Բազմազավակ մայր. «Երեխեն ոչ մի բանում մեղավոր չի, բայց տուժողը հենց ինքն ա»
Քարակերտի գյուղապետի աշխատասենյակի դռան դիմաց իր հերթին սպասողը վեց երեխաների մայր Սվետա Սիրեկանյանն է։
45 տարեկան այս կինը փոքրացել, կնճռոտվել և մի բուռ է դարձել։ Նա արդեն որերորդ անգամ գալիս է այստեղ՝ ստանալու հերթական դիմումների մերժումները․ տան վերակառուցման համար ո՛չ նախագահը, ո՛չ Ծառուկյանը ոչնչով օգնել չեն կարող։ Էլեկտրաէներգիայի 20.000 դրամ պարտքն էլ գյուղապետն է մարել։
Գյուղապետի մոտից դուրս է գալիս աչքերը թաց, ոչինչ չեմ հարցնում․ քարքարոտ, նեղլիկ ճանապարհով լուռ քայլում ենք դեպի Սվետայի տուն: «Մերժեցին նորից»,- լռությունը խախտում է Սվետան։ Տան դիմաց մեզ է դիմավորում Սվետայի երեխաներից ամենափոքրը ՝ 2,5 տարեկան Անգելը: Մորը տեսնելով՝ վազում է գիրկը, հարցնում է` «Կանֆետ բերե՞լ ես, մամա՛»։ «Չկա, Անգել ջան»,- հազիվ լսելի ձայնով պատասխանում է մայրը և շրջվելով դեպի ինձ՝ պարզաբանում․«Էսօր առավոտ զարթնեց՝ թե մամա, երազումս կանֆետ էի ուտում, կառնե՞ս, ասի՝ հա բալես, հիմի էդ ա հիշել»։ Անգելն ուշադրությամբ զննում է իրենց տուն եկած «օտար» մարդուն։
Ծանր դուռը բացելով` հայտնվում ենք Սվետայի տանը։ Այնտեղ սուրճով դիմավորում է մեծ աղջիկը՝ Մարգարիտան։ Նա 26 տարեկան է, վերջերս է ամուսնալուծվել և վերադարձել մոր մոտ։ Ցրտի պատճառով երկու երեխաներին ուղարկել է Երևան՝ ամուսնու մոտ։ Սվետայի աղջիկներից մյուսը՝ 20-ամյա Մարինեն, տեսնելով, որ տանը հյուրեր ունեն, շտապում է հեռանալ հարևանի տուն։ «Երևի ամաչում է»,- ասում է մայրը։
Սվետայի երկրորդ ամուսինը, ում հետ ապրել էր վեց տարի, արդեն մի ամիս է, ինչ լքել է նրանց և նորից ամուսնացել։ Բայց Սվետան դեռ սպասում է, որ հետ կգա․ «Մի անգամ արդեն գնացել է, էլի նորից հետ է եկել»։
«Տուն» համարվող այս սենյակում, որտեղ չկա ո՛չ բաղնիք, ո՛չ զուգարան, ապրում են չորսով:
Աղջիկներից մեկը՝ 24-ամյա Կարինեն, ամուսնացած է և ապրում է Երևանում, շուտով երեխա կունենա։ Տղաները՝ Կարենը և Միշան՝ 14 և 10 տարեկան, սովորում են Երևանի գիշերօթիկ դպրոցում և ապրում հանրակացարանի սենյակում, որը Սվետայի ասելով` անվճար տրամադրել է մի բարի ախալքալաքցի։ Հիմա, սակայն, վերջինս ցանկանում է այն վարձով տալ, և Սվետան դեռ չգիտի, թե ինչ պետք է անի։ Տան «եկամուտը» աղքատության նպաստն է ՝ 36.000 դրամ և որդու՝ 14-ամյա Կարենի 19.000 դրամ հաշմանդամության թոշակը։ Կարենը հիմա փոքր եղբոր՝ Միշայի հետ հաճախում է 5-րդ դասարան: Նա չէր կարողանում ժամանակին դպրոց գնալ, որովհետեւ մայրը աշխատում էր, եւ հաշմանդամություն ունեցող Կարենին դպրոց տանող չկար: Սվետան պատմում է, որ Կարենը սիրում է երգել և խնդրել է իր թոշակով իրեն նոութբուք գնել, որ կարողանա գոնե տանը մի բանով զբաղվել: «Բացատրում եմ, ասում եմ` Կարե՛ն ջան, էդ նոթբուքը որ առնեմ, բալես, հո սոված չե՞ս մնալու, տես՝ խանութից դրանով հաց եմ առնում, էս եմ առնում, էն եմ առնում, ասում է՝ ի՞նչ անեմ, չբերեիր»։
Սվետան առաջ Երևանի հացի փռում էր աշխատում, բայց առողջական խնդիրների պատճառով հիմա աշխատել չի կարողանում:
Տան եղած վերջին պարկ ալյուրը գնել է երեխաների վաստակած գումարով․ 3000 դրամ օրավարձով բերքահավաքի էին գնացել։ Հիմա Մարինեն, ով Երևանում վարսավիրություն է սովորել, գյուղում երբեմն 500 դրամով մազ է կտրում։ «Աշխատանք լինի՝ մեծ հաճույքով կգնանք, կաշխատենք, աշխատանքից չենք փախչում»,- ասում է Մարգարիտան։ Սվետան էլ հիշում է, թե ինչպես է փոքր որդին՝ Միշան, Երևանում հարևանին օգնել իրեր տեղափոխել և 500 դրամ վաստակել․ «Ուրախացած տվեց ինձ, ասեց՝ մամա՛, էսի ա՜ռ, քուրիկին բան կառնեք՝ սմետան ա, հաց ա»։ Իր անունը լսելով՝ մոտեցավ Անգելը՝ ցանկանալով ցույց տալ մոր գնած կապույտ հողաթափերը: «50 դրամով քրջի բազարից եմ առել,- արցունքները կուլ տալով՝ պատմեց Սվետան:- Մարդիկ են լինում, որ իրենց հին շորերից են բերում տալիս, չի եղնում իրանց երեխեքի հագը։ Էսպես գոնե գոյատևում ենք...»։
Ամուսիններից և ոչ մեկը գումարով չի աջակցում: Եվ չնայած երկրորդ ամուսնու աշխատած գումարն ինչ-որ կերպ թեթևացնում էր տան հոգսը, սակայն այդ գումարը չէ, որ հիմա պետք է Սվետային․ «Չեմ ուզում, իրա փողը պետք չի․ իմ երեխեն, որ ամեն անգամ լացում, պապա ա ուզում, էդ իմ համար շատ ցավ ա։ Ես շատ ցավ եմ ապրում»։
Տունը, որն այժմ ավելի շատ այրված կիսավեր շինություն է հիշեցնում, այսպիսին է դարձել Սվետայի առաջին ամուսնու «թեթև ձեռքով»․ «Իմ հերը որ փեջ էր վառում, ահավոր վիճակ էր․ ասենք՝ քանդում էր տան մեջ ինչ կարում էր ու վառում»,- հիշում է Մարգարիտան։ Սվետան էլ պատմում է, թե ինչպես էր «խմելու հետ սեր ունեցող» այդ նույն ամուսինը հայհոյում և ծեծում իրեն ու երեխաներին․ «Աղջիկս (խոսքը Մարինեի մասին է) պստիկ էր, ամուսինս խմել էր, սենց բկից բռնել էր, ուզում էր խեղդեր, հարևանն ա եկել, ձեռից վեկալել»։ Երեխաների ապահովության համար ստիպված գիշերօթիկ դպրոց է տանում, որպեսզի կարողանա աշխատել։
«Ինձ ասում էին՝ մանկատուն տար երեխեքիդ, վայ, ասում էի՝ մարմինս կծախեմ, ես կպահեմ, էլ իմ ապրելն ու՞մ ա պետք, ես իմ երեխեքին տանեմ, մանկատուն գցեմ»։
Սաղ էս երեխեքիս հոգեկանը խանգարված ա, որովհետև ապրում չեն ունեցել, մանկություն չեն ունեցել»,- ասում է Սվետան։
Ու թեև երեխաներին մեծ դժվարությամբ է պահել և մեծացրել, սակայն ոչ մի վայրկյան չի զղջացել վեց զավակ ունենալու համար․ «Ես ինքս ինձանից գոհ եմ, որ Աստծու դեմ մեղք չեմ գործել։ Երեխեն ոչ մի բանում մեղավոր չի, բայց տուժողը հենց ինքն ա։ Իմ միակ երազանքն էս տունը սարքեմ, որ իմ հիվանդ երեխես ապրելուց հանգիստ ապրի: Ես ոչ մի բան չեմ ուզում, մենակ ինձի ըլնի մեկը, օգնի, ես էս տունը կառուցեմ..․Կառուցեմ, որ հանգիստ մեռնեմ»։
Հ․Գ․ Նախքան հրաժեշտ տալը Մարգարիտան և Անգելը գնում են դրսից հարևանի տված ցախը բերելու, որպեսզի վառարանը վառեն, Սվետան էլ ուղղում է պատուհանի ճեղքերը փակող ցելոֆանը, որ քամուց կրակը չմարի։

Многодетная мать: “Ребенок ни в чем не виноват, но страдает именно он…”
Покрытая морщинами, съежившаяся женщина уже в который раз приходит сюда, чтобы услышать об очередном отказе на свои заявления – ни президент, ни Царукян не могут помочь ей отремонтировать дом. Долг за электроэнергию , которая составляла 20 тысяч драмов, заплатил староста.
По узкой дороге направляемся к дому Светы. “Опять отказали”,- прервав молчание, сказала она. Возле дома нас встречает самая младшая из детей – 2,5-летняя Ангел. При виде матери девочка бросилась ей на шею с вопросом: “Ты принесла мне конфеты?” “Нет, Ангел джан”,- еле слышно ответила Света. “Сегодня утром она проснулась и говорит мне: мама, я во сне конфету ела. Купишь мне? Я пообещала ей. И сейчас она напомнила мне об этом”,- пояснила Света.
Отрыв дверь, мы оказались в ее доме. Нас встретила старшая дочь – Маргарита. Ей 26 лет. Она недавно развелась с мужем и вернулась к матери. Из-за холода Маргарита отправила двух детей к мужу в Ереван. Другая дочь Светы, Марине, увидев гостей, поспешила к соседям. “Наверное, постеснялась”,- сказала мать.
Второй муж Светы, с которым она прожила шесть лет, месяц назад ушел от нее и снова женился. Но Света все еще надеется, что он вернется.
В считающейся “домом” комнате, не имеющей ни туалета, ни ванной, живут вчетвером.
24-летняя Карине замужем, живет в Ереване, скоро должна родить. Сыновья Карен и Миша 14-ти и 10-ти лет учатся в ереванской школе-интернате и живут в комнате в общежитии, которую, по словам Светы, бесплатно предоставил им один добрый ахалкалакец. Но сейчас он хочет сдавать комнату, и Света не знает, что делать. Доход семьи составляет пособие по бедности в размере 36 тыс. драмов, еще 19 тысяч – пенсию по инвалидности – получает 14-летний сын Карен.
Карен вместе с младшим братом Мишей учится в 5-ом классе. По словам Светы, сын очень любит петь и попросил купить ему на свою пенсию ноутбук, чтобы было чем заняться. Мать попыталась объяснить сыну, что на эти деньги она покупает им еду, на что Карен сказал: “А мне-то что, не надо было меня рожать”.
Раньше Света работала в пекарне в Ереване, но сейчас из-за проблем со здоровьем работать не может.
Последний мешок муки она купила на заработанные детьми деньги – они собирали урожай за 3000 драмов в день. Сейчас Марине, которая выучилась в Ереване на парикмахера, иногда за 500 драмов стрижет женщин села.
Света вспоминает, как в Ереване младший сын Миша помог соседу перетащить вещи и заработал 500 драмов. “Он радостно отдал мне деньги и сказал: на, возьми, купишь сестренке сметану и хлеб…”
Услышав свое имя, Ангел подошла к нам, чтобы показать купленные матерью голубые домашники. “Я купила их за 50 драмов на тряпичном рынке,- со слезами на глазах сказала Света. – Бывает, что люди приносят нам одежду, из которой их дети уже выросли. Вот так и живем…”
Ни один из мужей не помогает Свете деньгами. И хотя заработок второго мужа в какой-то степени облегчал заботы семьи, Свете сейчас нужны не его деньги: “Каждый раз ребенока плачет и говорит: хочу к папе. Мне это причиняет боль”.
Дом, который напоминает скорее обгоревшее полуразвалившееся строение, стал таким с “легкой руки” первого мужа Светы. Он выпивал, ругался, бил ее и детей. “Дочка (речь идет о Марине) была маленькой, когда муж пришел выпивший, схватил ее за горло и начал душить. Помог сосед, который вырвал у него ребенка”,- рассказала Света. Ради безопасности детей она вынуждена была отдать их в интернат, чтобы устроиться на работу. “У них не было нормальной жизни, не было детства...”- говорит Света.
И хотя детей она вырастила с трудом, ни секунды не жалеет о том, что родила шестерых. “Я рада тому, что не согрешила перед Богом. Ребенок ни в чем не виноват, но страдает именно он. Единственная моя мечта – отремонтировать дом, чтобы дети жили в нормальных условиях. Мне ничего не надо, лишь бы кто-нибудь помог в этом вопросе. Хочу построить дом, чтобы потом можно было спокойно умереть…”