Դատարանը բավարարեց «Հետքի» հայցն ընդդեմ բնապահպանության նախարարության
ՀՀ վարչական դատարանը րոպեներ առաջ բավարարեց «Հետաքննող լրագրողների» հայցն ընդդեմ բնապահպանության նախարարության:
Այդպիսով, դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Սամվել Հովակիմյանի, պարտավորեցրեց նախարարությանը «Հետաքննող լրագրողներին» տրամադրել պահանջած տեղեկատվությունը:
Բացի դրանից, դատարանը բավարարեց նաև «Հետաքննող լրագրողների» դատական ծախսի պահանջը 49 հազար դրամի չափով, որից 4 հազար դրամը որպես պետական տուրք:
Հիշեցնենք, որ միջազգային Կարմիր գրքում գրանցված կենդանիների հետաքննության շրջանակներում «Հետքը» ՀՀ բնապահպանության նախարարությունից պահանջել էր տրամադրել «Անհետացման եզրին գտնվող վայրի կենդանական եւ բուսական աշխարհի տեսակների միջազգային առևտրի մասին» (CITES) կոնվենցիայով ներկրված եւ արտահանված կենդանիների թույլտվությունների (CITES-ների) պատճենները՝ 2010 թ.-ից մինչև 2013թ. դեկտեմբերի 9-ը: Նշված տեղեկատվությունը նախարարությունը չէր տրամադրել՝ պատճառաբանելով, որ դրանց մեջ գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ կան և տրամադրել էր միայն Հայաստան ներմուծված և արտահանված կենդանիների ցանկը:

Суд удовлетворил иск Hetq.am против Министерства экологии РА
Несколько минут назад Административный суд удовлетворил иск общественной организации “Журналисты-расследователи” против Министерства экологии РА. Тем самым суд под председательством судьи Самвела Овакимяна обязал министерство предоставить ОО “Журналисты-расследователи” затребованные сведения.
Кроме того, суд удовлетворил требование организации о компенсации судебных издержек на сумму 49 тысяч драмов, из которых 4 тысячи составляла госпошлина.
Напомним, что в рамках расследования импорта и экспорта животных, занесенных в международную Красную книгу, Hetq.am потребовал от МЭ предоставить копии разрешений на импорт и экспорт животных, которые были осуществлены в период с 2010 г. по 9 декабря 2013 г. в соответствии Конвенцией “О международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения”(CITES). Минэкологии не предоставило затребованную информацию, сославшись на то, что она содержит секретные сведения, и ограничилось предоставлением списка импортированных и экпортированных животных.