Բազմազավակ մայր. «Երեխեն ոչ մի բանում մեղավոր չի, բայց տուժողը հենց ինքն ա»
Քարակերտի գյուղապետի աշխատասենյակի դռան դիմաց իր հերթին սպասողը վեց երեխաների մայր Սվետա Սիրեկանյանն է։
45 տարեկան այս կինը փոքրացել, կնճռոտվել և մի բուռ է դարձել։ Նա արդեն որերորդ անգամ գալիս է այստեղ՝ ստանալու հերթական դիմումների մերժումները․ տան վերակառուցման համար ո՛չ նախագահը, ո՛չ Ծառուկյանը ոչնչով օգնել չեն կարող։ Էլեկտրաէներգիայի 20.000 դրամ պարտքն էլ գյուղապետն է մարել։
Գյուղապետի մոտից դուրս է գալիս աչքերը թաց, ոչինչ չեմ հարցնում․ քարքարոտ, նեղլիկ ճանապարհով լուռ քայլում ենք դեպի Սվետայի տուն: «Մերժեցին նորից»,- լռությունը խախտում է Սվետան։ Տան դիմաց մեզ է դիմավորում Սվետայի երեխաներից ամենափոքրը ՝ 2,5 տարեկան Անգելը: Մորը տեսնելով՝ վազում է գիրկը, հարցնում է` «Կանֆետ բերե՞լ ես, մամա՛»։ «Չկա, Անգել ջան»,- հազիվ լսելի ձայնով պատասխանում է մայրը և շրջվելով դեպի ինձ՝ պարզաբանում․«Էսօր առավոտ զարթնեց՝ թե մամա, երազումս կանֆետ էի ուտում, կառնե՞ս, ասի՝ հա բալես, հիմի էդ ա հիշել»։ Անգելն ուշադրությամբ զննում է իրենց տուն եկած «օտար» մարդուն։
Ծանր դուռը բացելով` հայտնվում ենք Սվետայի տանը։ Այնտեղ սուրճով դիմավորում է մեծ աղջիկը՝ Մարգարիտան։ Նա 26 տարեկան է, վերջերս է ամուսնալուծվել և վերադարձել մոր մոտ։ Ցրտի պատճառով երկու երեխաներին ուղարկել է Երևան՝ ամուսնու մոտ։ Սվետայի աղջիկներից մյուսը՝ 20-ամյա Մարինեն, տեսնելով, որ տանը հյուրեր ունեն, շտապում է հեռանալ հարևանի տուն։ «Երևի ամաչում է»,- ասում է մայրը։
Սվետայի երկրորդ ամուսինը, ում հետ ապրել էր վեց տարի, արդեն մի ամիս է, ինչ լքել է նրանց և նորից ամուսնացել։ Բայց Սվետան դեռ սպասում է, որ հետ կգա․ «Մի անգամ արդեն գնացել է, էլի նորից հետ է եկել»։
«Տուն» համարվող այս սենյակում, որտեղ չկա ո՛չ բաղնիք, ո՛չ զուգարան, ապրում են չորսով:
Աղջիկներից մեկը՝ 24-ամյա Կարինեն, ամուսնացած է և ապրում է Երևանում, շուտով երեխա կունենա։ Տղաները՝ Կարենը և Միշան՝ 14 և 10 տարեկան, սովորում են Երևանի գիշերօթիկ դպրոցում և ապրում հանրակացարանի սենյակում, որը Սվետայի ասելով` անվճար տրամադրել է մի բարի ախալքալաքցի։ Հիմա, սակայն, վերջինս ցանկանում է այն վարձով տալ, և Սվետան դեռ չգիտի, թե ինչ պետք է անի։ Տան «եկամուտը» աղքատության նպաստն է ՝ 36.000 դրամ և որդու՝ 14-ամյա Կարենի 19.000 դրամ հաշմանդամության թոշակը։ Կարենը հիմա փոքր եղբոր՝ Միշայի հետ հաճախում է 5-րդ դասարան: Նա չէր կարողանում ժամանակին դպրոց գնալ, որովհետեւ մայրը աշխատում էր, եւ հաշմանդամություն ունեցող Կարենին դպրոց տանող չկար: Սվետան պատմում է, որ Կարենը սիրում է երգել և խնդրել է իր թոշակով իրեն նոութբուք գնել, որ կարողանա գոնե տանը մի բանով զբաղվել: «Բացատրում եմ, ասում եմ` Կարե՛ն ջան, էդ նոթբուքը որ առնեմ, բալես, հո սոված չե՞ս մնալու, տես՝ խանութից դրանով հաց եմ առնում, էս եմ առնում, էն եմ առնում, ասում է՝ ի՞նչ անեմ, չբերեիր»։
Սվետան առաջ Երևանի հացի փռում էր աշխատում, բայց առողջական խնդիրների պատճառով հիմա աշխատել չի կարողանում:
Տան եղած վերջին պարկ ալյուրը գնել է երեխաների վաստակած գումարով․ 3000 դրամ օրավարձով բերքահավաքի էին գնացել։ Հիմա Մարինեն, ով Երևանում վարսավիրություն է սովորել, գյուղում երբեմն 500 դրամով մազ է կտրում։ «Աշխատանք լինի՝ մեծ հաճույքով կգնանք, կաշխատենք, աշխատանքից չենք փախչում»,- ասում է Մարգարիտան։ Սվետան էլ հիշում է, թե ինչպես է փոքր որդին՝ Միշան, Երևանում հարևանին օգնել իրեր տեղափոխել և 500 դրամ վաստակել․ «Ուրախացած տվեց ինձ, ասեց՝ մամա՛, էսի ա՜ռ, քուրիկին բան կառնեք՝ սմետան ա, հաց ա»։ Իր անունը լսելով՝ մոտեցավ Անգելը՝ ցանկանալով ցույց տալ մոր գնած կապույտ հողաթափերը: «50 դրամով քրջի բազարից եմ առել,- արցունքները կուլ տալով՝ պատմեց Սվետան:- Մարդիկ են լինում, որ իրենց հին շորերից են բերում տալիս, չի եղնում իրանց երեխեքի հագը։ Էսպես գոնե գոյատևում ենք...»։
Ամուսիններից և ոչ մեկը գումարով չի աջակցում: Եվ չնայած երկրորդ ամուսնու աշխատած գումարն ինչ-որ կերպ թեթևացնում էր տան հոգսը, սակայն այդ գումարը չէ, որ հիմա պետք է Սվետային․ «Չեմ ուզում, իրա փողը պետք չի․ իմ երեխեն, որ ամեն անգամ լացում, պապա ա ուզում, էդ իմ համար շատ ցավ ա։ Ես շատ ցավ եմ ապրում»։
Տունը, որն այժմ ավելի շատ այրված կիսավեր շինություն է հիշեցնում, այսպիսին է դարձել Սվետայի առաջին ամուսնու «թեթև ձեռքով»․ «Իմ հերը որ փեջ էր վառում, ահավոր վիճակ էր․ ասենք՝ քանդում էր տան մեջ ինչ կարում էր ու վառում»,- հիշում է Մարգարիտան։ Սվետան էլ պատմում է, թե ինչպես էր «խմելու հետ սեր ունեցող» այդ նույն ամուսինը հայհոյում և ծեծում իրեն ու երեխաներին․ «Աղջիկս (խոսքը Մարինեի մասին է) պստիկ էր, ամուսինս խմել էր, սենց բկից բռնել էր, ուզում էր խեղդեր, հարևանն ա եկել, ձեռից վեկալել»։ Երեխաների ապահովության համար ստիպված գիշերօթիկ դպրոց է տանում, որպեսզի կարողանա աշխատել։
«Ինձ ասում էին՝ մանկատուն տար երեխեքիդ, վայ, ասում էի՝ մարմինս կծախեմ, ես կպահեմ, էլ իմ ապրելն ու՞մ ա պետք, ես իմ երեխեքին տանեմ, մանկատուն գցեմ»։
Սաղ էս երեխեքիս հոգեկանը խանգարված ա, որովհետև ապրում չեն ունեցել, մանկություն չեն ունեցել»,- ասում է Սվետան։
Ու թեև երեխաներին մեծ դժվարությամբ է պահել և մեծացրել, սակայն ոչ մի վայրկյան չի զղջացել վեց զավակ ունենալու համար․ «Ես ինքս ինձանից գոհ եմ, որ Աստծու դեմ մեղք չեմ գործել։ Երեխեն ոչ մի բանում մեղավոր չի, բայց տուժողը հենց ինքն ա։ Իմ միակ երազանքն էս տունը սարքեմ, որ իմ հիվանդ երեխես ապրելուց հանգիստ ապրի: Ես ոչ մի բան չեմ ուզում, մենակ ինձի ըլնի մեկը, օգնի, ես էս տունը կառուցեմ..․Կառուցեմ, որ հանգիստ մեռնեմ»։
Հ․Գ․ Նախքան հրաժեշտ տալը Մարգարիտան և Անգելը գնում են դրսից հարևանի տված ցախը բերելու, որպեսզի վառարանը վառեն, Սվետան էլ ուղղում է պատուհանի ճեղքերը փակող ցելոֆանը, որ քամուց կրակը չմարի։

Single Mom of Six: “Children are innocent but they are the ones who suffer”
Sveta Sirekanyan, a 45 year-old mother of six, waits her turn in line outside the outside the village mayor’s office in Karekert, a village in Armenia’s Armavir Province.
Like so many times in the past, Mrs. Sirekanyan knows that her application to get her house renovated will again be rejected.
I wait for her outside. She leaves the office with tears in her eyes. There’s no need to ask her what happened. We walk in silence down the stony narrow alley to her house.
As we approach the house, Mrs. Sirekanyan’s youngest, two and a half year-old Angel is waiting outside. Upon seeing her mom, the child runs to her arms and asks, “Have you brought me some candy?”
The mom whispers back, “No, dear Angel.” She tells me that when Angel woke up that morning, she said she had dreamt she was eating candy and begged her mom to get some.
As I enter the house, little Angel eyes me, the stranger, attentively.
Margarita, the eldest daughter at 26, serves us coffee. She’s recently divorced and has returned to her mother’s side. It’s too cold in the village so Margarita’s two kids are in Yerevan with the father.
Twenty hear-old Marineh, another daughter, quickly leaves the house upon seeing me. “Perhaps she’s embarrassed,” says the mother.
Sveta’s second husband, with whom she loved for six years, took off a month ago and has remarried. Sveta still hopes he’ll return. “He’s left before and came back,” she says.
Another daughter, 24 year-old Karineh, lives in Yerevan and is expecting a child.
The boys, Karen and Misha, 14 and 10 respectively, are away at a Yerevan boarding school and share a dorm room paid for by a benevolent Armenian from Akhalkalak. But the man says he’d like to rent the room out. Mrs. Sirekanyan says if that happens she’ll be at a loss to pay for the boy’s lodging.
The family’s monthly income consists of 36,000 AMD ($81) as welfare allowance and a 19,000 AMD ($43) disability payment for Karen.
Karen and Misha are both in the fifth grade at school. Karen started late because his mother was working at the time and there was no one who could escort the disabled boy to classes. Mrs. Sirekanyan tells me that Karen would like to spend his allowance on a computer notebook so that he’ll have something to do at home.
“I explain to him that if I buy that notebook he’ll have nothing to eat,” says the mom.
Mrs. Sirekanyan used to work at a Yerevan bread factory but health issues prevent her from working now.
The family’s last sack of flour was purchased with the 3,000 AMD the children earned by working as harvesters in the fields. Marineh, who studied the beautician trade in Yerevan, sometimes cuts hair in the village for 500 AMD.
Mrs. Sirekanyan recounts how Misha helped a neighbor move some stuff in Yerevan and earned 500 dram ($1.10). “He handed over the money to me, overjoyed, and said we could buy some bread and sour cream for his Angel.”
Hearing her name, little Angel comes closer, wanting to show me the blue slippers her mom bought for her. “They were fifty dram at the flea market,” Mrs. Sirekanyan says, fighting back the tears. “People sell their old stuff when it no longer fits them. It’s how we get by.”
Neither of Mrs. Sirekanyan’s two former husbands assists the family financially. “I don’t want their money. When my child cries out for his father it pains me very much,” she says.
Mrs. Sirekanyan recounts that her first husband loved to drink, and would beat and curse the children. Once, a neighbor had to rush over and snatch Marineh away from the man who, in a drunken rage, was about to choke Marineh.
“All these kids are psychologically damaged. They didn’t have a normal childhood,” the mother tells me.
Despite all the hardships of raising her children, Mrs. Sirekanyan says she’s never regretted having six.
“I am content that in the eyes of God I have committed no sin. Children are innocent but they are the ones who suffer. My only dream, before I die, is to fix up this house so that my sick child can live peacefully. If only there was someone to come to our aid.”
Before taking my leave, Margarita and Angel go to pick up some fire wood given by a neighbor. Mrs. Sirekanyan repositions the plastic covering up the cracks in the windows so that the wind doesn’t extinguish the stove fire.