Ավելի սևացած այգի. Թոմաս դե Վաալի գիրքը` թուրքերեն
Թուրքերեն է թարգմանվել Վաշինգտոնի Քարնեգի հիմնադրամի ավագ փորձագետ, Թոմաս դե Վաալի «Սև այգի» գիրքը, որը հեղինակը ներկայացրեց Անկարայում կազմակերպված Թուրքիա-Հայաստան սահմանի ապագային նվիրված խորհրդաժողովի ժամանակ:
«Վերնագիրը չփոխեցի, սակայն եթե փոխելու լինեի, կգրեի՝ ավելի սևացած այգի»,- ասաց հեղինակն` ավելացնելով, որ թեպետ ղարաբաղյան կոնֆլիկտը համարվում է սառեցված, սակայն դա այդքան էլ այդպես չէ,- պատերազմը վատ բան է, ու բոլորը դա գիտեն, բայց հիշեցնեմ, որ այս ամեն ինչն անտեսանելի մաս ունի, և կան բաներ, որ մենք չգիտենք»:
Այս տարվա սեպտեմբերին Երևանում ներկայացնելով իր գրքի` երեք նոր գլուխներով լրամշակված ռուսերեն հրատարակությունը` դե Վաալն ասաց, որ Ղարաբաղյան կոնֆլիկտն այն կոնֆլիտներից է, որոնք միջազգային հանրության ուշադրությանն են արժանանում, երբ դիտվում են հրադադարի ռեժիմի սուր խախտումներ:
Դե Վաալն ասում է, որ Ղարաբաղի թեմայով լույս տեսած գրքերն ու հրապարակումներն անկողմնակալ չեն թե́ Հայաստանում և թե́ Ադրբեջանում, որովհետև արտացոլում են իրենց կառավարությունների տեսակետները:
«Գիրքը գրելիս ինձ թվում էր, թե ես շիզոֆրենիայով եմ տառապում, որովհետև իմ ուղեղի մի մասը հայկական էր, մյուսը՝ ադրբեջանական,- ասում է նա,- ես հավատում եմ, որ այս գիրքը նպաստում է գործընթացի կարգավորմանը»:
Դե Վաալը Անկարայում կրկին հիշեցրեց, որ Հայաստանի սահմանին կից՝ Վրաստանի հարավում կա մի գյուղ, որտեղ բնակչության 70 տոկոսը ադրբեջանցիներ են, իսկ 30 տոկոսը՝ հայեր, ու նրանք համերաշխ ապրում են վրացական հողի վրա:
«Ու այդ գյուղում մի հուշարձան կա, որի վրա կողք-կողքի հիշատակված են զոհված հայերի ու ադրբեջանցիների անուններ,- ասում է նա,- այսինքն` եթե անվտանգության հարցը լուծված է ու մթնոլորտը դրական է, մարդիկ կարողանում են կողք-կողքի ապրել»:
Թոմաս դե Վաալի «Սև այգի. Հայաստանն ու Ադրբեջանը խաղաղության ու պատերազմի միջև» գիրքն առաջին անգամ լույս է տեսել 2003թ.՝ հիմնվելով 120 տարբեր հարցազրույցների վրա, որոնք անցկացվել են 2001-2002թթ. ընթացքում: Այն թարգմանվել է ռուսերեն, հայերեն և ադրբեջաներեն: Թուրքերեն հրատարակությունն իրականացվել է «Հրանտ Դինք» հիմնադրամի միջոցներով, որը հեղինակի մասնակցությամբ կներկայացվի նաև Ստամբուլում:

Еще больше почерневший сад: книга Томаса де Вааля издана на турецком языке
Книга старшего эксперта вашингтонского фонда “Карнеги” Томаса де Вааля “Черный сад”, которую автор представил на организованной в Анкаре конференции по вопросам будущего границы между Турцией и Арменией, издана на турецком языке.
“Я не изменил название, но если бы решил изменить, то выбрал бы следующее: еще больше почерневший сад”,- сказал Томас де Вааль. По его словам, хотя карабахский конфликт считается замороженным, однако это не совсем так. Война – это очень плохо, и это знают все. Напомню, однако, что все происходящее имеет невидимую сторону, и есть вещи, о которых мы не знаем”,- отметил автор.
На организованной в сентябре этого года в Ереване презентации книги на русском языке с дополненными тремя главами де Вааль сказал, что карабахский конфликт относится к тем конфликтам, которые оказываются в центре внимания международной общественности только тогда, когда допускаются серьезные нарушения режима перемирия.
По словам эксперта, вышедшие в свет книги и публикации на тему Карабаха не являются беспристрастными ни в Армении, ни в Азербайджане, поскольку отражают подходы правительств этих стран.
“Когда я писал эту книгу, мне казалось, что я страдаю шизофренией, поскольку одна часть моего мозга была армянской, другая часть – азербайджанской. Я верю, что эта книга будет способствовать урегулированию процесса”,- сказал Томас де Вааль.
Он напомнил о том, что на юге Грузии, на границе с Арменией, есть село, 70 процентов населения которого составляют азербайджанцы, а 30 процентов – армяне, и они мирно живут на грузинской земле.
“В этом селе есть памятник, на котором рядом указаны имена погибших армян и азербайджанцев. То есть когда вопрос безопасности оказывается решенным и когда атмосфера положительная, то люди могут жить бок о бок”,- отметил де Вааль.
Книга “Черный сад: Армения и Азербайджан между миром и войной” впервые вышла в свет в 2003 г. Она основана на 120 различных интервью, взятых в 2001-2002 гг. Книга переведена на русский, армянский и азербайджанский языки. Турецкое издание книги подготовлено на средства фонда “Грант Динк” и будет презентовано с участием автора также в Стамбуле.