Ազատազրկված ապագա մայրերը կարո՞ղ են ստանալ մայրության նպաստ
«Եթե հղի կինը ազատազրկված է ու երեխա է ունենալու ազատազրկման վայրում, նա այսուհետ չի կարող ստանալ մայրության նպաստ», - «Հետքի» հետ զրույցում ասաց «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ անդամ Հասմիկ Հարությունյանը:
Այս փոփոխությունը, նրա խոսքով, նախատեսված է վերջին շրջանում մեծ աղմուկ հանած «Ժամանակավոր անաշխատունակության նպաստների մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին նախագծով, որի հեղինակը ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունն է: Մասնավորապես՝ հոդված 17-ը փոփոխություն է նախատեսում գործող օրենքի հոդված 23-ում: Նշված է հետևյալը. «Քրեակատարողական հիմնարկում գտնվող ազատազրկված դատապարտյալին մայրության նպաստ չի նշանակվում»:
«ՔԿՀ-ում գտնվող ազատազրկված դատապարտյալին մայրության նպաստ չնշանակելը խտրական մոտեցում է նրանց նկատմամբ: Առաջարկվող փոփոխություններով` ազատազրկված մայր-կանայք հայտնվում են անբարենպաստ վիճակում, ենթարկվում ուղղակի խտրականության ազատության մեջ գտնվող կանանց համեմատ` ազատազրկվածի կարգավիճակ ունենալու պատճառով: Այն էլ, օրենքի փոփոխոխություններով` ազատազրկված կանանց մայրության նպաստ տրամադրվում է ոչ թե տարբերակված հիմքով, այլ նրանց կառավարությունն ընդհանրապես զրկում է մայրության նպաստից, ինչը բացասաբար է ազդելու մայրերի սոցիալական պաշտպանվածության վրա»,- ասաց ՀԿ ներկայացուցիչը:
«Հետքը» դիմեց ՀՀ ԱՆ ՔԿՎ հանրային կապերի բաժին՝ տեղեկանալու, թե քանի ազատազրկված ապագա մայրեր են պատիժ կրում «Աբովյան» ՔԿՀ-ում: Բաժնի պետ Գոռ Ղլեչյանը պատասխանեց, որ այս պահին «Աբովյան» ՔԿՀ-ում կա 188 կին, նրանցից՝ 45-ը նախնական կալանքի տակ են, 143-ը դատապարտյալներ են, 13-ը պատիժ են կրում բաց ռեժիմում: ՔԿՀ-ում կա մինչև 2 տարեկան 3 երեխա: «Հղի կանայք այս պահին չկան «Աբովյան» ՔԿՀ-ում»,- տեղեկացրեց ՔԿՎ պաշտոնյան:
Հասարակական կազմակերպության կայքէջում և ֆեյսբուքյան էջում ՀԿ անդամները բարձրաձայնել էին իրենց մտահոգության մասին և կոչ արել կառավարությանն ու ԱԺ-ին անցկացնել հանրային քննարկումներ, վերանայել ազատազրկված մայրերի իրավունքների սահմանափակումը:
Հասմիկ Հարությունյանը նշեց, որ իրենք հղում էին արել նաև Եվրոպական բանտային կանոնների հիմնարար սկզբունքներին: Ըստ այդմ՝ ազատությունից զրկված անձինք պահպանում են իրենց բոլոր այն իրավունքները, որոնցից նրանց օրինականորեն չեն զրկել դատապարտելու կամ կալանավորելու մասին որոշմամբ:
Ազատությունից զրկված անձանց նկատմամբ կիրառվող սահմանափակումը պետք է լինի այն նվազագույնը, որն անհրաժեշտ և համաչափ է դրա կիրառման իրավաչափ նպատակին: Ըստ նույն կանոնների` միջոցների անբավարարությունը չի կարող արդարացում լինել բանտային այնպիսի պայմանների համար, որոնց հետևանքով խախտվում են բանտարկյալների` մարդու իրավունքները:
«Ամենահետաքրքիրն այն է, որ որևէ կերպ հիմնավորված չէ, թե ինչու պիտի ազատազրկված կինը մայրության նպաստ չստանա»,- ասաց Հասմիկ Հարությունյանը:
Այս հրապարակումը պատրաստ էր տպագրության, երբ ԱԺ պաշտոնական կայքէջում երեկ տեղադրվեց նույն օրենքում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու մասին նախագծի լրամշակված տարբերակը, որտեղ արդեն խոսք չկա ազատազրկված մայրերի մասին: Պարզապես այս անգամ անդրադարձ չկա օրենքի հոդված 23-ին, որտեղ սահմանված է. «Քրեակատարողական հիմնարկում գտնվող ազատազրկված դատապարտյալի նպաuտի հաշվարկման և վճարման կարգը uահմանում է Հայաuտանի Հանրապետության կառավարությունը»:
«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ իրավաբան Անի Աղագյուլյանը նշեց, որ կառավարությունը մեխանիկորեն է սրբագրել նախագծի նախնական տարբերակի հոդված 17-ը: «Օրենքը փոփոխվում է, սահմանվում է նոր՝ մայրության նպաստ հասկացությունը: Իսկ օրենքի 23 հոդվածը թողնելով նույնը՝ ըստ էության ազատազրկված կանայք ազատազրկման վայրում մայրանալու դեպքում չեն ստանա մայրության նպաստ, քանի դեռ որևէ մեկը չսկսի բողոքել իր իրավունքի համար: Երբ ուրիշ հոդվածների փոփոխությունն ես նայում, գրված է՝ «ժամանակավոր անաշխատունակության նպաստ» բառերը փոխարինել «Ժամանակավոր անաշխատունակության և մայրության նպաստ» բառով: Սակայն 23 հոդվածում ոչ մի փոփոխություն չկա լրամշակված տարբերակով»,- ասաց իրավաբան Անի Աղագյուլյանը:

Будут ли находящиеся в тюрьме будущие матери получать пособие по материнству?
“Впредь если беременная женщина родит ребенка в тюрьме, то она не сможет получать пособие по материнству”,- сказала в беседе с Hetq.am член общественной организации “Защита прав без границ” Асмик Арутюнян.
Такое изменение, по ее словам, предусмотрено вызвавшим шум законопроектом о внесении изменений и дополнений в закон РА “О пособиях по временной нетрудоспособности”, автором которого является Министерство труда и по социальным вопросам. В частности, статья 17 предусматривает внесение следующего изменения в ст.23 действующего закона: “Находящейся в уголовно-исполнительном учреждении осужденной пособие по материнству не назначается”.
“Такой подход к содержащимся в УИУ осужденным женщинам означает проявление дискриминации. Предлагаемыми изменениями лишенные свободы женщины оказываются в неблагоприятном положении, подвергаются дискриминации по сравнению с женщинами, которые находятся на свободе. Более того, содержащимся в тюрьме женщинам пособие по материнству не то, чтобы назначается на дифференцированной основе, а правительство вообще лишает их этого пособия, что негативно отразится на социальной защищенности матерей”,- отметила представитель ОО.
Hetq.am обратился в отдел общественных связей Управления УИУ Министерства юстиции РА с целью получить информацию о том, сколько будущих матерей несет наказание в УИУ “Абовян”. Начальник отдела Гор Глечян сообщил, что на данный момент в УИУ “Абовян” находятся 188 женщин, 45 из них содержатися под предварительным арестом, 143 – осужденные и 13 несут наказание в открытом режиме. В УИУ живут трое детей до двух лет. “В настоящее время беременных женщин в УИУ “Абовян” нет”,- сообщил чиновник.
На сайте и фейсбуковской странице общественной организации ее члены выразили обеспокоенность и призвали правительство и Национальное Собрание провести общественные слушания с целью пересмотреть ограничение прав лишенных свободы матерей.
По словам Асмик Арутюнян, они также сослались на основополагающие принципы Европейских тюремных правил, в соответствии с которыми лишенные свободы лица сохраняют те свои права, которых они не лишились решением об осуждении или аресте. Согласно тем же правилам, нехватка средств не может служить оправданием для таких тюремных условий, вследствие которых нарушаются права человека арестованных.
“Самое интересное, что ничем не обосновано, почему лишенная свободы женщина не должна получать пособие по материнству”,- сказала Асмик Арутюнян.
Публикация была готова к печати, когда на сайте Национального Собрания появился дополненный вариант проекта о внесении изменений и дополнений в закон, в котором ничего не говорится о лишенных свободы матерях.
Юрист общественной организации “Защита прав без границ” Ани Агагюлян отметила, что правительство механически откорректировало ст.17 предварительного варианта. “Закон меняется, устанавливается новое понятие – пособие по материнству. А сохранение ст.23 в неизменном виде означает, что лишенные свободы женщины в случае рождения ребенка в местах заключения не будут получать пособие по материнству до тех пор, пока никто не начнет борьбу за свои права”,- отметила Ани Агагюлян.