750-1500 դրամ աշխատավարձ և 10 հատ լավաշ
Լուսանկարում պատկերված կանայք ամեն օր 1-2 պարկ ալյուրից լավաշ են թխում և ստացած աշխատավարձով ընտանիք պահում: Նրանցից Ալվարդ Բունիաթյանը թոնրից լավաշ հանողն է: Թեև աշխատավարձը քիչ է՝ օրական 750-1500 դրամ, սակայն չի դժգոհում:
«Եթե պատվեր է լինում, ասենք՝ 50 կիլոգրամ ալյուրից ենք հաց թխում, աշխատավարձս 1500 դրամ է կազմում, դրանից քիչ՝ 750 դրամ: Դրան գումարած օրը 10 հատ լավաշ եմ տուն տանում»,-պատմում է Ալվարդը:
Նրա 11 հոգանոց ընտանիքն ապրում է Արմավիրի մարզի Դալարիկ գյուղում: Հենց գյուղում էլ Ալվարդն աշխատում է: Ընտանիքում միայն նա կայուն աշխատանք ունի:
«Բա որ սա չլիներ, ի՞նչ էինք անելու, էլի գոհ եմ»,-ասում է Ալվարդը:
Ամառվա սեզոնին որդին վարձու աշխատանք է կատարում, սակայն ձմռանը պարապ է, գյուղում աշխատանք չկա: Ընտանիքի միակ եկամուտը Ալվարդի 750-1500 դրամ աշխատավարձն է և նրա սկեսրոջ՝ 82-ամյա Նազիկ Գասպարյանի 32 հազար դրամ թոշակը:
Երբ թոշակի մասին խոսք եղավ, Նազիկ տատը սկսեց բարկանալ, թե պետությունը չի կարողանում թոշակառուներին պահել ու իր ստացած թոշակը նույնիսկ իրեն չի հերիքում:
«Շունը շռի էն թոշակի մեջ, որ պետությունն է տալիս թոշակառուին: Ի՞նչ թոշակ է: Ստանում ենք ու պոչտայից դատարկ տուն գալիս, հազիվ լույսի ու ջրի վարձերին է հերիքում, բա ոնց ապրե՞նք»,-ասում է Նազիկ տատը և պաշտոնավորներին կոչ անում «քիչ ուտել ու կարիքավորներին էլ բաժին հանել»:
| Ալվարդը | Նազիկը |
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում ամեն ինչ կենտրոնացված է միայն Երևանում, իսկ մարզերին ուշադրություն դարձնող չկա, մինչդեռ կարելի էր աշխատատեղեր ստեղծել, որպեսզի մարդիկ կարողանան իրենց նվազագույն պահանջները բավարարել:
«Որ աշխատանք լիներ երեխեքս կաշխատեին կապրեինք, աշխատող ժողովուրդ ենք, բայց աշխատանք չկա: Աշխատանք լիներ ես էլ կաշխատեի, որ երեխեքիս օգնեի, չէի նայի, որ 82 տարեկան եմ « Բալես հիմա մեռնել-ապրելու դար ա»,-ասում էր Նազիկ տատը:
Տատի խոսքը լրացրեց Ալվարդը, ասելով, որ որդին ու ամուսինը առողջական խնդիրներ ունեն, հակառակ դեպքում շատերի նման իրենք էլ կմեկնեին արտագնա աշխատանքի և գուցե այդ դեպքում ընտանիքի հոգսը մի քիչ թեթևանար:
Նա պատմեց, որ թոռներից երկուսը դպրոցական են, նրանց դպրոց ուղարկելը ևս բեռ է ընտանիքի համար: Երեխաները առիթից-առիթ են նոր հագուստ ունենում, մնացած ժամանակ բավարարվում են բարեկամների ու հարևանների օգտագործած հագուստներով: Իսկ գրենական պիտույքները պարտքով գնում են գյուղի խանութից՝ հուսալով, որ տատի թոշակից կկարողանան պարտքերը մարել:
Դալարիկում և հարևան գյուղերում խմելու ջուրը գնում են դույլը 70 դրամով: Տիկին Ալվարդը պատմեց, որ 5000 դրամ էլ ջրի պարտք ունեն, ամբողջ ամիս «նիսյա» վերցնում են ու ամսվա վերջում փակում պարտքերը:
Ալվարդն իր ընտանիքի օրինակով է ասում, որ ամեն տարի ժողովրդի վիճակը վատանում է և ապրելը դառնում է ավելի դժվար: Այս տարի չեն կարողացել նույնիսկ վառելափայտ գնել. կանխիկ 120 հազար դրամ չեն ունեցել: Դարձյալ պարտքով մեկ ավտոմեքենա ոչխարի գոմաղբից պատրաստած աթար են գնել՝ 80.000 դրամով: Մոտ այդքան էլ խանութների պարտքն է կազմում:
«Խանութներն էլ արդեն նիսյա ուտելիք չեն տալիս: Չեմ նեղանում, հասկանում եմ իրենց, մտածում են չեմ կարողանա մարել պարտքը: Լավ ա իմ աշխատանքը կա, գոնե ցամաք հաց ունենում ենք»,-ասում է Ալվարդը:
Ընտանիքը նպաստ չի ստանում: Նոյեմբերին դիմել են սոցիալական ծառայություններին, այնտեղից պատասխանել են, թե նոր դիմումներն ընդունում են հունվարից: Այժմ սպասում են այդ նպաստին:
Դալարիկի համայնքապետարանից պատասխանեցին, որ համայնքի բյուջեի սահմաններում օգնում են կարիքավոր ընտանիքներին, սակայն չեն կարող ամեն ամիս գումար հատկացնել, որ գոնե նվազագույն պահանջները բավարարեն:

Alvard Bouniatyan is one of the women in the photo who makeslavash all day to earn a living.
She’s the one on the left, who removes the lavash after baking in the tonir. Alvard makes 750-1,500 AMD per day (US$ 1.60 – 3.25) but she’s not one to complain.
Alvard and the other lavash makers work in the Armavir village of Dalarik. She’s the only person in her eleven member family with a permanent job.
“If I didn’t have this job, what would I do?” she asks rhetorically, adding that she also gets to take ten pieces of lavash home every day.
There is no work in the village. Alvard’s family gets by on the money she makes and her 82 year-old mother-in-law’s 32,000 AMD ($69) monthly pension.
During the summer her son does some seasonal work but come the winter there’s nothing to do.
Nazik Gasparyan, Alvard’s mother-in-law, got irritated when the topic of conversation was about pensions.
“A dog pees on the pensions given by the government. By the time we get home after receiving it at the post office, it’s disappeared. It’s just enough to pay for the water and electricity,” says Mrs. Gasparyan, advising government officials to eat less and thus help the needy with the savings.
The senior citizen adds that everything is centralized in Yerevan and that no one is paying attention to the country’s provinces.
“If there were jobs here, my children would work and we could live. We are an industrious people. I would work as well to help the family,” Mrs. Gasparyan says, noting that we now live in a century of life and death.
| Alvard | Nazik |
Alvard tells me that her son and husband would also go abroad to work if they didn’t have health problems.
Two of the grandkids go to school and buying new clothes and school supplies is also a financial burden. Most of the time, the kids wear hand-me-downs given by neighbors.
Getting drinking water is another issue to contend with. Residents of Dalarik must pay 70 drams per bucket.
Alvard says that the family has a 5,000 Dram water debt. This year, as a sign of worsening times, they even haven’t been able to buy wood for winter fuel that costs 120,000 Dram. Instead, they purchased dried sheep dung, on credit, for 80,000 Dram. That’s the same amount the family owes local shopkeepers.
“They no longer allow us to purchase anything in the stores on credit. I understand their attitude. At least I have a job and can but some bread on the table,” says Alvard.
The family applied for social assistance last month but was told they had to wait until January to see if they are eligible or not.
The Dalarik mayor’s office says it tries to assist needy families when possible but that it doesn’t have the budget to disburse funds every month.