«Կարևորը տանիք ունենք». կիսավեր հանրակացարանի շենքում 7 ընտանիք է ապրում
Արմավիրի մարզի Լեռնագոգ գյուղի նախկին ուսումնարանի և հանրակացարանի՝ միմյանց կողք գտնվող կիսավեր շենքերում ապրում է 7 ընտանիք:
Շենքի գրեթե բոլոր պատուհանները փշրված են, դռները բացակայում են, պատերը կիսաքանդ են, նախկինում որպես սենյակ ծառայած տարածքները լցված են աղբով:
Քանի որ հանրակացարանի շենքը գտնվում է գյուղապետարանի ենթակայության տակ, գյուղի բնակիչները դիմել են գյուղապետարան, որպեսզի ժամանակավոր իրենց այստեղ սենյակ հատկացնեն: Սակայն տարիների ընթացքում նրանք չեն կարողացել այլ տուն տեղափոխվել: Միաժամանակ, տարիներով օգտագործվող սենյակները նրանց սեփականությունը չեն համարվում:
Լեռնագոգի գյուղապետի տեղակալ Գոռ Գալստյանը դժվարանում է ասել՝ արդյոք շենքերը վթարային են, որովհետև փորձաքննություն չի կատարվել: 1980-ական թթ.-ի վերջից այստեղ սկսել են ապրել փախստական ընտանիքներ, որոնք հետագայում հեռացել են: 1990-ական թթ.-ին այս շենքերի դռները, պատուհանները և այն, ինչ պիտանի են համարել, գողացել են:
Արթուր Սուքիասյանի 5-հոգանոց ընտանիքը այստեղ զբաղեցնում է 5 սենյակ: Սենյակերի մի մասը գտնվում է շենքի մի հատվածում, մյուսները՝ մեկ այլ թևի վրա: Արթուրի կինը՝ Քնար Սարգսյանը, ցույց է տալիս իրենց այն սենյակները, որոնք բարեկարգել են: Սակայն չեն կարողացել վերանորոգել սանհանգույցը: Կոյուղին չի աշխատում, որովհետև տարիներ առաջ խողովակները կտրել, գողացել են:
Շենքից որոշակի հեռավորության վրա գտնվում է զուգարանը, որը նախատեսված է տարածքի բոլոր բնակիչների օգտագործման համար: Սակայն հեռավորության պատճառով դրանից քչերն են օգտվում: Այստեղ իրենց սենյակներում զուգարանին փոխարինում են դույլերը:
Մինչ Քնարը ցույց էր տալիս իրենց կենցաղային պայմանները, շենքի ընդհանուր տարածք է դուրս գալիս նրա հարևանուհին, ով խիստ վրդովվում է, որ իրենց պայմանները տեսնում են նաև կողմնակի մարդիկ:
«Էստեղ մի նկարեք,- ասում է նա, հետո դիմում Քնարին:- Որ ի՞նչ ես ցույց տալիս, մեկ ա էստեղ ոչինչ չի փոխվելու»:
«Նկարում են, որ ցույց տան՝ ժողովուրդը ինչ վիճակում է ապրում:- ասում է Քնարը հարևանուհուն, այնուհետև ցույց է տալիս այդ տարածքի բաց պատերը: Դրանցից մի քանիսը նրանք փորձել են փակել փայտով կամ շորերով, որպեսզի քամին քիչ փչի:
«Քամիները որ խփում են, հիվանդության բուն է»,- ասում է Քնարը:
Այդ տարածքի մեկ այլ սենյակ Քնարի մառանն է, մեկ ուրիշը՝ ամուսնու արհեստանոցը: Կնոջ ասելով՝ ամուսինը «լավ ձեռք» ունի, գյուղում եթե մեկին պետք է որևէ իր վերանորոգել, դիմում է Արթուրին: Վերջինս բանվոր է աշխատում Էռնեկյանի այգիներում: Նրանց տղան՝ 17-ամյա Սամվելը, դպրոցից դուրս է եկել և բեռնակիր է աշխատում Բաղրամյանի ալրաղացում:
«Հիմա չեմ դժգոհում, հերիքում է,- ասում է Քնարը:- Ընտանիք կա՝ 10 հազար է մտնում, 20 հազար է մտնում, չի հերիքում, ինձի հերիքում է: Ամենակարևորը՝ ես դպրոցի հարցերը հասցնում եմ լուծել»:
Նրա երկու աղջիկները դպրոց են հաճախում: Իրենց սոցիալական պայմաններից Քնարը ավելի էր խոսում իր երեխաների կրթության մասին, ներկայացնում դպրոցում ունեցած հաջողությունները: Սրտնեղում էր, որ որդին` Սամվելը, ստիպված է եղել դպրոցը թողնել:
Նրանց սենյակները նկարելիս Քնարը խնդրում է, որ նկարում անպայման երևա իր ավագ տղայի լուսանկարը, ով մահացել է 3 տարի առաջ: Նախքան նրա մահը Քնարը անասուններ էր պահում, բայց տղայի մահից հետո ամբողջը վաճառել է:
«Էստեղ ամենադաժան հարցը ջրի հարցն է: Էստեղի ջրերը ժանգաջուր է: Սրանք մաքուր բաչոնկեք են եղել, նայի գույնը,- ասում է Քնարը և ցույց տալիս պղտոր ջրով չի տարաները:- Երկու օրվա ջուր է: Լցնում եմ, ինքը նստում է, լվացք, աման-չաման սրանով եմ լվանում: Նույնիսկ էս ջրից իմ տղեն ալերգիա ընկավ»:
Շենքի բակում ծորակ կա, որտեղից բնակիչները լցնում են այդ ջուրը: Ծորակի ջուրն օգտագործում են միայն կենցաղային նպատակներով: Ինչպես այս շենքի բնակիչները, այնպես էլ գյուղի բոլոր բնակիչները խմելու ջուրը գնում են` 40 լ-ն արժե 250 դրամ:
Երբ Քնարը դրսում ցույց էր տալիս ծորակի ջուրը, պատշգամբից կրկին դուրս է գալիս նրա դժգոհ հարևանուհին:
«Տեսնում են՝ ինչ ձև ենք ապրում: Բա էս մարդը հարցնում ա, չասե՞նք, տենան վիճակը ոնց ա»,- ասում է Քնարը:
«Քանի հոգի են եկել, բա՞ն ա փոխվել»,- հակադարձում է հարևանուհին:
Քնարը խնդրում է չնեղանալ հարևանուհուց, որովհետև թե նա, թե մյուսները «լավ օրից չէ, որ այստեղ են»:
«Գուցե մի բարերար դուրս գա, տեսնի մարդկանց ապրելակերպը, տեսնի որտեղ են ապրում: Էստեղ ոչ մեկ ռիսկ չի անի գա ապրի,- ասում է Քնարը:- Էստեղ ապրելու տեղ չի: Ոնց են ասում՝ ոնց որ վայնաճար, էլի: Կարևորը կռիշ կա, անձրևը չի կաթում էրեխեքիս վրա: Տեղ կա, էս էլ չունեն: Երկրներ կան՝ մարդիկ բաց երկնքի տակ են, համաճարակների մեջ են: Փառք Աստծուն, ճիշտ ա՝ դժվար ա, բայց կարևորը տանիք ունենք»:

“Главное, есть крыша над головой”. Семь семей живут в полуразрушенном здании
В селе Лернагог Армавирской области имеются два расположенных рядом здания бывшего техникума и общежития, где живут семь семей. В зданиях почти нет окон и дверей, многие помещения завалены мусором.
В свое время некоторые жители Лернагога обратились в местную администрацию с просьбой временно выделить им комнаты в общежитии, находившемя в подчинении администрации. В дальнейшем, однако, они не смогли переехать в другой дом. В то же время комнаты, в которых люди живут уже много лет, не считаются их собственностью.
Заместитель старосты села Гор Галстян затруднился сказать, являются ли здания аварийными, поскольку экспертиза никогда не проводилась. С конца 1980-х годов в этих домах поселились семьи беженцы, которые потом уехали. В 1990-х годах из здания вынесли окна, двери и все, что можно было использовать.
Семья из пяти человек Артура Сукиасяна занимает в здании пять комнат. Его жена Кнар Саркисян показывает нам только те комнаты, которые были благоустроены. Но вот отремонтировать санузел им не удается. Канализация здесь не работает, поскольку трубы в свое время украли – срезали и увезли.
Туалет находится недалеко от дома и предназначен для пользования всеми жильцами. Однако из-за его отдаленности многие предпочитают пользоваться в своих помещениях ведрами.
Пока Кнар показывала мне бытовые условия, на общей территории здания появилась соседка, которая начала возмущаться тем, что условия их проживания видят посторонние люди.
“Не надо здесь фотографировать, все равно ничего не изменится”,- сказала она моей собеседнице.
“Фотографируют, чтобы показать, в каких условиях живут люди”,- ответила Кнар. Потом она повела меня в помещения, где отсутствовали стены. Кое-где они были закрыты фанерой и тряпками, чтобы не очень дуло.
Одно из таких помещений служит Кнар погребом, другое – мастерской для мужа. По словам женщины, у мужа золотые руки, и если в селе кому-то надо что-то починить, то всегда обращаются к Артуру. Он работает рабочим в садах Эрнекяна. Их сын, 17-летний Самвел, оставил школу и устроился грузчиком на мукомольне в селе Баграмян.
“Сейчас не жалуемся, денег хватает,- говорит Кнар. – В некоторых семьях получают 10 тысяч, 20 тысяч драмов. Им не хватает, а мне хватает. Самое главное – успеваю решать вопросы, связанные со школой”.
У Кнар две дочки-школьницы. Она больше говорит даже не о социальном положении семьи, а об успехах дочерей, переживает, что сыну пришлось оставить школу.
Когда мы фотографировали комнаты, Кнар попросила, чтобы на снимке обязательно вышел портрет ее старшего сына, который три года назад умер. До его смерти Кнар держала скот, однако после смерти сына она продала всех животных.
“Самой серьезной проблемой является проблема вода. Она цвета ржавчины. Это тара была чистой, а теперь смотри, какого она цвета”,- сказала Кнар, показав заполненные мутной водой пластиковые бутылки. У ее сына от воды даже началась аллергия.
Во дворе дома есть кран, откуда и берут эту воду жильцы. Мутную жидкость они используют для бытовых нужд, а питьевую воду покупают по 250 драмов за 40 литров.
Когда мы с Кнар стояли возле крана, на балкон вновь вышла ее недовольная соседка. “Сколько людей приходило сюда, что-нибудь изменилось?” – сказала она.
Кнар попросила не обижаться на соседку, так как и она, и все остальные находятся здесь не от хорошей жизни.
“Может, найдется какой-нибудь благотворитель, который увидит, как здесь живут люди. Никто не рискнет придти сюда жить, здесь жить невозможно. Но главное, есть крыша над головой, дети под дождем не мокнут. У кого-то и этого нет. Есть страны, где люди живут под открытым небом, там эпидемии. Нам, правда, трудно, но у нас, слава Богу, есть крыша над головой”,- сказала в заключении Кнар.