Արտադրված է Կապանում. կապանցի տրիկոտաժագործը
Կապանի տրիկոտաժի ֆաբրիկայի նախկին պահակակետն այսօր ազատ է, հսկիչներ չկան, իսկ հսկիչների խցիկին փոշու հաստ շերտ է նստել:
Ժամանակին այս անցակետի դիմաց սենյակ կար, որտեղ աշխատակիցներին ստուգում էին աշխատանքի ավարտից հետո՝ թել, գործվածք «չթռցնելու» համար: Այս մասին պատմում է կապանցի տրիկոտաժագործ Արմեն Մարգարյանը, հետո շարունակում, թե ֆաբրիկայի ծաղկուն տարիներին գողությունները շատ էին:
Ասում է՝ նույնիսկ դեպք է եղել, երբ աշխատակիցն այդ օրն առանց ներքնաշորի էր աշխատանքի գնացել, իսկ տուն գնալուց «բռնեցրել» էին գողոնը՝ հագին 5-6 ներքնաշոր: Այս օրինակի համար զրուցակիցս ներողություն է խնդրում, բայց ասում է՝ դա էր իրականությունը:
Այս պատմություններն էլ լսել է հին աշխատակիցներից ու հորից՝ Դերենիկ Մարգարյանից: Վերջինս եղել է Կապանի տրիկոտաժի ֆաբրիկայի տնօրենը 1981 թվականից (մինչ այդ տարվա աշունը Կապանում գործել է Գորիսի տրիկոտաժի արտադրական միավորման Կապանի կարի ֆաբրիկա, այնուհետ ֆաբրիկան դուրս է եկել այդ միավորման կազմից): Կապանցիների շրջանում Դ. Մարգարյանին անվանում են «Տրիկոտաժի Դերո», իսկ պատերազմի տարիներին՝ «Քեռի Դերո»: Արմենն ասում է, որ «Քեռի Դերո» անունը կնքել էր Վազգեն Սարգսյանը: 1996 թ. ֆաբրիկան սեփականաշնորհվել է «Սոնատեքս» ԲԲԸ-ի կողմից, որտեղ 20 տոկոս բաժնեմասը պատկանում է ֆաբրիկայի աշխատակիցներին: Ընկերության նախագահը Դերենիկ Մարգարյանն է, իսկ գործադիր տնօրենը որդին՝ Արմենը:
Կապանյան գործվածքը՝ իտալական պիտակներով
Երիտասարդ տրիկոտաժագործը նշում է, որ մանկության տարիներից է սկսել հետաքրքրվել այս ոլորտով, դպրոցական տարիներին էլ իրենց պրակտիկայի էին բերում ֆաբրիկա, բայց ոլորտում սկսել է աշխատել զինծառայությունից վերադառնալուց հետո: Դա 2001 թ. էր, սակայն այդ ժամանակ սկսվեց ընկերության գործերի անկումը: Այդ տարիներին աշխատում էին ամերիկացիների համար, սեպտեմբերի 11-ին ԱՄՆ-ում տեղի ունեցած ահաբեկչության պատճառով թռիչքները հետաձգեցին, և այլևս չէին կարողանում իրացնել արտադրանքը:
Այնուհետ Արմենը հիշում է, որ ժամանակին աշխատել են իտալացիների, ֆրանսիացիների համար: Որպես ապացույց մեզ ուղեկցում է նախկին արտադրամասերից մեկը, որտեղ դեռևս պահպանել են մի քանի ցուցանմուշներ: Կանացի շագանակագույն վերնազգեստից դժվար էր ենթադրել, որ այն կարվել է Կապանում: Դրա մասին որևէ հիշատակում չկա, բացի, իհարկե, տնօրինության հուշերից: Վերնազգեստի վրա փակցված են ինչ-որ ապրանքանիշի և Իտալիա անունները: Զրուցակիցս ասում է, որ իտալացիները բերում էին թե՛ հումքը, թե՛ մոդելը, և իրենք նույն օրինակներով կարում էին: Եվ վերջերս, ավելացնում է Արմենը, այդ իտալացիներից մեկն էր զանգել իրեն, հետաքրքրվել, թե արդյոք աշխատում է գործարանը: Պատվերի մասին առայժմ չեն խոսել:
Այս ցուցանմուշների շարքում Արմենը առանձնահատուկ տեղ է տալիս մի վարդագույն սվիտերի, որի մոդելավորումն արել է այսօր արդեն հայտնի դիզայներ Վալենտին Յուդաշկինը: «Մենք էն ժամանակ չգիտեինք, ով է նա, երբ հայրս նրան հրավիրել էր ֆաբրիկա, նա արեց այդ սվիտերի դիզայնը, ու երբ որևէ տեղ ասում եմ, որ Յուդաշկինի մոդելավորած հագուստն ունենք, դժվարությամբ են հավատում»,- ասում է ընկերության տնօրենը: Հետո հիշում է, որ 90-ականների վերջին հայրը Կապան էր հրավիրել նաև հայտնի փսիխոթերապևտ Կաշպիրովսկուն: Հետո մատնացույց է անում իրենց առաջին արտադրանքներից մեկը՝ խաչով սվիտերը, որի առաջին ցուցանմուշը նվիրել էին Վազգեն Սարգսյանին՝ նրա իսկ ստորագրությամբ:
«Էս վերջերս մի գյուղ էի գնացել, մեկ էլ մի պապիկ մոտեցավ ինձ, բարևեց, ջերմ-ջերմ խոսքեր ասաց, ես իրեն չէի ճանաչում: Երբ ընկերոջս հետ նստել էինք սեղանի շուրջ, «տարի էի գնացել», էդ պապիկը պիջակը հանեց, տեսա՝ մեր ֆաբրիկայի արտադրած սվիտերն էր հագին, էնքան լավ զգացի: Մի 10-20 տարվա սվիտեր էր: Ընկերոջս ասացի, թե նայի, հեչի պես մի 20-30 անգամ լվացած կլինի էս սվիտերը, բայց ոնց ա թարմ մնացել: Ընկերս զարմացել էր, ասաց՝ իր նախորդ տարվա սվիտերն արդեն մարդամեջում հագնելու չի»,- պատմում է Արմենը:
Անկայուն ներկան
Պատուհաններին փակցված ցելոֆաններն այնքան են մաշվել, որ քամին անարգել ներս է թափանցում: Գործարանի տնօրենն էլ է սա նկատում, ասում է՝ ցելոֆաններն արդեն չեն պաշտպանում ցրտից, ստիպված են արտադրամասերից մեկը վերանորոգել, պատուհանները փոխել, ինչն այսօր լրացուցիչ ֆինանսական բեռ է փոքր ընկերության համար:
Գործարանի հսկա շենքում մենք շրջում ենք արտադրամասերում: Շվեյցարական կարի մեքենաներին դեռ մնացել են մի քանի գույնզգույն թելեր: Արտադրամասի հատակը երբեմն մաքրում են, դեռ հավատում են, որ մի օր գործարանը նոր թափ կստանա: «Այս գործարանից մենք որևէ բան չենք վաճառել, ինչքան էլ կարող է տարօրինակ թվալ: Մութ ու ցուրտ տարիներին շատ գործարաններում ամեն բան վաճառեցին, իսկ հայրս հակառակն էր անում՝ նա գնում էր, երբ հարցնում էի, թե ինչու է գնում, պատասխանում էր՝ մի օր պետք են գալու մեզ»,- պատմում է Արմենն ու ժպտում:
Այսօր տրիկոտաժի նախկին գործարանից մնացել է միայն մեկ գործող արտադրամաս: Համեմատաբար ընտրել են ավելի տաք անկյուն: Ձմռանը տաքացնում են վառարանով: 2013 թ. մայիսից են սկսել ակտիվ աշխատել: Հիմնականում աշխատում են տեղի հանքարդյունաբերող ընկերությունների համար՝ արտահագուստ են կարում: Այստեղ միջին աշխատավարձը 70-80.000 դրամ է: Դրան զուգահեռ շարունակում են նաև տրիկոտաժի արտադրությունը: «Մեզ մոտ չկա բառը չկա, տենց բան չկա, որ նմուշը բերեն, ասեմ՝ չեմ կարող անել»,- նշում է տրիկոտաժագործը: Այս պահին գործարանն աշխատում է «Դանդի Փրիշս Մեթալս Կապան» հանքարդյունաբերող ընկերության պատվերի վրա. արտահագուստներ են կարում:
Արմենի փոխանցմամբ՝ առայժմ կաշխատեն մինչ տարեվերջ, ապագան դեռ չգիտեն: Ասում է՝ ամենադժվար պահն է, երբ աշխատողներին տեղեկացնում է, որ արձակուրդ են գնալու, բայց դա ոչ թե արձակուրդ է, այլ ուղղակի պարապուրդ: «Ավելի շատ ծանր եմ տանում, որ էդ մարդկանց պիտի ասեմ, ժամանակավորապես չենք աշխատելու, ասում են՝ ընկեր Մարգարյան, բա որ արձակուրդ ենք գնալու, մեկ էլ ե՞րբ ենք գալու աշխատանքի»,- նկատում է զրուցակիցս:
Սիրիահայ տպագրիչն ու Կապանը
Չնայած անկայուն վիճակին՝ դեռ կցկտուր պատվերներ են ստանում: Շապիկների պատվեր են ստացել Մայամիում բնակվող հայերից: Օրեր առաջ էլ հայրը տեղեկացրել է, որ հնարավոր է՝ Ղազախստանից լինեն պատվերներ, բայց դեռ հստակ չէ լուրը: Իրենց ձեռքբերումն է համարում տեղում տպագրություն անելը:
Նախկինում Երևան էին տանում դրա համար, իսկ հիմա իրենք են անում: Պատմում է, որ Երևանում պատահաբար հանդիպել էր մի սիրիահայի, ով Սիրիայում աշխատել էր տպագրատանը, իսկ Երևանում տաքսի էր վարում: «Առաջին հերթին ուզում էի օգնած լինել իրեն, որովհետև Սիրիայից էր եկել, ասաց՝ բերած փողն էլ վերջացել է, ինչ-որ տեղ ընդունվել էր աշխատանքի, «քցել» էին: Հարցրեցի, թե Կապանում գործ լինի, կգա՞, եթե ամեն ինչով ապահովեմ: Համաձայնեց, բայց մեծ գումարի դիմաց: Անկեղծ եմ ասում, եթե նա չլիներ սիրիահայ, գուցե չհամաձայնեի իր պայմաններին: Մի խոսքով՝ բերեցինք Կապան, մի 3 ամիս պահեցինք, ինքն էլ մեզ սովորեցրեց տպագրությունը»,- ասում է Արմենը: Այսօր ընկերության տպագրությամբ զբաղվում է նրա կահույքագործ ընկերներից մեկը:
Շապիկների նկարները «ծնվում» են այսպես
Երբ հետաքրքրվեցի, թե Կապանում իրենց արտադրանքը որտեղ են իրացնում, Արմենը հոգոց հանեց: Խանութ բացելու համար ֆինանսներ են հարկավոր, ինչն իրենք առայժմ չունեն:
Չորացման գործընթաց
Կապանցի առևտրականներից մեկն է իրենցից որոշակի տրիկոտաժեղեն գնում, քաղաքի կենտրոնական մասում խանութ ունի, վաճառում է, բայց խուսափում է որպես կապանյան արտադրանք ներկայացնել: «Դե դա նրա գործն է, գուցե մտածում է, որ չի վաճառվի, եթե գրի, որ Կապանում է արտադրվել... Չգիտեմ»,- ավելացնում է զրուցակիցս:
Էքսպոները թանկ են փոքր ու միջին բիզնեսի համար
Երբ հարցրեցինք, թե արդյոք մասնակցում են էքսպոներին, որը կարող է լավ միջոց լինել արտադրանքը գովազդելու, նաև պատվերներ ստանալու համար, Արմենը մեղմ ժպտաց: 1-2 անգամ մասնակցել են ցուցահանդեսների, բայց դա մոտ 200.000 դրամ է պահանջում: Միայն տաղավարի տարածքի համար պետք է վճարել 100.000 դրամ: «Իսկ ես ավելի լավ է այդ գումարը տամ իմ աշխատողներին՝ որպես աշխատավարձ, քան էքսպոյին մասնակցեմ»,- նշում է ընկերության տնօրենը, ում խոսքով՝ նման ցուցահանդեսները միայն որոշակի կապեր են ստեղծում, որոնք հետագայում կարող են կա՛մ օգտակար լինել, կա՛մ ոչ:
«Հիմա ամենաշատը մտածում եմ, թե աշխատողներին ոնց պիտի ասեմ՝ հաջորդ տարվանից առայժմ պիտի չաշխատենք»,- ավելացնում է զրուցակիցս: Իսկ իրենք նույնիսկ պատերազմի տարիներին են աշխատել. Բաքվից փասխտականների աշխատանքի էին տեղավորել, ովքեր ձեռքով գուլպա էին գործում զինվորների համար:

“Made in Kapan”: Knitting Factory Struggles On Hoping for Better Days Ahead
There used to be guards at the Kapan Knitting Factory checking workers on their way out to see if they had pocketed any items - thread, fabric – on the sly.
I was told this by Armen Margaryan who now serves as company director. He confirmed that in its heyday, such pilferage was commonplace.
Today, there are no guards at the security shack…just a heavy layer of dust.
Armen told me about one incident when a worker came to the plant earing nothing underneath and was caught leaving wearing six undershirts. He had heard these stories from his father, Derenik Margaryan, and from the old-timers.
Derenik Margaryan served as plant director from 1981. In 1996 the plant was privatized and purchased by Sonatex OJSC, a company in which the plant employees own 20%. Derenik now serves as company president. Armen is his son.
While Armen Margaryan says he got interested in the business as a child. He started working at the plant after being discharged from the army in 2001. That’s when the plant’s business started to nosedive.
US Clients, Followed by Orders from Italy and France
The plant was fulfilling orders for customers in the United States. Business was disrupted with the September 11, 2001 terrorist attacks on the World Trade Center in New York. Flights were cancelled and the finished goods couldn’t be sold.
Armen recounts that the plant then found French and Italian clients and shows me some old examples of what was being produced for them. He pulled out some women’s clothes in a brownish color with a brand label and some Italian names.
The plant director says that the Italians would supply the raw materials and the designs. Armen adds that one of those former Italian clients recently telephoned him to ask if the plant was still operating. They haven’t yet discussed any possible new orders.
Armen shows me a pink sweater from the old samples designed by Valentine Yudashkin, who has since become a famous designer.
“At the time, we didn’t know who he was. When my father invited him to the plant, he designed this sweater,” Armen says. He then recounted that his father had invited the famous psychotherapist Kashpirovsky to Kapan in the late 1990s and shows me one of their first products - a sweater embossed with a cross. It turns out that Kashpirovsky signed the sweater which was then presented as a gift to Vazgen Sargsyan. (Armenia’s first defense minister who later served as Prime Minister)
“Recently I visited this village and an old man approached me. He said hello. I had never met the man. When my friend and I were sitting at the table, the old man took off his jacket to show that he was wearing a sweater made by us. I felt really good. The sweater must have been 10-20 years old. I turned to my friend and remarked that the sweater must have been washed 20-30 times but that it still looked good as new. Surprised, my friend said that he could no longer wear a sweater out in public that he just purchased last year,” Armen recounted.
Windows Covered with Plastic – Business Could be Better
Today, the windows of the plant are covered with plastic sheeting which does little to keep out the wind. Armen said that the plastic is no longer any protection from the cold and that one of production units has to be renovated and the windows changed; a heavy financial burden for the small company.
As we walk through the various production units in the larger building, some colored threads used on the Swiss sewing machines are still to be seen. Management still believes that one day the plant will get a new lease on life and that the orders will be rolling in.
“We haven’t sold any fixtures or equipment, however strange that may sound. During the cold and dark days after independence, many plants sold everything. My father took the opposite approach; he would purchase things. When I asked him why, he would say one day we’ll need it, Armen says with a smile.
Today, only one production unit, located in the building’s warmest corner, is operating. A stove is lit during the winter.
Business picked up in May 2013 to sew work clothes for local mining companies. Now, the plant is fulfilling an order for Dundee Precious Metals, located in Kapan.
Average salaries at the plant range from 70-80,000 AMD per month.
“Around here we don’t use the word ‘impossible’. If someone brings in a sample for production, you’ll never hear me say, sorry, we can’t make it,” Armen says.
Mining Orders Will Keep Plant Operating until Year’s End – Then What?
The Dundee order will keep the plant working until the end of the year. After that, no one can say for sure.
“It’s tough when I have to tell the workers that have to go on vacation, which is really obligatory leave,” says Armen.
Despite all the problems, the plant receives the odd order. They’ve received a shirt order from some Armenians living in Miami. A few days ago Armen’s father mentioned the possibility of getting some order from Kazakhstan. Nothing has yet been confirmed.
Armen tells me about how he had met a Syrian-Armenian in Yerevan who had worked in a shirt print shop back home and was then driving a taxi in the Armenian capital.
“I wanted to help the guy since he was from Syria and because he had run out of money. I asked him if he would come to work in Kapan if I would provide him with everything. The guy agreed but wanted a large amount in compensation. Let me be frank, I probably wouldn’t have agreed if he wasn’t a Syrian-Armenian. Anyway, he came to Kapan and worked here for three months and taught us how to do silk-screening,” Armen says.
Factory Doesn’t Sell Products Locally – Can’t Afford a Retail Outlet
When I asked Armen if they sell their products in Kapan he let out a sigh and said they didn’t have the money to open a shop.
A local retailer buys some goods from the plant and resells it in his store in the downtown area. But the shopkeeper avoids marketing the items as made in Kapan.
“That’s his business. Maybe he’s afraid it won’t sell. Who can say?” Armen says.
When I ask if the plant goes to trade shows and expos to promote its wares, Armen grins. He says that they participated in a few shows but it cost 200,000 AMD. It costs 100,000 AMD just for the exhibition space.
“It’s better to give that money to my workers in wages,” he says, adding that such trade shows are only good to make contacts that may or may not prove productive in the future.
“Right now my major concern is how will I tell the workers that they will not be working come next year?” Armen says.
Amazingly, the plant even operated during the Artsakh War years. Armenian refugees from Azerbaijan were put to work hand knitting socks for the soldiers.