«Թոռս 3 տարեկան էր, որ ծնողների հետ գնաց արտերկիր, ու արդեն 20 տարի չեմ տեսել նրանց»
Արմավիրի մարզի Դալարիկ համայնքի տարեց տղամարդիկ գյուղի կենտրոնում կանգնած «որսում» էին ամպերի տակից դուրս եկող արեւի առաջին շողերը:
Մոտենալով ներկայացա, որ լրագրող եմ, իսկ նրանք անմիջապես հետաքրքրվեցին, թե որ կուսակցությունն եմ ներկայացնում: «Անկուսակցական եմ»,- պատասխանը լսելուց հետո գյուղացիներից մեկը արձագանքեց. «Հանրապետական լինեիր, ձեռքներիցս չէիր պրծնելու»:
Նրանցից Ռաֆիկ Բադալյանը զարմացավ, որ լրագրողներն իրենցով հետաքրքրվում են, երկար ճանապարհ անցնում, գալիս են գյուղ, նյութեր հրապարակում, բայց պատկան մարմիններից իրենցով հետաքրքրվողներ չկան:
«Մենք մարդ չենք տեսել, որ գան մեր հետ խոսեն, հարցուփորձ անեն, թե ոնց եք ապրում, ինչով եք ապրում: Հեռուստաէկրաններից խաբում են, ժողովրդին կերակրում են ստերով, թե դեմքով շրջվել ենք գյուղացու կողմը»,- ասում է Ռ. Բադալյանը:
Նա խոսքը դեռ չէր ավարտել, կառավարությունից դժգոհելու իր չափաբաժինն ավելացրեց համագյուղացի Թելման Գեւորգյանը:
«Ոչ մի լավ բան չկա, որ ժողովուրդն ասի՝ այս մի բանը լավ է: Կառավարությունը մենակ լավ խոսել ու ժողովուդին խաբել գիտի, ուրիշ բան չկա կառավարության մեջ: Այնտեղ նստածները բոլորը օլիգարխներ են, ինչ անում են իրենց համար են անում: Այդքան օրենք են մշակում, ո՞ր մեկն է ժողովրդի օգտին եղել, ինչ ընդունում են իրենց համար է, որ իրենց տեղը ամրապնդեն: Եթե իմ համար, ժողովրդի համար են աշխատում, ինչի՞ պիտի հաց չըլներ ուտեի նոր տնից դուրս գայի: Ի՞նչ են արել մեր համար, մի բան էլ մեր բանկերի փողերը կերան, հիմա էլ դարձել են միլիարդատեր, մարզերն էլ բաժանել են դեպուտատների մեջ ու քաշվել են մի կողմ: Ո՞վ կարող է այստեղ բիզնես դնել, թաթով կխփեն գլխին: Իրար մեջ կիսել են ամեն ինչ»,- ասում է Թելման Գեւորգյանը եւ հորդորում շարժվել մի քանի մետր հեռավորության վրա գտնվող մշակույթի տան կողմ:
Քայլելու ընթացքում Թելման Գեւորգյանը պատմում էր, որ գյուղում գրեթե չկա ընտանիք, որ արտագնա աշխատանքի մեկնող չունենա: Օրինակ, իր երկու որդիներն էլ «խոպան» են գնացել, սակայն այս տարի գործերն այնքան էլ բարեհաջող չեն:
«Բա ինչի՞ մի պաշտոնյա, մի պատգամավոր չի գալիս մեր հալ ու քեֆը հարցնի: Նրանց տեսնում ենք ընտրությունից ընտրություն, միայն ձայն փախցնելու համար,- ավելացնում է Թ. Գեւորգյանը եւ, կանգնելով մշակույթի տան շենքի առաջ, ասում է. «Էս էլ մեր ավերակ կուլտուրայի տունը, որ սովետի քանդվելուց հետո չի գործել»:
Ոչ մի բանով մշակույթի տուն չհիշեցնող շենքի ներսից տղամարդկանց ձայներ էին լսվում: Շարժվելով աղմուկի ուղղությամբ եւ բացելով դուռը` նկատեցինք սեղանի շուրջ հավաքված մի քանի տղամարդկանց, ովքեր նարդի էին խաղում:
Մամիկոն Գալստյանը եւս նարդի խաղացողների մեջ էր: Նա խորհուրդ տվեց իրենց լուսանկարել ու լուռ հեռանալ, հակառակ դեպքում իրենց բողոքը կարող է ավարտ չունենալ:
«Լույսը բացվում է, գալիս ենք ստեղ կարտ ու նարդի ենք խաղում, հենց սովածանում ենք, գնում ենք տուն: Ստեղ նստածները բոլորն էլ վարկի տակ ճռռում են, գնում են խոպան հետ են գալիս ու վարկ են վերցնում: Էս ա մեր հալը, էլ ի՞նչ ես ուզում պատմեմ»,-ավելացնում է Մ. Գալստյանը:
Ըստ նրա՝ այս տարի դալարիկցիների համար տարին հաջող չի եղել: Ոռոգման ջրի սակավության, դիզելային վառելիքի ու պարարտանյութի բարձր գների պատճառով չեն կարողացել նույնիսկ իրենց ընտանիքների կարիքների համար հող մշակել, էլ ուր մնաց վաճառքի մասին մտածեին:
«Քարերի վրա նստած կարտ են խաղում ջահելները, էլ ինչով պիտի զբաղվեն: Ոչ մի աշխատատեղ չկա, որ գնան աշխատեն բերեն իրենց ընտանիքները պահեն»,- ասում է Մամիկոն Գալստյանը:
Շտապում էինք դուրս գալ մշակույթի տնից, երբ մեր առջեւ հայտնվեց դալարիկցի Ավետիք Ղազարյանը: Նա ասաց, որ ուշադիր լսել է գյուղացիների բողոքը, եւ ինքը կարող է ամփոփել բոլոր կարծիքներն ու դժգոհությունները:
«Մի պետություն, որ չի կարողանում թոշակառու պահել, էլ ինչպես սիրես, հարգես այդ պետության ղեկավարությանը: Հայաստանում սոցիալական խնդիրները անսահման են, եթե սկսեմ թվարկել՝ այսօր չեմ ավարտի: Կարոտը ինձ խեղդում է, բոլորին է խեղդում: Տուն չկա, որ կարոտ չունենա, բալես…թոռս 3 տարեկան էր, որ ծնողների հետ գնաց արտերկիր ու արդեն 20 տարի է չեմ տեսել նրան: Դրսում ծնված թոռ ունեմ, արդեն 18 տարեկան է, չեմ տեսել… Ծնող եմ, պապ եմ, սիրտ, հոգի ունեմ, էլ ո՞նց դիմանամ, ո՞նց գոհ լինեմ»,- ասում է Ավետիք Ղազարյանը:
Նրա խոսքերով՝ կառավարության աշխատանքը գնահատվում է այն ժամանակ, երբ մարդը սոցիալապես ապահովված է, իսկ Դալարիկում շատերը նույնիսկ ձմռան վառելիք չունեն:
«74 տարեկան մարդ եմ, բայց արդեն իմ ապրելը անիմաստ եմ համարում, ջահելներն էլ են հիասթափվում այս կյանքից, սա շատ վտանգավոր միտում է: Մեր թշնամին հենց այս վիճակին է սպասում»,- ավելացնում է Ավետիք Ղազարյանը:
Դալարիկի համայնքապետ Պարգեւ Սաղաթելյանն ավելի մեղմ ներկայացրեց գյուղի վիճակը՝ նշելով, որ իրենց գյուղը առանձնահատուկ խնդիրներ չունի: Նրա խոսքերով` ամառվա սեզոնին դաշտերում բանվորի «դեֆիցիտ» կա, նույնիսկ հարեւան գյուղերից են մարդ հրավիրում, որ գան օրը 5000 դրամով աշխատեն:
«Դա աշխատանք չի՞: Բոլորն ուզում են գյուղապետ կամ գյուղապետի տեղակալ դառնալ, բայց այդ պաշտոնների համար թափուր տեղ չկա»,- ավելացրեց համայնքապետը:
Անդրադառնալով գյուղի մշակույթի տան ոչ բարվող վիճակին` Պարգեւ Սաղաթելյանը նշեց, թե համայնքը չի կարող իր միջոցներով մշակույթի տուն վերանորոգել, քանի որ լուրջ գումարների ու ներդրումների մասին է խոսքը:
«Խնդիրը ներկայացրել ենք կառավարությանը, նախագիծն արված է, գումար լինելու դեպքում կվերանորոգեն: Մոտ 130 մլն դրամ գումար է անհրաժեշտ: Անձամբ հանրապետության նախագահն էլ է զբաղվում այս հարցով»,- նշում է համայնքապետ Սաղաթելյանը եւ հավելում, որ հաջորդ լուրջ ներդրում պահանջող ոլորտը ճանապարհաշինությունն է:
«Եթե մեկ տարվա համայնքային բյուջեն էլ դնեմ, չեմ կարողանա 500 մետր ճանապարհ ասֆալտապատել, սա մեր ուժերից վեր է»,-ավելացնում է համայնքապետը:
Մինչ գյուղացիները դրսում կանգնած բողոքում էին, ոմանք էլ արդեն տեղավորվել էին քարերի վրա, նրանց հարեւանությամբ վեր էին խոյանում գյուղի եկեղեցու պատերը: Այն կառուցում է գյուղի մեծահարուստներից մեկը: Դալարիկցիները թեեւ դրական էին արձագանքում եկեղեցու կառուցումը, սակայն այն առաջնային չէին համարում:
«Ժողովուրդը հաց չունի ուտելու, եկեղեցի են կառուցում, խելքի աշեցեք»,- իր խոսքերը Ջիվանու խոսքերին խառնելով` ամփոփեց Ռաֆիկ Բադալյանը:

“Моему внуку было три года, когда родители увезли его за границу. Я не видел его уже 20 лет...”
Собравшиеся в центре села пожилые мужчины пытались “поймать” выглядывавшие из-за туч редкие лучи утреннего солнца. Подойдя к ним, я представился, сказал, что журналист. Они сразу спросили, какую партию я представляю. Узнав, что я беспартийный, один из сельчан сказал: “Если бы ты был республиканцем, тебе бы не поздоровилось”.
Другой житель Даларика, Рафик Бадалян, был удивлен тем, что журналисты интересуются их селом, проделывают долгий путь, чтобы приехать в Даларик, пишут о его жителях, а вот компетентные органы ими не интересуются.
“Мы не видели ни одного человека, который бы пришел поговорить с нами, спросил, как мы живем. Выступающие по телевизору обманывают людей, говоря, что повернулись лицом к крестьянам”,- отметил Р.Бадалян.
Не успел он высказать свое мнение, как в разговор вступил Тельман Геворкян. Он в свою очередь выразил недовольство работой правительства.
“Ничего хорошего люди не могут привести в пример. Правительство только и делает, что дает обещания и обманывает народ. Все сидящие там – олигархи, и что бы они ни делали, делают для себя. Какой из разработанных ими законов был в пользу народа? Если б они трудились ради нашего благосостояния, я бы не выходил из дома голодным... Что они сделали для нас, кроме того, что прикарманили имевшиеся в банках наши деньги. Сейчас они стали миллиардерами, а области распределили между депутатами и умыли руки. Разве кто-нибудь может заняться здесь бизнесом, ему сразу дадут по шапке. Они все поделили между собой”,- сказал Тельман Геворкян, предложив пройтись в сторону расположенного недалеко дома культуры.
По дороге мой собеседник сказал, что в их селе нет семьи, где бы не было трудовых мигрантов. На заработки уехали и двое его сыновей, но в этом году дела у них идут не очень успешно.
“Почему ни один чиновник, ни один депутат не приезжает к нам поинтересоваться, как мы живем? Мы их видим только во время выборов, когда надо набрать голоса,- добавил Т.Геворкян. Дойдя до дома культуры, он остановился и сказал: “А это наш разрушенный дом культуры, который перестал действовать после развала Советского Союза”.
В здании, ничем не напоминавшем очаг культуры, слышались мужские голоса. Мы пошли на шум. Открыв дверь, увидели собравшихся вокруг стола нескольких мужчин, которые играли в нарды.
Среди игравших был и Мамикон Галстян. Он посоветовал сфотографировать их и молча уйти, сказав, что в противном случае их жалобам не будет конца. “С раннего утра мы приходим сюда играть в карты и нарды. Домой идем, когда проголодаемся. Все сидящие здесь изнывают под процентами кредитов. Люди едут на заработки, а вернувшись берут кредит. Вот так и живем. Что еще вам рассказать?” – добавил М.Галстян.
По его словам, для даларикцев год был неудачным. Из-за нехватки оросительной воды, высоких цен на дизтопливо и удобрения люди не смогли обработать землю даже для нужд своих семей, а о продаже сельхозпродукции и речи быть не могло.
Выходя из дома культуры, мы наткнулись на Аветика Казаряна. Оказалось, что он внимательно слушал жалобы своих земляков, и сейчас хочет обобщить то, что они говорили: “Как можно любить государство, которое не может содержать пенсионеров, как можноуважаться его руководителей. В Армении социальным проблемам нет конца, если я начну их перечислять, то сегодня не закончу. Меня душит тоска. Она всех душит. Нет такого дома, в котором бы не испытывали тоску... Моему внуку было три года, когда родители увезли его за границу. Я не видел его уже 20 лет... У меня есть также внук, который родился за границей. Его я не видел 18 лет. Но я ведь отец, дед, у меня есть сердце и душа. Как мне это выдержать, как быть довольным...” – сказал Аветик Казарян.
По его словам, работу правительства можно ценить тогда, когда человек социально обеспечен, а в Даларике очень многие даже дров на зиму не смогли заготовить.
“Мне 74 года, но я уже считаю свою жизнь бессмысленной. Даже молодые разочаровываются этой жизнью, а это очень опасная тенденция. Наш враг ждет именно этого”,- отметил наш собеседник.
Староста Даларика Паргев Сагателян представил ситуацию в более мягком тоне, отметив, что в их селе нет каких-то особых проблем. В летний сезон на полях требуются рабочие, людей приглашают даже из соседних сел, обещая за работу 5000 драмов в день.
Касаясь неблагоустроенного дома культуры, Сагателян сказал, что община не может отремонтировать здание на свои средства, для этого требуются серьезные инвестиции.
“Правительство проинформировано о проблеме, проект уже готов, и как только найдутся средства, мы отремонтируем дом культуры. Для этого необходимо около 130 млн драмов. Этим вопросом занимается лично президент страны”,- сказал Сагателян, отметив, что другой сферой, требующей серьезных инвестиций, является дорожное строительство.
На улице, где жаловались и выражали недовольство сельчане, строится церковь. Ее строит один из местных богачей. Даларикцы положительно относятся к возведению храма, но не считают, что это имеет первоочередное значение.