Արցախում երաշտից տուժել է նաև ծխախոտի բերքը
2009թ․ծխախոտի արտադրությամբ զբաղվող «Մասիս Տոբակո» ՍՊԸ-ն Արցախում սկսեց ուսումնասիրել համապատասխան տեղանքներ, որտեղ հնարավոր էր զբաղվել ծխախոտի մշակությամբ, իսկ 2010թ․ արդեն Ասկերանի շրջանի Իվանյան (Խոջալու) համայնքում ընկերությունը կառուցեց ծխախոտի մթերման տեղամաս։
Այսօր մթերման տեղամասում աշխատում է մոտ 50 մարդ, որից միայն 11-ն է մշտական, մնացածները՝ սեզոնային։ Աշխատողների մեծ մասը կանայք են Իվանյան, Նորագյուղ համայնքներից ու Ասկերան քաղաքից։ Նրանց միջին աշխատավարձը 75 հազար դրամ է։
Ձմռան շունչ ունեցող աշնանային քամու բերանում՝ կիսափակ տարածքում, երկար սեղանի շուրջը կանգնած կանայք տեսակավորում են արդեն չորացած ծխախոտը։
Աշխատանքային ժամերին ցուրտ եղանակին դիմանալու համար նրանք բավականին տաք են հագնվում։ Ոմանք էլ հոտից պաշտպանվելու համար բժշկական դիմակներ են կրում։
Մթերման տեղամասի տեխնոլոգ Վյաչեսլավ Նազարյանի խոսքով՝ արտադրամասում աշխատանքի առողջական ռիսկերի մասին իրենց բանվորները տեղյակ են, դա նշված է նաև նրանց պայմանագրերում։
«Եթե հանկարծ աշխատողների մոտ առողջական խնդիրներ են առաջանում նիկոտինի հետ շփվելու հետևանքով, ապա ընկերությունը փոխհատուցում է բուժման բոլոր ծախսերը»,- ասում է Վ․Նազարյանը։
Ակնով (նախկինԱղդամ) անցնող Ստեփանակերտ-Մարտունի մայրուղու երկու կողմերում աշնանացանին պատրաստ դաշտերի ֆոնին ցողունների բարձրությամբ ու տերևների մեծությամբ իսկույն աչքի են զարնում ծխախոտի դաշտերը։
Մոտ 1․5-2 մ բարձրությամբ ծխախոտի ցողունների շարքերում գյուղացի կանայք, զինված ձեռնոցներով, վարպետորեն երկու ձեռքով ծխախոտի տերևներն են քաղում՝ սկսելով ցողունի վերևից։ Աշան գյուղից 58-ամյա Արեգա Վարդանյանը հինգ տարի է, ինչ աշխատում է ծխախոտի դաշտում։ Տիկին Արեգան խոստովանում է, որ առանց բժշկական դիմակի չի կարող աշխատել, քանի որ հիվանդ լեղապարկն իսկույն զգացնել է տալիս։
«Ես նաև գյուղի դպրոցում հավաքարար եմ աշխատում, բայց եթե էս մի գործը չլիներ, դժվար կարողանայի իմ 6 երեխաներին պահել։ Ամուսինս էլ տրակտորիստ է, դժվար է մենակ իրա վաստակածով ու իմ հավաքարարությամբ կերակրել մեր մեծ ընտանիքը»,- ասաց տիկին Արեգան։
Ի տարբերություն նրան՝ ծխախոտի դաշտում աշխատող մի շարք կանայք, ովքեր ուրիշ տեղ չեն աշխատում, աշխատանքային ստաժի գրանցման խնդիր ունեն։ Բանն այն է, որ ծխախոտագործությամբ զբաղվող անհատները կազմակերպություն չեն ներկայացնում և կնիք չունեն։ Հետևաբար, աշխատողներին բացի օրավարձից ոչինչ տալ չեն կարող։
Բերդաշեն գյուղից Յուրիկ Ազարյանն առաջիններից էր, ով փորձնական 4 հա ծխախոտ ցանեց։ Այսօր նա արդեն համագյուղացի գործընկերոջ հետ 13 հա ծխախոտ է մշակում։ Սածիլների տնկման աշխատանքների ժամանակ մոտ 20 բանվոր է աշխատում դաշտում Բերդաշեն ու Աշան գյուղերից։ Իսկ քաղի սեզոնին միայն 15 հոգի, որի մեծ մասը կանայք են։ Օրական նրանք ստանում են 5000 դրամ։
«Առաջին տարին շատ լավ էր, եկամուտն էլ գոհացնող էր։ Բայց այս տարի երաշտը բավականին մեծ վնաս տվեց։ Մյուս կողմից էլ` էս վերջին անձրևային եղանակներն ու մթերման արտադրամասի չկանոնակարգված գրաֆիկը բավականին հետ գցեց մեզ։ Որոշ դաշտերում չենք հասցնի աշնանացան անել։ Բանն այն է, նույն տարածքում ծխախոտ կարելի է միայն 3 տարի ցանել, հետո պետք է տեղը ուրիշ բույս ցանել։ Կորուստների ծավալը պարզ կլինի, երբ ավարտենք բերքահավաքը»,- բացատրում է Յ․ Ազարյանը՝ հավելելով, որ ոռոգման ջրի առկայության դեպքում ծխախոտագործությունը գյուղատնտեսության եկամտաբեր ճյուղ է։
Բերդաշենցի մեկ այլ հողագործ՝ Անդրանիկ Ալավերդյանը, հույս ունի, որ 18 հա ծխախոտի դաշտից ստացված բերքը, եթե եկամուտ չբերի այս տարի, գոնե վնասով դուրս չի գա։
«Եթե չլինեին նռան ու խաղողի այգիները, մենակ ծխախոտով այս տարի հաստատ մեծ վնասներ կկրեի։ Դե բնություն է, հո միշտ երաշտ չի լինի։ Համ էլ ոռոգման ջուր են խոստացել, իսկ դա արդեն լավ նախապայման է, որ շարունակենք ծխախոտ ցանել»,-ասում է Ա․Ալավերդյանը՝ կարևորելով մթերման արտադրամասի կանոնակարգված աշխատանքը։
«Մասիս տոբակո» ՍՊԸ-ի Իվանյանի ծխախոտի մթերման տեղամասի պատասխանատու Արտակ Ղահրամանյանի խոսքով՝ իրենց կողմից հումքի ընդունման գրաֆիկի խախտում չի կատարվել։
«Եթե չենք ընդունել, ապա մի պարզ պատճառով` ուրեմն բերքը բավականին հասած չէր։ Մեր մասնագետները շրջում են դաշտերով և միայն իրենց թույլտվությունից հետո մենք մթերում ենք կատարում»,- մեկնաբանեց Ա․Ղահրամանյանը։
Այնինչ օրերս ծխախոտագործության ոլորտի խնդիրներին ծանոթանալու նպատակով Մարտունու շրջան այցելած վարչապետ Արայիկ Հարությունյանի հետ հանդիպման ժամանակ ծխախոտագործությամբ զբաղվողները վստահեցնում էին, որ բերքը վաղուց է հասած, որ մթերման կետից ամեն օր զանգում և անհիմն հետաձգում էին քաղը։
Հանդիպմանը ներկա «Մասիս տոբակո» ընկերության գործադիր տնօրեն Հովհաննես Թադևոսյանը տարակուսեց, քանի որ Իվանյանի մթերման տեղամասում կարող են մթերել մոտ 200 հա հումք, այնինչ այս տարի Արցախում մշակվել է ընդամենը 75 հա ծխախոտ։
Ըստ պրն Թադևոսյանի՝ չնայած «Մասիս տոբակո»-ի համար շահութաբեր չէ Արցախում աշխատելը, բայց ընկերությունը շարունակելու է ներդրումներ անել Արցախում ծխախոտագործության զարգացման ուղղությամբ։
«Ինչ վերաբերում է այս տարի երաշտից տուժածներին, ապա այդ հարցը քննարկվում է և կփորձենք ինչ-որ չափ օգնել նրանց»,-ասաց Հ․Թադևոսյանը։
Բացի դրանից` ամեն տարի «Մասիս տոբակոն» ծխախոտ մշակողներին տրամադրում է նաև էժան սածիլ (հատը` 3 դրամ) կամ սերմ։ Սածիլների տնկման համար ընկերությունը նաև աջակցում է բանվորների աշխատավարձի և դիզվառելիքի հարցում, որը հողագործները մթերքով են փոխհատուցում։
Ծխախոտագործությունը զարգացնելու նպատակով կառավարությունը սկսել է վերագործարկել խորհրդային տարիներին գործող արտեզյան ջրհորները։ Վարչապետ Արայիկ Հարությունյանն օրերս Մարտունու շրջանի համայնքապետերի հետ հանդիպման ժամանակ ասաց, որ Մարտունի քաղաքում «Մասիս տոբակոն» ևս մեկ մթերման արտադրամաս կբացի։ Ըստ վարչապետի՝դա կնպաստի ոչ միայն շրջանում ծխախոտագործության զարգացմանը, այլև նոր աշխատատեղեր կբացվեն շրջանի բնակչության համար։

В Арцахе от засухи пострадал и урожай табака
В 2009 г. занимающееся производством сигарет ООО “Масис Тобако” приступило к изучению в Арцахе соответствующих местностей, где можно выращивать табак. А в 2010 г. в селе Иванян (Ходжалу) Аскеранского района компания построила цех по заготовке табачного сырья. Сегодня на этом предприятии работает около 50 человек, из них 11 – постоянные работники, остальные – сезонные.
Большинство работников – жительницы сел Иванян, Норагюх и города Аскерана. Их средняя зарплата составляет 75 тысяч драмов.
В полузакрытом помещении женщины стоят вокруг длинного стола и сортируют уже высушенный табак.
Чтобы в рабочие часы противостоять холодной погоде, они одеваются очень тепло. Некоторые носят медицинские маски с целью защиты от никотинового запаха.
По словам технолога заготовительного цеха Вячеслава Назаряна, работники знают, что их работа связана с риском для здоровья. Это записано и в трудовых договорах.
“Если вследствие воздействия никотина у работника вдруг возникнут проблемы со здоровьем, то компания компенсирует все расходы на лечение”,- сообщил В.Назарян.
На фоне засеянных осенью полей, протянувшихся по обе стороны автомагистрали Степанакерт-Мартуни, поля табака выделяются высотой стеблей и величиной листьев.
58-летняя Арега Варданян из села Ашан уже пять лет работает на табачных полях. Она не может без медицинской маски, так как в противном случае больной желчный пузырь сразу дает о себе знать.
“Я работаю еще и уборщицей в сельской школе, но если бы не эта работа, то мне вряд ли удалось бы содержать шестерых детей. Муж – тракторист, на его деньги и мою зарплату уборщицы было бы очень трудно кормить нашу большую семью”,- говорит Арега.
В отличие от нее другие выходящие в поле женщины нигде больше не работают, у них проблема обеспечения трудового стажа. Дело в том, что лица, занимающиеся табаководством, не представляют организацию и не имеют печати. А значит, ничего, кроме ежедневной оплаты, работнику дать не могут.
Юрик Азарян из Бердашена одним из первых в экспериментальном порядке засеял табаком 4 га. Сегодня он вместе со своим односельчанином выращивает табак на 13 га. Во время посадочных работ на полях работают около 20 рабочих из сел Бердашен и Ашан. В сборе урожая участвуют 15 человек, большинство которых составляют женщины. Они получают в день 5000 драмов.
“Первый год выдался удачным, получили хороший доход. Но в этом году засуха причинила большой ущерб. С другой стороны из-за дождливой погоды и неотрегулированного графика заготовительного цеха работы растянулись. Дело в том, что на одной и той же территории табак можно сажать только в течение трех лет, потом нужно сеять другие растения. Объем потерь выяснится, когда закончим собирать урожай”,- сказал Ю.Азарян, добавив, что при наличии оросительной воды табаководство – прибыльная отрасль сельского хозяйства.
Другой земледелец из Бердашена Андраник Алавердян надеется, что урожай табака с 18 га не позволит понести ущерб.
“Если бы не гранатовые сады и виноградники, то в этом году у нас было бы больше потерь. Природа непредсказуема, и засуха будет не всегда. К тому же нам обещали оросительную воду, а это хорошая предпосылка к тому, чтобы продолжать сеять табак”,- сказал А.Алавердян.
Начальник действующего в Иваняне цеха по заготовке табака ООО “Масис Тобако” Артак Каграманян уверяет, что с их стороны нарушений графика приема сырья не было.
“Если не принимали, то по одной причине – листья были недостаточно созревшими. Наши специалисты ходят по полям, и сырье мы заготавливаем только с их разрешения”,- пояснил наш собеседник.
Между тем в беседе с премьер-министром Араиком Арутюняном, посетившим недавно Мартунинский район с целью ознакомления с проблемами в сфере табаководства, крестьяне уверяли, что табак давно созрел, но в пункте заготовки сбор урожая необоснованно откладывают.
Присутствовавший на встрече исполнительный директор “Масис Тобако” Ованнес Тадевосян выразил недоумение, поскольку заготовительный цех в Иваняне может заготавливать сырье примерно с 200 га, между тем в этом году в Арцахе табак был выращен лишь на 75 га.
По словам О.Тадевосяна, хотя для “Масис Тобако” работа в Арцахе не очень прибыльна, компания будет продолжать осуществлять инвестиции с целью развития здесь табаководства.
“Что касается пострадавших в этом году от засухи, то этот вопрос обсуждается, мы попытаемся оказать им помощь”,- заверил исполнительный директор “Масис Тобако”.
С целью развития табаководства правительство вновь задействовало использовавшиеся в советское время артезианские колодцы. На днях премьер-министр Араик Арутюнян провел встречу с главами общин Мартунинского района, на которой сообщил, что “Масис Тобако” откроет в городе Мартуни еще один заготовительный цех. По словам премьера, это будет способствовать не только развитию в районе табаководства, но и созданию новых рабочих мест.