Վահրամաբերդ գյուղը, մահացած երեխաները և ՌԴ զինվորականները
Շիրակի մարզի Վահրամաբերդ գյուղը գտնվում է Գյումրիից շուրջ 10 կիլոմետր հեռու` դեպի արևմուտք: Այդ գյուղի վարելահողերի մեծ մասը, ՀՀ կառավարության որոշմամբ, անհատույց տրամադրվել է Ռուսաստանի 102-րդ ռազմաբազային` որպես պոլիգոն:
Երեխաների մահը ռուսական կողմին այդքան էլ չի հուզում
2013 թվականի ապրիլի 7-ին Վահրամաբերդցի երկու երեխա մահացան ռուսական արկի պայթյունի հետևանքով: Ողբերգական այս միջադեպի որևէ մեղավոր առայսօր չի պատժվել:
Հայաստանի դատախազությունն ու ոստիկանությունը գրություններով հայտնել են, որ որևէ տեղեկություն (նյութեր) չունեն այդ միջադեպի կապակցությամբ: Քրեական գործը վարել է Ռուսաստանի քննչական կոմիտեի հարավային զինվորական շրջանի 517-րդ կայազորային քննչական բաժինը:
Մահացած երեխաներից մեկի մայրն ասում է, որ իրենց ընտանիքը որևէ ուշադրության չի արժանացել ռուսական ռազմաբազայի ղեկավարության կողմից: Սակայն դեպքից հետո նրանք աջակցություն են ստացել Հայաստանի ՊՆ-ից այն դեպքում, երբ ՊՆ-ն որևէ մեղավորություն չունի երեխաների մահվան մեջ:
Ավելին, ի հեճուկս պաշտոնական հայտարարությունների, պոլիգոնի մասին վկայող որևէ նախազգուշացնող նշան մենք չգտանք: Այսինքն` այսօր ևս, որևէ մեկը ապահովագրված չէ պոլիգոնի խորքում պատահաբար հայտնվելուց և մեկ այլ չպայթած արկի զոհ դառնալուց:
Գյուղ` մարտի դաշտում
Վահրամաբերդցիներն (այդ թվում` գյուղապետը) պատմում են, որ ռուսական զորքերը համարյա ամեն շաբաթ` երեքշաբթիից հինգշաբթի, զորավարժություններ են անում: Ընդ որում, զորավաժրություններն անում են թե հրազենի, թե տանկային հրետանու կիրառմամբ:
Դիրքերը, որտեղից վարժանքների ժամանակ կրակում են տանկերը, գտնվում են մոտակա տներից շուրջ 200 մետրի վրա, իսկ հրաձգությունները, երբեմն, տևում են մինչև գիշերվա ժամը 1-ը: Այդ տների բնակիչներն ասում են, որ համազարկերի ցնցումներից հաճախ ապակիներ են ջարդվում և անգամ եղել են դեպքեր, երբ ջահը առաստաղից պոկվել և ընկել է:
Սակայն անհարմարությունները չեն սահմանափակվում միայն կեսգիշարային համազարկերով: Քանի որ գյուղը մնացել է առանց արոտավայրի, հովիվները հաճախ անասուններին տանում են պոլիգոն, ինչը երբեմն վատ է հետեւանք է ունենում:
Այսպես, օրինակ, օգոստոսին մի հովիվ իր անասունների հետ հայտնվեց տանկային կրակի տակ: Ու թեև հովվին հաջողվեց փրկվել, սակայն արկի պայթյունից մեկ կով ու մի քանի ոչխար սպանվեցին:
Հայ գյուղացու գործը` առոչինչ
Վահրամաբերդի գյուղապետ Աղվան Մարտիրոսյանը պատմեց, որ ռուսական զորքերը դեպի պոլիգոն ճանապարհին իրար հետ մրցելու համար հաճախ դուրս են գալիս ճանապարհից և «մրցումներ կպնում» ցանած հողերի վրա՝ որևէ ուշադրություն չդարձնելով այն հանգամանքին, որ դա ահռելի վնաս է տալիս գյուղացիներին (հաճախ դա անում են անգամ թրթուրավոր զրահատեխնիկայով):
Բացի այդ, պարզվում է, որ ռուսական կողմը համարյա 1000 հեկտարանոց պոլիգոնի համար որևէ հարկ չի վճարում (համաձայն հայ-ռուսական պայմանագրի), ինչի արդյունքում շրջակա 3 գյուղերի համայնքային բյուջեները գումար չի մուտքագրվում: Սակայն այդ տարածքնրը ռազմաբազային անհատույց փոխանցած Հայաստանի կառավարությունը դրա դիմաց որևէ աջակցություն չի տրամադրում գյուղերին:

Село Ваграмаберд, погибшие дети и военнослужащие РФ
Село Ваграмаберд Ширакской области расположено в десяти километрах к западу от Гюмри. Решением правительства РА большая часть пахотных земель села безвозмездно передана 102-ой российской военной базе для использования в качестве полигона.
Смерть детей не слишком волнует российскую сторону
7 апреля 2013 г. двое детей из Ваграмаберда погибли в результате взрыва российской мины. Никто из виновных в этом трагическом инциденте до сих пор не наказан.
Прокуратура и полиция Армении в своих письмах сообщили, что не располагают какими-либо сведениями (материалами) о произошедшем. Уголовное дело вел 517-й следственный отдел Южного военного округа Следственного комитета РФ.
Мать одного из погибших детей сказала, что руководство российской военной базы не проявило никакого внимания к их семье. Поддержку оказало лишь Министерство обороны РА, которое никакой причастности к смерти детей не имело.
Вопреки официальным заявлениям мы не нашли ни одного предупредительного знака, свидетельствующего о наличии здесь полигона. То есть сегодня также никто не застрахован от того, что может случайно оказаться на территории полигона и стать жертвой неразорвавшейся мины.
Село на поле боя
Ваграмабердцы рассказывают, что российские войска почти каждую неделю со вторника по четверг проводят военные учения, во время которых используют огнестрельное оружие и танки.
Позиции, с которых стреляют танки, находятся примерно в 200 метрах от ближайших домов, а стрельба иногда длится до часу ночи. По словам жителей, от залпов часто разбиваются оконные стекла. Был даже случай, когда с потолка сорвалась люстра.
Однако неудобства не ограничиваются только полуночной стрельбой. Поскольку село осталось без пастбищ, пастухи часто гонят скот на полигон, что порой заканчивается плачевно.
Так, в августе один из пастухов вместе со стадом попал под танковый огонь. И если пастуху удалось спастись, то одна корова и несколько овец стали жертвами стрельбы.
Армянский крестьянин остается ни с чем
Староста Ваграмаберда Агван Мартиросян рассказал, что по пути к полигону российские войска устраивают “гонки”, во время которых выезжают с основной дороги и начинают “соревноваться” на засеянных полях, не учитывая то обстоятельство, что тем самым они причиняют огромный ущерб крестьянам (очень часто военные “развлекаются” на гусеничной бронетехнике).
Выяснилось также, что за полигон площадью почти 1000 га российская сторона не платит никаких налогов (в соответствии с армяно-российским договором), вследствие чего в общинные бюджеты трех близлежащих сел суммы не поступают. Однако и правительство Армении не оказывает этим селам помощь за безвозмездно предоставленные военной базе их территории.