան գյուղի «Մեծն Արգամի» ընկերության հարեւանությամբ է գտնվում վարչապետի տիկնոջ հաջորդ ընկերությունը՝ «Արտաշատ Սիթի» ՍՊԸ-ն: Այն երկհարկանի սուպերմարկետ է՝ առեւտրի տարբեր բաժիններով: Ընկերության հիմնադիրը դարձյալ Գագիկ Պողոսյանն է եղել: Նա ՍՊԸ-ի եկամուտները «վայելել» է մինչեւ 2014թ. ապրիլի 29-ը, դրանից հետո «Արտաշատ Սիթի»-ն ամբողջությամբ անցել է Ջուլիետա Աբրահամյանին: Վարչապետի տիկնոջ ընկերությունը ղեկավարում է Մխչյան գյուղի բնակիչ Ավագ Հովհաննիսյանը: |
Այս ՍՊԸ-ի հարկերը թաքցնելու գործելաոճին «Հետքն» արդեն անդրադարձել է: «Հետքի» երեք լրագրողներ նույն օրվա տարբեր ժամերի այստեղ առեւտուր են արել, երկուսին ՀԴՄ կտոր չեն տվել, երրորդ լրագրողը պահանջել է ՀԴՄ կտրոնը, որից հետո վաճառողը հատկացրել է այն:
Երեւանի կենտրոնում` Ամիրյան 4/7 հասցեում է գրանցված Արգամ Աբրահամյանին 100%-ով պատկանող «Իմպերիում Պլազա» ՓԲԸ-ն, որի կանոնադրական կապիտալը կազմում է 1 միլիարդ 888 միլիոն 700 հազար դրամ (4,6 մլն դոլար): Ուշագրավ է, որ գործունեության հասցեն հստակ նշված չէ, այլ նկարագրված է` «Արտաշատ, Օգոստոսի 23-ի և Շահումյան փող. աջակողմյան խաչմերուկ»:
Այդ տարածքում է գտնվում «Իմպերիում Պլազա» բիզնես կենտրոնը, որը հիմնադրվել է 2011-ին: Կենտրոնը վարձակալությամբ տրամադրում է գրասենյակային տարածքներ` փոքր ու միջին բիզնեսով զբաղվողներին:
«Hotel National» հյուրանոցային համալիրը Երևանի Ամիրյան փողոցում |
Արգամ Աբրահամյանին պատկանող այդ շենքի մի հատվածն էլ զբաղեցնում է նրա «Hotel National» հյուրանոցային համալիրը: Այս շենքը նախկինում պատկանում էր Ազգային ժողովի պատգամավոր Մելիք Գասպարյանին: Նրա մահից հետո (2009 թ. մահացել է ավտովթարից) շենքի սեփականատերը դարձավ Արգամ Աբրահամյանը:
Նույն՝ Ամիրյան 4/7 հասցեում է գրանցված «Իմպերիում Գրուպ» ՍՊԸ-ն, որը հիմնադրվել է 2014թ. փետրվարին: Այս ընկերության միակ սեփականատերը Արգամ Աբրահամյանն է, որն անձամբ է ղեկավարում այն՝ զբաղեցնելով տնօրենի պաշտոնը:
«Իմպերիում Պլազա»-ի գրասենյակը | Արտաշատի կենցաղի տունը |
«Դալար Բարդի» ՍՊԸ-ին է պատկանում Արտաշատի կենցաղի տունը: 2012թ-ին ՍՊԸ-ի 100% սեփականատեր է դարձել Արգամ Աբրահամյանը: Ընկերության կանոնադրական կապիտալը կազմում է 31.3 միլիոն դրամ: «Դալար Բարդի» ՍՊԸ-ի տնօրենի պաշտոնը վստահվել է ԱԺ պատգամավոր Կարինե Պողոսյանի ամուսնուն՝ Ռոբերտ Գասպարյանին:
Ռ. Գասպարյանը «Հետքի» հետ զրույցում հաստատեց, որ ընկերության տնօրենն ինքն է, սակայն նշեց, որ այս պահին որեւէ գործունեություն չի ծավալում: Ըստ Ռոբերտ Գասպարյանի` այդ ընկերությունով ցանկանում է բիզնեսով զբաղվել, սակայն դեռ չի որոշել, թե ինչ գործունեություն պետք է ծավալի: Երբ նրանից հետաքրքրվեցինք, թե Աբրահամյաններին պատկանող քանի՞ ընկերության տնօրեն է կամ քանի՞սն է իր անունով գրանցված, Ռ. Գասպարյանի նյարդերը տեղի տվեցին. «Բայց ինչի պիտի ձեզ ասեմ, թե ես ինչ ունեմ, դուք ոչ քննիչ եք, ոչ ոստիկան, ինչի՞ պիտի ասեմ, թե ինչով եմ զբաղվում»:
Ռոբերտ Գասպարյանն սկզբում թաքցնում էր, որ իր կինը ազգակցական կապ ունի Աբրահամյանների հետ եւ հենց այդ պատճառով է իրեն վստահվել վերջիններիս պատկանող մի շարք ընկերությունների ղեկավարի պաշտոնը: Նա այդ ամենը կապում էր իր աշխատասիրության եւ ազնվության հետ, որը նկատել են Աբրահամյանները: Իսկ կնոջ ազգակցական լինելու գործոնի վերաբերյալ հարցին, Ռոբերտ Գասպարյանը հետեւյալ կերպ արձագանքեց. «Փաստորեն դա էլ գիտեք…այո, իմ կինը Աբրահամյանների ազգականն է»:
Վարչապետի որդին եւ մերձավորները` հանքարդյունաբերության ոլորտում
«Ջուլի» ՍՊԸ-ն հիմնականում զբաղվում է օգտակար հանածոների արդյունահանման նպատակով երկրաբանական ուսումնասիրություններով: 100 տոկոս բաժնետերը Արգամ Աբրահամյանն է: ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարությունն այս տարվա փետրվարի 4-ին «Ջուլի» ՍՊԸ-ին երկու տարի ժամկետով տրամադրել է թույլտվություն, որպեսզի վերջինս ուսումնասիրի Վայոց ձորի մարզի Ելփինի պղինձ-մոլիբդենային պաշարները: Նախկինում այս տարածքի օգտակար հանածոների ուսումնասիրությամբ զբաղվում էր Արգամ Աբրահամյանին 100%-ով պատկանող մեկ այլ ընկերություն՝ «Արգամիկ» ՍՊԸ-ն:
«Արգամիկ» ՍՊԸ-ի տնտեսական գործունեության մեջ է մտնում հանքերի արդյունահանումն ու շահագործումը, քարերի մշակումը, ինչպես նաեւ ձկնաբուծությամբ զբաղվելը, կենցաղային եւ տրանսպորտային ծառայություններ մատուցելը եւ այլն:
«Ջուլի» ՍՊԸ-ն նաեւ մանրածախ առեւտրով է զբաղվում եւ խանութներ ունի Արտաշատ եւ այլ համայնքներում: Ընկերությունը հիմնադրվել է 2012թ-ին եւ ամբողջությամբ պատկանում է վարչապետի որդուն` Արգամ Աբրահամյանին: Այս ընկերության տնօրենը ևս Ռոբերտ Գասպարյանն է:
Իսկ «Արգամիկ» ՍՊԸ-ի տնօրենը Արամ Օսիկյանն է, ով մեկ այլ հանքարդյունաբերությամբ զբաղվող ընկերության` «Ասսաթ» ՍՊԸ-ի 100% սեփականատերն է: Մինչ 2013թ. նա է եղել «Ասսաթի» տնօրենը: Այս ընկերությանը 2013թ. հունիսին տրամադրվել է Լոռու մարզի Քարաբերդի կենտրոնական տեղամասի ոսկու արդյունահանման թույլտվություն, իսկ 2004թ. ստացել էր Վայոց ձորի մարզի Կաքավասարի ոսկու հանքերևակման թույլտվություն:
Հովիկ Աբրահամյանի ու Արամ Օսիկյանի մտերմությունը տարիների պատմություն ունի եւ չի բացառվում, որ վարչապետը կամ իր մերձավորները կապ ունեն նաեւ «Ասսաթ» ՍՊԸ-ի հետ:
Հովիկ Աբրահամյանի եղբայրը` նախկին պատգամավոր Հենրիկ Աբրահամյանը եւս հանքարդյունաբերության նկատմամբ անտարբեր չէ: Նրան է պատկանում «Ավազահատիկ» ՍՊԸ-ի 30% բաժնեմասը: Մնացած բաժնեմասը կիսում են Արարատի մարզի Կանաչուտ գյուղի բնակիչ Խաչատուր Աղաջանյանը՝ 30% եւ երեւանաբնակ Հասմիկ Հակոբյանը՝ 40%: Ընկերությունը ղեկավարում է Մասիս քաղաքի բնակիչ Լեւոն Միքայելյանը:
Այս ՍՊԸ-ին 2012թ. տրամադրվել է Արարատի մարզի Նորամարգ համայնքի ավազի հանքի արդյունահանման թույլտվություն: Նորամարգի համայնքապետ Սարգիս Գալստյանը փոխանցեց, որ համայնքապետարանը «Ավազահատիկ» ՍՊԸ-ի հետ կնքել է մոտ 12 հա հողի վարձակալության պայմանագիր, որից միայն 1 հա է օգտագործվում ավազի արդյունահանման նպատակով:
«Ավազը հանում են ոչ թե հողից այլ գետից` Սեւջուր եւ Արազի վտակներից մեկի տարածքից: Ընկերությունը 12 հա-ի համար տարեկան վճարում է մոտ 200 հազար դրամ վարձավճար»,-ասում է Ս. Գալստյանը:
Հենրիկ Աբրահամյանի որդին` Հովհաննես Աբրահամյանը եւս ավազի հանքեր ունի: Նա «Մեծն Հովնան» ՍՊԸ-ի 100 % բաժնետերն է: Ընկերությունը շահագործում է Արարատի մարզի Արաքսավան համայնքի տարածքում գտնվող Արաքսի ավազանի հանքավայրը: Թույլտվությունը ստացել է 2012թ-ին: Վարչապետի եղբորորդին ավազն ստանում է հենց Արաքս գետից:
Արաքսավան համայնքի ավազահանքը |
Արաքսավանի համայնքապետ Ատոմ Թադեւոսյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ «Մեծն Հովնան» ՍՊԸ-ն վարձակալության հիմունքներով շահագործում է 3հա ընդերքօգտագործման հող՝ տարեկան 247.000 դրամ վարձավճարով: Այս գյուղում նաեւ սեփական հողամաս էլ ունեն՝ 1.6 հա մակերեսով: Ատոմ Թադեւոսյանը հիշեց, որ Աբրահամյաններն ավազի հանքավայրը շահագործում են 2004-2005թթ-ից:
«Պարամաունտ գոլդ մայնինգ» ՍՊԸ-ն միակ ընկերությունն է, որտեղ որպես հիմնադիր երեւում է Հովիկ Աբրահամյանի անունը: Հիմնադիր բաժնետերերը եղել են նախկին պատգամավոր Տիգրան Արզաքանցյանը, այն ժամանակ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Հովիկ Աբրահամյանը, Բագրատունի Բարսեղյանը եւ Գագիկ Խաչատրյանը (ֆինանսների նախարարը չէ-հեղ.): Ավելի ուշ` 2010թ. բաժնետեր է դարձել նաեւ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն:
Բաժնետերերը հերթով դուրս են եկել ընկերությունից (Հովիկ Աբրահամյանը դուրս է եկել 2008թ-ին) եւ միակ սեփականատեր է դարձել Տիգրան Արզաքանցյանը:
2010թ. «Պարամաունտ գոլդ մայնինգ» ՍՊԸ-ն ստացել էր հանքարդյունահանման լիցենզիա` Կոտայքի մարզի Մեղրաձորի ոսկու հանքային դաշտի հարավային մասի հեռանկարային տեղամասում, իսկ 2012թ-ին լիցենզիայի ժամկետը երկարացվել է:
ՍՊԸ-ն լուծարվել է եւ իրավահաջորդ է դարձել 2011թ. ստեղծված «Պարամաունտ գոլդ մայնինգ» ՓԲԸ-ն, որի հիմնադիրը եղել է Տիգրան Արզաքանցյանը: Վերջինս 2012թ. ապրիլի 3-ին դուրս է եկել ՓԲԸ-ից եւ հաջորդ օրը` ապրիլի 4-ին 100%-անոց բաժնետեր է դարձել Լյուքսենբուրգի դքսությունում գրանցված «ԷՅ ԷՄ ՋԻ ԷՄ Ս.Ա.Ր.Լ.» ՍՊԸ-ն:
Թանկարժեք իրերի եւ աքսեսուարների վաճառք
Մայրաքաղաքի Աբովյան 18 հասցեում է գտնվում «Ֆրանկ Մյուլեր» բրենդային ժամացույցների խանութը, որի հիմնադիրը «Ֆրանկ Մյուլեր Երեւան Ուոչ Դիսթրիբյուշն» ՓԲԸ-ն է: Վերջինս Հայաստանում գրանցվել է 2002թ-ին՝ «Սիրկապ Արմենիա» ՓԲԸ-ի կողմից, սակայն մեկ տարի անց հիմադիրը դուրս է եկել ընկերությունից եւ բաժնետերեր են դարձել Արգամ Աբրահամյանը (12%), նրա աներ ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանը (13%), մոսկվայաբնակ Արմեն Հայրապետյանը եւ «Արցախբանկի» ներկայիս բաժնետերեր Հրաչ Կապրիելյանը, Վարդան Սիրմաքեսը:
«Ֆրանկ Մյուլեր» բրենդային ժամացույցների խանութը Երևանի Աբովյան փողոցում |
«Այրսիրկապ» ՓԲԸ-ում Աբրահամյանն ու Ծառուկյանը եւս նույնքան բաժնեմաս ունեն: Այս ընկերությունների տնօրենի պաշտոնը զբաղեցնում է երեւանաբնակ Կարինե Իսրայելյանը:
Ըստ հարկ վճարողների փնտրման համակարգի տվյալների՝ «Ֆրանկ Մյուլեր Երեւան Ուոչ Դիսթրիբյուշն» ՓԲԸ –ի գործունեությունը ժամանակավորապես դադարեցված է:
Արգամ Աբրահամյանը «Ֆորցա» ՍՊԸ-ում ունի 25% բաժնեմաս, նույնքան բաժնեմաս ունի նաեւ Գագիկ Ծառուկյանը: Մյուս 50%-ը պատկանում է մոսկվայաբնակ գործարարներ Գոհար Պապյանին ու նրա զավակներին՝ Ռաֆայել եւ Նարինե Պապյաններին: Վերջիններս հայտնի են բրենդային ժամացույցների, թանկարժեք զարդերի վաճառքով՝ Հայաստանում եւ արտերկրում:
Պապյաններին է պատկանում Երեւանում գործող «Լուվր» խանութը, որը դարձյալ բրենդային ժամացույցների ու զարդերի վաճառքով է զբաղվում: Ռաֆայել Պապյանը Մոսկվայում նույնիսկ թանկարժեք ժամացույցների, զարդերի գիտակների կենտրոն է հիմնել՝ իր վաճառքի սրահներով: Այն կոչվում է ''Raff House'' :
«Ֆորցա» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2009թ-ին, իսկ տնօրենը Գոհար Պապյանն է: Նարինե Պապյանից հետաքրքրվեցինք, թե ինչ գործունեությամբ է զբաղվում «Ֆորցա» ՍՊԸ-ն, սակայն նա հրաժարվեց պատասխանել: Նախ նշեց, թե ընկերությունում իրենց մասնակցությունը ձեւական է եղել, հետո ասաց, որ իրենք սխալվել են այդ հարցում, ապա հրաժարվեց կոնկրետ հարցի պատասխանել, անդադար ճշտելով՝ թե ինչու ենք ցանկանում ՍՊԸ-ի մասին տեղեկություններ իմանալ:
«Ֆորցա» ՍՊԸ-ի իրավաբանական հասցեն Երեւանի Թումանյան 21-ն է, որտեղ գտնվում է Time բրենդային ժամացույցների խանութը: Խանութի աշխատակիցը պատասխանեց, որ Time-ի հիմնադիրը «Թայմլես» ՍՊԸ-ն է, որը պատկանում է ՀՀ ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանի որդիներին:
Աբրահամյանները խոշոր ձկնաբույծներ են
«Մխչյան Ֆիշ Ֆուդ» ՍՊԸ-ն Հովհաննես Աբրահամյանին եկամուտներ է ապահովում ձկնաբիզնեսից ու ձկան կերի ներկրումից: Այս ընկերությունը հիմնադրվել է 2010թ-ին եւ մի շարք ձկնաբուծարաններ հիմնել Արարատի մարզի Մխչյան եւ հարեւան այլ համայնքներում: Ընկերությունում 33-ական տոկոս բաժնեմաս ունեն Հովհաննես Աբրահամյանն ու Արարատի մարզի Հովտաշատ համայնքի ղեկավար Հովիկ Թադեւոսյանը, իսկ 34%՝ Գագիկ Ծառուկյանը: «Հետքն» անդրադարձել է, որ այս ընկերությունը ձկան կերի ներկրման ոլորտում գերիշխող դիրք ունի:
Ընկերությունը ղեկավարում է Արարատի մարզի Բաղրամյան գյուղի բնակիչ Սանասար Խալաթյանը:
Զորակ գյուղի ձկնաբուծական տնտեսությունը |
Ձկնաբուծական տնտեսությամբ զբաղվող «Էկոֆիշ Թրեյդ» ՍՊԸ-ում էլ 33-ական մասնաբաժին ունեն Հովհաննես Աբրահամյանը (Հովիկ Աբրահամյանի եղբոր որդին է) եւ Հովիկ Թադեւոսյանը, իսկ 34 տոկոսը` ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանինն է: Ձկնաբուծարանը գտնվում է Արարատի մարզի Զորակ գյուղում: «Էկոֆիշ Թրեյդ»-ի տնօրենը Լեոնարդ Կարապետյանն է:
Հովիկ Աբրահամյանի կնոջը` Ջուլիետա Աբրահամյանին պատկանող «Մեծն Արգամի» ՍՊԸ-ի տնօրեն Ամբիկ Գեւորգյանը 2010թ-ին հիմնադրել է «Մխչյան Ֆիշ» ՍՊԸ-ն: 100% բաժնետերը Ամբիկ Գեւորգյանն է: Ընկերության իրավաբանական հասցեն Աբրահամյանների ծննդավայր Մխչյան գյուղն է: Այլ տվյալ չկա, հենց այսպես է գրված: Մխչյանում գյուղացիները վկայում են, որ այս ընկերության իրական սեփականատերը Աբրահամյան ընտանիքն է: «Մերի Ֆիշ» ՍՊԸ-ն Հենրիկ Աբրահամյանը հիմնադրել է 2014թ. հունիսին: Այն դարձյալ ձկնաբուծական տնտեսությամբ զբաղվող ընկերություն է: ՍՊԸ-ի անունը Հենրիկ Աբրահամյանի դստեր՝ Մերի Աբրահամյանի անունով է, ով էլ զբաղեցնում է ընկերության տնօրենի պաշտոնը: Մերի Աբրահամյանն այս տարվա օգոստոսին նաեւ «Մերի Աբրահամյան Հենրիկի» Ա/Ձ է հիմնել, եւ հաշվառել հենց իրենց տան հասցեով: |

Бизнес Овика Абрамяна не имеет границ-2
Мы продолжаем представлять компании премьер-министра Овика Абрамяна и его родственников, которые разворачивают бизнес-деятельность в самых различных сферах.
Супермаркеты и гостиничные комплексы
ООО “Арташат ПЛАЗА” строит в центре города Арташата крупный супермаркет и бизнес-центр. Мэр Арташата Гагик Мурадян сообщил Hetq.am, что расположенные по адресу улица 23-го августа, 107 земельные участки площадью 1200 и 977 кв.м в 2010 и 2012 годах были выставлены на торги и проданы ООО “Арташат ПЛАЗА” соответственно за 6 млн и 4,9 млн драмов. В 2012 г. именно этой компании было выдано разрешение на строительные работы на указанной территории.
ООО “Арташат ПЛАЗА” принадлежит Аргаму Абрамяну, а директором является его родственник Гагик Погосян. Собственником этой компании с уставным капиталом 43,5 млн драмов Абрамян-младший стал в 2011 г.
Супермаркет “Абовян Сити” в Абовяне принадлежит мэру этого города Карапету Гулояну. Акции супермаркета, естественно, записаны не на мэра. Одним из основных акционеров является опять-таки Аргам Абрамян. Последний делит поровну акции супермаркета с Ноемзар Каладжян. Последняя является матерью Карапета Гулояна и женой депутата Национального Собрания Мурада Гулояна. ООО “Абовян Сити” было основано в 2010 г.
По соседству с компанией “Мецн Аргам” в селе Мхчян находится другая компания супруги премьера – ООО “Арташат Сити”. Это двухэтажный супермаркет с множеством отделов. Учредителем является все тот же Гагик Погосян. Доходы от этой компании он получал до 29 апреля 2014 г., после чего “Арташат Сити” полностью отошел к Джульетте Абрамян. Компанией жены премьера руководит житель села Мхчян Аваг Ованнисян. Hetq.am уже писал о “привычке” этого супермаркета уклоняться от уплаты налогов. Трое журналистов Hetq.am в разное время дня совершили здесь покупки. Двум журналистам кассовые чеки не выдали, третьему журналисту продавец выдала чек только после его требования.
| Гостиничный комплекс “ Hotel National” на улице Амиряна в Ереване |
В центре Еревана, по адресу Амиряна, 4/7, зарегистрировано ЗАО “Империум Плаза”, все 100% акций которого принадлежат Аргаму Абрамяну. Уставной капитал компании составляет 1 млрд 888 млн 700 тыс. драмов (4,6 млн долларов). Примечательно, что адрес ее деятельности указан расплывчато: Арташат, правосторонний перекресток улиц 23-го августа и Шаумяна. На этом месте находится основанный в 2011 г. бизнес-центр “Империум Плаза”, который предоставляет в аренду офисные помещения малым и средним предпринимателям.
Часть этого здания, принадлежащего Аргаму Абрамяну, занимает его гостиничный комплекс “Hotel National”. В прошлом владельцем здания был депутат НС Мелик Гаспарян. После го смерти (Гаспарян скончался в 2009 г. в автомобильной аварии) собственником здания стал Аргам Абрамян.
По тому же адресу Амиряна, 4/7 зарегистрировано ООО” Империум Групп”, основанное в феврале 2014 г. Единственным собственником этой компании является Абрамян-младший, занимающий также пост директора.
| Офис “Империум Плаза” | Дом быта в Арташате |
Дом быта в Арташате принадлежит ООО “Далар Барди”. В 2012 г. единоличным владельцем этой компании стал Аргам Абрамян. Уставной капитал ООО составляет 31,3 млн драмов. Здесь должность директора доверена мужу депутата НС Карине Погосян Роберту Гаспаряну. Последний в беседе с Hetq.am подтвердил, что является директором компании, но отметил, что на данный момент никакой деятельностью не занимается. По словам Гаспаряна, с помощью этой компании он хочет заняться бизнесом, но пока не решил, каким. Когда же мы спросили, директором скольких компаний Абрамянов он является и сколько принадлежащих этой семье компаний зарегистрировано на его имя, у Роберта Гаспаряна сдали нервы. “А почему я должен сообщать вам, что у меня есть. Вы не следователь, не полицейский, почему я должен рассказывать, чем я занимаюсь”,- раздраженно заявил он.
Гаспарян сперва скрывал, что его жена – родственница Абрамянов и что именно поэтому ему доверили руководящие должности в принадлежащих им нескольких компаниях. Это обстоятельство он объяснил своим трудолюбием и честностью, что Абрамяны оценили. На вопрос о родственной связи с ними его жены Роберт Гаспарян сказал: “Фактически вы и об этом знаете… Да, моя жена – родственница Абрамянов”.
Бизнес сына и родственников премьер-министра в горнодобывающей сфере
ООО “Джули” занимается в основном геологической разведкой с целью добычи полезных ископаемых. 100-процентным собственником этой компании является Аргам Абрамян. 4 фераля с.г. Министерство энергетики и природных ресурсов РА выдало ООО “Джули” разрешение на изучение в течение двух лет запасов меди и молидбена на Елпинском месторождении в области Вайоц дзор. В прошлом изучением полезных ископаемых на данной территории занималось принадлежавшее только Аргаму Абрамяну другое ООО – “Аргамик”.
Сфера экономической деятельности этого ООО включает эксплуатацию рудников, обработку камней, рыбоводство, оказание бытовых и транспортных услуг и пр. Компания занимается также розничной торговлей, имеет магазины в Арташате и других общинах. ООО было основано в 2012 году и полностью принадлежит сыну премьера – Аргаму Абрамяну. Директором этой компании также является Роберт Гаспарян.
Директором ООО “Аргамик” Арам Осикян является владельцем 100% акций другой горнодобывающей компании – ООО “Ассат”. До 2013 г. он занимал пост директора “Ассата”. В июне 2013 г. этой компании было выдано разрешение на добычу золота на центральном участке Караберда в Лорийской области.
Овик Абрамян и Арам Осикян поддерживают близкие отношения уже много лет, и не исключено, что премьер-министр или его родственники имеют отношение также к ООО “Ассат”.
Брат Овика Абрамяна, бывший депутат парламента Генрик Абрамян тоже неравнодушен к горнодобывающей промышленности. Ему принадлежат 30% акций ООО “Авазаатик”. Остальную часть акций делят между собой житель села Каначут Араратской области Хачатур Аганджанян (30%) и жительница Еревана Асмик Акопян (40%). Компанией руководит житель города Масис Левон Микаелян.
В 2012 г. этому ООО было выдано разрешение на добычу песка в общине Норамарг. Староста общины Саркис Галстян сообщил, что местная администрация заключила с ООО “Авазаатик” договор об аренде около 12 га земли, из которых только один гектар используется для добычи песка.
“За 12 га компания ежегодно платит в качестве аренды около 200 тысяч драмов”,- отметил С.Галстян.
Песчаные карьеры есть и у сына Генрика Абрамяна Ованнеса Абрамяна. Он является собственником 100% акций ООО “Мецн Овнан”. Компания эксплуатирует песчаный карьер в бассейне реки Аракс, который находится на территории общины Араксаван Араратской области. Разрешение на эксплуатацию было выдано в 2012 году.
Староста Араксавана Атом Тадевосян в беседе с Hetq.am сказал, что ООО “Мецн Овнан” арендует 3 гектара земли, ежегодно выплачивая аренду в размере 247 тысяч драмов. В этом селе компания имеет также с обственный земельный участок площадью 1,6 га. По словам Атома Тадевосяна, Абрамяны эксплуатируют песчаный карьер с 2004-2005 гг.
Песчаный карьер в Араксаване |
ООО “Парамаунт голд майнинг” – единственная компания, в числе учредителей которой указан Овик Абрамян. Учредительными акционерами были бывший депутат НС Тигран Арзаканцян, Овик Абрамян, занимавший в то время пост руководителя администрации президента РА, Багратуни Барсегян и Гагик Хачатрян (не министр финансов. – Авт.) Позднее, в 2010 г., акционером стало также ЗАО “Америабанк”.
Акционеры по очереди покинули компанию (Овик Абрамян ушел в 2008 г.), после чего единоличным собственником стал Тигран Арзаканцян.
В 2010 г. ООО “Парамаунт голд майнинг” получило лицензию на добычу руды на перспективном участке в южной части Меградзорского золотоносного месторождения в Котайкской области. В 2012 г. срок лицензии был продлен.
ООО было распущено и стало правопреемником ЗАО “Парамаунт голд майнинг”, учредителем которого стал Тигран Арзаканцян. Последний 3 апреля 2012 г. вышел из ЗАО и на следующий же день, 4 апреля, владельцем 100% акций компании стало зарегистрированное в герцогстве Люксембург ООО “Эй Эм Джи Эм С.А.Р.Л.”.
Продажа дорогостоящих изделий и аксессуаров
По адресу Абовяна, 18 в Ереване находится магазин брендовых часов “Франк Мюллер”, основателем которого является ЗАО “Франк Мюллер, Ереван Уоч Дистрибюшн”. Компанию зарегистрировало в Армении в 2002 г. ЗАО “Сиркап Армения”. Однако спустя год учредитель покинул компанию и акционерами стали Аргам Абрамян (12%), его зять, депутат НС Гагик Царукян (13%), проживающий в Москве Армен Айрапетян и нынешние акционеры “Арцахбанка” Грач Каприелян и Вардан Сирмакес.
Такой же процент акций Абрамян и Царукян имеют в ЗАО “Айрсиркап”. Директором этой компании является жительница Еревана Карине Исраелян.
По данным системы поиска налогоплательщиков, деятельность ЗАО “Франк Мюллер, Ереван Уоч Дистрибюшн” временно прекращена.
Магазин брендовых часов “Франк Мюллер” на улице Абовяна в Ереване |
В ООО “Форца” Аргаму Абрамяну принадлежат 25% акций, такой же процент акций имеет Гагик Царукян. Владельцем остальных акций являются предприниматели из Москвы Гоар Папян и ее дети –Рафаэль и Нарине Папяны. Последние известны продажей брендовых часов и драгоценностей в Армении и за рубежом.
Папянам принадлежит действующий в Ереване магазин “Лувр”, который тоже занимается продажей брендовых часов и украшений. Рафаэль Папян даже основал в Москве центр знатоков дорогих часов и украшений ''Raff House'' со своими торговыми залами.
ООО “Форца” было основано в 2009 г., его директором является Гоар Папян. Мы поинтересовались у Нарине Папян, какой деятельностью занимается компания “Форца”, однако она отказалась ответить на этот вопрос. Нарине Папян сперва отметила, что их участие в компании носило формальный характер, потом сказала, что они ошиблись в этом вопросе, после чего отказалась конкретно ответить на вопрос. Она все время пыталась выяснить, с какой целью мы собираем информацию о компании.
Юридический адрес ООО “Форца”: Ереван, ул.Туманяна, 21, где находится магазин брендовых часов Time. Сотрудник магазина сообщил, что учредителем Time является ООО “Таймлес”, принадлежающее сыновьям министра финансов РА Гагика Хачатряна.
Абрамяны – владельцы рыбоводческих хозяйств
ООО “Мхчян Фиш Фуд” приносит брату премьер-министра Генрику Абрамяну доходы в сфере рыбного бизнеса и поставок икры. Компания была основана в 2010 г. Несколько рыбоводческих хозяйств были основаны в селе Мхчян и соседних с ним общинах Араратской области. По 33% акций этой компании принадлежат Генрику Абрамяну и руководителю общины Овташат Араратской области Овику Тадевосяну. Hetq.am уже писал о том, что эта компания занимает монопольные позиции в сфере поставок кормов для рыб. Ее директором является житель села Баграмян Араратской области Санасар Халатян.
| Рыбоводческое хозяйство в селе Зорак | |
По 33% акций занимающегося рыбоводством ООО “Экофиш Трейд” принадлежат Ованнесу Абрамяну (племянник премьер-министра) и Овику Т адевосяну, 34% - депутату НС Гагику Царукяну. Рыбоводческое хозяйство расположено в селе Зорак Араратской области. Директором “Экофреш Трейд” является Леонард Карапетян.
ООО “Мецн Аргам”, принадлежащее жене Овика Абрамяна Джульетте Абрамян, возглавляет Смбик Геворкян. Последний в 2010 г. основал ООО “Мхчян Фиш”, став собственником 100% акций этой компании. В качестве ее юридического адреса указано село Мхчян, родное село Абрамянов. Адрес записан именно так, без дополнительных сведений. Мхчянцы утверждают, что реальным собственником этой компании является семья Абрамянов.
ООО “Мери Фиш” Генрик Абрамян основал в июне 2014 г. Эта компания тоже занимается разведением рыбы. ООО названо в честь дочери Генрика Абрамяна Мери Абрамян, которая занимает в этой компании пост директора. В августе этого года Мери Абрамян основала частное предприятие “Мери Генриковна Абрамян”, зарегистрировав его по адресу своего дома.