Հե~յ, ո՞վ կա էդտեղ. կա՞ որեւէ մեկը պետությունը ներկայացնողների մեջ
Գիտե՞ք ինչու, որովհետեւ նրանք մեր երկրի հետ կապ չունեն: Այնտեղ բիզնեսմեններ են նստած, որոնք իրենց բիզնեսը հաջող կայացնելու համար պաշտոններ են զբաղեցրել: Եւ այս պահին նրանք ավելի շատ մտածում են իրենց փողերի մասին: Երկիրը միանգամից չէ, որ հասավ այս օրին, դանդաղ գործընթացը բոլորիս աչքի առջեւ էր:
Այդքան գովերգված բանկային համակարգին ի՞նչ պատահեց, ինչու՞ չեք ասում, որ բանկերը իրականում լոմբարդներ են, որ նրանք տնտեսության հետ կապ չունեն, նրանք տնտեսությունը զարգացնելու համար չէին ստեղծվել: Նրանք ստեղծվել էին Հայաստանի քաղաքացիներին թալանելու համար:
Ընկերս ասում է՝ հենց հիմա թալան է գնում, մեկ դոլարը 560 դրամով է գնել: Բանկերը չեն վաճառում դոլար, բայց սեւ շուկայում վաճառողներ կան: Կես ժամ զրուցելով սուրճ ենք խմում, այդ ընթացքում ընկերոջս զանգում-ասում են, որ սեւ շուկայում դոլարը դարձավ 600 դրամ:
Մի ոչ հրապարակային հանդիպման ժամանակ բանկերից մեկի սեփականատերերից մեկը, ով հասարակության մեջ դրական իմիջ ունի, ինձ ասաց, որ բանկերը լոմբարդներ են իրականում: Ինքը նախ իր բանկի մասին էր ասում: Ես աչքերս չռած լսում էի նրան՝ այդ ինտելեկտուալին եւ կարկամած ասում՝ չէ՞ որ բանկերը բիզնես ծրագրեր պիտի իրականացնեն, գործարարների ներկայացրած բիզնես ծրագրերը նկատի ունեի: Նա ասաց` դու արդարության տեսանկյունից ես մոտենում հարցին: Ես հասկացա, որ հետ եմ մնացել մարդկային այդ տեսակների հետ շփումից, իմ շրջապատում լոմբարդային մտածողությամբ մարդիկ չկան, գուցե դժբախտաբար:
Իշխող Հանրապետական կուսակցությունը հիմա Հայաստանի քաղաքացիներին զբաղեցնում է իր գաղափարական թեւի առաջնորդներով` Շմայսով, Թոխմախի Մհերով կամ ականջ կտրող գեներալով:
Հետո՞, հետո՞ ինչ են անելու: Հայաստանի քաղաքացիներին ինչ-որ մեկը խոսելո՞ւ է, ինչ-որ մեկն ասելու՞ է, թե ինչ է կատարվում բանկերում, ազգային արժույթին: Թե՞ հենց այսպես էլ պիտի թողնեք հոսի պատմությունը: Սերժ Սարգսյանն ասելիք չունի՞ իր կառավարությանը, Կենտրոնական բանկին, Հայաստանի քաղաքացիներին, թե՞ ամեն ինչ ավարտվում է Հանրապետական կուսակցության գերագույն մարմնի ամենշաբաթյա նիստերում: Ի՞նչ կապ ունեն այդ նիստերը Հայաստանի քաղաքացիների հետ․Հայաստանը ուրիշ տեղ է, գուցե հիմա իջնեք այդ երկիր։
Հ.Գ. Հենց այս պահին հաղորդագրություն ստացա «Իմպերիալ պալաս» չորսաստղանի հյուրանոցի ռեստորանից` Ամանորն իրենց մոտ դիմավորելու ընդամենը 20 հազար դրամով: Այս հյուրանոցը հաստատ ինչ-որ պաշտոնյայի է պատկանում, այդքան էլ կարեւոր չէ` ում, ահա սրանով են զբաղված մեր պաշտոնյաները` իրենց սեփական բիզնեսով:

Эй, кто там? Есть кто-нибудь из представителей государства?
Центральный банк набрал в рот воды. Правительство тоже набрало в рот воды. А знаете почему? Потому что они не имеют отношения к нашей стране. Там сидят бизнесмены, которые занимают должности только для продвижения своего бизнеса. И в этот момент они больше думают о своих деньгах.
Страна не сразу, но дошла до этого момента. Процесс медленно шел на наших глазах. Что случилось с хваленой банковской системой? Почему не говорите, что на самом деле банки – это ломбарды, что они не имеют отношения к экономике, что они были созданы не для развития экономики. Они были созданы для того, чтобы грабить граждан Армении. Мой друг утверждает, что сейчас происходит грабеж – один доллар он купил за 560 драмов. Банки не продают доллары, но на черном рынке продавцы есть. Беседуем уже полчаса, пьем кофе. За это время моему другу позвонили и сообщили, что на черном рынке доллар подскочил до 600 драмов.
Во время одной непубличной встречи один из собственникова банка, имеющий положительный имидж в глазах общества, сказал, что на самом деле банки – это ломбарды. Он в первую очередь говорил о своем банке. Я, вытаращив глаза, слушал этого интеллектуала и, запинаясь, возражал: но ведь банки должны осуществлять бизнес-программы (я имел в виду бизнес-программы, представленные предпринимателями)…
Он сказал: ты подходишь к вопросу с точки зрения справедливости. Я понял, что отстал от общения с представителями этого человеческого типа, в моем окружении нет людей с “ломбардным” мышлением. Возможно, к несчастью.
Сейчас правящая Республиканская партия развлекает граждан Армении лидерами своего идейного крыла – Шмайсом, Тохмахи Мгером и отрезающим уши генералом. А потом? Что они будут делать потом? Кто-нибудь будет говорить с гражданами Армении? Кто-нибудь скажет, что происходит в банках, с национальной валютой? Или так и оставят все на самотёк? Разве Сержу Саргсяну нечего сказать своему правительству, Центральному банку, гражданам Армении или все ограничивается еженедельными заседаниями высшего органа Республиканской партии? Какое отношение имеют эти заседания к гражданам Армении? Армения в другом месте. Может, спуститесь сейчас в эту страну?
Только что я получил sms сообщение от ресторана четырехзведочного отеля “Империал палас” о том, что Новый год у них можно встретить всего за 20 тысяч драмов. Эта гостиница наверняка принадлежит кому-то из должностных лиц, и неважно, кому конкретно. Вот чем заняты наши чиновники – собственным бизнесом.