ԼՂՀ արտգործնախարարն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին
Նոյեմբերի 17-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպշիկին:
Կողմերը քննարկել են ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի ռազմաօդային ուժերի ուսումնավարժական թռիչք իրականացնող ուղղաթիռի Ադրբեջանի կողմից խոցման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։ ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարն ընդգծել է, որ ադրբեջանական կողմից հրադադարի ռեժիմի նման աննախադեպ խախտումը մարտահրավեր է նախ և առաջ միջազգային հանրության, մասնավորապես, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետությունների խաղաղարար ջանքերին։
Կարեն Միրզոյանը նշել է, որ միջադեպերի համար պատասխանատուի հասցեական դատապարտման բացակայությունն Ադրբեջանում ընկալվում է որպես անպատժելիության արտոնագիր և այդ համատեքստում կարևորել հրադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմների մշակումն ու իրագործումը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև մի շարք հարցերի, մասնավորապես, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կողմից իրականացվող դիտարկումների վերաբերյալ։

Министр иностранных дел НКР принял Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ
17 ноября министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Карен Мирзоян принял Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ посла Анджея Каспшика.
Стороны обсудили ситуацию, сложившуюся в результате уничтожения азербайджанской стороной вертолета военно-воздушных сил Армии Обороны НКР во время учебно-тренировочного полета. Министр иностранных дел НКР подчеркнул, что подобное беспрецедентное нарушение режима прекращения огня со стороны Азербайджана, является вызовом, в первую очередь, миротворческим усилиям мирового сообщества и, в частности, стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Карен Мирзоян отметил, что отсутствие адресного осуждения виновной в инцидентах стороны воспринимается в Азербайджане как лицензия на безнаказанность, и в этом контексте подчеркнул важность выработки и реализации механизмов расследования нарушений режима прекращения огня.
В ходе встречи был также затронут ряд вопросов, в частности, касающихся мониторингов, проводимых офисом Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ.