Ավելի սևացած այգի. Թոմաս դե Վաալի գիրքը` թուրքերեն
Թուրքերեն է թարգմանվել Վաշինգտոնի Քարնեգի հիմնադրամի ավագ փորձագետ, Թոմաս դե Վաալի «Սև այգի» գիրքը, որը հեղինակը ներկայացրեց Անկարայում կազմակերպված Թուրքիա-Հայաստան սահմանի ապագային նվիրված խորհրդաժողովի ժամանակ:
«Վերնագիրը չփոխեցի, սակայն եթե փոխելու լինեի, կգրեի՝ ավելի սևացած այգի»,- ասաց հեղինակն` ավելացնելով, որ թեպետ ղարաբաղյան կոնֆլիկտը համարվում է սառեցված, սակայն դա այդքան էլ այդպես չէ,- պատերազմը վատ բան է, ու բոլորը դա գիտեն, բայց հիշեցնեմ, որ այս ամեն ինչն անտեսանելի մաս ունի, և կան բաներ, որ մենք չգիտենք»:
Այս տարվա սեպտեմբերին Երևանում ներկայացնելով իր գրքի` երեք նոր գլուխներով լրամշակված ռուսերեն հրատարակությունը` դե Վաալն ասաց, որ Ղարաբաղյան կոնֆլիկտն այն կոնֆլիտներից է, որոնք միջազգային հանրության ուշադրությանն են արժանանում, երբ դիտվում են հրադադարի ռեժիմի սուր խախտումներ:
Դե Վաալն ասում է, որ Ղարաբաղի թեմայով լույս տեսած գրքերն ու հրապարակումներն անկողմնակալ չեն թե́ Հայաստանում և թե́ Ադրբեջանում, որովհետև արտացոլում են իրենց կառավարությունների տեսակետները:
«Գիրքը գրելիս ինձ թվում էր, թե ես շիզոֆրենիայով եմ տառապում, որովհետև իմ ուղեղի մի մասը հայկական էր, մյուսը՝ ադրբեջանական,- ասում է նա,- ես հավատում եմ, որ այս գիրքը նպաստում է գործընթացի կարգավորմանը»:
Դե Վաալը Անկարայում կրկին հիշեցրեց, որ Հայաստանի սահմանին կից՝ Վրաստանի հարավում կա մի գյուղ, որտեղ բնակչության 70 տոկոսը ադրբեջանցիներ են, իսկ 30 տոկոսը՝ հայեր, ու նրանք համերաշխ ապրում են վրացական հողի վրա:
«Ու այդ գյուղում մի հուշարձան կա, որի վրա կողք-կողքի հիշատակված են զոհված հայերի ու ադրբեջանցիների անուններ,- ասում է նա,- այսինքն` եթե անվտանգության հարցը լուծված է ու մթնոլորտը դրական է, մարդիկ կարողանում են կողք-կողքի ապրել»:
Թոմաս դե Վաալի «Սև այգի. Հայաստանն ու Ադրբեջանը խաղաղության ու պատերազմի միջև» գիրքն առաջին անգամ լույս է տեսել 2003թ.՝ հիմնվելով 120 տարբեր հարցազրույցների վրա, որոնք անցկացվել են 2001-2002թթ. ընթացքում: Այն թարգմանվել է ռուսերեն, հայերեն և ադրբեջաներեն: Թուրքերեն հրատարակությունն իրականացվել է «Հրանտ Դինք» հիմնադրամի միջոցներով, որը հեղինակի մասնակցությամբ կներկայացվի նաև Ստամբուլում:

Thomas de Waal, a senior associate at the Carnegie Endowment specializing in the South Caucasus region, unveiled the Turkish translation of his book Black Garden: Armenia and Azerbaijan Through Peace and War (NYU Press, 2003) at the “The Sealed Gate: Prospects of the Turkey-Armenia Border” held at Ankara University on November 22 and 23.
Speaking about the Turkish translation, published by the Hrant Dink Foundation, de Waal said he kept the title the same.
“But if I did decide to change it, I would have written a more 'blackened garden’” noted De Waal, who added that the Karabakh conflict isn’t a frozen as it’s made out to be.
This past September, when de Waal was in Yerevan to present the Russian version of the book with three new chapters, he said that the Karabakh conflict was one of the ones that warrant the attention of the international community especially given the serious breaches of the ceasefire.
The political analyst argued that the books and news stories about Karabakh that appear in Armenia and Azerbaijan are not impartial given that they mainly reflect the opinions of the respective governments.
“When writing the book, it felt like I was schizophrenic or something because part of my brain was Armenian and the other Azerbaijani,” he told me. “I believe this book assists the settlement process.”
At the Ankara conference, de Waal reminded the audience that there is a village in southern Georgia, near the Armenian border, that is 70% Azeri and 30% Armenian. “They live in harmony on Georgian soil,” he pointed out.
The conference, also organized by the Hrant Dink Foundation, was opened by Rakel Dink, wife of the late Hrank Dink, and Cengiz Aktar,
Aktar announced the formation of an Armenian Research Center that will be launched in the coming months by the foundation.