Թողեք բանակն իր գործը կատարի
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի հրամանով երեկ աշխատանքից ազատվել է 190-րդ մոտոհրաձգային բրիգադի հրամանատարը: Հենց այս բրիգադում է եղել նոյեմբերի 20-ին ադրբեջանցիների կողմից պաշտոնապես հայտարարված մեկ զինվորի կորուստը:
Բայց, իհարկե, խոսքը մեկ զոհի մասին չէ: Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի ներկայացուցիչներն առայժմ լռում են, գործողության մասին մանրամասներ չեն հաղորդում: Օրեր տեւած գործողության մասին լռել է կորուստներ տված հակառակորդը: Բայց կարծում եմ` պիտի խոսվի այդ մասին, որպեսզի հակառակորդն էլ իմանա, թե ինչպես են հայ զինվորները մտել նրանց թիկունքը: Որպեսզի ադրբեջանցիներն էլ իմանան, որ իրենց զինվորների մահվան պատճառն իրենց հրամանատարների անգրագետ որոշումներն են:
Ղարաբաղի բանակի այս գործողության հետևանքով զոհ չունեցանք: Ահա առաջին գնահատականը: Յուրաքանչյուր ռազմական գործողության գնահատականը ոչ միայն առաջադրված խնդրի իրականացումն է, այլ նաև այն, թե արդյոք հնարավոր եղավ գործողությունն իրականացնել առանց զոհերի: Այսինքն՝ հաշվարկված էին բոլոր մանրուքները: Ղարաբաղի բանակի վերջին մեկ տարվա գործողությունների առաձնահատկությունը սրանում է եղել:
Օգոստոսյան դեպքերի ժամանակ մի ձախողում եղավ: Եւ բանակի հրամանատարն իր տեղը չէր գտնում, որովհետեւ ինչ որ տեղ մի հաշվարկ սխալ էր կատարվել: Երկու զոհ էինք ունեցել: Ուղղաթիռի խոցումից հետո զարմանում էի հատկապես այն նախկին զինվորականների վրա, ովքեր ասում էին՝ ինչու չեք հանում դիակները, ինչու չեք հարձակվում, գրոհում: Իրականում, ինչպես պատմում է պաշտպանության բանակի մեր աղբյուրը, առաջին իսկ օրվանից մշակվում էին մի քանի տարբերակներ: Բայց դրանց մասին երբեք չի խոսվել: Բանակը քաղաքական հարթակ չէ, կարծում եմ, ռազմական գործություններ անցկացնելու թեմայով պետք չէ քննարկումներ կազմակերպել ու ասուլիսներ տալ, թողեք բանակն իր գործը կատարի:

Дайте армии заниматься своим делом
По приказу министра обороны Азербайджана вчера от занимаемой должности был отстранен командующий 190-ой мотострелковой бригадой. Именно в этой бригаде, согласно официальному сообщению азербайджанцев, 20 ноября погиб солдат.
Однако понятно, что речь идет, разумеется, не об одной жертве. Представители Армии обороны НКР пока молчат, детали спецоперации не разглашаются. О продолжавшейся несколько дней операции молчит и противник. Но я думаю, что об этом надо говорить, чтобы и противник знал, как армянские солдаты проникли к ним в тыл, чтобы азербайджанцы тоже знали, что причиной смерти их солдат являются неграмотные решения их командиров.
В результате этой операции карабахская армия не понесла потери. Вот первая оценка. Вообще оценкой любой военной операции является не только выполнение поставленной задачи, но и то, удалось ли обойтись без жертв. В данном случае были учтены все детали. Именно в этом заключалась особенность операций карабахской армии за последний год.
Во время августовских событий наши потерпели одну неудачу. И командующий армией не находил себе места, потому что в чем-то был допущен просчет. Мы понесли две потери. После уничтожения вертолета меня удивляло, что бывшие военные говорили: почему не возвращаете тела, почему не нападаете… В действительности, как рассказал наш источник в Армии обороны, с первого же дня было разработано несколько варинтов. Однако об этом ничего не говорилось. Армия – не политическая площадка. Думаю, что не следует проводить обсуждения и пресс-конференции на тему проведения спецоперации. Дайте армии заниматься своим делом.