ՀՀ ԱԳՆ. «Բաքուն նորանոր սադրանքների է գնում` խափանելու համար բանակցային գործընթացը»
Խստորեն դատապարտում ենք ուսումնավարժական թռիչք իրականացնող Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի «Մի-24» ուղղաթիռի խոցումը ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից:
Հիմնախնդրի կարգավորմանն ուղղված յուրաքանչյուր բարձր մակարդակի հանդիպումից առաջ և հետո Բաքուն նորանոր սադրանքների է գնում` խափանելու համար բանակցային գործընթացը, Հայաստանի և միջազգային հանրության ջանքերն՝ ուղղված հակամարտության բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանը։
Ադրբեջանական կողմը կոպտորեն ոտնահարում է վերջին գագաթաժողովներին հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Նման հանցավոր սադրանքը ցույց է տալիս, որ Բաքուն ոչ միայն արհամարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների, միջազգային հանրության կոչերն ուժի չկիրառման, հրադադարի ամրապնդման, վստահության միջոցների իրականացման մասին, այլև գործում է հակառակ դրանց՝ կրելով իրավիճակի սրման ողջ պատասխանատվությունը:

Armenia Severely Condemns Downing of Helicopter by Azerbaijan
Armenia’s Ministry of Foreign Affairs has severely condemned today’s downing of an Artsakh helicopter by Azerbaijan.
In a statement, the ministry says that Baku has always sought to upset the Karabakh conflict settlement process by launching ever new provocations before and after each high-level meeting designed to facilitate its resolution.
“Azerbaijan is grossly violating the agreements reached at recent summits regarding a peaceful settlement of the conflict.
Such a provocation shows that Baku not only mocks the calls of the OSCE Minsk Group’s Co-chairs and the international community not to use force, to strengthen the ceasefire, and to implement confidence building measures, but that it is doing the exact opposite, and thus bears full responsibility for escalating the situation.”