Եվրասիական թակարդ, կամ նոր ԽՍՀՄ-ի տեսիլքը
Հոկտեմբերի 3-ին «Իզվեստիա» թերթում հրապարակած իր «Նոր ինտեգրացիոն գործընթաց Եվրասիայի համար. ապագա, որը ծնվում է այսօր» հոդվածում Ռուսաստանի վարչապետ Վլադիմիր Պուտինն առաջ քաշեց Եվրասիական միություն ստեղծելու նոր գաղափար:
Ռուսաստանի ապագա նախագահն, այսպիսով, բացահայտում է, որ հենց այս նախագծի կենսագործումն է լինելու իր արտաքին քաղաքականության հիմնական առաջնահերթությունը: Այդ միության ձեւավորման հիմքը համարվում է Ռուսաստանի, Ղազախստանի եւ Բելառուսի միջեւ ստեղծված մաքսային միությունը, ինչպես նաեւ 2012-ից նույն պետությունների շրջանակում այսպես կոչված միասնական տնտեսական գոտու կամ տարածության գործունեության մեկնարկը, որին մաս կազմելու ցանկություն են հայտնել նաեւ Տաջիկստանը եւ Ղրղզստանը:
Այս ձեւաչափը մասնակից երկրների միջեւ կապիտալի, մարդկանց ազատ տեղաշարժի, բիզնես ծավալելու սահմանափակումների վերացման հնարավորություն է տալու, քաղաքացիները հնարավորություն կունենան բնակվելու, կրթություն ստանալու եւ աշխատելու անդամ ցանկացած երկրում:
Ահա ձեւավորված այս նախնական բազայի վրա էլ Պուտինն առաջարկում է ստեղծել Եվրասիական միությունը` մի կողմից հիմք ընդունելով ԱՊՀ տարածքում ձեւավորված ինտեգրացիոն հարաբերությունները, մյուս կողմից` Եվրամիության փորձը, ձեռքբերումները: Նրա պատկերացրած միությունը վերազգային մի համակարգ է, որտեղ իրականացվելու է միասնական տնտեսական քաղաքականություն, որտեղ գործելու է միասնական տարադրամ եւ Կենտրոնական բանկ: Թեեւ ակնհայտ է, որ Պուտինը փաստացի առաջարկում է նոր միավորումը ստեղծել Եվրամիության օրինակով, սակայն հավաստիացնում է, թե այն ոչ թե հակադրվելու է վերջինիս, այլ կապող օղակ է լինելու միասնական Եվրոպայի եւ ասիական-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի միջեւ: Եվ որպեսզի իր այս տեսլականն ավելի համոզիչ լինի, Պուտինը պնդում է, թե Եվրասիական միությունը բաց է լինելու անդամակցության համար, եւ որ դա խոչընդոտ չի կարող լինել այն երկրների համար, որոնք ԵՄ-ի հետ ներկայումս իրականացնում են ինտեգրացիոն ծրագրեր:
Ակնարկն ակնհայտորեն վերաբերում է այն վեց երկրներին, որոնք ԵՄ-ի Արեւելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակներում այս պահին ոչ միայն ներքին բարեփոխումներ են սկսել, այլեւ Ասոցացման շուրջ բանակցություններ են վարում ազատ առեւտրի գոտում ընդգրկվելու եւ վիզային ռեժիմի դյուրացման հեռանկարների շուրջ:
Թե կոնկրետ այս հանգամանքը եւ թե այն փաստը, որ Պուտինն իր հոդվածը հրապարակեց սեպտեմբերի վերջին Վարշավայում կայացած ԵՄ Արեւելյան գործընկերության` արդյունավետությամբ աչքի ընկած երկրորդ համաժողովից ընդամենը երեք օր հետո, ցույց է տալիս, որ այս գաղափարն իրականում ուղղված է Եվրամիության եւ նրա` դեպի արեւելք շարժվելու եւ Ռուսաստանի անմիջական ազդեցության գոտի ներթափանցելու անթաքույց քաղաքականության դեմ:
Հակազդեցության նման միջոցներին դիմելը, ինչպես նաեւ նոր քաղաքական միավորում ստեղծելու այս նախաձեռնությունը ցույց են տալիս, որ Մոսկվան այնքան էլ վստահ չէ հետխորհրդային տարածքում իր հովանու ներքո ստեղծված եւ գործող կառույցների, կազմակերպությունների կենսունակության հարցում, եւ որ դրանք իրապես եղել են ընդամենը ռուսական շահերը սպասարկելու միջոցներ: Եվ հենց այս հանգամանքն էլ թույլ է տալիս ենթադրելու, որ պուտինյան Ռուսաստանն այս նախագիծը փորձելու է կենսագործել` կիրառելով ռուսական ավանդական, ռեպրեսիվ գործիքակազմը` այդպիսով Եվրասիական միության ծխածածկույթի տակ փորձելով ստեղծել մի նոր, մոդեռնիզացված, «մինի» Խորհրդային Միություն:
Խնդիրն այն է, որ ներկայիս Ռուսաստանն ուղղակի ի վիճակի չէ նոր «Եվրամիություն» ստեղծել: Եվ պատճառը միայն այն չէ, որ միասնական Եվրոպան մի քանի առաջատար երկրների համատեղ նախաձեռնության եւ ամենակարեւորը` ազատ կամարտահայտման արդյունքում է ստեղծվել, մինչդեռ Ռուսաստանը փորձում կամ փորձելու է Եվրասիական միությունը ձեւավորել` ԱՊՀ երկրների նկատմամբ ունեցած ազդեցության լծակներն օգտագործելու միջոցով:
Այսինքն` այն նույն մոտիվացիաներով ու մեթոդաբանությամբ, ինչպես մինչեւ հիմա իրականացված նմանատիպ բոլոր նախագծերում: Ռուսաստանն այդ երկրներին առաջարկելու նոր բան չունի, քան այն, ինչ նա տալիս կամ պարտադրում է ԱՊՀ-ի, ՀԱՊԿ-ի, ԵՎՐԱԶԵՍ-ի եւ նմանատիպ այլ կազմակերպությունների շրջանակներում: Իսկ ունեցած տնտեսական ազատությունների անմխիթար վիճակով, համակարգային բնույթ ունեցող կոռուպցիայի մասշտաբներով, ժողովրդավարության ու մարդու իրավունքների պաշտպանության մակարդակով այդ երկիրը նույնիսկ շատ ավելի վատ վիճակում է, քան մի քանի այլ հետխորհրդային երկրներ: Այսինքն` այն արժեհամակարգը, քաղաքական, սոցիալական, տնտեսական ենթակառուցվածքները, որոնք ունի Ռուսաստանը, պարզապես անհնարին են դարձնում անգամ տեսականորեն Եվրամիության հետ մրցակցող կենսունակ նոր կազմակերպության ստեղծումը: Այն, ինչ առաջարկում է Ռուսաստանը, լինելու է քաղաքական շարժառիթներով ստեղծվող մի կազմակերպություն, որը ղեկավարվելու է Մոսկվայից, եւ որի համար անդամ երկրների ազգային շահերը լինելու են երկրորդական:
Եթե այս իրողությունները չլինեին, եւ եթե Ռուսաստանն ունակ լիներ ավելին առաջարկելու, քան փաստացի նոր տիպի ԽՍՀՄ-ը, որի վերականգնումն, ի դեպ, ամբողջությամբ տեղավորվում է Մոսկվայի ամբողջատիրական նկրտումների համատեքստում, Հայաստանի համար Եվրասիական միությունը կարող էր շատ ավելի նախընտրելի լինել: Որովհետեւ տնտեսական բաղադրիչից բացի, այն ունի նաեւ անվտանգության, ստրատեգիական լուրջ նշանակություն: Բայց նոր ԽՍՀՄ-ի վերականգնումն առաջին հերթին Հայաստանին զրկելու է ինքնիշխանությունից: Դա պայմանավորված է լինելու երկու հանգամանքով: Նախ` ակնհայտ է, որ միայն Բելառուսով եւ Ղազախստանով Եվրամիությանը հակակշռող ձեւաչափ հնարավոր չէ ստեղծել եւ Մոսկվային անհրաժեշտ է լինելու այդ գործընթացում ներգրավել հնարավորինս ավելի շատ երկրների:
Երկրորդ` ակնհայտ է, որ այս նախագիծը ծնվել է հենց ԵՄ Արեւելյան գործընկերության ծրագրից բխող այն ռիսկերից, որոնք իր համար տեսնում է Ռուսաստանը: Իսկ այդ ծրագրի հիմնական նպատակը Հարավային Կովկասի եւ Եվրոպայի արեւելյան սահմանագծին հարակից երկրներին կլանելն ու Ռուսաստանի ազդեցությունից հանելն է: Այսինքն` ակնհայտ է դառնում, որ Մոսկվան ձգտելու է առաջնահերթորեն հենց այս գոտիների երկրներին ներգրավել եվրասիական նախագծում` այդպիսով տապալելով ԵՄ-ի հեռահար ծրագրերը:
Ուկրաինան, Վրաստանը, Ադրբեջանը եւ Մոլդովան կարողացել են համեմատաբար անկախ քաղաքականություն իրականացնել եւ ունեն Ռուսաստանի ճնշումներին դիմագրավելու ներքին ռեսուրսներ: Այս շղթայում միակ երկիրը, որ նման պոտենցիալ չունի, Հայաստանն է: Այս փոքր երկիրը, որի էներգետիկ ու տնտեսական ողջ համակարգը ռուսական սեփականությունն է, որի իշխանություններն իրենց լեգիտիմությունը գտնում են ոչ թե սեփական հասարակության, այլ Մոսկվայի «դաբրոն» ստանալու միջոցով, որը Ռուսաստանը համարում է իր անվտանգության հիմնական երաշխավորը եւ դա վավերացնում միջազգային պայմանագրերով, որի տնտեսությունը դեռեւս շնչում է բացառապես Ռուսաստանից եկող տրանսֆերտների շնորհիվ, կարող է դառնալ այն մանրադրամը, որ վճարվելու է Եվրասիական միության գաղափարի կենսագործման համար:
Հայաստանն իր անկախության դեմ ուղղված այս նախաձեռնությանը դիմակայելու ոչ մի ռեսուրս այսօր չունի: Եվ եթե Պուտինը, վերադառնալուց հետո, իսկապես ձեռնամուխ լինի այս նոր միության ձեւավորմանը, առաջիններից մեկը, որին կդիմի, լինելու է նրա «ստրատեգիական» գործընկեր Հայաստանը:

Евразийская ловушка, или новый призрак СССР
В своей статье “Новый интеграционный проект для Евразии — будущее, которое рождается”, опубликованной 3 октября в газете “Известия”, премьер-министр России Владимир Путин выдвинул новую идею создания Евразийского союза.
Тем самым будущий президент РФ дает понять, что реализация данного проекта станет одним из приоритетов его внешней политики. Основанием для формирования этого союза считается образованный Россией, Казахстаном и Беларусью таможенный союз и так называемая единая экономическая зона, которая в рамках этих же государств начнет действовать с 2012 г. и к которой хотят присоединиться также Киргизия и Таджикистан.
Этот формат дает возможность устранить имеющиеся в странах-участницах ограничения для свободного перемещения капитала и людей, развертывания бизнеса, позволит гражданам жить, получать образование и работать в любой входящей в эту зону стране.
И вот на основе этой первоначально сформированной базы Путин предлагает создать Евразийский союз, с одной стороны принимая за основу сформировавшиеся на территории СНГ интеграционные отношения, с другой – опыт и достижения Евросоюза. Представляемый им союз – это наднациональная структура, в которой будет проводиться единая экономическая политика, действовать единая валюта и единый Центральный банк. Хотя очевидно, что Путин фактически предлагает создать новое объединение по примеру ЕС, однако он уверяет, что это будет связующее звено между единой Европой и азиатско-тихоокеанским регионом. И чтобы его видение было более убедительным, Путин утверждает, что Евразийский союз будет открыт для членства и не станет препятствием для тех стран, которые в настоящее время реализуют интеграционные программы с ЕС.
Намек явно касался тех шести стран, которые в рамках программы Восточного партнерства ЕС не только уже приступили к осуществлению внутренних реформ, но и ведут переговоры о вхождении в зону свободной торговли и упрощении визового режима.
Данное обстоятельство, а также тот факт, что Путин опубликовал свою статью всего через 3 дня после отличившегося своей результативностью 2-го форума Восточного партнерства ЕС, который прошел в Варшаве в конце сентября, свидетельствуют о том, что эта идея на самом деле направлена против Евросоюза и его политики продвижения на Восток, в зону непосредственного влияния России.
Использование подобных средств противодействия, а также инициатива по созданию нового политического объединения показывают, что Москва не слишком уверена в жизнеспособности созданных и действующих под ее патронажем на постсовестском пространстве структур, которые на самом деле всего лишь обслуживают российские интересы.
Именно данное обстоятельство позволяет предположить, что путинская Россия будет стремиться осуществить этот проект, применяя традиционный российский репрессивный инструментарий, тем самым пытаясь под прикрытием Евросоюза создать новый модернизированный “мини”-Советский Союз.
Проблема в том, что сегодняшняя России просто не в состоянии образовать новый “Евросоюз”. И причина не только в том, что единая Европа была создана в результате совместной инициативы и, самое главное, свободного волеизъявления нескольких ведущих стран, тогда как Россия пытается или будет пытаться сформировать Евразийский союз посредством использования имеющихся у нее рычагов влияния на страны СНГ.
То есть посредством тех же мотиваций и методологии, которые использовались во всех реализованных до сих пор аналогичных проектах. Ничего нового, кроме того, что Россия дает или к чему принуждает эти страны в рамках СНГ, ОДКБ, ЕВРАЗЕС или других аналогичных организаций, она предложить не может. А в плане неутешительного положения в сфере экономических свобод, масштабов носящей системный характер коррупции, уровнем демократии и защиты прав человека ситуация в этой стране даже хуже, чем в некоторых других постсоветских странах.
То есть та ценностная система, те политические, социальные, экономические инфраструктуры, которые имеет Россия, делают невозможным создание даже теоретически соперничающей с Евросоюзом новой жизнеспособной организации. То, что предлагает Россия, представляет собой создаваемую по политическим мотивам организацию, которая будет руководиться Москвой и для которой национальные интересы стран-членов будут второстепенными.
Если бы не эти реалии и если бы Россия была способна предложить нечто большее, чем фактически СССР нового типа, возрождение которого, кстати, полностью укладывается в контекст имперских амбиций Москвы, Евразийский союз мог бы быть предпочтительным для Армении, поскольку помимо экономических компонентов он имеет важное значение и с точки зрения безопасности и стратегии. Однако создание нового СССР в первую очередь лишит Армению суверенитета.
Это будет обусловлено двумя обстоятельствами. Во-первых, очевидно, что создание формата в противовес Евросоюзу только с участием Беларуси и Казахстана невозможно, и Москве потребуется вовлечь в этот процесс как можно больше стран. Во-вторых, очевидно, что этот проект родился с учетом вытекающих из программы Восточного партнерства ЕС рисков, которые видит для себя Россия. А основной целью ВП является поглощение стран Южного Кавказа и стран, граничащих с Восточной Европой, и их выведение из-под влияния России. То есть становится очевидно, что Москва будет стремиться в первую очередь вовлечь в евразийский проект страны именно этих зон, тем самым сорвав далеко идущие программы ЕС.
Украине, Грузии, Азербайджану и Молдове удалось вести относительно самостоятельную политику, у них есть внутренние ресурсы для противодействия давлению России. Единственной страной в этой цепи, у которой нет такого потенциала, является Армения. Эта небольшая страна, энергетическая и экономическая системы которой являются собственностью России, власти которой ищут легитимность не в собственном обществе, а путем получения одобрения Москвы, которая считает Россию основным гарантом своей безопасности и фиксирует этот подход международными договорами, экономика которой пока “дышит“ благодаря поступающим из России трансфертам, может стать той разменной монетой, которой заплатят за осуществление идеи Евразийского союза.
На сегодняшний день у Армении нет ни одного ресурса для противодействия инициативы, направленной против ее независимости. И если Путин после возвращения на пост президента действительно приступит к формированию этого нового союза, то одной из первых стран, к которой он обратится, станет “стратегический“ партнер России – Армения.