Հովիկ Աբրահամյանի բիզնեսը սահմաններ չունի-2
Շարունակում ենք ներակայացնել վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի եւ նրա մերձավորների ընկերություններ, որոնք գործունեություն են ծավալում ամենատարբեր ոլորտներում:
Սուպերմարկետներ եւ հյուրանոցային համալիրներ
«Արտաշատ ՊԼԱԶԱ» ՍՊԸ-ն Արտաշատ քաղաքի կենտրոնում մեծ սուպերմարկետ եւ բիզնես կենտրոն է կառուցում: Արտաշատի քաղաքապետ Գագիկ Մուրադյանը «Հետքին» տեղեկացրել է, որ քաղաքի Օգոստոս 23 փողոցի թիվ 107 հասցեում գտնվող 1200քմ եւ 977 քմ հողատարածքները 2010 եւ 2012 թվականներին աճուրդ վաճառքի կարգով օտարվել է «Արտաշատ ՊԼԱԶԱ» ՍՊԸ-ին` համապատասխանաբար 6 մլն եւ 4.9 մլն դրամով: 2012թ. հենց այդ ընկերությանն էլ տրվել է այդ տարածքի շինթույլտվությունը:
«Արտաշատ ՊԼԱԶԱ» ՍՊԸ-ն 100%-ով պատկանում է Արգամ Աբրահամյանին, իսկ տնօրենը նրա ազգական Գագիկ Պողոսյանն է: Կրտսեր Աբրահամյանը 43.5 մլն դրամ կանոնադրական կապիտալ ունեցող ընկերության սեփականատեր է դարձել 2011թ-ին: |
«Աբովյան Սիթի»-ն Աբովյանում հայտնի է, որպես Աբովյանի քաղաքապետ Կարապետ Գուլոյանի սուպերմարկետ: Իհարկե, քաղաքապետն այնտեղ մասնաբաժին ունի՝ ոչ իր անունով, բայց հիմնական դերակատարներից է նաեւ Արգամ Աբրահամյանը: Վերջինս 50/50 կիսել է «Աբովյան Սիթի» ՍՊԸ-ն Նոյեմզար Քալաջյանի հետ: Ն. Քալաջյանը ԱԺ պատգամավոր Մուրադ Գուլոյանի կինն է, Աբովյանի քաղքապետ Կարապետ Գոլոյանի մայրը: Այս ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2010թ.-ին:
Մխչյան գյուղի «Մեծն Արգամի» ընկերության հարեւանությամբ է գտնվում վարչապետի տիկնոջ հաջորդ ընկերությունը՝ «Արտաշատ Սիթի» ՍՊԸ-ն: Այն երկհարկանի սուպերմարկետ է՝ առեւտրի տարբեր բաժիններով: Ընկերության հիմնադիրը դարձյալ Գագիկ Պողոսյանն է եղել: Նա ՍՊԸ-ի եկամուտները «վայելել» է մինչեւ 2014թ. ապրիլի 29-ը, դրանից հետո «Արտաշատ Սիթի»-ն ամբողջությամբ անցել է Ջուլիետա Աբրահամյանին: Վարչապետի տիկնոջ ընկերությունը ղեկավարում է Մխչյան գյուղի բնակիչ Ավագ Հովհաննիսյանը: |
Այս ՍՊԸ-ի հարկերը թաքցնելու գործելաոճին «Հետքն» արդեն անդրադարձել է: «Հետքի» երեք լրագրողներ նույն օրվա տարբեր ժամերի այստեղ առեւտուր են արել, երկուսին ՀԴՄ կտոր չեն տվել, երրորդ լրագրողը պահանջել է ՀԴՄ կտրոնը, որից հետո վաճառողը հատկացրել է այն:
Երեւանի կենտրոնում` Ամիրյան 4/7 հասցեում է գրանցված Արգամ Աբրահամյանին 100%-ով պատկանող «Իմպերիում Պլազա» ՓԲԸ-ն, որի կանոնադրական կապիտալը կազմում է 1 միլիարդ 888 միլիոն 700 հազար դրամ (4,6 մլն դոլար): Ուշագրավ է, որ գործունեության հասցեն հստակ նշված չէ, այլ նկարագրված է` «Արտաշատ, Օգոստոսի 23-ի և Շահումյան փող. աջակողմյան խաչմերուկ»:
Այդ տարածքում է գտնվում «Իմպերիում Պլազա» բիզնես կենտրոնը, որը հիմնադրվել է 2011-ին: Կենտրոնը վարձակալությամբ տրամադրում է գրասենյակային տարածքներ` փոքր ու միջին բիզնեսով զբաղվողներին:
«Hotel National» հյուրանոցային համալիրը Երևանի Ամիրյան փողոցում |
Արգամ Աբրահամյանին պատկանող այդ շենքի մի հատվածն էլ զբաղեցնում է նրա «Hotel National» հյուրանոցային համալիրը: Այս շենքը նախկինում պատկանում էր Ազգային ժողովի պատգամավոր Մելիք Գասպարյանին: Նրա մահից հետո (2009 թ. մահացել է ավտովթարից) շենքի սեփականատերը դարձավ Արգամ Աբրահամյանը:
Նույն՝ Ամիրյան 4/7 հասցեում է գրանցված «Իմպերիում Գրուպ» ՍՊԸ-ն, որը հիմնադրվել է 2014թ. փետրվարին: Այս ընկերության միակ սեփականատերը Արգամ Աբրահամյանն է, որն անձամբ է ղեկավարում այն՝ զբաղեցնելով տնօրենի պաշտոնը:
«Իմպերիում Պլազա»-ի գրասենյակը | Արտաշատի կենցաղի տունը |
«Դալար Բարդի» ՍՊԸ-ին է պատկանում Արտաշատի կենցաղի տունը: 2012թ-ին ՍՊԸ-ի 100% սեփականատեր է դարձել Արգամ Աբրահամյանը: Ընկերության կանոնադրական կապիտալը կազմում է 31.3 միլիոն դրամ: «Դալար Բարդի» ՍՊԸ-ի տնօրենի պաշտոնը վստահվել է ԱԺ պատգամավոր Կարինե Պողոսյանի ամուսնուն՝ Ռոբերտ Գասպարյանին:
Ռ. Գասպարյանը «Հետքի» հետ զրույցում հաստատեց, որ ընկերության տնօրենն ինքն է, սակայն նշեց, որ այս պահին որեւէ գործունեություն չի ծավալում: Ըստ Ռոբերտ Գասպարյանի` այդ ընկերությունով ցանկանում է բիզնեսով զբաղվել, սակայն դեռ չի որոշել, թե ինչ գործունեություն պետք է ծավալի: Երբ նրանից հետաքրքրվեցինք, թե Աբրահամյաններին պատկանող քանի՞ ընկերության տնօրեն է կամ քանի՞սն է իր անունով գրանցված, Ռ. Գասպարյանի նյարդերը տեղի տվեցին. «Բայց ինչի պիտի ձեզ ասեմ, թե ես ինչ ունեմ, դուք ոչ քննիչ եք, ոչ ոստիկան, ինչի՞ պիտի ասեմ, թե ինչով եմ զբաղվում»:
Ռոբերտ Գասպարյանն սկզբում թաքցնում էր, որ իր կինը ազգակցական կապ ունի Աբրահամյանների հետ եւ հենց այդ պատճառով է իրեն վստահվել վերջիններիս պատկանող մի շարք ընկերությունների ղեկավարի պաշտոնը: Նա այդ ամենը կապում էր իր աշխատասիրության եւ ազնվության հետ, որը նկատել են Աբրահամյանները: Իսկ կնոջ ազգակցական լինելու գործոնի վերաբերյալ հարցին, Ռոբերտ Գասպարյանը հետեւյալ կերպ արձագանքեց. «Փաստորեն դա էլ գիտեք…այո, իմ կինը Աբրահամյանների ազգականն է»:
Վարչապետի որդին եւ մերձավորները` հանքարդյունաբերության ոլորտում
«Ջուլի» ՍՊԸ-ն հիմնականում զբաղվում է օգտակար հանածոների արդյունահանման նպատակով երկրաբանական ուսումնասիրություններով: 100 տոկոս բաժնետերը Արգամ Աբրահամյանն է: ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարությունն այս տարվա փետրվարի 4-ին «Ջուլի» ՍՊԸ-ին երկու տարի ժամկետով տրամադրել է թույլտվություն, որպեսզի վերջինս ուսումնասիրի Վայոց ձորի մարզի Ելփինի պղինձ-մոլիբդենային պաշարները: Նախկինում այս տարածքի օգտակար հանածոների ուսումնասիրությամբ զբաղվում էր Արգամ Աբրահամյանին 100%-ով պատկանող մեկ այլ ընկերություն՝ «Արգամիկ» ՍՊԸ-ն:
«Արգամիկ» ՍՊԸ-ի տնտեսական գործունեության մեջ է մտնում հանքերի արդյունահանումն ու շահագործումը, քարերի մշակումը, ինչպես նաեւ ձկնաբուծությամբ զբաղվելը, կենցաղային եւ տրանսպորտային ծառայություններ մատուցելը եւ այլն:
«Ջուլի» ՍՊԸ-ն նաեւ մանրածախ առեւտրով է զբաղվում եւ խանութներ ունի Արտաշատ եւ այլ համայնքներում: Ընկերությունը հիմնադրվել է 2012թ-ին եւ ամբողջությամբ պատկանում է վարչապետի որդուն` Արգամ Աբրահամյանին: Այս ընկերության տնօրենը ևս Ռոբերտ Գասպարյանն է:
Իսկ «Արգամիկ» ՍՊԸ-ի տնօրենը Արամ Օսիկյանն է, ով մեկ այլ հանքարդյունաբերությամբ զբաղվող ընկերության` «Ասսաթ» ՍՊԸ-ի 100% սեփականատերն է: Մինչ 2013թ. նա է եղել «Ասսաթի» տնօրենը: Այս ընկերությանը 2013թ. հունիսին տրամադրվել է Լոռու մարզի Քարաբերդի կենտրոնական տեղամասի ոսկու արդյունահանման թույլտվություն, իսկ 2004թ. ստացել էր Վայոց ձորի մարզի Կաքավասարի ոսկու հանքերևակման թույլտվություն:
Հովիկ Աբրահամյանի ու Արամ Օսիկյանի մտերմությունը տարիների պատմություն ունի եւ չի բացառվում, որ վարչապետը կամ իր մերձավորները կապ ունեն նաեւ «Ասսաթ» ՍՊԸ-ի հետ:
Հովիկ Աբրահամյանի եղբայրը` նախկին պատգամավոր Հենրիկ Աբրահամյանը եւս հանքարդյունաբերության նկատմամբ անտարբեր չէ: Նրան է պատկանում «Ավազահատիկ» ՍՊԸ-ի 30% բաժնեմասը: Մնացած բաժնեմասը կիսում են Արարատի մարզի Կանաչուտ գյուղի բնակիչ Խաչատուր Աղաջանյանը՝ 30% եւ երեւանաբնակ Հասմիկ Հակոբյանը՝ 40%: Ընկերությունը ղեկավարում է Մասիս քաղաքի բնակիչ Լեւոն Միքայելյանը:
Այս ՍՊԸ-ին 2012թ. տրամադրվել է Արարատի մարզի Նորամարգ համայնքի ավազի հանքի արդյունահանման թույլտվություն: Նորամարգի համայնքապետ Սարգիս Գալստյանը փոխանցեց, որ համայնքապետարանը «Ավազահատիկ» ՍՊԸ-ի հետ կնքել է մոտ 12 հա հողի վարձակալության պայմանագիր, որից միայն 1 հա է օգտագործվում ավազի արդյունահանման նպատակով:
«Ավազը հանում են ոչ թե հողից այլ գետից` Սեւջուր եւ Արազի վտակներից մեկի տարածքից: Ընկերությունը 12 հա-ի համար տարեկան վճարում է մոտ 200 հազար դրամ վարձավճար»,-ասում է Ս. Գալստյանը:
Հենրիկ Աբրահամյանի որդին` Հովհաննես Աբրահամյանը եւս ավազի հանքեր ունի: Նա «Մեծն Հովնան» ՍՊԸ-ի 100 % բաժնետերն է: Ընկերությունը շահագործում է Արարատի մարզի Արաքսավան համայնքի տարածքում գտնվող Արաքսի ավազանի հանքավայրը: Թույլտվությունը ստացել է 2012թ-ին: Վարչապետի եղբորորդին ավազն ստանում է հենց Արաքս գետից:
Արաքսավան համայնքի ավազահանքը |
Արաքսավանի համայնքապետ Ատոմ Թադեւոսյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ «Մեծն Հովնան» ՍՊԸ-ն վարձակալության հիմունքներով շահագործում է 3հա ընդերքօգտագործման հող՝ տարեկան 247.000 դրամ վարձավճարով: Այս գյուղում նաեւ սեփական հողամաս էլ ունեն՝ 1.6 հա մակերեսով: Ատոմ Թադեւոսյանը հիշեց, որ Աբրահամյաններն ավազի հանքավայրը շահագործում են 2004-2005թթ-ից:
«Պարամաունտ գոլդ մայնինգ» ՍՊԸ-ն միակ ընկերությունն է, որտեղ որպես հիմնադիր երեւում է Հովիկ Աբրահամյանի անունը: Հիմնադիր բաժնետերերը եղել են նախկին պատգամավոր Տիգրան Արզաքանցյանը, այն ժամանակ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Հովիկ Աբրահամյանը, Բագրատունի Բարսեղյանը եւ Գագիկ Խաչատրյանը (ֆինանսների նախարարը չէ-հեղ.): Ավելի ուշ` 2010թ. բաժնետեր է դարձել նաեւ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն:
Բաժնետերերը հերթով դուրս են եկել ընկերությունից (Հովիկ Աբրահամյանը դուրս է եկել 2008թ-ին) եւ միակ սեփականատեր է դարձել Տիգրան Արզաքանցյանը:
2010թ. «Պարամաունտ գոլդ մայնինգ» ՍՊԸ-ն ստացել էր հանքարդյունահանման լիցենզիա` Կոտայքի մարզի Մեղրաձորի ոսկու հանքային դաշտի հարավային մասի հեռանկարային տեղամասում, իսկ 2012թ-ին լիցենզիայի ժամկետը երկարացվել է:
ՍՊԸ-ն լուծարվել է եւ իրավահաջորդ է դարձել 2011թ. ստեղծված «Պարամաունտ գոլդ մայնինգ» ՓԲԸ-ն, որի հիմնադիրը եղել է Տիգրան Արզաքանցյանը: Վերջինս 2012թ. ապրիլի 3-ին դուրս է եկել ՓԲԸ-ից եւ հաջորդ օրը` ապրիլի 4-ին 100%-անոց բաժնետեր է դարձել Լյուքսենբուրգի դքսությունում գրանցված «ԷՅ ԷՄ ՋԻ ԷՄ Ս.Ա.Ր.Լ.» ՍՊԸ-ն:
Թանկարժեք իրերի եւ աքսեսուարների վաճառք
Մայրաքաղաքի Աբովյան 18 հասցեում է գտնվում «Ֆրանկ Մյուլեր» բրենդային ժամացույցների խանութը, որի հիմնադիրը «Ֆրանկ Մյուլեր Երեւան Ուոչ Դիսթրիբյուշն» ՓԲԸ-ն է: Վերջինս Հայաստանում գրանցվել է 2002թ-ին՝ «Սիրկապ Արմենիա» ՓԲԸ-ի կողմից, սակայն մեկ տարի անց հիմադիրը դուրս է եկել ընկերությունից եւ բաժնետերեր են դարձել Արգամ Աբրահամյանը (12%), նրա աներ ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանը (13%), մոսկվայաբնակ Արմեն Հայրապետյանը եւ «Արցախբանկի» ներկայիս բաժնետերեր Հրաչ Կապրիելյանը, Վարդան Սիրմաքեսը:
«Ֆրանկ Մյուլեր» բրենդային ժամացույցների խանութը Երևանի Աբովյան փողոցում |
«Այրսիրկապ» ՓԲԸ-ում Աբրահամյանն ու Ծառուկյանը եւս նույնքան բաժնեմաս ունեն: Այս ընկերությունների տնօրենի պաշտոնը զբաղեցնում է երեւանաբնակ Կարինե Իսրայելյանը:
Ըստ հարկ վճարողների փնտրման համակարգի տվյալների՝ «Ֆրանկ Մյուլեր Երեւան Ուոչ Դիսթրիբյուշն» ՓԲԸ –ի գործունեությունը ժամանակավորապես դադարեցված է:
Արգամ Աբրահամյանը «Ֆորցա» ՍՊԸ-ում ունի 25% բաժնեմաս, նույնքան բաժնեմաս ունի նաեւ Գագիկ Ծառուկյանը: Մյուս 50%-ը պատկանում է մոսկվայաբնակ գործարարներ Գոհար Պապյանին ու նրա զավակներին՝ Ռաֆայել եւ Նարինե Պապյաններին: Վերջիններս հայտնի են բրենդային ժամացույցների, թանկարժեք զարդերի վաճառքով՝ Հայաստանում եւ արտերկրում:
Պապյաններին է պատկանում Երեւանում գործող «Լուվր» խանութը, որը դարձյալ բրենդային ժամացույցների ու զարդերի վաճառքով է զբաղվում: Ռաֆայել Պապյանը Մոսկվայում նույնիսկ թանկարժեք ժամացույցների, զարդերի գիտակների կենտրոն է հիմնել՝ իր վաճառքի սրահներով: Այն կոչվում է ''Raff House'' :
«Ֆորցա» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2009թ-ին, իսկ տնօրենը Գոհար Պապյանն է: Նարինե Պապյանից հետաքրքրվեցինք, թե ինչ գործունեությամբ է զբաղվում «Ֆորցա» ՍՊԸ-ն, սակայն նա հրաժարվեց պատասխանել: Նախ նշեց, թե ընկերությունում իրենց մասնակցությունը ձեւական է եղել, հետո ասաց, որ իրենք սխալվել են այդ հարցում, ապա հրաժարվեց կոնկրետ հարցի պատասխանել, անդադար ճշտելով՝ թե ինչու ենք ցանկանում ՍՊԸ-ի մասին տեղեկություններ իմանալ:
«Ֆորցա» ՍՊԸ-ի իրավաբանական հասցեն Երեւանի Թումանյան 21-ն է, որտեղ գտնվում է Time բրենդային ժամացույցների խանութը: Խանութի աշխատակիցը պատասխանեց, որ Time-ի հիմնադիրը «Թայմլես» ՍՊԸ-ն է, որը պատկանում է ՀՀ ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանի որդիներին:
Աբրահամյանները խոշոր ձկնաբույծներ են
«Մխչյան Ֆիշ Ֆուդ» ՍՊԸ-ն Հովհաննես Աբրահամյանին եկամուտներ է ապահովում ձկնաբիզնեսից ու ձկան կերի ներկրումից: Այս ընկերությունը հիմնադրվել է 2010թ-ին եւ մի շարք ձկնաբուծարաններ հիմնել Արարատի մարզի Մխչյան եւ հարեւան այլ համայնքներում: Ընկերությունում 33-ական տոկոս բաժնեմաս ունեն Հովհաննես Աբրահամյանն ու Արարատի մարզի Հովտաշատ համայնքի ղեկավար Հովիկ Թադեւոսյանը, իսկ 34%՝ Գագիկ Ծառուկյանը: «Հետքն» անդրադարձել է, որ այս ընկերությունը ձկան կերի ներկրման ոլորտում գերիշխող դիրք ունի:
Ընկերությունը ղեկավարում է Արարատի մարզի Բաղրամյան գյուղի բնակիչ Սանասար Խալաթյանը:
Զորակ գյուղի ձկնաբուծական տնտեսությունը |
Ձկնաբուծական տնտեսությամբ զբաղվող «Էկոֆիշ Թրեյդ» ՍՊԸ-ում էլ 33-ական մասնաբաժին ունեն Հովհաննես Աբրահամյանը (Հովիկ Աբրահամյանի եղբոր որդին է) եւ Հովիկ Թադեւոսյանը, իսկ 34 տոկոսը` ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանինն է: Ձկնաբուծարանը գտնվում է Արարատի մարզի Զորակ գյուղում: «Էկոֆիշ Թրեյդ»-ի տնօրենը Լեոնարդ Կարապետյանն է:
Հովիկ Աբրահամյանի կնոջը` Ջուլիետա Աբրահամյանին պատկանող «Մեծն Արգամի» ՍՊԸ-ի տնօրեն Ամբիկ Գեւորգյանը 2010թ-ին հիմնադրել է «Մխչյան Ֆիշ» ՍՊԸ-ն: 100% բաժնետերը Ամբիկ Գեւորգյանն է: Ընկերության իրավաբանական հասցեն Աբրահամյանների ծննդավայր Մխչյան գյուղն է: Այլ տվյալ չկա, հենց այսպես է գրված: Մխչյանում գյուղացիները վկայում են, որ այս ընկերության իրական սեփականատերը Աբրահամյան ընտանիքն է: «Մերի Ֆիշ» ՍՊԸ-ն Հենրիկ Աբրահամյանը հիմնադրել է 2014թ. հունիսին: Այն դարձյալ ձկնաբուծական տնտեսությամբ զբաղվող ընկերություն է: ՍՊԸ-ի անունը Հենրիկ Աբրահամյանի դստեր՝ Մերի Աբրահամյանի անունով է, ով էլ զբաղեցնում է ընկերության տնօրենի պաշտոնը: Մերի Աբրահամյանն այս տարվա օգոստոսին նաեւ «Մերի Աբրահամյան Հենրիկի» Ա/Ձ է հիմնել, եւ հաշվառել հենց իրենց տան հասցեով: |

All In the Family: Armenian Prime Minister’s Booming Business Empire (Part 2)
Artashat Plaza Ltd is building a large shopping center in the middle of the town of Artashat. Mayor Gagik Mouradyan told Hetq that two parcels of land located at August 23 Street (1,200 square meters and 977 square meters) were sold at auction to the company. The first was purchased in 2010 for 5.972 million AMD, and the second in 2012 for 4.866 AMD. Construction permits for both were issued in 2012.
Artashat Plaza, with paid in capital of 43.439 million, is fully owned by Argam Abrahamyan and Gagik Poghosyan, a relative, is company director.
Abovyan City is well-known in the town of Abovyan as a supermarket belonging to town mayor Karapet Gouloyan. No shares are registered under his name. 50% of the shares belong to Argam Abrahamyan and 50% to Noyemzar Kaladjyan, the wife of MP Mourad Gouloyan and the mother of Abovyan Mayor Karapet Gouloyan. The company was founded in 2010.
Artashat City Ltd., owned by the wife of the prime minister, is located adjacent to the Metz Argam company in Mkhchyan village. It’s a two story supermarket. The company was founded by Gagik Poghosyan.
In April 2014, the company reverted to Julieta Abrahamyan. Mkhchyan resident Avag Hovhannisyan is the company director.
In an August 27, 2014 article, Hetq described how this company avoids paying its full complement of tax by concealing sales revenues.
Imperium Plaza CJSC is a company fully owned by Argam Abrahamyan which is located at 4/7 Amiryan Street in Yerevan. The company’s paid in capital is US$4.6 million. A business center was built at the location in 2011 and rents out office space. Hotel National, owned by Argam Abrahamyan, also exists on the site.
The building used to belong to Armenian MP Melik Gasparyan until his death in 2009 in a car accident.
Imperium Group Ltd., established in February 2014, is also registered at the same address. It’s fully owned by Argam Abrahamyan who serves as its director.
Dalar Bardi Ltd. owns the old Soviet-era community center in Artashat. Argam Abrahamyan became the sole shareholder in 2012. (Paid in capital stands at 31.255 million AMD) Robert Gasparyan, husband of MP Karineh Poghosyan, serves as director.
Imperium Group Ltd Community center in Artashat
While Gasparyan told Hetq that he was indeed the company director, he said that Dalar Bardi isn’t engaged in any business activity at the moment and that hasn’t decided what sector to get into. When Hetq asked Gasparyan how many Abrahamyan family businesses he runs and how many are registered under his name, he lost his temper and shot back, “Why should I tell you anything. You’re neither a state examiner nor the police.”
During our conversation, Gasparyan at first concealed the fact that his wife is related to the Abrahamyans and that’s why he’s been entrusted with running the company. He argued it was because he’s hard-working and trustworthy. When Hetq asked about his wife’s link to the Abrahamyans, Gasparyan responded, “So you also know about it…Yes, my wife is related to the Abrahamyans.”
The Prime Minister’s Son and Relatives in the Mining Sector
Djuli Ltd., fully owned by Argam Abrahamyan, conducts geological tests to locate mineral ore for export. Armenia’s ministry of Energy and Natural Resources issued a two year exploratory license to the company this February regarding the Yelpin copper and molybdenum reserves in Vayots Dzor province.
Another Argam Abrahamyan company, Argamik Ltd., had been conducting geological explorations in the area in the past.
Argamik Ltd. is engaged in mineral extraction and exportation, stone polishing, fish farming, and transport services, among others.
Djuli Ltd. is also engaged in retail and operates stores in Artashat and other communities. The company was founded in 2012 and is fully owned by Argam Abrahamyan, the prime minister’s son. Robert Gasparyan is company director.
Aram Osikyan, who serves as director of Argamik Ltd., is 100% owner of Assat Ltd., another company engaged in mining.  In 2013, Assat Ltd. was issued a mining license for gold in the Karaberd area of Lori Province. In 2004, it received a license to extract gold at the Kakavasar mine in Vayots Dzor.
The friendship between Armenian Prime minister Hovik Abrahamyan and Aram Osikyan stretches back many years, and it cannot be ruled out that the prime minister or his relatives are linked to Assat Ltd.
The prime minister‘s brother Henrik Abrahamyan is also active in the mining sector. He owns 30% in Avazahatik Ltd., a company that was issued a permit in 2012 to operate a sand mine in the Noramarz community of Ararat Province.
Noramarz Mayor Sargis Galstyan told Hetq that the municipality signed a twelve hectare lease contract with the company but that only one hectare is devoted to sand extraction.
“The sand is extracted from the river, not the land. The company pays 200,000 annually for the twelve acres,” Galstyan said.
Hovhannes Abrahamyan, son of Henrik Abrahamyan, also owns sand mines. He owns 100% of Metzn Hovnan Ltd. which operates the Araks Sand Mine in Ararat Province community of Araksavan. Sand is directly extracted from the River Araks that forms the border between Armenia and Turkey.
Araksavan Mayor Atom Tadevosyan told Hetq that the company leases three hectares of land zoned for mining for which it pays 247,000 annually. The company also owns 1.6 hectares in Araksavan.
Paramount Gold Mining Ltd. is the only company where Hovik Abrahamyan’s name appears as a founder on the official registry. At the time, he served as chief of staff to the president.   Other names that appear as founders are former MP Tigran Arzakantsyan, Bagratouni Barseghyan, and Gagik Khachatryan (not the Finance minister-ed). Later, AmeriaBank CJSC also became a founder in 2010. Tigran Arzakantsyan remains the only shareholder today.
In 2010, Paramount Gold was issued a mining license for the southern portion of the Meghradzor gold field in Kotayk Province. The license was extended in 2012.
Paramount Gold Ltd was disbanded and was acquired by Paramount Gold Mining CJSC, founded in 2011 by Tigran Arzakantsyan. On April 3, 2012, Arzakantsyan exited the company and the next day 100% of the shares were acquired by AMGM Sarl based in Luxembourg.
However, according to a July 18, 2012 article in Metal Mining Wire, Sberbank Capital, a subsidiary of Sberbank of Russia, acquired 49% of the shares in Paramount Gold Mining CJSC and that Tigran Arzakantsyan retained 51%.
The Sale of Luxury Items and Accessories
The Franck Muller watch company operates a store at 18 Abovyan Street, Yerevan. The corporation, Franck Muller Yerevan Watch Distribution CJSC, was established in 2002 by Sirkap Armenia CJSC. One year later, Sirkap sold it shares to Argam Abrahamyan (12%), his father-in-law MP Gagik Tsaroukyan (13%), Moscow resident Armen Hayrapetyan, and Hrach Kaprielyan and Vardan Sirmakes (current shareholders of Artsakh Bank).
Abrahamyan and Tsaroukyan also own the same percentage of shares in Ayrsirkap CJSC. According to information we’ve culled from a taxpayer search, Franck Muller Distribution has temporarily ceased operating.
Argam Abrahamyan and Gagik Tsaroukyan each have a 25% share in Fortsa Ltd.  The remaining 50% is owned by Moscow resident Gohar Papyan and her children Rafayel and Narineh Papyan. They are famous for selling brand name watches and expensive jewelry in Armenia and abroad. The Papyans own the Louvre store, also selling similar items, in Yerevan. Raffi Papyan has also opened Raff House, described as a purveyor of quality watches and fine jewelry for connoisseurs, in Moscow.
Fortsa Ltd. was established in 2009, and Gohar Papyan serves as director. Hetq asked Narineh Papyan to describe the business activities of Fortsa, but she refused to answer. The company is registered at 21 Toumanyan Street, Yerevan, where there is a store selling Time brand watches. A salesperson told Hetq that the store was established by TIMELESS LLC, a company owned by the sons of Armenian Minister of Finance Gagik Khachatryan.
The Abrahamyans: Big Fish in Fish Farming
Mkhchyan Fish Food Ltd. is registered under the name of the prime minister’s brother, Henrik Abrahamyan, and is a major of fish feed. Established in 2010, it has opened a number of fish farms in the Ararat Province village of Mkhchyan and neighboring communities.
Henrik Abrahamyan and Hotshot Mayor Hovik Tadevosyan each own 33% of the company. Hetq has written about the monopoly this company has regarding the importation of fish feed to Armenia. The company’s director is Baghramyan village (Ararat Province) resident Sanasar Khalatyan.
Hovhannes Abrahamyan (a nephew of the prime minister) owns a 34% share in Ecofish Trade Ltd., also a big player in fish farming. Hovik Tadevosyan owns 33% and MP Gagik Tsaroukyan, 34%. The fish farm is located in the village of Zorak (Ararat Province). Leonard Karapetyan serves as company director.
In 2010, Metzn Argam Ltd. director Ambik Gevorgyan founded Mkhchyan Fish Ltd. (Metzn Argam is owned by the prime minister’s wife Julieta.) The company’ legal address is registered in Mkhchyan village, where the prime minister was born. There is no street address. Local residents claim that the Abrahamyan family is the real owners of Mkhchyan Fish Ltd.
Henrik Abrahamyan established Mary Fish Ltd. in June, 2014. The company also engages in fish farming. The company is names after Henrik’s daughter Mary, who serves as director.
In August of 2014, Mary Abrahamyan established the individual proprietorship “Mary Fish”, registered at their home address.